Forgalomba áll az új magyar elektromos busz
![Forgalomba áll az új magyar elektromos busz](/upload/file/68875/orig.webp)
A midibusz stílusosan a “szülővárosában”, Baján áll először forgalomba. Az elektromos midibusz a háromhetes tesztüzem során 2025. február 15. és március 6. között a legtöbb helyi busz útvonalon szolgálatot teljesít majd. Az utasok – a többi bajai helyi járathoz hasonlóan – díjmentesen próbálhatják ki a járművet a MÁV-csoport honlapján elérhető menetrend szerint.
A nyolc méter hosszú, 16 ülőhellyel rendelkező, alacsonypadlós elektromos midibuszt tavaly nyáron mutatta be a GTKB (Ganz Transelektro Közlekedési Berendezéseket Gyártó Kft.), novemberben pedig megkapta a típusengedélyt is. A prototípus egyetlen példányban létezik, a GTKB Kft. felelt a jármű “szíve”, vagyis az elektromos hajtás kifejlesztéséért, míg a cseh SOR a kocsiszekrényt alkotta meg. A rendszerintegrációs és szoftverfejlesztési feladatok is Magyarországon zajlottak. A 120 kW teljesítményű aszinkron vontatómotort NMC típusú, 200 kWh-s akkumulátor hajtja, amely plug-in technológiával és pantográfos oszloptöltőről (OpCharge) egyaránt tölthető.
A busz egyetlen feltöltéssel mintegy 270 kilométer megtételére képes, töltése a GTKB Kft. bajai telephelyén történik majd a tesztüzem alatt.
„Régóta várunk erre a pillanatra, a tervezőasztal rajzai valósággá váltak, a GANZ-SOR EBN8 immáron utasokat szállít. A közepes méretkategóriában is jelentős igény mutatkozik a tisztán elektromos hajtású városi járművekre. A midibusz hatékony alternatívát nyújt az utasok szállítására a megváltozott közlekedési szokások figyelembevétele mellett. Az általános utasszállítási feladatok mellett ez az elektromos busz egyéb forgalmi feladatokra is kiválóan alkalmas” - mondta el Pencz Rudolf, a GTKB Kft. ügyvezető igazgatója.
A bajai GANZ már 75 éve szolgálja a magyar gazdaságot vasúti járműkészülékek, biztosítóberendezések, áramszedők és más eszközök gyártásával, a midibusz fejlesztésével pedig belépett az e-mobilitás piacára is.
„Meglévő elektromos és gázüzemű zöldflottánk üzemeltetése mellett társaságunk folyamatosan végez utasforgalmi próbákat is különböző típusú, alternatív meghajtású autóbuszokkal, hiszen környezetünk védelme szempontjából alapvető fontosságú a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése. A mini- és midibuszok alkalmazása pedig különösen hasznos azokon a vonalakon, ahol az utazási igények nagyságrendje miatt a normál méretű autóbuszok üzemeltetése gazdaságtalan, vagy a településszerkezeti adottságok miatt a kisebb járművekkel hatékonyabban biztosítható a közszolgáltatás. A próbaüzem tapasztalatai nagy segítséget jelentenek az ideális forgalomszervezést segítő beszerzések tervezésében” - mondta el Dr. Kormányos László, a MÁV Személyszállítási Zrt. vezérigazgatója.