Hány cigány nemzetiségű ember él Magyarországon?

A magyarországi roma népesség lélekszámának meghatározása – a romák nyelvi asszimilációja, térbeli széttagoltsága, kulturális sokszínűsége és alacsony társadalmi presztízse okán – komoly kihívást jelent. A társadalomtudományos szakirodalomban időről időre viták alakulnak ki arról, hogy milyen módon lehet a legjobban meghatározni a roma népesség lélekszámát.

Hány cigány nemzetiségű ember él Magyarországon?

A legteljesebb adatgyűjtéseket a népszámlálások végzik, de ezek a módszertani sajátosságuk miatt – önbevallás alapján állapítják meg az etnikai hovatartozást – nem alkalmasak a roma népesség tényleges lélekszámának felmérésére.

Sokkal pontosabb és jóval nagyobb arányú roma népességet mérnek fel azok a kutatások, amelyek a külső környezet megítélése szerinti roma népességet vizsgálják. Ugyanakkor ennek a külső környezetnek a pontos meghatározása már módszertani viták tárgya, illetve ilyen jellegű vizsgálatok csak különböző mintavételeken alapuló kutatások során lehetségesek.

A következőkben a legjelentősebb nem népszámlálási, tehát nem az önkéntes bevallás módszerén alapuló adatfelvételekre térünk ki.

Már a XVIII. században érdekelte a központi hatalmat a magyarországi romák lélekszáma és társadalmi helyzete. Mária Terézia és II. József uralkodásuk alatt nemcsak rendeletek útján kívánták rendezni a romák helyzetét, hanem ún. „cigányösszeírások” révén a rendeletek hatásáról is igyekeztek minél pontosabb adatokat gyűjteni (Nagy [1998]).

A XIX. század folyamán már csak szórványosan fordultak elő cigányösszeírások. Viszont 1893-ban a statisztikai hivatal folytatott le egy, az egész ország területére vonatkozó központi cigányösszeírást. Ennek eredményei jelentősen eltértek a népszámlálásokétól, hiszen míg a népszámlálások akkoriban csak az anyanyelvet kérdezték önbevallás alapján, addig a cigányösszeírás a helyi közigazgatás alapján cigánynak tartott személyek összeírását jelentette.

Az összeírásban való részvételt Budapest és néhány nagyobb város – például Pécs, Szabadka – megtagadta, azonban így is 274 940 főt írtak össze, akik közül 104 750 főt tettek ki a magyar, 82 405 főt a cigány, 67 046 főt a román és további 20 739 főt a más (német, szlovák, szerb, ruszin, horvát, egyéb) anyanyelvűek (OMKSH [1895]).

Mindez jól mutatja azt, hogy a magyarországi romák nyelvi asszimilációja már a XIX. század végén jelentős mértékben megtörtént, továbbá azt is, hogy a romák esetében az anyanyelvi besorolás mennyire elfedte a nemzetiségi hovatartozást.

A dualista korszak népszámlálásai a cigány nyelveket csak az egyéb kategóriában kezelték, ez tovább rontotta az adatok minőségét. (Váradi [2009]).

Napjaink friss adatai

A XX. században Kemény István nevéhez kötődnek a legnagyobb volumenű, külső kategorizációt alkalmazó szakértői vizsgálatok. Ezek 1971-ben 320 ezer, 1993-ban 468 ezer, 2003-ban pedig 570 ezer főre becsülték a magyarországi romák lélekszámát (Kemény–Janky–Lengyel [2004]).

Ezen vizsgálatok mellett a Cigány Koordinációs Bizottság 1984 és 1987 között végzett egy hasonló módszertant alkalmazó adatfelvételt, amely 380 ezerre becsülte a romák lélekszámát.

Bár a népszámlálások 1990 óta nem pusztán a nemzetiségi vagy anyanyelvi válaszok alapján próbálják meghatározni a roma népességet, a nem önbevalláson alapuló kutatások továbbra is a háromszorosára becsülik a romák lélekszámát a népszámlálásihoz képest (Tátrai et al. [2017]).

És a legfrissebb szakértői becslés a romák számáról...

A legújabb külső kategorizáción alapuló szakértői becslést alkalmazó kutatás a Debreceni Egyetem vezetésével zajlott 2010 és 2013 között, amely alapján 876 ezer roma élt Magyarországon (Pénzes–Tátrai–Pásztor [2018]).

A romák esetében a népszámlálások önbevalláson alapuló és a külső kategorizációt alkalmazó szakértői vizsgálatok egyaránt korlátokba ütköznek. Míg az előbbiek szélesebb körű információkkal és teljesnek mondható összeírással szolgálnak, de a válaszadók rejtőzködése miatt alulszámlálják a roma népességet, addig az utóbbiak pontosabb becslést adnak, de kevésbé részletgazdag adatokkal szolgálnak, módszertanuk pedig nagyobb esetlegességet von maga után. A romák társadalmi helyzetének vizsgálatához mindkét adatforrást érdemes figyelembe venni.

Forrás: Statisztikai Szemle c. folyóirat 98. évfolyam 6. számában megjelent, Lajtai Mátyás által írt, ’Nemzetiségi viszonyok és a statisztikai adatgyűjtés Magyarországon’ című tanulmány, mely terjes terjedelmében IDE kattintva olvasható.

Törvényi döntés! Vissza kell fizetni a nyugdíját annak, aki…

Komoly következményekkel járhat, ha valaki jogtalanul jut nyugdíjhoz – még akkor is, ha elsőre úgy tűnik, nem ő hibázott.
2026. 04. 24. 01:30
Megosztás:

Országos veszély! Szúnyogok terjesztik a szívférgességet

Egy friss, bár nem reprezentatív hazai felmérés aggasztó képet ad a szívférgesség magyarországi elterjedéséről: a megkérdezett kutyatartók közel 70%-a már találkozott fertőzött kutyával, akár közvetlenül, akár a környezetében.
2026. 04. 24. 01:00
Megosztás:

Mémcoin rali: 20%-os ugrás, de még messze a fordulat

Újra élénkülést mutat a memecoin piac: az elmúlt hetekben közel 20%-os emelkedést produkált a szektor. Bár ez első ránézésre erőteljes visszapattanásnak tűnhet, az elemzők óvatosságra intenek – a felszín alatt ugyanis továbbra is törékeny fundamentumok húzódnak meg.
2026. 04. 23. 23:30
Megosztás:

Nem tart sokáig a meleg, tavaszias idő

Szombatig napos, meleg, tavaszias idő várható olykor erős széllel, a legmelegebb órákban akár 23-24 Celsius-fok is lehet. Vasárnap hidegfront vonul át az ország felett: a szél helyenként viharossá fokozódik, és a hőmérséklet csúcsértéke csak 13 és 20 Celsius-fok között alakul - derül ki a HungaroMet Nonprofit Zrt. előrejelzéséből, amelyet csütörtökön juttattak el az MTI-hez.
2026. 04. 23. 23:00
Megosztás:

USDT-hírek: 1 milliárd dolláros kibocsátás és 344 milliós befagyasztás – a Tether újraírhatja a kriptopiac következő lépését

A kriptopiac ismét a stabilcoinok királyára figyel. A Tether egyszerre növelte drasztikusan a kínálatot és hajtott végre jelentős befagyasztást – ez a kettős lépés pedig nemcsak a likviditást, hanem a piac egész szerkezetét is befolyásolhatja a következő hetekben.
2026. 04. 23. 22:48
Megosztás:

Az Európai Ügyészség készen áll a magyar kollégákkal együtt dolgozni

Készen állunk a magyar kollégákkal együtt dolgozni - mondta Laura Kövesi, az Európai Ügyészség (EPPO) vezetője a 11. delphi gazdasági fórumon tartott sajtótájékoztatón csütörtökön.
2026. 04. 23. 22:00
Megosztás:

A várt visszaesés helyett jelentősen élénkült a brit gazdaság aktivitása

A várt visszaesés helyett jelentősen élénkült a brit gazdaság aktivitása áprilisban a csütörtökön ismertetett mérőszámok alapján. Elemzők szerint ugyanakkor valószínűleg rövid távú fellendülésről van szó, miután a vállalatok a beszerzésekkel igyekeztek megelőzni az iráni háború várható inflációs és ellátási hatásait.
2026. 04. 23. 21:30
Megosztás:

Tron ökoszisztéma működése: konszenzus, biztonság és valós piaci szerep

A Tron az egyik legnagyobb forgalmú blokklánc a világon, különösen a stablecoin tranzakciók területén. De hogyan működik valójában, milyen konszenzus mechanizmust használ, és mennyire tekinthető biztonságosnak a kriptovaluta-piacon?
2026. 04. 23. 21:00
Megosztás:

Mol: megérkeztek az első kőolajszállítmányok a Barátság-vezetéken Magyarországra és Szlovákiába

Megérkeztek az első kőolajszállítmányok a Barátság-vezetéken Magyarországra és Szlovákiába - közölte a Mol Nyrt. a Budapesti Értéktőzsde honlapján csütörtökön.
2026. 04. 23. 20:30
Megosztás:

Európai lakáshitel körkép: 14 millió forinttal fizetünk többet egy átlag hitelért az euró hiányában

A magyar piaci lakáshitelkamat ma közel 3 százalékponttal magasabb a régiós átlagnál. Egy 30 millió forintos, 25 évre felvett hitelnél ez 14 millió forinttal több visszafizetést jelent a teljes futamidő alatt. A különbség nem véletlen: a régiós országok többsége euróban hitelez. Ha Magyarország hitelesen elindul az euró bevezetése felé, a példák azt mutatják, hogy már a tényleges csatlakozás előtt 2-3 évvel érzékelhetően csökkennek a kamatok – így reális cél, hogy 2029 környékére 4,5% körül legyen a magyar piaci lakáshitelkamat.
2026. 04. 23. 20:00
Megosztás:

Szigorította a külföldi munkaerő toborzását a román kormány

A román kormány az Európai Unión kívülről érkező külföldi munkaerő toborzását szigorító sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön, amely egy internetes platform létrehozásával egyszerűsíti és átláthatóvá teszi az érdekelt vállalkozások hozzáférését a külföldi munkaerőhöz, gyorsítja az eljárásokat és az érintett hatóságok közötti kommunikációt - közölte a kormányszóvivő.
2026. 04. 23. 19:30
Megosztás:

Cardano új korszak küszöbén: felezett költségvetés, ambiciózus skálázás és Bitcoin DeFi nyitás

Jelentős stratégiai váltás körvonalazódik a Cardano ökoszisztémában: a vezető fejlesztőcég kevesebb forrást kér, miközben technológiai fronton nagyobb ugrásra készül. Vajon ez a decentralizáció erősödésének jele, vagy kockázatos kísérlet?
2026. 04. 23. 19:00
Megosztás:

Nem talált versenykorlátozást a napraforgó-étolaj piacán a GVH

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) gyorsított ágazati vizsgálata nem tárt föl versenykorlátozást a napraforgó-étolaj piacán, az árakat több tényező együttesen alakította - közölte a GVH csütörtökön az MTI-vel.
2026. 04. 23. 18:30
Megosztás:

Agrometeorológia: nagy szükség van az esőre

Nagy szüksége van a mezőgazdaságnak az esőre, a kapásnövények magjai a száraz talajban nem tudnak kikelni, miközben már az őszi vetéseket is egyre nagyobb aszály sújtja - írta a HungaroMet Zrt. csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.
2026. 04. 23. 18:00
Megosztás:

Erősödik a forint – árat csökkent az ALDI

Az utóbbi napokban tapasztalható forinterősödés következtében számos termék beszerzési ára csökkent, ezért az ALDI – mindenkori gyakorlatának megfelelően – az elért árelőnyt továbbadja vásárlóinak. A diszkontlánc a mai naptól több mint 100 termék – köztük pékáruk, hús- és haltermékek, tisztítószerek – árát mérsékli jelentősen, akár 40%-os mértékben.
2026. 04. 23. 17:00
Megosztás:

Újabb vezető márka az AutoWallis-nál: a Geely Ausztriában debütál a magyar csoporttal

Újabb vezető márkával erősít az AutoWallis Csoport, miután Ausztriában kizárólagos forgalmazói megállapodást írt alá a kínai Zhejiang Geely Holding Grouppal. A megállapodás ezúttal a Geely márka osztrák értékesítési jogaira vonatkozik. A lépéssel az AutoWallis tovább bővíti képviselt márkáinak számát és fejleszti együttműködését a világ nyolcadik legnagyobb járműgyártójával, egyúttal tovább diverzifikálja közép-kelet-európai pozícióját. A Geely innovációinak fókuszában az elektromos és hibrid hajtással, valamint az intelligens vezetési rendszerekkel kapcsolatos technológiák állnak. A kínai vállalatnak jelentős növekedési tervei vannak Európában.
2026. 04. 23. 16:30
Megosztás:

Pi Network újra reflektorfényben? – A Protocol 22 hozhat fordulatot a PI árfolyamában

A Pi Network ismét mozgolódik: technológiai frissítések, közelgő határidők és rangos konferenciaszereplés is napirenden van. De vajon mindez elég lesz ahhoz, hogy a PI token visszanyerje a befektetők figyelmét?
2026. 04. 23. 16:00
Megosztás:

Több új lakás, magasabb áron - így alakult át az új építésű lakások piaca

A budapesti új építésű lakások átlagos négyzetméterára 2026 első negyedévében meghaladta az 1,8 millió forintot, miközben a kínálat több mint felével bővült. A Duna House és az ELTINGA Ingatlanpiaci Kutatóközpont közös elemzése alapján a piac kettős képet mutat: a 2025-ös meredek drágulást követően az árak megtorpantak, a tavaly év végi vásárlási hullám után pedig a forgalom alacsonyabb szinten stabilizálódott.
2026. 04. 23. 15:30
Megosztás:

ESG: a kkv-k fellélegezhetnek, a nagyvállalatoknak viszont lépniük kell

A kis- és középvállalatok számára egyszerűsítést jelent a vállalati fenntarthatósági átvilágításról szóló uniós irányelv, a CS3D aktuális módosítása. Az irányelv által továbbra is érintett nagyvállalatoknak érdemes feltérképezniük, hogy megfelelőek-e az ellátási láncukról rendelkezésre álló információk ahhoz, hogy teljesítsék a jogi kötelezettségeiket – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda.
2026. 04. 23. 15:00
Megosztás:

8 legjobb kriptós befektetés a mai negatív hangulatban is

Az elmúlt 24 óra ismét emlékeztette a befektetőket arra, hogy a kriptovaluta-piac nem csupán számok és grafikonok világa, hanem érzelmekkel, várakozásokkal és hirtelen fordulatokkal teli történet.
2026. 04. 23. 14:30
Megosztás: