Ha Kádár-kockában laksz, akkor már csak 5 éved van hátra...

Már a Kádár-kockák esetében is öt éven belül megtérülhet a hőszivattyús rendszer kiépítése, ha a beruházáshoz támogatást veszünk igénybe az új Otthonfelújítási Program keretében.

Ha Kádár-kockában laksz, akkor már csak 5 éved van hátra...

Házi Péter, a Wagner Solar Hungária Kft. gépészeti üzletágvezetője elmondta, a megtérülési idő annál gyorsabb, minél nagyobb energia-felhasználású az érintett ingatlan. A szakember felhívta egyúttal a figyelmet: aki energetikai korszerűsítésben gondolkozik, annak érdemes mielőbb benyújtania a pályázatot, a kivitelezőknek ugyanis végesek a telepítési kapacitásaik.

A kormány eredeti terveihez képest egyhónapos csúszással, július 1-jén indult el az új Otthonfelújítási Program. A programban húszezer, 1991 előtti használatba vételi engedéllyel rendelkező családi ház legalább 30 százalékos energiahatékonyság-növelése valósulhat meg 108 milliárd forintnyi uniós forrásból. Háztartásonként legfeljebb 6 millió forintra lehet pályázni.

Házi Péter, a Wagner Solar Hungária Kft. gépészeti üzletágvezetője szerint ekkora összegből egy 9 kilowattos, kisebb meleg víz és puffertárolóval rendelkező hőszivattyú kiépítése a jelenlegi piaci környezetben megvalósítható. Kérdésre válaszolva elmondta, ez a rendszer alkalmas akár egy 120 négyzetméteres ingatlan felületfűtésének, és a benne élő négy fő napi 50 literes melegvíz-igényének kielégítésére.

Mint fogalmazott, a jelenlegi rezsiárak mellett egy korszerűtlen gázkazánhoz képest – a kedvezményes fűtési szezonban H-tarifával számolva – a hőszivattyú öt év után már pénzt hoz a konyhára úgy is, hogy az Otthonfelújítási Program keretein belül felvenni szükséges kamatmentes kölcsönt még akkor is havi rendszerességgel fizeti vissza a család.

„Az említett példa a Kádár-kockákra jellemző alapterületű ingatlanokra vonatkozik, de ha ezeknél is nagyobb házakat vizsgálunk, akkor a megtérülési idő akár fele ennyi is lehet. Ha egy 220 négyzetméteres otthont veszünk alapul, abban az esetben már két és fél év alatt pénzünknél lehetünk a megtakarított energiadíjak által. Vagyis minél nagyobb energiafelhasználású az ingatlan, annál gyorsabban megtérül a hőszivattyú telepítésének költsége” – mutatott rá Házi Péter.

Itt írtunk a Kádár-kockák típushibájáról.

A szakember a hőszivattyúk rengeteg előnye között említette a teljesség igénye nélkül azt is, hogy a lokális szén-dioxid kibocsátás mellett a szén-monoxid mérgezéstől sem kell tartanunk, ráadásul a hőleadó felületek fejlesztésével hűteni is tudjuk vele nyáron az ingatlanunkat.

35 ezren biztosan elestek a lehetőségtől

A Wagner Solar Hungária Kft. gépészeti üzletágvezetője kiemelte, a pályázat fő eredményfeltétele, hogy a 30 százalékos primer energiamegtakarítást mindenképp szükséges elérni. Ugyanakkor a támogatást önmagában hőszivattyú kiépítésére nem lehet elnyerni, azt kombinálni kell nyílászárócserével vagy szigeteléssel.

Van viszont egy kiskapu, ha utóbbiakkal nem szeretnénk feltétlenül élni: Házi Péter szerint a hőszivattyús fűtéskorszerűsítéssel önmagában elérhető a kívánt 30 százalékos energiamegtakarítás, így akár egy db nyílászáró cseréjével is pályázható lehet a hőszivattyús rendszer kiépítése.”

hőszivattyús rendszer kiépítése

„Ami még a buktatókat illeti, aki a 100 százalékos támogatású uniós napelemes pályázatban részt vett, az a mostani támogatással nem élhet a feltételek alapján. Ez nagyjából 35 ezer háztartást érint” – jelezte.

Házi Péter rámutatott: a program még el sem indult, amikor már több száz jelentkező sorakozott náluk. Mivel a telepítési kapacitásaik végesek, aki komolyan gondolkodik a korszerűsítésben, annak érdemes még júliusban lépnie, hogy ne a kivitelező hiánya miatt kelljen lemondania terveiről.

Ő azt javasolja, hogy csak olyan vállalkozókkal szerződjünk, akik egyben képesek kezelni az egész beruházást, akiknek van múltja és vannak referenciái. Külön érdemes rákérdezni a kulcsrakész kivitelezésre, mert a piacon lévő hőszivattyú telepítők gyakran csak a kalorikus kört szerelik készre, a háztartás vízkörére való rákötéssel külön szakembert szükséges fogadnia a megrendelőnek, így gyakran kialakul a klasszikus egymásra mutogatás szituációja.

Fontos szem előtt tartani, hogy a tervezéstől ne csak a kivitelezésig, hanem a karbantartási igények kiszolgálásáig elérhető legyen a kiválasztott cég, ahogyan a Wagner Solarra évekkel később is számíthatnak ügyfelei.

Megtartotta alakuló ülését az új szlovén parlament

Megtartotta alakuló ülését pénteken az új összetételű szlovén parlament, amelynek elnökévé a képviselők Zoran Stevanovicot, a Resni.ca párt vezetőjét választották meg.
2026. 04. 11. 06:00
Megosztás:

Rég nem látott infláció Németországban - mi történik?

Németországban 2,7 százalék, 2024 januárja óta a legmagasabb volt a fogyasztói árak éves növekedése márciusban a februári 1,9 százalék után a szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis pénteken ismertetett végleges adata szerint.
2026. 04. 11. 05:00
Megosztás:

Ha eddig nem vettél lakást, már nem is fogsz Magyarországon

Lendületet kaphatnak az újlakás-építések, miután a még meg nem épült, csak tervekben szereplő új lakásokra is lehet igényelni az Otthon Start Program keretében elérhető kedvezményes lakáshitelt. Ez egyben az új lakóingatlanok árát is lejjebb szorítja, mivel a támogatott hitelből megvásárolható lakóingatlan négyzetméterára maximum 1,5 millió forint lehet. Az új lakásokra szükség is van, miután az elmúlt években visszafogottság jellemezte ezt a szegmenst.
2026. 04. 11. 04:00
Megosztás:

Életbe lépett! Új határellenőrzési rendszer az EU-s határokon

Az Európai Unió összes határátkelőjén teljes körűen működésbe lépett a határellenőrzés hatékonyságát és felgyorsítását lehetővé tevő digitális regisztrációs határigazgatási rendszer (EES), amely gyorsabb, biztonságosabb és kényelmesebb utazást biztosít - közölte az Európai Bizottság pénteken.
2026. 04. 11. 03:00
Megosztás:

Friss módosítás! Emelkedik ezzel a nyugdíjak összege

Kihirdették az idei valorizációs szorzókat, amelyek hatására emelkedik a 2026-ban megállapított nyugdíjak összege. Az alábbiakban összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat. Vonatkozó jogszabály: 1997. évi LXXXI. törvény a társadalombiztosítási nyugellátásról.
2026. 04. 11. 02:00
Megosztás:

Kiszámoltuk! Melyik párt nyer, ha vasárnap esik az eső?

A közvélemény-kutatások előrejelzései gyakran úgy kezelnek bennünket, választópolgárokat, mintha pusztán adatok lennénk. De van egy régi szabály a kommunikációs szakmában, amit a politikai tanácsadók mindig szem előtt tartanak: ami igazán számít, az gyakran nincs benne a táblázatokban.
2026. 04. 11. 01:00
Megosztás:

Itt az időpont: Ukrajna ekkora javítja ki a Barátság kőolajvezetéket

Ukrajna tavasszal befejezi a Barátság kőolajvezeték javítását, amennyiben továbbra is fennáll az európai finanszírozás kérdése az olajszállítási lehetőségért cserébe - jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök kijevi sajtótájékoztatóján, amelyen egyebek között a háború befejezése és a húsvéti tűzszünet kérdése is terítékre került.
2026. 04. 11. 00:01
Megosztás:

Megszűntek a madárinfluenza miatti korlátozások Magyarországon

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) feloldotta a madárinfluenza miatt fennálló utolsó megfigyelési körzeteket is, így jelenleg nincs Magyarországon korlátozás alá eső terület, ugyanakkor a vadon élő madarakban a vírus továbbra is jelen lehet, ezért a járványvédelmi intézkedések betartása kiemelten fontos - közölte a Nébih pénteken az MTI-vel.
2026. 04. 10. 23:30
Megosztás:

A közúti árufuvarozás volumene nőtt, a vasútié csökkent Romániában 2025-ben

A közúti árufuvarozás volumene nőtt, a vasútié csökkent Romániában 2025-ben - közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2026. 04. 10. 23:00
Megosztás:

Újabb öntözésfejlesztési beruházásokat támogat a kormány

Az Agrárminisztérium (AM) első körben 26 darab komplex öntözésfejlesztési beruházás támogatásáról döntött 21,2 milliárd forint értékben. A vissza nem térítendő támogatás célja, hogy elősegítse a jelentősen megváltozott klimatikus viszonyoknak kitett művelés alatt álló területeken a víz utánpótlásának biztosítását - jelentette be Nagy István agrárminiszter a szaktárca pénteki közleményében.
2026. 04. 10. 22:00
Megosztás:

Száz új munkahelyet hoz létre a Révész Trans Kft. kapacitásbővítése

Száz új munkahelyet hoz létre a Révész Trans Kft. legfrissebb 3,2 milliárd forint értékű kapacitásbővítő beruházása Tiszaújvárosban és Kazincbarcikán, ami ismét jól mutatja, hogy a hazai tulajdonú vállalatok mennyire megerősödtek az utóbbi időszakban - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Tiszaújvárosban.
2026. 04. 10. 21:00
Megosztás:

Amway 2025: 11% növekedés Magyarországon, 3,5% az ESAN régióban

Az Amway, a világ legnagyobb közvetlen értékesítési vállalata közzétette 2025-ös pénzügyi eredményeit, bemutatta legfontosabb fejlesztéseit: 7,3 milliárd USD globális árbevételével megerősítette iparági vezető szerepét. A folyamatosan változó piaci környezetben a Magyarországot is magában foglaló ESAN régió (Európa, Dél-Afrika, Ausztrália és Új-Zéland) 2025-ben 439 millió USD árbevételt ért el, ami 3,5%-os növekedést jelent a 2024-es 424,3 millió USD-hez képest, folytatva ezzel az évek óta tartó növekedési trendet.
2026. 04. 10. 20:00
Megosztás:

Közel 9 milliárd forintos árbevétellel zárta a 2025-ös évet a Pensum Group

9 milliárd forint közelébe bővült 2025-ben a munkaerő-kölcsönzés terén meghatározó pozíciójú Pensum Group árbevétele. A Budapesti Értéktőzsde Standard kategóriájában jegyzett vállalat növekedését elsősorban a harmadik országbeli munkavállalók kölcsönzése hajtotta, ugyanakkor az elmúlt évben tovább romló gazdasági környezettel szembesült, amely mellett a fokozódó árverseny és az év elejétől a szektor szereplőire kivetett foglalkoztatási díj is rontotta a társaság működési eredményét. A Pensum Group mindezek mellett 68 millió forint adózott eredménnyel és 35 forint egy részvényre jutó nyereséggel zárta az év első felét.
2026. 04. 10. 19:00
Megosztás:

Budapest Airport: a Lufthansa és az olasz légiirányítás pénteki sztrájkja is érint budapesti járatokat

A német Lufthansa légitársaság pénteki fedélzeti személyzetének sztrájkja mellett az olasz légiirányítás is sztrájkot jelentett be pénteken délutánra; mindkét munkabeszüntetés érinti a budapesti repülőtérről induló és oda érkező járatokat is - közölte a Budapest Airport pénteken délben az MTI-vel.
2026. 04. 10. 18:30
Megosztás:

Hátrányos helyzetű fiatalokat segít az új Szókincs sorsjegypár

Újabb jótékonysági sorsjegyekkel, pop-art stílusú Szókincs és Szókincs Extra sorsjegypárral bővíti kínálatát a Szerencsejáték Zrt. A sorsjegyek bevezetésével a Társaság az Ökumenikus Segélyszervezet Kapaszkodó programját támogatja.
2026. 04. 10. 18:00
Megosztás:

Rontotta osztrák GDP-növekedési prognózisait a Wifo és az IHS kutatóintézet

Az osztrák gazdaság kilátásai érdemben romlottak az iráni háború és az energiaárak megugrása miatt: a bécsi Wifo és az IHS gazdaságkutató intézet egyaránt lefelé módosította 2026-ra és 2027-re vonatkozó konjunktúra-előrejelzését.
2026. 04. 10. 17:00
Megosztás:

Kína mesterséges intelligenciát vezetne be az oktatásban

Kína "MI plusz oktatás" program elindítását tervezi, amelynek célja a mesterséges intelligencia (MI) széles körű bevezetése az iskolákban – közölte a kínai oktatási minisztérium pénteken.
2026. 04. 10. 16:30
Megosztás:

Olajszennyezés miatt leállt a hajóforgalom az antwerpeni kikötőben

Olajszennyezés miatt teljesen leállt a hajóforgalom az antwerpeni kikötőben - közölte a a belga kikötői hatóság pénteken.
2026. 04. 10. 16:00
Megosztás:

Kreml: kizárólag humanitárius jellegű a húsvéti tűzszünet

Kizárólag humanitárius jellegű a Vlagyimir Putyin orosz elnök által az ortodox húsvét alkalmából bejelentett tűzszünet - jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője pénteken újságíróknak Moszkvában.
2026. 04. 10. 15:30
Megosztás:

Csökkent a búza termelői ára tavalyhoz képest

Jelentősen csökkent az étkezési és a takarmánybúza áfa és szállítási költség nélkül számolt termelői ára éves összevetésben - olvasható az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) elemzésében.
2026. 04. 10. 15:00
Megosztás: