Gázóra leolvasás és fizetés - így fogsz fizetni ha diktálsz, vagy ha havi átalányt fizetsz
Hogy korábban mennyit fogyasztottunk, az nem számít...
Az, hogy az augusztus elsejét megelőző időszakban ki mennyi gázt fogyasztott, nem gyakorol hatást arra, hogy a mostani időszakban milyen mennyiséget kap kedvezményesen: kizárólag a fenti szabályok határozzák meg azt, kinek mennyit kell majd fizetnie az energiahordozóért – mondta el érdeklődésünkre Weinhardt Attila, a Portfolio elemzője.
"Az új korszak idén augusztus elsején indult el, az első egyéves periódus jövő július 31-éig tart, ebben a periódusban kell beleférni az 1729 köbméterbe, ez az elsődleges alapszabály" – fogalmazott.
Kétféle fogyasztót különböztetünk meg
A szakértő szerint két csoportba érdemes osztani a hazai gázfelhasználókat:
- az egyikben az átalány szerint fogyasztók vannak,
- a másikban pedig a diktálással vagy szolgáltatói becsléssel fizetők.
"Az átalány szerint fizetőknél a 144 köbméteres szintet érdemes figyelni, elő kell keresni az elmúlt hónapok gázszámláit és megkeresni, hogy az átalány szerint küldött gázszámlában mekkora gázmennyiséget vett figyelembe a szolgáltató a megelőző fogyasztási adatok alapján.
Az alábbi ábrán (forrás: RTL Híradó) mutatjuk meg az átalány szerint, egyenletes eloszlásban fogyasztók gázmennyiségeit
Ha 144 köbméter alatti az átalány szerint kiküldött számla, akkor nem kell semmilyen változásra számítania a fogyasztónak, lényegében a rezsicsökkentés eddig megszokott formája vonatkozni fog rá is" – árulta el a szakértő.
Ha viszont 144 köbméter fölötti mennyiséget küld átalányban a szolgáltató, akkor havi 144 köbméterig terjedően a rezsicsökkentett gázárat kell figyelembe venni a fogyasztóra, az e fölötti részre azonban a piaci lakossági gázár vonatkozik, amely országos átlagban nagyjából 102 forint helyett 732,4 forint augusztusban és szeptemberben, ezt követően pedig decemberig 752,5 forint – egyelőre idáig látható a gázár, a jövő évi árakra pedig karácsony körül derül fény.
Mi lesz azokkal, akik a diktálást választják?
A nem átalány szerint fizetőkre a fogyasztási jelleggörbe az érvényes, melyet a korábbi évek jellemző háztartási fogyasztásai alapján foglaltak jogszabályba.
"Erősen időjárásfüggő az, hogy az egyes hónapokban az egyes fogyasztási helyeken mennyi gázt fogyasztanak:
- ennek megfelelően augusztusban 15 köbméterig lehet a rezsicsökkentett áron elszámolni a gázt,
- szeptembertől ez 30 köbméterre,
- októberben 101 köbméterre,
- novemberben 203 köbméterre,
- decemberben pedig 297 köbméterre emelkedik, és
- januárban éri el a maximumot, 336 köbméterrel, majd ahogyan megyünk kifelé a télből, egyre kisebb mennyiségben" – tájékoztatott a Portfolio elemzője.
Ha a jellegörbe alapján számolják el havonta a gázfogyasztást, akkor így néz ki grafikusan, havi bontásban ábrázolva (forrás: RTL Híradó)
Nem görgethető a megtakarítás
Weinhardt Attila arról is beszámolt, hogy a Portfolio értesülése szerint aki a nyár végi és ősz eleji hónapokban nem meríti ki a rezsicsökkentett áron felhasználható gázkeretét, az nem görgetheti tovább a "megspórolt" mennyiséget.
"Az egész év során kell figyelembe venni azt, hogy valaki 1729 köbméter felett vagy alatt fogyaszt, a most indult egy év során minden fogyasztónak jár 1729 köbméter. Ha valaki a következő hetek, hónapok során tud elérni spórolást, azzal magának segít olyan értelemben, hogy a most indult egy év során egyre inkább abba az irányba tereli saját magát, hogy beleférjen ebbe a rezsicsökkentéssel érintett gázmennyiségbe" – fogalmazott.
Ha valaki tehát egy adott hónapban nem fér bele a rendelkezésére álló keretbe, akkor 7,5-szeres piaci gázárat kell az a fölé eső részre fizetnie.
Minden részletszabály egyelőre nem ismert, de az elemző szerint átalányra annak érdemes átállnia, aki tudja, hogy bele fog férni fogyasztása az 1729 köbméteres keretbe. Ha valaki nem fér bele, annak azért érheti meg az átállás, mert legalább előre látja, hogy havi szinten mennyivel magasabb a fogyasztása, ezáltal költsége.
A havi diktálásnál egy hidegbetörés révén bármikor adódhat olyan helyzet, amelyben a fogyasztó kilóg a jelleggörbéből, és ezt a kiugrást azonnal ki is számlázhatja a szolgáltató - olvashatjuk az Infostart beszámolójában.
Kattints az alábbi gázórára és rövid videóban is elmagyarázzuk, hogy érthető legyen.