Gépjármű kötelező biztosítás: koppanhatsz, hogy bónusz 10-ből A00-ba kerül a kocsid

Egy második autó A00-ás kategóriában kezd az új üzembentartónál, hiába van már jobb besorolása a bonus-malus rendszerben. Figyelnie kell a gépjármű tulajdonosnak a 2 éves szabályra is, mivel a besorolás csak ezen időtartam alatt érvényesíthető másik autóra. Hasznos összefoglaló a K&H-tól kötelezőügyben.

Gépjármű kötelező biztosítás: koppanhatsz, hogy bónusz 10-ből A00-ba kerül a kocsid

Ezer lakosra jutó gépkocsik száma országonként

Magyarországon a KSH legfrissebb adatai szerint ezer lakosra 390 személygépkocsi jut.

Hol állunk ezzel világviszonylatban?

Nézzük meg néhány ország adatát!

- Ausztria: 562 autó (ezer lakosra)

- Ausztrália: 572 autó

- Finnország: 642 autó

- Németország: 574 autó

- Olaszország: 663 autó

- Románia: 357 autó

- Szlovákia: 439 autó

- Svájc: 537 autó

- Törökország: 150 autó

- Oroszország: 328 autó

- USA: 396 autó

Rendkívüli helyzet a hazai autópiacon

A hazai autópiacon rendkívüli helyzet alakult ki az utóbbi időszakban. A globális ellátási láncoknál kialakult problémák, köztük az alkatrészhiány miatt az új autókból nincs elég, ezért sokan a használt autók felé fordultak.

Magyarországon például az év első felében - a Jóautók.hu és a Datahouse statisztikái szerint - 432 ezer használt autó talált gazdára, ami 7,4 százalékos éves növekedést, egyben rekordot jelent.

A piac tehát pörög, ezért kiemelten fontos, hogy az autócseréknél, vagy második autó vásárlásánál minden érintett tisztában legyen a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításokra (kgfb) vonatkozó szabályokkal - hívja fel a figyelmet a több mint 1 millió kgfb-szerződéssel rendelkező K&H.

Jelentős kedvezménnyel köthetik meg ugyanis az autósok a soron következő kötelező gépjármű-felelősségbiztosításukat autócsere esetén, amennyiben balesetmentesen közlekednek. Épp ezért érdemes vigyázni a már megszerzett besorolásra a gépkocsi adás-vétel során. 

Két autó, két osztályzat

A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási szabályok szerint például egy második autó megvásárlásánál a kezdő pozícióban, vagyis az A00-ás kategóriában történhet a díjszámítás.

Még akkor is, ha az autó üzembentartójának egy másik autójára B10-es besorolás van érvényben. Így a második autó esetében csak a balesetmentes évek elteltével lehet újabb szinteket lépni. 

Mit jelent a 2 éves határidő?  

Ha valaki eladja a meglévő autóját és másikat vásárol, akkor átviheti a bonus besorolását az újabb autóra kötött szerződésre.

Az autósnak bejelentési kötelezettsége van az eladásról, üzembentartó változásról a biztosító és a hatóság felé is (ez utóbbi alatt a fővárosi és megyei kormányhivatal járási (fővárosban kerületi) hivatalát, kormányablakot kell érteni).

A hivatal elektronikus úton értesíti a biztosítót a tulajdonos, vagy az üzembentartó személyében bekövetkezett változásról és a biztosító törli a korábbi autóra vonatkozó kötelezős - tartozás nélküli - szerződést. Ha a szerződés díjjal rendezett, akkor csak annyi a dolgunk, hogy az új szerződés megkötésekor kérjük a korábbi besorolás átvitelét, érvényesítését.

Fontos, hogy a biztosítási díj a változás időpontjáig rendezve legyen, különben fennáll annak az esélye, hogy a szerződés díjnemfizetéssel szűnik meg, ami egyben azt is jelenti, hogy a már megszerzett bonus osztályba sorolás másik autóra nem lesz tovább vihető. 

