Fordulat az építőiparban: csökkenő munkadíjak, stagnáló szakemberhiány

Csökkentek az építőipari munkadíjak: az átlagos négyzetméterár 7 százalékkal esett vissza, ezzel újra a tízezer forintos lélektani határ alá került. A szakemberhiány gyakorlatilag változatlan: az átlagos várakozási idő februárban 53 nap volt – derül ki a Mapei Kft. friss országos kutatásából.

Fordulat az építőiparban: csökkenő munkadíjak, stagnáló szakemberhiány

A szakemberhiány érdemben nem változott: míg 2024-ben átlagosan 52 napot kellett várni egy szakemberre, idén ez az idő 53 nap. „Ez a várakozási idő már mind a szakemberek, mind pedig a megrendelők számára optimális, tervezhető” – mondta Markovich Béla, a Mapei Kft. ügyvezetője. A szakember szerint a probléma ma már nem is a vállalási idők hosszában keresendő, hanem a visszaeső keresletben és a piaci bizonytalanságban.

A munkaerőhiány keletről nyugatra nő

A szakemberhiány területi eloszlása 2025-ben is markáns eltéréseket mutat: a legrövidebb várakozási idő Nógrád megyében jellemző, ahol átlagosan 40 nap alatt kezdődhet meg a munka, míg a leghosszabb átfutási időt Somogy megyében találjuk, 54 nappal. A fővárosban 47 napos az átlagos vállalási idő, ami bár közel van az országos átlaghoz, mégis valamivel alatta marad.

Ennek Markovich Béla szerint az a magyarázata, hogy a folyamatosan magas kereslet mellett a fővárosban a szakemberkínálat is nagyobb. Pest, Komárom-Esztergom és Fejér vármegyékben szintén magas, 50–51 napos várakozással kell számolni.

Szakemberhiány vármegyénként 2025. február

(a szakember megkeresésétől a munka megkezdéséig lévő napok száma)

A régiós adatok ugyanakkor pontosabb képet rajzolnak az országos helyzetről, mivel a megyei átlagokat könnyen torzíthatják egy-egy kiugró válaszok, ezzel szemben a nagyobb területi mintán alapuló regionális bontás kiegyensúlyozottabb és megbízhatóbb.

A számokból világosan kirajzolódik a tendencia: keletről nyugatra haladva egyre hosszabb a várakozási idő. Míg Észak-Alföldön és Észak-Magyarországon átlagosan 42 napot kell várni a munkakezdésre, addig Nyugat-Dunántúlon ez már eléri az 54 napot. A Dél-Alföldön 48 nap az átlagos várakozási idő, ami ugyan elmarad a nyugati régiókban mért értékektől, de jelentősen meghaladja az Észak-Alföldön és Észak-Magyarországon tapasztalt 42 napos átlagot.

Markovich szerint a viszonylag magas érték oka, hogy a térségben zajló nagyberuházások – köztük a szegedi BYD-gyár és a kecskeméti Mercedes-bővítés – erőteljesen szívják el a munkaerőt.

A szakemberhiány alakulása jelentős eltéréseket mutat az egyes szakmacsoportok és a vállalt munkák nagysága szerint. Minél nagyobb a beruházás, annál hosszabb a várakozási idő: apróbb javítások esetén átlagosan 49 nap, kisebb felújításoknál 51 nap, közepes beruházásoknál 58 nap, míg nagyobb projekteknél 59 nap a jellemző.

Az adatok alapján a nagyobb beruházások vállalási ideje csökkent a legnagyobb mértékben az előző évhez képest, ami a lakáspiac visszaesésével, valamint az állami és önkormányzati beruházások alacsony szintjével magyarázható.

A leghosszabb vállalási idő továbbra is a generálkivitelezőknél jellemző, ahol átlagosan 63 napot kell várni a munkakezdésre. Szorosan követik őket a bádogosok (62 nap), az épületszigetelők (60 nap) és a kőművesek (57 nap). Ezzel szemben 2025-ben az épületgépészek a leggyorsabbak, ők átlagosan 42 napos vállalási idővel dolgoznak. Az országos átlag (53 nap) alatti értékeket produkálnak még az ácsok (48 nap), a villanyszerelők és a víz- és gázszerelők (egyaránt 50 nap), valamint a festők (51 nap).

Árcsökkenés Budapesten, felzárkózás vidéken

Az építőipari szakipari munkák átlagos négyzetméterára 2025 februárjában 9 495 forint volt, ami 7 százalékos csökkenést jelent az előző évhez képest. Az adatok alapján az országos átlagár csökkenését elsősorban Budapest és Közép-Magyarország jelentős súlya és áresése okozta, ugyanakkor a vidéki régiókban egyértelmű felzárkózás figyelhető meg az árakban.

A legmagasabb átlagár Észak-Magyarországon tapasztalható, ahol 10 321 forint/m² a jellemző munkadíj. Ezt követi Közép-Magyarország (10 260 Ft) és Budapest (10 166 Ft). Az országos átlag alatti árakkal Észak-Alföld (9 495 Ft) és Dél-Alföld (9 307 Ft) rendelkezik. A dunántúli térségek közül Dél-Dunántúlon 9 835 Ft, Nyugat-Dunántúlon 9 802 Ft, míg Közép-Dunántúlon 9 728 Ft az átlagos munkadíj négyzetméterenként.

A megkérdezett szakemberek 64 százaléka tervez áremelést 2025-ben, az emelés átlagos mértéke 14 százalék. „Az építőipari árak változása mögött elsősorban gazdasági kényszer húzódik meg, nem pedig árrésnövelés a cél” – mondta Markovich Béla.

Az áremelési szándék hátterében leginkább a tartós infláció (65%), az üzemanyagárak (22%), az anyagköltségek (17%), valamint a vállalkozások működési kiadásainak (16%) növekedése áll. A munkabérek emelkedése (12%) szintén hozzájárul a költségnyomáshoz. Ezzel szemben a piaci árakhoz való igazodás (4%) és az elmaradt korábbi áremelések pótlása (3%) csupán kisebb mértékben befolyásolják az árképzést.

A szakemberek 36 százaléka ugyanakkor nem tervez áremelést idén, 80 százalékuk ezt a fizetőképes kereslet hiányával és az ügyfelek árérzékenységével indokolja. A válaszadók 58 százaléka érzékeli úgy, hogy nőtt a verseny, illetve kiszámíthatatlan a gazdasági környezet, ami ugyancsak jelentősen befolyásolja az árazási döntéseiket is.

A visszafogott kereslet és a piaci bizonytalanság miatt sok vállalkozás inkább az árstabilitást tartja elsődleges szempontnak, és elkerüli az áremelés kockázatát, mivel attól tartanak, hogy a jelenlegi, rendkívül árérzékeny piacon a drágulással elveszíthetik megrendeléseiket. „Kevesebb a munka, nagyobb a verseny. A stabilitás fontosabb lett, mint az áremelés” – mondta Markovich Béla, a Mapei Kft. ügyvezetője.

Fordulóponton az építőipari hangulat

Bár továbbra is sokan borúlátóan tekintenek az építőipari ágazatra, a szakemberek megítélése javuló tendenciát mutat. A felmérés szerint az építőipari szakemberek 47 százaléka úgy érzi, hogy az ágazat rossz irányba halad – ez ugyan még mindig magas arány, de 11 százalékponttal alacsonyabb, mint egy évvel korábban. Ezzel párhuzamosan 24 százalék már javulást érzékel, ami 8 százalékpontos növekedést jelent. A válaszadók 29 százaléka szerint pedig nem változott a helyzet, ami 3 százalékkal magasabb az előző évhez képest.

„Bár továbbra is nehézségekkel küzd az ágazat, már pislákol a fény az alagút végén. Az, hogy egyre többen érzékelnek javulást, azt mutatja, hogy a piaci szereplők alkalmazkodtak a körülményekhez, és kezd visszatérni az óvatos optimizmus” – vélekedik Markovich Béla. A cégvezető szerint a stabilizálódó alapanyagárak, az állami ösztönzők és a kereslet lassú élénkülése mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a szakemberek megítélése pozitívabb irányba mozdult.

Csökken a foglalkoztatás, fogy a népesség

2025. decemberben 4 millió 624 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma a 15-74 év közötti munkaképes korú népesség körében, ami 2021 május óta nem látott alacsony érték. Egy hónap alatt 14 ezer fővel, míg egy év alatt 55 ezerrel csökkent a foglalkoztattak száma. A háromhavi adatok alapján sem javult a kép: 2025. október-december között a foglalkoztatottak átlagos létszáma a 15–74 évesek körében 4 millió 642 ezer fő volt, ami 2021 közepén látott alacsony szint.
2026. 01. 23. 12:00
Megosztás:

Az intelligens szivattyúvezérlés előnyei: miért válasszon inverteres rendszert?

Érezte már valaha, hogy a vízellátás nagyban befolyásolja a mindennapjait? Napjaink modern otthonaiban a vízellátási rendszerek már sokkal fejlettebb megoldásokkal működhetnek, mint régen.
2026. 01. 23. 11:30
Megosztás:

A kiszámíthatatlanságot tartják a gazdaság egyik fő problémájának a kkv-k

A kkv szektor két éve tartós alkalmazkodási pályára állt, a kedvezőtlen makrofeltételek közepette a működőképesség fenntartására rendezkedtek be a vállalkozások, amelyek szerint a kiszámíthatatlanság vált az egyik legfőbb problémává saját vállalkozásuk üzletmenetét illetően – derül ki a VOSZ-tag kkv-k üzleti hangulatát, beruházási hajlandóságát és pénzügyi helyzetét negyedévente mérő VOSZ Barométer friss kutatásából.
2026. 01. 23. 11:00
Megosztás:

Mire számíthatnak péntek a befektetők?

A japán jegybank pénteken megemelte növekedési előrejelzését, és változatlanul fenntartotta szigorú hangvételű inflációs prognózisait, miközben nem változtatott az irányadó kamatokon.
2026. 01. 23. 10:30
Megosztás:

Megnyugodott az európai kötvénypiac Trump beszédét követően

Donald Trump szerdai beszéde után nyugodt kereskedés zajlott az európai kötvénypiacokon, a kötvényhozamokban nem volt érdemi és egyértelmű elmozdulás.
2026. 01. 23. 10:00
Megosztás:

Tovább emelkedtek az amerikai piacok az enyhülő feszültségek hatására

Trump enyhülő retorikáját az amerikai befektetők is értékelték: zsinórban második napja emelkedtek a tengerentúli piacok, így az S&P 500 és Dow fél százalékkal, a Nasdaq pedig 0,9%-kal zárt feljebb.
2026. 01. 23. 09:30
Megosztás:

Emelkedtek az európai részvények Trump visszakozásának hírére, kiugró hangulatban volt a KKE-régió

Nagyot emelkedtek az európai részvények, miután Trump visszakozott Grönland ügyében, elutasítva a katonai fellépést és a vámok bevezetését az európai országokra. Ez azután történt, hogy Trump egyeztetett Mark Rutte NATO-főtitkárral és elmondása szerint kezd a megegyezés körvonalazódni, amely egy korábbi, 1951-es egyezményre épülne Dánia és az Egyesült Államok között. A Stoxx 600 egy százalékkal ugrott feljebb, ezen belül a német DAX 1,2, a francia CAC 40 pedig egy százalékkal emelkedett.
2026. 01. 23. 09:00
Megosztás:

Az Európai Parlament kiáll a légi utasok jogaiért

Az EP-képviselők megtartanák az utasok jogát a háromórás késés esetén járó kártérítésre, illetve egyszerűbb visszatérítési eljárásokat és az ingyenes kézipoggyász bevezetését szorgalmazzák.
2026. 01. 23. 08:30
Megosztás:

Kik laktak új építésű bérlakásokban 2025-ben?

Bár a lakbérek növekedése 2025-ben lelassult, a bérleti díjak továbbra is magasak, különösen az új, vagy újszerű lakások esetén. A Flatco, a legnagyobb hazai lakóingatlan hasznosító társaság, 650 saját bérlője között végzett felmérést, hogy megtudja, kik és miért döntenek az új építésű bérlakások mellett?
2026. 01. 23. 08:00
Megosztás:

Dánia és Grönland teljes mértékben élvezi az EU támogatását

Dánia és Grönland teljes mértékben élvezi az Európai Unió támogatását, és a két területet érintő kérdésekben kizárólag Dánia és Grönland jogosult dönteni - jelentette ki António Costa péntek hajnalban Brüsszelben, az uniós tagállamok vezetőinek transzatlanti kapcsolatokkal foglalkozó rendkívüli ülését követő sajtótájékoztatón.
2026. 01. 23. 07:05
Megosztás:

Elon Musk X platformja eltávolított egy „bűnözői” kriptós fiókot – heves visszhang után

Amikor Elon Musk 2022-ben felvásárolta a Twittert, ikonikus mondata gyorsan körbejárta a világot: „A Twitter megvásárlása egy gyorsító X, az mindent magába foglaló alkalmazás felé.”
2026. 01. 23. 06:30
Megosztás:

A kvantumtechnológiai piac 2035-re megközelítheti a 97 milliárd dolláros éves globális bevételt

A kvantumtechnológia már ma is aktívan formálja az adatfeldolgozási folyamatokat, a precíziós szenzorokat és az anyagtudományi innovációkat, a következő évtizedekben pedig a globális ipar egyik legfontosabb növekedési motorjává válhat. A ma még kevesek által értett, szűk terület gazdasági súlya gyorsabban nő, mint a legtöbb szektoré. A globális befektetések már most milliárdokat mozgatnak, miközben a kvantumhoz értő szakemberek iránti kereslet messze meghaladja a kínálatot. 2030-ig több százezer kvantumhoz köthető munkahely jöhet létre.
2026. 01. 23. 05:30
Megosztás:

Megugrott a síbiztosítások aránya - itt van pár fontos tudnivaló!

Megugrott a síbiztosítások aránya: karácsony után az utasbiztosítások 40 százaléka, január-februárban már több mint 50 százaléka a síeléshez kapcsolódik; az átlagdíj fejenként naponta 900-1000 forint körül alakul a prémiumkategóriás biztosításoknál - közölte a Netrisk.hu csütörtökön az MTI-vel.
2026. 01. 23. 05:00
Megosztás:

Az év végi lassulás után ismét élénkül a kereslet a magyar lakáspiacon

A tavalyi harmadik negyedévben 3 százalékkal bővült a forgalom a magyar lakáspiacon éves alapon, ami ugyan élénkülést jelent az előző két negyedévhez képest, de elmarad attól, amire előzetesen a szakértők számítottak a kedvezményes Otthon Start hitelprogram elindulásakor – derül ki az Eurostat friss adataiból. Az OTP Ingatlanpont elemzése szerint a most megjelent adatok alapján vélhetően az egész éves tranzakciószám is alacsonyabb lehetett a korábbi becsléseknél, ugyanakkor 2026 elején ismét élénkülni látszik az érdeklődés a piacon.
2026. 01. 23. 04:30
Megosztás:

Egyedülálló édesanyák: azok kerülhetnek hátrányba, akik a legnagyobb terhet cipelik

Az elmúlt években bővült az elérhető családtámogatások köre, azonban az egyedülálló szülőknek továbbra sincs egyszerű dolguk. A párban élők bizonyos élethelyzetekben több kedvezménnyel számolhatnak, de a hiteligénylés és az ingatlanvásárlás is jóval nagyobb kihívást jelent az egyedülállók számára. A Bank360 kiszámolta, hogy nemtől, életkortól és a nevelt gyermekek számától függően kik és milyen mértékben tudják kihasználni a különböző kedvezményeket.
2026. 01. 23. 04:00
Megosztás:

Célkeresztben a házipénztárak: Országos ellenőrzéssorozatot indít az adóhatóság

Országos szintű, célzott ellenőrzési programot indít az adóhatóság a kis- és középvállalkozások házipénztárainak vizsgálatára. Az ellenőrzések fókuszában várhatóan a papíron létező, de fizikailag hiányzó készpénzállományok, valamint a szabálytalanul kezelt tulajdonosi - és munkáltatói kölcsönök állnak. A házipénztár-kezelésre specializálódott szakértő arra figyelmeztet, hogy a hiányzó összegek akár 200 százalékos bírságot és büntetőjogi következményeket is vonhatnak maguk után.
2026. 01. 23. 03:30
Megosztás:

A Széchenyi István Egyetem várja a díszdiplomára jogosultak jelentkezését

A győri Széchenyi István Egyetem díszdiploma-átadó ünnepséget szervez a jogelődjén, a Közlekedési és Távközlési Műszaki Főiskolán (KTMF) végzettek számára. Azok a mérnökök, akik ötven éve, azaz 1976-ban vagy azt megelőzően a KTMF-en szerezték oklevelüket, jogosultak aranydiplomájuk igénylésére; a jelentkezési időszak április 30-ig tart - közölte az egyetem csütörtökön az MTI-vel.
2026. 01. 23. 03:00
Megosztás:

Bővül az otthontámogatásban részesülő közszolgálati dolgozók köre

Közszolgálatban dolgozók figyelem! Tovább bővül az otthontámogatásban részesülők köre, és meghosszabbítottuk a bejelentési határidőt is - mondta Hidvéghi Balázs, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára csütörtökön közzétett Facebook-videójában.
2026. 01. 23. 02:30
Megosztás:

Tisztázzuk a félreértéseket az M1 regionális matrica kapcsán

Az M1 regionális e-matrica kapcsán még mindig sok helyen és esetben jelenik meg téves vagy nem egyértelmű információ, amelyet szükséges tisztázni az idei évtől bevezetett új matricatermék kapcsán – közölte az útdíjfizetési szolgáltató. A terméket bárki megvásárolhatja, és mind a négy az M1 autópályával érintett vármegye összes díjköteles útjára érvényes a jogosultság – hívta fel a figyelmet a Magyar Közút Nonprofit Zrt. Útdíj Üzletága.
2026. 01. 23. 02:00
Megosztás:

Rendszer-újraindítás az IT-szektorban: Újra pörög a tech-piac, de a bértranszparencia felülírja az eddig ismert szabályokat

Három évnyi bizonytalanság után az IT-szektor megnyomta a reset gombot: a No Fluff Jobs legfrissebb, 2025-ös béradatokat összegző Salary Guide riportja szerint a tech szektor ismét növekedési pályára állt, miközben a bértranszparencia visszavonhatatlanul átveszi az irányítást a piacon.
2026. 01. 23. 01:30
Megosztás: