Hány cigány nemzetiségű ember él Magyarországon? Mutatjuk!

A magyarországi cigány népesség lélekszámának meghatározása – a romák nyelvi asszimilációja, térbeli széttagoltsága, kulturális sokszínűsége és alacsony társadalmi presztízse okán – komoly kihívást jelent. A társadalomtudományos szakirodalomban időről időre viták alakulnak ki arról, hogy milyen módon lehet a legjobban meghatározni a roma népesség lélekszámát.

Hány cigány nemzetiségű ember él Magyarországon? Mutatjuk!

A legteljesebb adatgyűjtéseket a népszámlálások végzik, de ezek a módszertani sajátosságuk miatt – önbevallás alapján állapítják meg az etnikai hovatartozást – nem alkalmasak a roma népesség tényleges lélekszámának felmérésére.

Sokkal pontosabb és jóval nagyobb arányú roma népességet mérnek fel azok a kutatások, amelyek a külső környezet megítélése szerinti roma népességet vizsgálják.

Ugyanakkor ennek a külső környezetnek a pontos meghatározása már módszertani viták tárgya, illetve ilyen jellegű vizsgálatok csak különböző mintavételeken alapuló kutatások során lehetségesek.

A következőkben a legjelentősebb nem népszámlálási, tehát nem az önkéntes bevallás módszerén alapuló adatfelvételekre térünk ki.

Már a XVIII. században érdekelte a központi hatalmat a magyarországi romák lélekszáma és társadalmi helyzete. Mária Terézia és II. József uralkodásuk alatt nemcsak rendeletek útján kívánták rendezni a romák helyzetét, hanem ún. „cigányösszeírások” révén a rendeletek hatásáról is igyekeztek minél pontosabb adatokat gyűjteni (Nagy [1998]).

A XIX. század folyamán már csak szórványosan fordultak elő cigányösszeírások. Viszont 1893-ban a statisztikai hivatal folytatott le egy, az egész ország területére vonatkozó központi cigányösszeírást.

Ennek eredményei jelentősen eltértek a népszámlálásokétól, hiszen míg a népszámlálások akkoriban csak az anyanyelvet kérdezték önbevallás alapján, addig a cigányösszeírás a helyi közigazgatás alapján cigánynak tartott személyek összeírását jelentette.

Az összeírásban való részvételt Budapest és néhány nagyobb város – például Pécs, Szabadka – megtagadta, azonban így is 274 940 főt írtak össze, akik közül 104 750 főt tettek ki a magyar, 82 405 főt a cigány, 67 046 főt a román és további 20 739 főt a más (német, szlovák, szerb, ruszin, horvát, egyéb) anyanyelvűek (OMKSH [1895]).

Mindez jól mutatja azt, hogy a magyarországi romák nyelvi asszimilációja már a XIX. század végén jelentős mértékben megtörtént, továbbá azt is, hogy a romák esetében az anyanyelvi besorolás mennyire elfedte a nemzetiségi hovatartozást.

A dualista korszak népszámlálásai a cigány nyelveket csak az egyéb kategóriában kezelték, ez tovább rontotta az adatok minőségét. (Váradi [2009]).

Napjaink friss adatai

A XX. században Kemény István nevéhez kötődnek a legnagyobb volumenű, külső kategorizációt alkalmazó szakértői vizsgálatok. Ezek 1971-ben 320 ezer, 1993-ban 468 ezer, 2003-ban pedig 570 ezer főre becsülték a magyarországi romák lélekszámát (Kemény–Janky–Lengyel [2004]).

Ezen vizsgálatok mellett a Cigány Koordinációs Bizottság 1984 és 1987 között végzett egy hasonló módszertant alkalmazó adatfelvételt, amely 380 ezerre becsülte a romák lélekszámát.

Bár a népszámlálások 1990 óta nem pusztán a nemzetiségi vagy anyanyelvi válaszok alapján próbálják meghatározni a roma népességet, a nem önbevalláson alapuló kutatások továbbra is a háromszorosára becsülik a romák lélekszámát a népszámlálásihoz képest (Tátrai et al. [2017]).

És a legfrissebb szakértői becslés a romák számáról...

A legújabb külső kategorizáción alapuló szakértői becslést alkalmazó kutatás a Debreceni Egyetem vezetésével zajlott 2010 és 2013 között, amely alapján 876 ezer roma élt Magyarországon (Pénzes–Tátrai–Pásztor [2018]).

A romák esetében a népszámlálások önbevalláson alapuló és a külső kategorizációt alkalmazó szakértői vizsgálatok egyaránt korlátokba ütköznek.

Míg az előbbiek szélesebb körű információkkal és teljesnek mondható összeírással szolgálnak, de a válaszadók rejtőzködése miatt alulszámlálják a roma népességet, addig az utóbbiak pontosabb becslést adnak, de kevésbé részletgazdag adatokkal szolgálnak, módszertanuk pedig nagyobb esetlegességet von maga után.

A romák társadalmi helyzetének vizsgálatához mindkét adatforrást érdemes figyelembe venni.

Forrás: Statisztikai Szemle c. folyóirat 98. évfolyam 6. számában megjelent, Lajtai Mátyás által írt, ’Nemzetiségi viszonyok és a statisztikai adatgyűjtés Magyarországon’ című tanulmány, mely terjes terjedelmében IDE kattintva olvasható.

Magyarország rendezheti meg Európa legjelentősebb geotermikus találkozóját 2028-ban

Budapest ad otthont az Európai Geotermikus Kongresszus soron következő, 2028-as ülésének - jelentették be csütörtökön, a háromévente esedékes nívós konferencia idei zárónapján, Zürichben. A helyszínválasztás Magyarország elért eredményeinek és kimagasló elköteleződésének elismerése is, hiszen hazánk az első öt európai ország közé tartozik a földhő hasznosításban - jelentette be az Energiaügyi Minisztérium és a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága az MTI-nek pénteken megküldött közös közleményben.
2025. 10. 13. 06:00
Megosztás:

A románok többsége nem fél Oroszországtól

A románok 58 százaléka alacsonynak vagy nem létezőnek tartja annak a kockázatát, hogy Oroszország megtámadja Romániát. Ha azonban ez mégis bekövetkezne, alig egyharmaduk bízik abban, hogy a román hadsereg képes lenne kitartani 48 órán át, ameddig szövetségesei segítségére sietnének a NATO szabályzatának megfelelően - derült ki egy vasárnap közzétett friss felmérésből.
2025. 10. 13. 05:00
Megosztás:

Előrejelzés: A Bitcoin ára megháromszorozódhat 2030-ig – ez lehet a fő hajtóerő

Sokan ma is bánják, hogy évekkel ezelőtt nem vásároltak Bitcoint, hiszen a világ legismertebb kriptovalutája az elmúlt tíz évben több mint 51 000%-os hozamot produkált – elképesztő szám, amely bárki portfólióját megsokszorozta volna.
2025. 10. 13. 04:00
Megosztás:

Bitcoin vagy arany: melyik a jobb befektetés 2025-ben?

A Bitcoin (BTC) ára idén eddig 30%-kal emelkedett, míg az aranyé 50%-kal – ez ritka fordulat, hiszen a legtöbb évben a kriptovaluta messze túlszárnyalta a nemesfémet.
2025. 10. 13. 03:00
Megosztás:

Zelenszkij Trumpot is nyomás alá helyezi: nagy hatótávolságú rakétákat kér Ukrajnának

Ukrajna nagy hatótávolságú rakéták szállítására és Oroszország elleni másodlagos szankciók bevezetésére sürgeti az Egyesült Államokat és Donald Trump elnököt - közölte Volodimir Zelenszkij ukrán elnök egy amerikai televíziónak adott, vasárnap sugárzott interjúban.
2025. 10. 13. 02:00
Megosztás:

Megalakult az új francia kormány

Sébastien Lecornu francia miniszterelnök újbóli kinevezése után két nappal megalakult vasárnap este az új francia kormány - jelentette be az elnöki hivatal.
2025. 10. 13. 01:00
Megosztás:

Négyezer templom újult meg a Kárpát-medencében

A Kárpát-medencében csaknem négyezer templom felújítását segítette a magyar kormány azokon a területeken, ahol magyarok élnek - közölte a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára vasárnap a Szerencshez tartozó ondi városrész külsőleg felújított református templomában tartott hálaadó istentiszteleten.
2025. 10. 13. 00:05
Megosztás:

Top 5 kriptovaluta, amelybe most érdemes befektetni – ezek alakítják a globális pénzügyek jövőjét

Mit tesznek az okos befektetők, amikor a piac visszahúzódik? Nos, igyekeznek pozíciót építeni a következő emelkedés előtt. Minden visszaesés ritka lehetőséget kínál arra, hogy olyan erős projektekbe fektessenek, amelyek alapjaiban változtatják meg a pénzügyek jövőjét az elkövetkező évtizedben.
2025. 10. 12. 23:00
Megosztás:

Vámbevételekből fizetné a katonákat az amerikai kormány a leállás idején

Az amerikai kormány vámokból származó szövetségi bevételeket fordítana a katonák bérének fizetésére a kormányzati leállás idején - közölte J.D. Vance alelnök vasárnap.
2025. 10. 12. 22:05
Megosztás:

Az elmúlt másfél évtizedben a kormány évente 1250 milliárd forinttal növelte a közbiztonság finanszírozását

A közbiztonság soha nincs ingyen, mindig tenni kell érte, és megfelelő forrásokat kell biztosítani hozzá. Az elmúlt másfél évtizedben a kormány évente 1250 milliárd forinttal növelte a közbiztonság finanszírozását és ennek eredményeképpen évente 213 ezerrel kevesebb bűncselekményt követnek el, mint 2010-ben - mondta Rétvári Bence, a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára szombaton az Országos Polgárőr Szövetség október 23-i ünnepségén.
2025. 10. 12. 21:00
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 41. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2025. 10. 12. 20:00
Megosztás:

Lehűlés érkezik a jövő héten

Lehűlés érkezik a jövő héten, szerdán már csak 11-16 Celsius-fok várható a legmelegebb órákban és visszatérnek az éjszakai fagyok is. A felhők mellett általában többórás napsütésre kell készülni, számottevő csapadék nem várható, a szél mérsékelt lesz - derül ki a HungaroMet Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.
2025. 10. 12. 19:00
Megosztás:

Megvásárolta a miskolci önkormányzat az egykori Diósgyőri Acélművek területének egyharmadát

Miskolc városa megvásárolta az egykori Diósgyőri Acélművek (DAM) területének egyharmadát, amely magában foglalja többek közt az úthálózatot is - közölte a borsodi vármegyeszékhely önkormányzata pénteken az MTI-vel.
2025. 10. 12. 18:00
Megosztás:

Mire kell figyelni ingatlan vásárláskor és bérléskor 2025-ben?

2025 őszén újra pezseg a hazai ingatlanpiac. A szeptemberben elindult fix 3%-os államilag támogatott első lakáshitel rövid idő alatt több ezer család számára tette elérhetővé a saját otthont. A kedvezményes hitel iránt hatalmas az érdeklődés, és a piac azonnal reagált: az eladók sok helyen árat emeltek, a népszerű városrészekben pedig ismét sorban állnak a vevők a jobb állapotú lakásokért.
2025. 10. 12. 17:00
Megosztás:

Épül a világ legnagyobb víziparkját kínáló hajó

Új óceánjárót mutatott be a Royal Caribbean: a Legend of the Seas 2026 júliusától indul Barcelonából, és akár 7600 utast is befogadhat.
2025. 10. 12. 16:00
Megosztás:

Kína szerint jogszerűek a ritkaföldfémek exportjára vonatkozó intézkedései

A kínai kereskedelmi minisztérium vasárnap közleményben védte meg a ritkaföldfémekre és kapcsolódó termékekre vonatkozó exportellenőrzési intézkedéseket, melyek szerinte jogszerűek – jelentette a kínai állami média.
2025. 10. 12. 15:00
Megosztás:

Nagy István: jön az agrár adócsökkentés

Újabb terheket vesz le a gazdák válláról a kormány, amely több, számukra kedvező javaslatról döntött." A gazdálkodók mindig számíthatnak ránk, hisz szövetségesei vagyunk egymásnak" - hangsúlyozta Nagy István agrárminiszter vasárnap a Facebook-oldalára feltöltött videóüzenetében.
2025. 10. 12. 14:00
Megosztás:

Családok mehetnek rá, ha erre nem figyel

Az öröklés és a végrendelkezés kérdésének figyelmen kívül hagyása a mikro és kisvállalkozásoknál végzetes lehet.
2025. 10. 12. 13:00
Megosztás:

Kriptós vérfürdő: milliárdok tűntek el, de a piac stabilizálódni látszik

A kriptopiacot drámai összeomlás rázta meg szombaton, az elmúlt évek egyik legmeredekebb egynapos esése során több milliárd dollárnyi érték semmisült meg – közölte a FOX Business-nek nyilatkozó egyik piaci elemző.
2025. 10. 12. 12:00
Megosztás:

Donald Trumpnak ajánlja kitüntetését a békedíj idei nyertese, María Corina Machado

Donald Trump amerikai elnöknek ajánlja kitüntetését a Nobel-békedíj idei nyertese, María Corina Machado venezuelai ellenzéki vezető - erről a díjazott szombaton egy amerikai televíziónak adott interjúban beszélt.
2025. 10. 12. 11:00
Megosztás: