Gázszámla átverés !? Hogy lesz a köbméterből MegaJoule?
Az ezredforduló óta visszatérő kérdés, nemcsak az üzleti, hanem a lakossági fogyasztók körében is, a gázár pontos tartalma és az egyes szolgáltatók, kereskedők árainak összehasonlíthatósága. A földgáz árat alapvetően a gáz fűtőértéke, vagyis az egységnyi gáz felhasználásával elérhető munka, például hőmennyiség alapján határozzák meg, MJ-ra (megajoulera) vetítik.
Ugyanakkor egyre több kereskedő, köztük az E.ON is teljesítményalapon, kWh-ban (kilowattórában) számol, tehát azt adja meg, hogy mennyi az ára annak a földgázmennyiségnek, ami egy kilowattórányi teljesítményre képes.
A felhasználók szempontjából az utóbbi a praktikusabb, hiszen például a gázkazánok, konvektorok, egyéb gázüzemű berendezések teljesítményét is kilowattórában határozzák meg a gyártók, vagyis viszonylag könnyen megbecsülhető, tervezhető, hogy az adott berendezés egy műszakban, vagy egy hét alatt, mennyi földgázt fog fogyasztani. Az energia azonos mértékegysége javítja a tervezhetőséget.
A felhasználók a kereskedőktől kapott ajánlatokat összehasonlíthatják és hozhatnak tudatos döntést, ha megjegyzik az alábbi könnyen alkalmazható becslési módszert és azonos mértékegységre hozzák ajánlataikat. Az átváltás során 1 kWh 3,2495 MJ-nak felel meg.
Például, amennyiben a földgázdíj egységára 50 Ft/kWh, akkor az egységár Ft/MJ-ra átszámítva 15,387 Ft/MJ lesz (50/3,2495 = 15,387).
Ha még mindig nem érted, akkor az alábbi videóban érthetően elmagyarázzuk (kattints a képre):