Szintén fontos a K&H szakértői szerint, hogy az előző kgfb-szerződés megszűnése után 2 évig marad érvényben az aktuális osztályzat, vagyis az ennyi időn belül megvásárolt másik autóra lehet kötni az új biztosítást a már meglévő kategóriában, 2 év után a besorolás visszakerül az A00 kategóriába.

Végtelenül egyszerű

Ma már a kötelező megkötése is nagyon kényelmesen elintézhető. A K&H ugyanis a digitális fejlesztései során már 2020-ban lehetővé tette az autósok széles köre számára, hogy a mobilbankon keresztül megköthessék a szerződést.

A szolgáltatás a Biztosítások menüpont alatt érhető el, ahol mindössze három lényeges adatot, az autó rendszámát, a bonus-malus fokozatot és a kockázatviselés igényelt kezdetét kell megadni, valamint nyilatkozni a home office kedvezményre jogosultságról.

Ezt követően a rendszer szinte azonnal elkészíti a díjszámítást, ha pedig ez megfelel az érintett autósnak és jóváhagyja, akkor rögtön életbe is lép a kötelezője.

Széleskörű eladási hullám söpört végig a tőzsdéken

Bár nem okozott meglepetést az EKB, a vegyes gyorsjelentések és a szoftvercégekkel kapcsolatos aggodalmak miatt estek a nyugat-európai piacok. A BUX is tetemes mínuszban fejezte be a napot. A mesterséges intelligenciával kapcsolatos aggodalmak és a vártnál kedvezőtlenebb munkapiaci adatok lefelé húzták a tengerentúli piacokat is. Zuhant az arany, az ezüst és az olaj ára, a Bitcoin 70,000 USD alá esett. 380 alatt maradt a forint az euróval szemben, de a hazai hozamesés megtorpant. Ma magyar és német ipari termelési adatokra, a tengerentúlról fogyasztó bizalom statisztikára érdemes figyelni.
2026. 02. 06. 09:00
Megosztás:

Megérkeznek az első választási értesítők a postaládákba

Pénteken érkeznek az első értesítők a postaládákba az április 12-ei országgyűlési választásról.
2026. 02. 06. 08:10
Megosztás:

A mesterséges intelligencia vált a globális digitális gazdaság fő hajtóerejévé

Az AI (mesterséges intelligencia) vált a globális digitális gazdaság fő hajtóerejévé, amely egyszerre formálja át az üzleti szoftvereket, a keresést és a tartalomfogyasztást - írta friss elemzése alapján a Deloitte az MTI-nek csütörtökön eljuttatott tájékoztatásában.
2026. 02. 06. 07:00
Megosztás:

Motorosok segítik az új KRESZ-szabályok finomhangolását

Az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) széleskörű szakmai egyeztetések keretében tekinti át az új KRESZ tervezetét, valamint az arra beérkező észrevételeket. Csütörtökön motoros szakértőkkel, szakmai és érdekképviseleti szervezetekkel, szakújságírókkal, valamint tartalomkészítőkkel folytatódott a közlekedési szabályok finomhangolása - közölte az ÉKM az MTI-vel.
2026. 02. 06. 06:30
Megosztás:

Magyar innováció segíti az aszály elleni küzdelmet a mezőgazdaságban

Az öntözés hatékonyságát jelentősen növelő innovatív eszközt mutat be a nagyközönségnek az MBH Bank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletága és szakmai partnere, a Mezőgépgyártók Országos Szövetsége (MEGOSZ) a 32. Fegyver, horgászat, vadászat (FeHoVa) kiállításon február 5. és 8. között. Az öntözőcső-fektető gép segít hatékony választ adni a klímaváltozás és az egyre gyakoribb aszály okozta kihívásokra az erdőgazdálkodásban és a mezőgazdaságban, miközben hozzájárul a vízkészletek fenntarthatóbb felhasználásához.
2026. 02. 06. 06:00
Megosztás:

Milyen Európa-politikája lehet az új holland kormánynak?

A három, kormányzásra készülő holland párt múlt héten ismertette koalíciós megállapodását.
2026. 02. 06. 05:30
Megosztás:

Átláthatóbbá válnak a kötvények módosítására vonatkozó szabályok

Február 14-én lép életbe az a jogszabálymódosítás, amely egyértelmű kereteket ad a kötvények módosítására vonatkozóan. A még a tavalyi év végén elfogadott törvényjavaslat több ponton is lényegesen bővíti a Tpt. kötvényekre vonatkozó rendelkezéseit, ezáltal könnyebbé válik a kibocsátók számára a hitelviszony átstrukturálása és kiszámíthatóbb eljárást tesz lehetővé a piaci szereplők számára. A kötvények módosítására vonatkozóan bevezetett új szabályokat Boros György, a DLA Piper Hungary finanszírozási csoportjának szenior ügyvédje ismerteti.
2026. 02. 06. 05:00
Megosztás:

Az első adag beton kiöntésével megkezdődött a Paks II. Atomerőmű alapozása

2026. február 5-én az első adag beton alaptestbe öntésével a Paks II. Atomerőmű építési területén ünnepélyes keretek között megkezdődött az 5. blokk reaktorépületének alapozása. A VVER-1200 típusú, orosz nyomott vizes reaktorokkal megvalósuló atomerőmű generáltervezője a generálkivitelezője az Roszatom Állami Vállalat Mérnöki részlege, az Atomstroyexport vállalat. Az eseményen jelen volt Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) főigazgatója, Szijjártó Péter, Magyarország külgazdasági és külügyminisztere, valamint Alekszej Lihacsov, a Roszatom Állami Vállalat vezérigazgatója. A Paks II. Atomerőmű lesz az első olyan atomerőmű az Európai Unió területén, amely orosz VVER-1200-as III+ generációs reaktorokkal működik majd.
2026. 02. 06. 04:30
Megosztás:

Berobbant a budapesti újlakás-kínálat, de még csak most jön a java

Tavaly az év második felében is erős számokat produkált a budapesti újépítésű lakások piaca, így az egész évben összesen 8700 lakást adtak el – derül ki az OTP Ingatlanpont friss elemzéséből. Az adatbázis szerint 2026-ban várhatóan meglódul a kínálat is, mivel az ősszel indult Otthon Start hitelprogram miatt egyre több új nagy projekt indul. Ugyanakkor a jogszabályban rögzített maximális vételár ezen a piacon akár érdemben vissza is foghatja a további drágulást.
2026. 02. 06. 04:00
Megosztás:

Bács-Kiskun vármegyében is megjelent a madárinfluenza

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma Bács-Kiskun vármegyében egy pecsenyekacsa telepen magas patogenitású madárinfluenza vírus jelenlétét igazolta; az érintett állományok felszámolása folyamatban van - tájékoztatta a hivatal csütörtökön az MTI-t.
2026. 02. 06. 03:30
Megosztás:

Csekély volt az érdeklődés a nyugdíjpénz ingatlancélú felhasználására: ekkora összeget igényeltek a tagok

Az önkéntes nyugdíjpénztári tagok átlagosan 2 millió forint összeget igényeltek lakáscélra a pénztáraktól. A tagoknak jellemzően az 5-6 százaléka kért kifizetést. A legnépszerűbb cél a lakásfelújítás volt – derült ki a GRANTIS szakértői által készített körképből, amely a válaszadó pénztárak adatait tartalmazza.
2026. 02. 06. 03:00
Megosztás:

Az átlagosnál enyhébb idő várható a hétvégén is

Folytatódik az átlagosnál enyhébb, de jellemzően erősen felhős, többfelé csapadékos idő a hétvégén is. A hőmérséklet szombatra kissé visszaesik és a csúcsérték napközben jellemzően 5-11 Celsius-fok között alakul majd, éjszakánként pedig néhol gyenge fagy is lehet. Az északnyugati, északi szél vasárnap többfelé lesz élénk, olykor erős - derül ki a HungaroMet Nonprofit Zrt. előrejelzéséből, amelyet csütörtökön juttattak el az MTI-hez.
2026. 02. 06. 02:30
Megosztás:

Az altatókról és a fájdalomcsillapítókról való leszokás módszere

Az altatókról és a fájdalomcsillapítókról való leszoktatást könnyítenék meg az SZTE gyermekorvosai. Innováció és klinikai tapasztalat találkozása hozott rangos elismerést az SZTE-n: Dr. Pásztor Pál és kutatócsoportja Innovációs Díjat és Proof of Concept támogatást nyert a gyermekintenzív ellátást új alapokra helyező DoseLearn projekttel.
2026. 02. 06. 02:00
Megosztás:

Hogyan lehet több a nyugdíjad? Nyugdíj kalkulátor 2026

Sokan csak találgatnak, hogyan is számítják ki pontosan az öregségi nyugdíj összegét Magyarországon.
2026. 02. 06. 01:30
Megosztás:

Készpénzt tartasz otthon nagy mennyiségben? Bajban vagy, a matracpénz most nagyon bűzlik...

Bár a 2023-as sokk után az infláció 2024-ben és 2025-ben is egyszámjegyűre mérséklődött, a készpénzben tartott megtakarítások csendes értékvesztése nem állt meg. A biztonságérzet hamis illúziója miatt - a digitális megoldások térnyerése ellenére - a magyar háztartások a legfrissebb adatok szerint még mindig több mint 7300 milliárd forintot tartanak készpénzben.
2026. 02. 06. 01:00
Megosztás:

Árzuhanás a sertéshús árában az ALDI-nál – ennyivel fizetsz kevesebbet!

Megállíthatatlannak tűnik az árcsökkenés: az ALDI idén már ötödik alkalommal vágja vissza tartósan a friss sertéshúsok fogyasztói árát. A diszkontlánc ismét lép, és ezúttal is a magyar háztartások pénztárcája jár jól – a mindennapi főzés alapanyagai most még elérhetőbbek lettek.
2026. 02. 06. 00:30
Megosztás:

Mennyi alvásra van valóban szüksége a szervezetednek? Számold ki most kalkulátorral!

Az alvás az egyik legfontosabb, mégis leginkább alábecsült biológiai szükséglet. Nem csupán a fáradtság megszüntetéséről van szó: az alvás alapvetően meghatározza az anyagcserét, az idegrendszer működését, az immunválaszt és a hormonális egyensúlyt. Ennek ellenére sokan nem tudják pontosan megmondani, mennyi alvásra lenne valóban szükségük.
2026. 02. 06. 00:01
Megosztás:

Nem lepte meg az EKB-t a cél alatti infláció

Az Európai Központi Bank a várakozásunknak és a széleskörű piaci várakozásoknak is megfelelően ismét 2,00%-on hagyta a betéti rátát. Az aktív oldali rendelkezésre állás kamatlába 2,40%-on, az irányadó refinanszírozási műveletek kamatlába 2,15%-on maradt. A döntés ismételten egyöntetű volt.
2026. 02. 05. 23:30
Megosztás:

A Qualcomm negyedéves profitja csökkent, bevétele nőtt

Az amerikai Qualcomm Inc., a világ egyik legnagyobb félvezetőket, processzorokat és telekommunikációs eszközöket gyártó cége 6 százalékos nyereségcsökkenésről és 5 százalékos bevételnövekedésről jelentett az első pénzügyi negyedéve után.
2026. 02. 05. 23:00
Megosztás:

Révész Máriusz: program indul az élhetőbb településekért

Kísérleti jelleggel nyolc helyen indít programot az élhetőbb településekért az aktív Magyarországért felelős államtitkárság - jelentette be Révész Máriusz államtitkár csütörtökön Edelényben, a témában tartott konferencián.
2026. 02. 05. 22:30
Megosztás: