Fordulópont előtt a dollár: vámháború, geopolitika és a globális bizalomválság

Az Egyesült Államok protekcionista fordulata, a dollár körüli bizalmi repedések, valamint a globális tőkeáramlások új iránya olyan kockázatokat vetítenek előre, amelyek a nemzetközi pénzügyi rendszer egészét is átrendezhetik. A vámokkal való sakkozás, a Fed mozgástere és a globális devizatartalékok diverzifikációja mind azt jelzi: az amerikai kivételesség narratívája egyre inkább kérdésessé válik.

Fordulópont előtt a dollár: vámháború, geopolitika és a globális bizalomválság

A jelenlegi amerikai kereskedelempolitikai lépések – élükön az importvámokkal – első ránézésre a külkereskedelmi és költségvetési hiány csökkentésének eszközei. Valójában azonban sokkal inkább geopolitikai nyomásgyakorlásként értelmezhetők. A várakozások szerint a vámok mértéke középtávon 10% körüli szintre csökkenhet, de még ez is komoly stagflációs kockázatot hordoz. Különösen, ha gyengül a dollár. Az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve egyelőre nem mutat hajlandóságot a kamatcsökkentésre, azonban ha a vámok és a kereskedelmi feszültségek érdemi gazdasági lassulást – vagy akár hard landinget – idéznek elő, kénytelen lehet agresszívabb lépéseket tenni.

“Sell America”? Kérdőjelek az USA kivételessége körül

A 2024-es elnökválasztást követően a befektetői hangulat éles fordulatot vett: az USA gazdasági kivételességéről szóló narratívát egyre inkább a „sell-America” szemlélet váltja fel. A dollár dominanciája megkérdőjeleződött, az amerikai eszközök – részvények, állampapírok és vállalati kötvények – összehangolt eladása az elmúlt hónapok egyik legmarkánsabb piaci folyamata volt. Ahogy Jens Weidmann, a Commerzbank elnöke fogalmazott: „Az Egyesült Államok túlzó kiváltsága nem biztos, hogy kőbe van vésve.” David Kelly, a JPMorgan stratégája szerint a hirtelen protekcionista fordulat komoly reputációs károkat okozott, ami a befektetők hajlandóságát is aláásta, hogy amerikai eszközöket tartsanak.

A jelenlegi piaci bizonytalanság – amely az USD, az amerikai részvények és kötvények együttes gyengülését hozta – strukturális kockázati prémiumot tükröz, amit a stagflációs félelmek, a költségvetési hiányok és a politikai bizonytalanság fűtenek. Ez a fajta pozitív korreláció (USD és S&P500) és a kötvényhozamokkal szembeni negatív kapcsolat ritkán volt ilyen markáns az elmúlt évtizedekben – leginkább a 70-es és 80-as évek inflációs sokkjaihoz hasonlítható.

A központi bankok által tartott dollár tartalékok aránya 2015 eleje óta 66%-ról 58% alá csökkent, és bár ez a folyamat eddig viszonylag lassú volt, a geopolitikai nyomásgyakorlás és az amerikai fiskális helyzet változása felgyorsíthatja a trendet. Egyes jegybankok már jelezték: készek alternatív devizák felé fordulni, ha az USA politikája kiszámíthatatlanná válik.

Részvény-rotáció és a dollár jövője

Az amerikai piacokba áramló tőke az elmúlt években jelentős mértékben segítette a fizetési mérleg hiányának finanszírozását – ennek megfordulása 2025-ben már látszik. A nemzetközi befektetők újra Európa és Ázsia felé fordulnak, ahol egyes kormányok – különösen Kína – ösztönző politikákkal igyekeznek élénkíteni gazdaságukat.

Közben azonban továbbra is nyitott kérdés, hogy mi lehet a dollár valódi alternatívája. Ahogy Eswar Prasad, a Cornell Egyetem professzora fogalmazott: „A dollártól való rendszerszintű elfordulás hamarosan elérheti határait – de nincs konszenzus arról, mi jöhet utána.”

Az amerikai eszközökkel szembeni fedezeti arányok évek óta alacsonyak, azonban a jelenlegi környezetben – alacsonyabb kamatkülönbség, fokozódó devizavolatilitás – ez a helyzet gyorsan megváltozhat. Egyes becslések szerint a fedezeti arányok korrekciója jelentős dolláreladáshoz vezethet. Mindemellett a vállalati devizabetétek – különösen az eurózónában és Ázsiában – történelmi csúcsokat értek el, ami újabb ellenszelet jelenthet a dollár számára, amennyiben ezek leépülnek.

Globális átrendeződés: egy új pénzügyi világrend küszöbén?

A jelenlegi folyamatok nem pusztán piaci kilengések, hanem egy globális átrendeződés jelei lehetnek. A dollár szerepének újraértelmezése, a geopolitikai erőviszonyok átrendeződése, valamint az amerikai gazdaság strukturális kitettségei arra utalnak: az USA pénzügyi hegemóniája korántsem megkérdőjelezhetetlen. A kérdés már nem az, hogy csökken-e a dollár dominanciája – hanem az, hogy milyen gyorsan és mi jön helyette.

Véleményem szerint az átmenet inkább lassabb lesz, a rövid távú negatív piaci folyamatok megfordulhatnak, mivel a befektetők túlságosan pesszimistává váltak a dollárral kapcsolatban, egy, a dollárban kialakuló pozitív korrekciót azonban érdemes a dollárban lévő eszközök csökkentésére használni, ha a Trump-kormány gazdaságpolitikája továbbra is kiszámíthatatlan és hektikus marad.

A dollár árfolyamának átlagos változása az USA kereskedelmi partnereinek valutáihoz képest (súlyozott index)

Forrás: Bloomberg

Forrás: vigam.hu

Bezár az Arkham Exchange: kemény valóság a kis kriptotőzsdék számára

Kevesebb mint egy év működés után lehúzza a rolót az Arkham Exchange. Az alacsony, napi egymillió dollár alatti forgalom és a piaci óriások dominanciája végül ellehetetlenítette az üzleti modellt. Az eset jól mutatja, milyen nehéz ma kritikus tömeget elérni a kriptotőzsdei piacon, ahol a likviditás, a compliance-költségek és a verseny intenzitása egyszerre jelentenek akadályt az új belépőknek.
2026. 02. 11. 22:30
Megosztás:

A Bitget bemutatja a Gracy AI-t – új módja annak, hogy a piacokról, vezetésről és hosszú távú gondolkodásról beszélgessünk

A világ legnagyobb Univerzális Tőzsdéje, a Bitget, bemutatta a Gracy AI-t, az első animált digitális embert a kriptóban, amelynek célja, hogy valódi vezetői gondolkodást hozzon el a felhasználókkal folytatott személyes beszélgetésekbe.
2026. 02. 11. 22:00
Megosztás:

Az Európai Parlament jóváhagyta a 90 milliárd eurós hitelcsomagot Ukrajnának

Az Európai Parlament szerdán sürgősségi eljárásban elfogadta azt a jogszabálycsomagot, amely 90 milliárd euró összegű uniós hitel biztosítását teszi lehetővé Ukrajna számára a 2026-2027-es időszakra.
2026. 02. 11. 21:30
Megosztás:

Cosmos (ATOM) transzferek felfüggesztése a Bithumbnál: hálózati frissítés miatt állnak le a ki- és befizetések

Ideiglenesen szünetelnek a Cosmos (ATOM) ki- és befizetések a Bithumb kriptotőzsdén. A lépés egy közelgő hálózati frissítéshez kapcsolódik, és kizárólag a tőzsdei wallet-szolgáltatásokat érinti – nem a Cosmos Hub hálózat általános működését. A kereskedés a legtöbb esetben zavartalan marad, ugyanakkor a felhasználóknak érdemes figyelniük az időzítésre és a jóváírások státuszára.
2026. 02. 11. 21:00
Megosztás:

Felfüggesztik a légijáratokat Oroszország és Kuba között

Szüneteltetni fogja kubai járatait az Aeroflot csoporthoz tartozó Rosszija légitársaság, miután kiutaztatta az orosz turistákat a szigetországból - közölte szerdán az orosz légi közlekedési hatóság (Roszaviacija).
2026. 02. 11. 20:30
Megosztás:

Óriási veszélyt jelent az EU-Mercosur kereskedelmi megállapodás

Az európai élelmiszer-biztonságot és a gazdák piacait egyaránt veszélyezteti az Európai Unió és a dél-amerikai országok közötti Mercosur-megállapodás, amit ezért minden eszközzel meg kell akadályozni - jelentette ki az Agrárminisztérium (AM) szerdai közleménye szerint a tárca mezőgazdaságért felelős államtitkára Karcagon megtartott sajtótájékoztatóján.
2026. 02. 11. 20:00
Megosztás:

A GTE a LayerZero Zero blokkláncára épít: új szintre léphet a 24/7 tokenizált piac

Stratégiai technológiai váltást jelentett be a GTE kriptotőzsde: Turbo névre keresztelt, nagy hatékonyságú kereskedési infrastruktúráját a LayerZero Labs által fejlesztett Zero blokkláncra integrálja. A lépés nem csupán technológiai frissítés, hanem egy ambiciózus vízió része: a GTE célja, hogy „az internet tőzsdéjévé” váljon részvények, digitális eszközök és árupiaci termékek számára – éjjel-nappali, decentralizált környezetben.
2026. 02. 11. 19:30
Megosztás:

Az UEX Security Standard: A bizonyítéktól a védelemig - Vezetői összefoglaló

Ahogy a kriptotőzsdék univerzális tőzsdékké (UEX) fejlődnek, a biztonságnak is velük kell fejlődnie. Az UEX platformok már nem egyetlen eszközosztályt vagy elszámolási modellt védenek. A kripto, a tokenizált eszközök és a hagyományos pénzügyi piacok között működnek, így a biztonsági határ kiterjed a letétkezelésre, az árképzésre, az elszámolásra, az azonosításra, a megfelelőségre és az infrastruktúrára – mindezt egységes számlakörnyezetben.
2026. 02. 11. 19:00
Megosztás:

3 százalékkal több turista kereste fel a kereskedelmi szálláshelyeket Csehországban

Tavaly 23,55 millió vendéget fogadtak a kereskedelmi szálláshelyek Csehországban, ami 2024-hez képest 3,2 százalékos növekedés. A vendégéjszakák száma 3,3 százalékkal 59,1 millióra emelkedett - közölte a Cseh Statisztikai Hivatal (CSÚ) a honlapján szerdán Prágában.
2026. 02. 11. 18:30
Megosztás:

Magyar biotermékek mutatkozhatnak be Németországban

Európa legnagyobb bioélelmiszer- és biokozmetikum-szakvásárán, a nürnbergi Biofach-on mutatkozhat be a termékeivel 11 magyar kiállító - közölte az Agrármarketing Centrum (AMC) szerdán az MTI-vel.
2026. 02. 11. 17:30
Megosztás:

Hét új helyszínen kereshetnek gázt és olajat

Magyarország energiaszuverenitását és a fogyasztók biztonságos ellátását a lehető legnagyobb arányban a belföldön elérhető forrásokra érdemes alapozni. Az Energiaügyi Minisztérium (EM), a bevált gyakorlatot követve, újabb területekre hirdet szénhidrogén bányászati koncessziókat. Az érdeklődők ezúttal Baracska, Bácsalmás, Békéscsaba, Kisköre, Nagylengyel-nyugat, Tiszacsege és Tiszalök lehetséges lelőhelyek esetében pályázhatnak földgáz és kőolaj kutatására, feltárására és kitermelésére - tájékoztatta a tárca kedden az MTI-t.
2026. 02. 11. 17:00
Megosztás:

Interactive Brokers nano Bitcoin és Ether futures bevezetése: 24/7 szabályozott kriptokereskedés indul

Az Interactive Brokers új szintre emeli a szabályozott kriptoderivatívák piacát. A brókercég elindította a nano méretű Bitcoin és Ether határidős kontraktusokat, amelyek éjjel-nappali, 24/7 kereskedési hozzáférést biztosítanak amerikai szabályozási környezetben. Az alacsonyabb kontraktusméret csökkenti a fedezeti (margin) igényt, miközben precízebb kockázatkezelést tesz lehetővé a lakossági és intézményi befektetők számára egyaránt.
2026. 02. 11. 16:30
Megosztás:

Korszakváltás zajlik a hazai házépítési piacon

Alapjaiban rendeződött át a magyarországi családházépítési szektor az elmúlt években. A korábbi, szabályozatlan és kiszámíthatatlan kisvállalkozói modellt felváltotta a transzparens, nagyvállalati jellegű struktúra, ahol a megrendelők már nem csak egy házat, hanem teljes körű pénzügyi és műszaki biztonságot is vásárolnak.
2026. 02. 11. 16:00
Megosztás:

Kemény év elé néz a magyar munkaerőpiac

A magyar munkaerőpiac szereplőinek bizalma tovább gyengült, miközben a vállalatok jóval óvatosabban terveznek, mint korábban - derül ki a Hays Hungary frissen publikált Salary Guide 2026 kiadványából. A kutatás szerint a munkavállalók 72,5%-a, a munkaadók 65%-a borúlátó a következő 2-5 év gazdasági kilátásait illetően, ami a korábbi évek pesszimista trendjeit is felülmúlja. A cégek óvatossága a bérekben is látványosan megmutatkozik.
2026. 02. 11. 15:30
Megosztás:

Márciustól új vezérigazgató irányítja a Magyar Suzuki Zrt.-t

Március 1-től Fumito Szakai a Magyar Suzuki Zrt. vezérigazgatója - közölte a társaság szerdán az MTI-vel.
2026. 02. 11. 15:00
Megosztás:

Magyarország is a Valentin-nap globális kereskedelmi hatásába illeszkedik

A Valentin-napot sokan az érzelmekkel, ajándékokkal és romantikus vacsorákkal azonosítják, a gyakorlatban azonban ma már az egyik legfontosabb szezonális vásárlási impulzussá vált az év során. Néhány évvel ezelőtt – az Ipsos kutatása szerint – a magyarok mintegy 44%-a nyilatkozott úgy, hogy megünnepli a Valentin-napot, leggyakrabban ajándékvásárlással, éttermi programokkal vagy rövid utazásokkal. Ez azt mutatja, hogy február 14-ének Magyarországon is valódi, nem csupán szimbolikus fogyasztói jelentősége van.
2026. 02. 11. 14:30
Megosztás:

Egyéni vállalkozók, figyelem! Az év egyik legfontosabb határideje közeleg

Február 25-ig kell benyújtaniuk a katás egyéni vállalkozóknak a 2025-ös évre vonatkozó bevallásukat. Azoknak, akik átlépték az éves KATA bevételi keretüket, eddig az időpontig kell megfizetni a kapcsolódó 40%-os különadót is. A Számlázz.hu, Magyarország egyik legnagyobb fintech cége igyekszik idén is minden segítséget megadni a vállalkozóknak: a Keret- és adófigyelővel digitálisan akár 10 perc alatt elkészíthető a bevallás.
2026. 02. 11. 14:00
Megosztás:

Ukrajna hozzákezdett az elnökválasztás előkészítéséhez

Ukrajna hozzákezdett az elnökválasztás előkészítéséhez, és egyidejűleg népszavazást is tartana az Oroszországgal kötendő esetleges békemegállapodásról - írta szerdán a Financial Times ukrán és nyugati illetékesek közléseit idézve.
2026. 02. 11. 13:30
Megosztás:

A kormány a cukrászdákra is kiterjeszti az 5+1 pontból álló vendéglátóipari akciótervet

A kormány a cukrászdákra is kiterjeszti az 5+1 pontból álló vendéglátóipari akciótervet - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) az MTI-vel szerdán.
2026. 02. 11. 13:00
Megosztás:

Elektromos személyautóra kértek már támogatást a cégek

Elérte a kilencezret a vállalati e-autó programban igényelt személygépkocsik száma - olvasható az Energiaügyi Minisztérium (EM) Facebook-oldalának szerdai bejegyzésében.
2026. 02. 11. 12:30
Megosztás: