Fordul a piac? Már nem várnak annyi kamatvágást
Aztán a nagy forint gyengülési hullámmal rekord sebességgel kiárazták az addig is túlzott optimizmussal várt MNB kamatcsökkentéseket, s most már 5,5 százaléknál járnak az üzletek.
Ugyanakkor a rövid oldalon, a forint „nagymértékű” gyengülésének ellenére is kicsi volt az elmozdulás. Az év végére várt jegybanki irányadó kamat a 6 százalék alatti értékről mintegy 20 bázispontot emelkedett és közelíti a 6,2 százalékot (FRA 2x5). Még ez is optimista, hiszen a forint gyengülésével jelentősen csökkent rövidtávon a további kamatvágás esélye — legalábbis szerintem —, amelyet úgy tűnik, hogy a piac nem árazott még be.
Vagyis, ha ez igaz, akkor
(i) a rövid hozam (3 hó) még emelkedhet picit tovább a néhány nap alatt elért 6 százalékról (5,5 százalékon állt előtte)
(ii) viszont a hosszú, 10 éves hozam 40 bázispontos emelkedése 6,5 százalékra mintha már lekövette volna a szükséges változásokat.
Ha csak arra gondolunk, hogy az MNB óvatosabbá válik az EURHUF árfolyam láttán és kivár, miközben az EKB és a Fed tovább csökkent, akkor a forintot támasztó erő növekedhet, ami még nem árazódott be teljesen. Azaz a forintban jöhet valamiféle, talán kisebb erősödési hullám is.
Ugyanakkor hosszabb távon, ha tovább lazul a monetáris politika, pl. jövő márciusban a jegybankelnök váltással vagy más okból kifolyólag, akkor mehetünk az árfolyam paritás szerinti egyensúlyi árfolyam felé, amely jelenleg 409-nél van, az ERSTE egyszerűsített elemzői becslése szerint.
12x15-ös FRA