Gyorsan kapcsoltak az eladók, és azonnal emelni kezdték az ingatlanárakat

Lendületes áremelkedés zajlott le a hirdetési árakat tekintve az elmúlt hónapokban a hazai ingatlanpiacon, ami a szakértők szerint mintegy 10 százalék körül alakult. A folytatás azonban bizonytalan.

Gyorsan kapcsoltak az eladók, és azonnal emelni kezdték az ingatlanárakat

Az elmúlt év ősze számottevő áremelkedést hozott a hazai ingatlanpiacon, elsősorban az áremelkedéssel kapcsolatos várakozások miatt. Az áremelkedés egyébként a tavalyi év egészére jellemző volt, csak az év első három negyedévében jóval lassabb ütemben történt, mint az utolsó negyedévben - hívta fel a figyelmet Rácz Gyula László, a Balla Ingatlan XVIII. kerületi irodájának szakmai vezetője. Ha májustól decemberig nézzük az árváltozásokat, akkor például a panellakásoknál mintegy 10 százalékos drágulás következett be, vagyis 3-5 millió forinttal emelkedett az áruk.

Az őszi hónapokban nagyon rövid idő alatt lezajlott egy jelentős áremelkedés, így azt lehetett mondani, hogy az év során bekövetkezett egy tíz százalékos növekedés a kínálati áraknál, és november végére már magasabban jártak a kínálati árak, mint korábban bármikor - derült ki Balla Frigyes, a Balla Ingatlan IV. és XV. kerületi irodája szakmai vezetőjének szavaiból is.

De Nagy Aloisia Andrea, a Balla Ingatlan bel-budai és észak-budai részeken aktív szakmai vezetője is úgy látta, hogy a tavalyi év utolsó hónapjaiban szinte kilőttek az árak: a hirdetési árakat tekintve mintegy 10 százalékos áremelkedést lehetett tapasztalni. Ami persze nem azt jelenti, hogy a valós értékesítési árak is ilyen mértékben emelkedtek volna - hangsúlyozta a szakértő.

Nagy Csaba, a Balla Ingatlan dél-budai régiós vezetője is azt érzékelte, hogy az őszi hónapokban megindultak a hirdetési árak felfelé, és a portfóliójuk mintegy 10-15 százalékánál már áremelési igényt jeleztek a tulajdonosok. Az áremelés mértékét mintegy 10 százalékra tette az egész évet tekintve.

Ugyanezt érzékelte Sebestyén Tamás, a Balla Ingatlan XIV. és XVI. kerületi irodájának szakmai vezetője, aki szerint 2024 negyedik negyedévében megkezdődött a drágulás az ingatlanpiacon, mely összességében a 10 százalékot is elérhette. Ennek okát a növekvő forgalommal és az áremelkedéssel kapcsolatos várakozásokban látta, miközben erősen kérdésesnek tartotta, hogy ezek a várakozások valósággá válnak-e.

De nem csak Budapesten volt érezhető a kínálati árak emelkedése, hiszen dr. Kovács Csaba, a Balla Ingatlan agárdi irodájának szakmai vezetője is azt tapasztalta, hogy néhány ingatlantulajdonos gyors és számottevő áremeléssel reagált ősszel a hírekre, ami viszont tovább apasztotta az érdeklődők motivációját. Az áremelkedés mértéke néhány hónap alatt elérte a 10 százalékot, de bizonyos szegmensekben még a 15-20 százalékos mértéket is.

Hártó Regina, a Balla Ingatlan érdi irodájának vezetője is arról számolt be, hogy a hirdetési árakat 2024 őszén elkezdték - vagy legalábbis megpróbálták - emelni az eladók, elsősorban azon hírek hatására, melyek az idei évre jelentősebb áremelkedést vetítettek előre.

A szakértő szerint ez a jelenség még olyan ingatlanok esetében is megfigyelhető volt, melyekre már korábban is csak minimális volt az érdeklődés, elsősorban a magas ár miatt. És ha végül mégsem emeltek árat a tulajdonosok, akkor is kikötötték, hogy nem is csökkentenek, nyilván abban bízva, hogy úgymond “beérnek” majd az árak az általános ingatlanpiaci áremelkedés során - jegyezte meg az ingatlanközvetítő.

Máshogy érzékelte viszont a helyzetet Krausz Gábor, a Balla Ingatlan siófoki irodájának szakértője, aki szerint a Balatonnál nem következett be jelentősebb áremelkedés eddig. Mindössze annyi történt, hogy a közel három éve pangó piacon “újból van élet”. Ennek oka lehet az is, hogy a balatoni kínálatban jelenleg sok a feltorlódott ingatlan, ezért a vevőknek most bőven van miből válogatni, ez a túlkínálat pedig nyomást gyakorol az árakra. Azok az ingatlantulajdonosok, akik eddig kivártak, akkor tudják eladni az ingatlanaikat, ha nem emelnek a korábban elképzelt árakon.

A használt ingatlanok árai tehát gyakorlatilag nem változtak az elmúlt hónapokban a Balatonnál, ráadásul az újépítésű ingatlanok piacán tavaly 10-20 százalékos árcsökkenésre került sor amiatt, hogy a beruházók lépéskényszerbe kerültek. Ahhoz ugyanis, hogy egy projekt tovább tudjon haladni, értékesíteni kell az ingatlanokat - magyarázta Krausz Gábor.

Áremelkedésre náluk szerinte csak akkor lehet számítani, ha a kereslet és a kínálat egyensúlyba kerül. Ez talán már 2025 második félévében bekövetkezhet, ekkor 5-10 százalékos áremelkedés lehetséges az év végéig. Az újépítésű lakásoknál is fokozatosan megszűnik majd az árcsökkentési kényszer, így ott is elkezdenek felfelé kúszni az árak. Erre több lépcsőben kerül majd sor, tavasszal egy 5 százalékos áremelkedés nem elképzelhetetlen.

Rácz Gyula László végül arra hívta fel a figyelmet, hogy a jelenlegi turbulens ingatlanpiaci időszakban nagyon könnyű úgymond “alulpozícionálni” egy ingatlant, ezért úgy véli, hogy most különösen jól jöhet az ingatlanközvetítői segítség azoknak, akik a lehető legjobb árat szeretnék elérni az értékesítés során. Ha valaki nem látja át az ingatlanpiaci helyzetet, ami jelenleg nem is könnyű, akkor most nagyon mellé lehet lőni egy eladásnál.

Vegyesen zárták a hétfői kereskedést a mértékadó nyugat-európai tőzsdék

Stoxx600 szektorindexei is, amely így végül 0,1%-os pluszban búcsúzott. A piacokat elsősorban a vállalati gyorsjelentések mozgatták, az eddig közzétett eredmények 60%-a felülmúlta a várakozásokat, ami a szokásosnál jobb arány. A technológia, a luxus és a média szektor gyengélkedését ellensúlyozni tudta a bank- és biztosítási szektor jó teljesítménye. A pénzügyi szektorban hétfőn korrekciót láthattunk a pénteki mínuszok után, amiből leginkább az 1%-os pluszba kapaszkodó spanyol IBEX tudott profitálni. A vezető európai indexek közül a leggyengébben a 0,5%-kal eső DAX teljesített.
2026. 02. 17. 09:00
Megosztás:

Gyengült a forint kedd reggelre

Gyengült a forint árfolyama kedd reggel a főbb devizákkal szemben a hétfő esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 02. 17. 08:30
Megosztás:

Több oktatási intézmény újul meg Békés vármegyében

Több oktatási intézmény újul meg Békés vármegye 3. számú választókerületében - tájékoztatta az MTI-t a vármegyei önkormányzat térségi tanácsnoka.
2026. 02. 17. 08:00
Megosztás:

Továbbra is bíznak a vezérigazgatók cégük idei növekedésében

A globális bizonytalanság ellenére a vezérigazgatók továbbra is bíznak cégük idei növekedésében; a válaszadók a szervezeti átalakulás felgyorsításával, a mesterséges intelligencia (MI) átfogó bevezetésével és stratégiai tranzakciókkal tervezik fenntartani versenyelőnyüket - derül ki az EY-Parthenon legfrissebb, 21 országban 1200 döntéshozó részvételével készült nemzetközi felméréséből.
2026. 02. 17. 07:30
Megosztás:

Helyreállt a rend az ingatlanpiacon: erős hitelezéssel indult az év

A szezonalitásnak megfelelő adásvételi számmal indult a 2026-os év a hazai ingatlanpiacon. Bár a volumen elmarad a tavaly januári magasabb bázisadattól, a visszaesés inkább látszólagos: a 2025-ös év eleji forgalmat egy tőkeinjekció (Magyar Állampapír Plusz kifizetések) fűtötte, a mostani számok a stabilizációt jelzik. A Duna House becslése alapján 7 662 tranzakciót hozott az év első hónapja. A várakozások szerint az idei év egésze a tavalyihoz hasonlóan alakulhat, 110–130 ezer közötti adásvétellel. A vevői keresletindex januárban 79 pontot mutatott, ami egyelőre mérsékelt aktivitást jelez. Miközben az adásvételek száma óvatosabb dinamikát mutat, a Credipass számításai alapján a jelzáloghitel-piac idén januárban is nagyon erősen, 235 milliárd forintos szerződéses összeggel zárhatott. Ez a teljesítmény a 2025-ös év azonos időszakához képest 88,2%-os bővülést jelent.
2026. 02. 17. 06:30
Megosztás:

Horvátország az uniós szabályok betartásával segítene a kőolajszállításban

Horvátország kész segíteni Magyarország és Szlovákia kőolajellátását az ukrajnai tranzit leállását követően, az uniós jog és az amerikai szankciókat felügyelő OFAC előírásainak betartásával - közölte hétfőn az X-en Ante Susnjar horvát gazdasági miniszter.
2026. 02. 17. 06:00
Megosztás:

A hazai építkezések 98 százaléka túllépi a keretet

Szinte borítékolható a csúszás és a költségtúllépés a magyarországi építkezéseknél, ennek egyik oka, hogy az ügyfél, a tervező és a kivitelező nem egy nyelvet beszél. Emellett a kivitelezéseknél továbbra is hódít a „majd a helyszínen megoldjuk” attitűd, ami valódi pénznyelő. Míg egy fal eltolása virtuálisan mindössze egy óra munkát, a helyszínen viszont már milliós bontási költséget jelent. Bogdán Attila, a Platánplán Mérnöki Iroda ügyvezetője szerint a megoldás a gyártmánytervezésben és a korszerű digitális technológiákban rejlik.
2026. 02. 17. 05:30
Megosztás:

Romániában az álhírek veszélyére figyelmeztető társadalmi célú hirdetéseket vezetnek be a médiában

Az álhírek veszélyére figyelmeztető, a kritikus gondolkodást népszerűsítő társadalmi célú hirdetések bevezetéséről döntött a román parlament, az erről szóló, a képviselőház által korábban már megszavazott törvénymódosítást hétfőn fogadta el a szenátus.
2026. 02. 17. 05:00
Megosztás:

A legfejlettebb földmegfigyelési technológia kerül a Husat program műholdjaiba

A 4iG Űr és Védelmi Technológiák Zrt. (4iG SDT) leányvállalata, a REMRED Zrt. (REMRED) megállapodást írt alá a földmegfigyelő kamerarendszerek egyik vezető fejlesztőjével, a TelePIX vállalattal. Az együttműködés értelmében a TelePIX Co. (TelePIX) gyárthatja a HULEO elektrooptikai műholdakra, földmegfigyelési feladatokhoz és adatok gyűjtéséhez szükséges, a legmagasabb technológiai színvonalat képviselő VHR (Very High Resolution, azaz Nagyon Nagy Felbontású) felvételeket készítő kamera- és szenzorkészleteket. A HUSAT műholdkonstelláció így biztosítja majd a nemzetközi szinten is versenyképes, legmagasabb szintű földmegfigyelési képalkotási képességet. A hosszútávú partnerség érdekében a felek vizsgálják egy elektrooptikai műholdkamerák fejlesztésére és gyártására specializálódott közös vállalat létrehozásának lehetőségét is Magyarországon.
2026. 02. 17. 04:30
Megosztás:

Töretlenül bővülő árbevétel és stratégiai építkezés jellemezte az ALTEO 2025-ös üzleti évét

Meghaladta a 125 milliárd forintot az ALTEO Nyrt. árbevétele 2025-ben, így 19 százalékkal múlta felül az egy évvel korábbi szintet. Az árbevétel növekedésben jelentős szerepe volt a körforgásos gazdálkodási szegmenst érintő tavaly lezárt akvizíciónak, de a Társaság más üzleti területeken is fontos stratégiai eredményeket könyvelhetett el. Az EBITDA 16,4 milliárd forintot ért el.
2026. 02. 17. 04:00
Megosztás:

A vállalati növekedés kulcsa 2026-ban: MI, akvizíciók és gyors átalakulás

A globális bizonytalanság ellenére a vezérigazgatók továbbra is bíznak cégük idei növekedésében – derül ki az EY-Parthenon legfrissebb, 21 országban 1200 döntéshozó részvételével készült nemzetközi felméréséből. A kiszámíthatatlan geopolitikai környezetben a válaszadók a szervezeti átalakulás felgyorsításával, a mesterséges intelligencia (MI) átfogó bevezetésével és stratégiai tranzakciókkal tervezik fenntartani versenyelőnyüket.
2026. 02. 17. 03:30
Megosztás:

2025-ben is dinamikusan nőtt az idén 20 éves Start Garancia portfóliója

2025-ben a kedvezőtlen finanszírozási környezet ellenére is jelentősen nőtt a Nemzetgazdasági Minisztérium tulajdonosi joggyakorlásával működő Start Garancia Zrt. kezességvállalási állománya. Az alapításának 20. évfordulóját ünneplő társaság portfóliója 2025 végéig mintegy 500 milliárd forintra gyarapodott, ezáltal összesen több mint 700 milliárd forintnyi finanszírozás, illetve közel 1200 milliárd forint értékű beruházás megvalósulását tette lehetővé.
2026. 02. 17. 03:00
Megosztás:

Itt a Tisza Párt nyugdíj programja - szakértői szemmel vizsgáljuk meg

Az Egyenes Beszéd február 10-i adásában a Tisza Párt választási programjának nyugdíjakkal kapcsolatos vállalásait elemezte Farkas András nyugdíjszakértő, a Nyugdíjguru.
2026. 02. 17. 02:00
Megosztás:

Fogyasztókat célzó kampányt szervez a Tej Terméktanács és a Magyar Termék Nonprofit Kft.

Az egyre súlyosabb tejpiaci válság miatt fogyasztókat célzó kampányt szervez a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács, valamint a Magyar Termék Nonprofit Kft. - közölték az együttműködés résztvevői hétfőn az MTI-vel.
2026. 02. 17. 01:30
Megosztás:

Így tűnik el a makacs barna folt a WC-ből – vegyszer nélkül, percek alatt

Elsárgult, barnás csíkok, rozsdás elszíneződés a WC alján? Sokan ilyenkor erős vegyszerekhez nyúlnak, pedig a legegyszerűbb és legolcsóbb megoldás gyakran ott van a konyhában. A képen látható „előtte–utána” hatás otthon is elérhető, különösebb erőfeszítés nélkül.
2026. 02. 17. 01:00
Megosztás:

Egyedülálló intermodális szolgáltatást mutatott be az EWG

Elindult az első olyan vasúti megoldás Ukrajna és az Európai Unió között, amely lehetővé teszi a daruzható és nem daruzható félpótkocsik szállítását is. A szolgáltatást az East-West Intermodális Logisztikai Szolgáltató Zrt. az UZ Cargo Poland partnerével közösen indította, új szintre emelve Ukrajna és az Európai Unió intermodális összeköttetését.
2026. 02. 17. 00:30
Megosztás:

Prága szeretné csökkenteni a V4-en belüli feszültségeket

Csehország "aktívan szeretne hozzájárulni" az utóbbi időben a visegrádi csoporton (V4) belül észlelhető feszültségek csökkentéséhez - jelentette ki Petr Macinka cseh külügyminiszter hétfőn Varsóban a lengyel hivatali partnerével, Radoslaw Sikorskival közös sajtótájékoztatóján, megbeszélésük után.
2026. 02. 17. 00:05
Megosztás:

Harvard finomhangolja kriptoportfólióját: csökkent a Bitcoin ETF-kitettség, új Ethereum-pozíció épül

Stratégiai átrendezés vagy relatív értékalapú fogadás? A Harvard egyetemi alapítvány vagyonkezelője a negyedik negyedévben mérsékelte Bitcoin ETF-állományát, miközben új pozíciót nyitott egy spot Ethereum ETF-ben. A lépés a digitális eszközök intézményi megítélésének érését és a portfóliószintű gondolkodás erősödését jelezheti.
2026. 02. 16. 23:30
Megosztás:

605 millió dolláros veszteséget jelentett a Metaplanet – Megroppant a japán Bitcoin-stratégia?

A rekordárakról leforduló Bitcoin komoly sebet ejtett a vállalati mérlegeken. A japán Metaplanet több milliárd dollárt költött BTC-vásárlásra az elmúlt közel két évben, ám az árfolyam visszaesése után most több százmillió dolláros veszteségről számolt be. A cég papíron már 37%-os mínuszban áll, miközben részvényei is meredek zuhanást produkáltak.
2026. 02. 16. 22:30
Megosztás:

Amerikai céggel kötött stratégiai együttműködést a Mol leánycége

A Mol-csoport leányvállalata, a Geoinform Kft. stratégiai együttműködési megállapodást kötött az amerikai Baker Hughes-zal - közölte a Mol hétfőn az MTI-vel.
2026. 02. 16. 22:00
Megosztás: