Gyorsuló növekedés várható Európa egyes térségeiben

A globális geopolitikai feszültségek ellenére gyorsuló gazdasági növekedés várható idén és jövőre az európai feltörekvő térségben az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) szerdán Londonban ismertetett friss regionális előrejelzése szerint.

Gyorsuló növekedés várható Európa egyes térségeiben

A bank Magyarországon az idén a közép-európai és balti EU-gazdaságok átlagával megegyező, jövőre az országcsoport átlagánál gyorsabb gazdasági növekedést vár.

A közép- és kelet-európai gazdaságok, valamint az egykori szovjet térség átalakulásának támogatására 1991-ben életre hívott londoni pénzintézet a kilenc közép-európai és balti EU-gazdaságban - Magyarországon, Csehországban, Szlovákiában, Lengyelországban, Szlovéniában, Horvátországban, Lettországban, Litvániában és Észtországban - 2024-re átlagosan 2,2 százalékos, 2025-re 3,1 százalékos gazdasági növekedéssel számol.

Az EBRD várakozása szerint a csoporton belül a magyar hazai össztermék (GDP) az idén 2,2 százalékkal, jövőre 3,5 százalékkal bővül.

A délkelet-európai EU-térség gazdaságai közül Romániában az idén 3,2 százalékos, jövőre 3,4 százalékos, Bulgáriában 2,6, illetve 3 százalékos GDP-növekedést prognosztizál a londoni pénzintézet.

Ukrajnában az EBRD szerdai előrejelzése szerint 2024. egészében 3, 2025-ben 6 százalékos gazdasági növekedés várható.

A bank kiemeli, hogy az ukrán hazai össztermék 2022-ben, az Oroszország által indított háború első évében 29,1 százalékkal zuhant, de tavaly már 5,3 százalékkal nőtt.

Működési területének egészében az EBRD a tavalyi 2,6 százalék után az idén 3 százalékos, 2025-ben 3,6 százalékos átlagos gazdasági növekedést valószínűsít.

Az előző, tavaly szeptemberi regionális előrejelzésben szereplő növekedési ütemnél a szerdán kiadott új EBRD-prognózis a tevékenységi országcsoport egészében átlagosan 0,2 százalékponttal lassabb növekedést tartalmaz 2024-re, mindenekelőtt azért, mert a német gazdaság gyenge növekedése miatt a közép-európai és a balti EU-térség is valamivel gyengébben teljesített a vártnál az év elején.

Az EBRD kiemeli mindazonáltal azt is, hogy a bank működési területéhez tartozó nyolc közép-európai és balti EU-gazdaság éppen húsz éve csatlakozott az Európai Unióhoz, és e két évtized jelentős felzárkózási lendületet adott ezeknek a gazdaságoknak.

A bank hangsúlyozza: az országcsoport egy főre jutó hazai össztermékének értéke 2003-ban piaci árfolyamon számolva átlagosan a német GDP-érték 26 százalékának felelt meg, tavaly azonban ez az arány már 50 százalék volt.

Az EBRD számításai szerint a két évtized alatt végbement 24 százalékpontos átlagos GDP-konvergenciából 14 százalékpont tulajdonítható a nyolc ország EU-tagságának.

Ez az "EU-csatlakozási bónusz" elsősorban a GDP-arányos export gyors növekedésének eredménye, tekintettel arra, hogy ezek a gazdaságok az uniós tagság húsz éve alatt mélyen integrálódtak az európai és a globális beszállítói hálózatokba - áll az EBRD szerdai elemzésében.

A bank számításai alapján a nyolc gazdaság GDP-arányos átlagos exportrátája a 2003-ban mért 49 százalékról 2023-ig 76 százalékra emelkedett.

A szerdai EBRD-elemzés kiemeli, hogy a földgáz, a nyersolaj és a búza világpiaci ára az egy évvel ezelőtt várt ütemnél gyorsabban mérséklődött, így a működési térség egészében az éves összevetésben számolt átlagos infláció a 2022. októberében elért 17,5 százalékos csúcsról idén márciusig 6,3 százalékra lassult, de még így is 2 százalékponttal meghaladta a koronavírus-járvány előtti szintet.


Közel 300 ezren hagyták az utolsó két napra az szja-bevallásukat

Közel 300 ezren hagyták az utolsó két napra az szja-bevallásukat és a május 20-i határidőig 2,7 millióan nyújtották be a dokumentumokat elektronikusan, ami 40 ezerrel haladja meg a 2025-ös szintet - tájékoztatta a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az MTI-t csütörtökön.
2026. 05. 28. 13:00
Megosztás:

Népességfogyással és a társadalom öregedésével küzd Lengyelország

Népességfogyással és a társadalom öregedésével küzd Lengyelország. A születési ráta folyamatosan csökken: 1990-ben 1,99-et, tavaly pedig 1,068-at tett ki - írta a money.pl lengyel gazdasági szakportál a lengyel statisztikai hivatal (GUS) legfrissebb adataira hivatkozva.
2026. 05. 28. 12:30
Megosztás:

A Balaton lett Európa legjobb családbarát desztinációja

A balatoni régió nyerte el az International Travel Awards "Best Family Destination in Europe" díját, amely nemzetközi visszaigazolása annak, hogy a Balaton ma már Európa egyik legkomplexebb és legélhetőbb családbarát turisztikai desztinációja - tájékoztatta a Visit Hungary csütörtökön az MTI-t.
2026. 05. 28. 12:00
Megosztás:

A munkaerőpiaci fordulat tovább várat magára

A demográfiai feltételek mellett a gazdasági kilátások bizonytalanságai késleltetik a munkaerőpiacon várt kedvező fordulatot az MTI-nek nyilatkozó elemzők szerint.
2026. 05. 28. 11:30
Megosztás:

Alig mozdultak a fejlett piaci hosszú hozamok, miközben a magyar hozamok estek

Az Irán és USA közötti béketárgyalásokról szóló ellentmondásos hírek ellenére tovább erősödött a bizalom a világ tőkepiacain a gyors megegyezéssel kapcsolatban.
2026. 05. 28. 11:00
Megosztás:

Többnyire emelkedtek a tengerentúli indexek

Némileg alábbhagyott a félvezető részvények keddi lendületen emelkedett a Meta árfolyama.
2026. 05. 28. 10:30
Megosztás:

Vegyesen zártak a nyugat-európai indexek

Vegyesen zártak a nyugat-európai részvénypiacok szerdán, miközben a befektetők a Közel-Keleten zajló katonai eseményeket és az olajárak csökkenését értékelték.
2026. 05. 28. 09:30
Megosztás:

A kriptovaluta-tulajdonosok havi több mint 10 000 dollár passzív jövedelmet keresnek az AS DeFi szabályozott felhőbányászati alkalmazásán keresztül.

Az Egyesült Királyságban szabályozott felhőbányászati platform, az <a href="https://asdefi.com/xml/index.html#/register" target="_blank">AS DeFi</a> hivatalosan is bemutatta új mobilalkalmazását, amelynek célja, hogy a világ minden tájáról érkező felhasználók a lehető legegyszerűbb módon vehessenek részt a kriptovaluta-bányászatban.
2026. 05. 28. 09:00
Megosztás:

Gyengült a forint árfolyama reggel

Gyengült a forint csütörtökön reggel a főbb devizákkal szemben a szerda esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 05. 28. 08:30
Megosztás:

Biztonsági és védelmi együttműködési megállapodást kötött Nagy-Britannia és Lengyelország

Közös fegyvergyártásra is kiterjedő biztonsági és védelmi megállapodást írt alá szerdán Londonban Keir Starmer brit és Donald Tusk lengyel miniszterelnök.
2026. 05. 28. 08:00
Megosztás:

Magyar kutatói közreműködés segíthet az afrikai sertéspestis visszaszorításában

Magyar kutatók is részt vesznek abban a nemzetközi projektben, amely az afrikai sertéspestis visszaszorítására keres megoldást - közölte a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) szerdán az MTI-vel.
2026. 05. 28. 07:30
Megosztás:

4,2 százalékkal nőtt az új autók eladása az EU-ban

Az Európai Unióban éves összevetésben 4,2 százalékkal, 3,794 millióra nőtt az új autók eladása az idei első négy hónapban - áll az európai autógyártók szakmai képviseleti szervezete, az ACEA honlapjára szerdán fölkerült jelentésben.
2026. 05. 28. 07:00
Megosztás:

Program indul az vállalkozások adminisztrációs terheinek csökkentésére

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) országos programot indít "Adminisztráció könnyebben" címmel, hogy segítséget nyújtson a mikro-, kis- és középvállalkozásoknak az adminisztrációs terhek csökkentésében; a vállalkozásokat online előadások, személyes tanácsadások és egyéni mentorálások várják országszerte - közölte az MKIK szerdán az MTI-vel.
2026. 05. 28. 06:30
Megosztás:

Történelmi csúcson az innovációs index, a mobilitás ökoszisztéma új szintre lép

Történelmi csúcsra, 33 pontra emelkedett a közepes és nagyvállalati szektor körében mért innovációs index a K&H felmérése szerint. A mutatószám fél év alatt 6 pontos növekedést ért el, mivel az azt alkotó mind a négy almutató – a digitális, a tervezett, a megvalósult innováció, valamint az innovációs stratégia alindex is – rekord szintre került. A bank közelmúltbéli innovációi abba az irányba mutatnak, hogy a pénzügyi szolgáltatások egyre inkább élethelyzetekhez igazodó ökoszisztémává alakulnak – hangzott el a K&H sajtótájékoztatóján.
2026. 05. 28. 06:00
Megosztás:

Egyre nehezebb érveket találni a devizavétel ellen

A Blochamps Capital szerint a 3 legnagyobb hitelminősítő rövid távon még kivárhat Magyarországgal kapcsolatban, ugyanakkor egyre nehezebb olyan piaci érvet találni, amely tartósan a mostaninál erősebb forint mellett szólna. Karagich István szerint –bár a nominális árfolyam potenciális hatása a magyar gazdaságpolitikai vitákban sokszor jelentősen túlbecsült-, mégis fontos sarokpont a vállalkozásoknak, hogy az EU-pénzek megszerzésének kérdése, a költségvetési pálya és a kamatkülönbözet alakulása ősszel újra nyomás alá helyezhetik a hazai devizát. Ez pedig a vagyonosok mellett a nyaralásra készülő lakossági ügyfelek valutavásárlási kedvét erősíti.
2026. 05. 28. 05:30
Megosztás:

Brüsszelben is figyelemmel kísérik a Magyar Vidéki Paktum munkáját

A Magyar Vidéki Paktum részes szervezeteinek delegációja 2026. május 22-én találkozott az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság – EGSZB képviselőjével Budapesten.
2026. 05. 28. 05:00
Megosztás:

Befagyott a budai ingatlanpiac: kivárnak a vevők, magasan tartják az árakat az eladók

Jelentősen visszaesett a kereslet az idén a budai ingatlanpiacon. Az Otthon Start program miatt megugró árak és a politikai bizonytalanság miatt a vevők kivárnak, miközben az eladók többsége nem veszi tudomásul, hogy mára megváltozott a piac.
2026. 05. 28. 04:00
Megosztás:

A Mercedes V-osztály egyik spanyolországi gyártóbázisát vásárolta meg a magyarországi Gestor

Hosszú távú bérleti szerződést kötött a Gestor spanyolországi leányvállalata a Mercedes-Benz-csoporthoz tartozó spanyol alvázgyártó társasággal a Barcelona térségében található gyártócsarnokára. Az európai logisztikai és ipari létesítmények iránt évről évre erősödik a befektetői kereslet, a Gestor pedig tudatosan építi jelenlétét ebben a szektorban. A társaságnak már volt Spanyolországban hasonló, a Volkswagen-csoporthoz kapcsolódó gyártóbázisa, Magyarországon pedig jelenleg is tulajdonában áll az egyik jelentős autóipari beszállítói gyár Győrben, amelyet egy francia tulajdonú társaságnak ad hosszú távon bérbe.
2026. 05. 28. 03:30
Megosztás:

Itt a top 10-es lista: Ezek a legkedveltebb hazai arborétumok

A Szarvasi Arborétum, a Vácrátóti Nemzeti Botanikus Kert és a badacsonytomaji Folly Arborétum végzett a legkedveltebb hazai arborétumok rangsorának élén – derül ki a Csodásmagyarország.hu legfrissebb online felméréséből. A lista negyedik helyén a Jeli Varázskert szerepel, ezt követi a budapesti ELTE Füvészkert, hatodik a Gödöllői Arbo-park, hetedik a Zirci Ciszterci Arborétum, nyolcadik az Alcsúti Arborétum, kilencedik a Sárvári Arborétum, a sort pedig a visegrádi Bertényi Miklós Füvészkert zárja.
2026. 05. 28. 03:00
Megosztás:

Az online szerkesztőségek fontos támasza lett a közösségi finanszírozás

Az internetes hírfogyasztás napjainkban egyre inkább a közösségi platformokra terelődik, ami a szerkesztőségek honlapjainak elérését és reklámbevételét veszélyezteti – egyebek mellett erre világított rá a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) 2025-ös internethasználói felmérése. A kutatás szerint ugyan mintegy 1,2 millió magyar internetező támogatott az elmúlt egy évben közvetlenül online tartalomszolgáltatókat, a közösségi finanszírozás továbbra is csak korlátozott lehetőséget jelent a portáloknak.
2026. 05. 28. 02:30
Megosztás: