Három magyar egyetem került be az egyetemek fenntarthatósági világrangsorába

Három magyar egyetem szerepel a brit Quacquarelli Symonds (QS) cég idén először publikált fenntarthatósági világrangsorában (QS World University Rankings: Sustainability 2023): a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME), a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) és az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE).

Három magyar egyetem került be az egyetemek fenntarthatósági világrangsorába

A BME csütörtöki, az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írta, a Műegyetem a környezeti hatás (Environmental Impact) területen a legjobb magyar intézményként a 198. helyezést érte el, a környezeti és a társadalmi hatás (Social Impact) indikátoraiból számolt összrangsorban pedig a 341-360. helyen áll. Hozzátették: a BME a fenntartható intézmény indikátorban szerepelt a legjobban: a rangsorolt 700 intézmény között a 23. lett.

Emlékeztettek arra: a rangsort több mint 1400 intézmény megkérdezése alapján állították össze. A lista készítésénél a QS csaknem negyven szempont szerint értékelte az intézményeket, például, hogy működik-e ott fenntarthatósági fejlődéssel foglalkozó kutatóhely, rögzítik-e az éves víz- és energiafogyasztást, van-e aktív kutatási együttműködésük a Forbes 2000 listán szereplő vállalatokkal. Vizsgálták azt is, van-e az egyetemnek klímavédelmi stratégiája és nemek közötti egyenlőségi terve.

Hangsúlyozták, a Műegyetem a környezetmérnöki, valamint a regionális és környezetgazdaságtani mesterszakokon a műszaki és a gazdasági területen is képzi a téma szakértőit, emellett az intézmény vezetésének céljai között kiemelt a fenntartható működés és a környezettudatos megoldások felkutatása, bevezetése, támogatása és népszerűsítése.

Magyarországról a BME (341-360.) mellett a Szegedi Tudományegyetem (381-400.) és az Eötvös Loránd Tudományegyetem (601.+) szerepel a rangsorban.

A Szegedi Tudományegyetem a világrangsorra reagálva felhívta a figyelmet arra, az SZTE az oktatás hatását, a tudásmegosztást, az esélyegyenlőség és a jó életminőség biztosítását mérő indikátorok szerint is a legjobb magyar intézmény. Jó eredményeket értek el a fenntarthatóság területén végzett oktatási és kutatási tevékenységek, a fenntartható intézményi működés, és a munkaerőpiacra való felkészítés szempontjait illetően is - írták.

Kiemelték: a QS új fenntarthatósági rangsora mintegy húsz ország szakértőinek bevonásával készült, és az ENSZ 17 fenntartható fejlődési célját vette alapul. A készítők figyelembe vették a többi között a QS más rangsorainak adatait, az intézmények által szolgáltatott alapadatokat, továbbá Elsevier-, UNESCO- és Világbank-adatokat is. A rangsor fókuszában az egyetemek mint oktató-, kutató-, illetve tudásközpontok társadalmi és környezeti hatása áll, e két kategória ugyanakkora súllyal esik latba a végeredmény, az összesített lista kialakításakor.

A társadalmi hatást mérő alkategória (Social Impact) olyan tényezők alapján vizsgálja az intézményeket, mint a hallgatók munkaerőpiacra való felkészítése (20 százalék), az esélyegyenlőség (30 százalék), a jó életminőség elősegítése (10 százalék), az oktatás társadalmi hatása (20 százalék), a tudás kutatási együttműködések terén való hasznosítása (20 százalék). A környezeti hatást mérő alkategória (Environmental Impact) szempontjai között szerepel a környezettudatosság és fenntarthatóság fókuszú oktatás-kutatás, az akadémiai elismertség (40 százalék), a fenntartható intézményi működés, az ez iránti elkötelezettség (35 százalék), az ENSZ fenntartható fejlődési célokhoz kapcsolódó területeken folytatott kutatások (25 százalék) - írták.

Az ELTE közleményében kiemelte, az intézmény az elmúlt években meghozott intézkedéseknek köszönhetően felkerült a rangsorba, amelyben egyelőre a 601.+ kategóriában szerepel. Azt írták, a klímaváltozás globális problémájára globális megoldások kellenek, de fontos, hogy az országok és a kisebb szervezetek, akár az egyetemek is koncentrálják az ilyen erőfeszítéseiket.

Az ELTE intézményfejlesztési tervének fontos szempontja a klímavédelem, minden kar oktatási portfóliójának része a fenntarthatóságra nevelés, az intézmény pedig kiemelten támogatja az ilyen irányú kutatásokat - közölték.

Utaltak arra, hogy az egyetem alapító tagja a CHARM-EU európai egyetemi szövetségnek, amelynek első mesterképzése épp A fenntarthatóság globális kihívásai címet viseli. Részt vesznek az UNI-ECO nemzetközi együttműködési projektben is, amelyben azon dolgoznak, hogy a társadalmi és környezeti fenntarthatóság szempontjait beillesszék a modern egyetemi szellemiségbe, hozzájárulva ezzel a campusok fenntarthatóbb működéséhez. Ennek területei a vízfogyasztás csökkentése, az energiagazdálkodás és a fenntartható beszerzési folyamatok, valamint a hulladékgazdálkodás fejlesztése. Az ELTE öt miniprojektre (komposztálás, zöldítés, leselejtezett eszközök újrahasznosítása, hulladékmentes kollégiumi kiköltözés, kertépítés) támogatást is elnyert a projekt keretében.

Hozzátették: idén szeptemberben az ELTE szombathelyi campusán elindult a "Marketing going green" program, amelynek célja, hogy a kiválasztott közgazdász hallgatókkal megismertessék a fenntarthatóság és a fenntartható fejlődés aspektusait, a zöld megfontolások hatását a vállalkozások működésére.

Új elektromos mentőautókat állított szolgálatba az OMSZ

Hét új elektromos hajtásláncú, BYD Atto 3 típusú mentőautót állított szolgálatba szerdán az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) - tájékoztatta a szervezet az MTI-t.
2026. 04. 02. 08:30
Megosztás:

Többségi tulajdonrészt szerzett a 4iG leányvállalata a HeliControl Kft.-ben

A 4iG Nyrt. leányvállalata, a 4iG Űr és Védelmi Technológiák Zrt. (4iG SDT) a szükséges hatósági jóváhagyások megszerzését követően lezárta a HeliControl Kft. 63 százalékos részesedésének megvásárlását - közölte a társaság szerdán a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
2026. 04. 02. 08:00
Megosztás:

A magyarok mintegy négyötöde fontosnak tartja, hogy rendelkezzen biztosítással

A hazai lakosság jelentős többsége vonzónak és hasznosnak tartja az asszisztencia-biztosítást– derül ki az Europ Assistance friss Asszisztencia Biztosítás Index kutatásából. A reprezentatív felmérés szerint a magyarok közel háromnegyede véli úgy, hogy az asszisztencia-biztosítás keretében valós, megbízható segítséget kaphatnak autós vagy otthoni vészhelyzet esetén. A kutatás továbbá rámutat: a lakosság mintegy négyötöde fontosnak tartja, hogy rendelkezzen biztosítással.
2026. 04. 02. 07:30
Megosztás:

Jelentős eredménynövekedést ért el 2025-ben az MBH Jelzálogbank

A kihívásokkal teli nemzetközi környezet ellenére is stabil és növekvő teljesítményt nyújtott az MBH Jelzálogbank Nyrt. 2025-ben – derül ki a hitelintézet auditált pénzügyi jelentéséből. Az MBH Csoporthoz tartozó bank adózás előtti eredménye megközelíti a 9,4 milliárd forintot, ami 30,6 százalékkal magasabb az egy évvel ezelőtti szintnél, mérlegfőösszege pedig 775,7 milliárd forintot tett ki. A hitelintézet az év során összesen tizenhat tőkepiaci tranzakciót bonyolított le sikeresen, amellyel tovább erősítette pozícióját a hazai jelzálog- és tőkepiacon.
2026. 04. 02. 07:00
Megosztás:

Kilőttek a bérek, nőtt a hitelképesség: mit ér az átlag- és mediánfizetés?

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) ma kiadott jelentése szerint 2026 januárjában bruttó 840 600 forint, illetve nettó 585 700 forint volt a teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagkeresete. Mindez azt jelenti, hogy a bruttó átlagkereset 26,3%-kal, a nettó átlagkereset 28%-kal, a reálkereset pedig 25,4%-kal múlta felül az egy évvel korábbit. Ugyanakkor a bruttó kereset mediánértéke 598 700 forint, míg a nettó kereset mediánértéke 420 200 forint volt a vizsgált időszakban, ami 11%-os, illetve 12,5%-os emelkedést jelent év/év alapon. A fenti számok tükrében a Bank360 megvizsgálta, mekkora hitelösszegek vehetők fel az átlag- illetve a mediánkeresetből.
2026. 04. 02. 06:30
Megosztás:

Honnan van hirtelen ennyi pénze a magyar lakosságnak?

Bő 630 milliárd forinttal ugrott meg februárban a lakossági betétek állománya, ami az év eleji, egyszeri kormányzati juttatások hatásával magyarázható – hívja fel a figyelmet Barát Mihály, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakújságírója. A lakossági betétek túlnyomó részét ugyanakkor továbbra is lekötés nélkül tartják a folyószámlákon, miközben találni versenyképes lekötött betéti ajánlatokat is a bankok kínálatában.
2026. 04. 02. 06:00
Megosztás:

Putyin: Oroszország biztonságos olaj- és gázszállítási útvonalakat kínál

Oroszország biztonságos és megbízható szállítási és logisztikai útvonalakat kínál a világnak, miközben a közel-keleti helyzet eszkalációja közvetlenül befolyásolja az energiapiacokat, valamint a Hormuzi-szoroson keresztül történő kőolaj- és földgázszállítást - jelentette ki Vlagyimir Putyin szerdán egy szentpétervári nemzetközi szakkonferencia résztvevőihez intézett videóüzenetében.
2026. 04. 02. 05:30
Megosztás:

Duna House: 32%-os bővüléssel a tavalyi csúcsszintek közelébe erősödött az ingatlanpiac márciusban

A Duna House havi tranzakciószám-becslése (DH-TB) és jelzáloghitel-előrejelzése alapján 2026 márciusában országosan 11 554 lakóingatlan cserélt gazdát, miközben a lakáscélú jelzáloghitelek szerződéses összege elérhette a 240 milliárd forintot.
2026. 04. 02. 05:00
Megosztás:

Húsvéti boom: a családoknál, a kiskereskedelemben és a csokiiparban is robban a szezon

A húsvéti ünnepkörhöz kapcsolódó fogyasztási szokások – beleértve a locsolkodást, a tojásfestést és az édességfogyasztást – nem csupán kulturális hagyományként jellenek meg, hanem a szezonális kereslet markáns megnyilvánulásaként is. Hiszen ez az időszak nemcsak a családoknak, hanem a kereskedelemben dolgozóknak is egy kiemelt időszak. Vannak kijelölt szektorok, mint például az édességárusok, akik az éves forgalmuk jelentős részét ezekben a napokban bonyolíthatják. A kereslet hatékony kiszolgálása adatvezérelt tervezést, a fogyasztói magatartás folyamatos monitorozását, valamint precíz készletgazdálkodást igényel. Mindezek együttesen járulnak hozzá ahhoz, hogy az ünnepi időszak mind a háztartások, mind az ellátási lánc szereplői számára zökkenőmentesen működjön.
2026. 04. 02. 04:30
Megosztás:

Fenntarthatósági rangsor: ez a három épület vezeti a hazai mezőnyt a minősítések alapján

Az Etele Plaza bevásárlóközpont és a Budapest ONE irodakomplexum mindhárom üteme után a Corvin Innovation Campus irodaház is megszerezte a BREEAM Outstanding környezetbarát minősítést. Ez már a harmadik Futureal-fejlesztés, amely a gyakorlati működést vizsgálva kiérdemelte a fenntartható épületeknek járó legmagasabb elismerést. Az eredmények alapján a fenti beruházások jelenleg Magyarország legjobb épületeinek számítanak a BREEAM In-Use Commercial kategóriában.
2026. 04. 02. 04:00
Megosztás:

Nemzetközi terjeszkedésbe kezdett Magyarország sikeres mosodahálózata, a Bubbles

A Bubbles, amely 70 magyarországi üzletével Kelet-Közép-Európa legnagyobb önkiszolgálómosoda-hálózata, hétfőn hivatalosan is megnyitotta első külföldi üzletét Pozsonyban. A lépés egy nagyobb léptékű terjeszkedési stratégia első fázisát jelenti: a franchise szlovákiai terjeszkedése még idén további pozsonyi, érsekújvári, kassai, komáromi, dunaszerdahelyi és nyitrai üzletek nyitásával folytatódik, miközben megkezdődött az előkészítése az ausztriai, romániai és csehországi megjelenésnek is.
2026. 04. 02. 03:30
Megosztás:

Márciusban kivárásra játszottak a lakásvásárlók - két vármegye ment csak szembe az árral

Ellentétes irányba mozdult márciusban a lakáspiac keresleti és kínálati oldala az ingatlan.com friss elemzése szerint. Országos szinten több mint 270 ezer telefonos érdeklődést mértek eladó lakások és házak iránt, ami 13,9 százalékos csökkenést jelent tavaly márciushoz képest. Havi összevetésben a naptárhatással korrigált adatok 9 százalékos keresleti visszaesésre utalnak.
2026. 04. 02. 03:00
Megosztás:

Új trend a turizmusban: A fiatal utazók már nem szobát, hanem társaságot keresnek Európában

Az európai turizmusban egyre nagyobb teret nyernek a közösségi élményre épülő hostelek, amelyek a szállás mellett szervezett programokkal és közösségi terekkel várják a fiatal utazókat. A Z generáció és a millenniumi korosztály számára az utazás ma már nemcsak a városnézésről, hanem az új kapcsolatok kialakításáról is szól. A Hostelworld 2025-ös felmérése szerint az utazók 58 százaléka tartja fontosnak, hogy utazás közben új emberekkel ismerkedjen meg, míg korábban ez az arány 43 százalék volt. A jelenség összefügg az egyedül utazók számának növekedésével is: a solo travel piaca az előrejelzések szerint 2030-ra elérheti az 1,07 billió dollárt.
2026. 04. 02. 02:30
Megosztás:

Halál esetén az állam örököl mindent, ha…

Sokan úgy tudják, hogy ha valaki meghal, és „nincs senkije”, akkor automatikusan az államé lesz minden. Ez részben igaz – de a valóság jogilag ennél jóval árnyaltabb.
2026. 04. 02. 02:00
Megosztás:

Magyarország a zöld kötvények piacán

Az elmúlt években a fenntartható finanszírozás egyre fontosabb szerepet kap a tőkepiacokon. Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) ehhez az új trendhez igazodva úgy módosította finanszírozási gyakorlatát, hogy az az ESG (környezeti, társadalmi és irányítási) szempontokat is figyelembe véve illeszkedjen a megváltozott befektetői igényekhez. A magyar zöld állampapírok kint lévő állománya jelenleg mintegy 3 308 milliárd forint, amelynek több mint 70 százaléka euróban, körülbelül 24 százaléka pedig forintban denominált. Ezek a speciális kötvények sikeresnek bizonyultak a piacokon, és mára stabilan beépültek az államadósság-finanszírozás eszköztárába. Az alábbiakban bemutatjuk a magyar zöldkötvény-program működését megalapozó főbb dokumentumokat, valamint az ÁKK elmúlt években szerzett tapasztalatait.
2026. 04. 02. 01:30
Megosztás:

Törvényi döntés született – ennyi lesz a gyerektartás összege

Sok szülőt érintő kérdés, hogy pontosan mennyi gyermektartásdíjat kell fizetni, van-e kötelező minimum összeg, és mit tehet a jogosult, ha a másik fél nem fizet. A magyar szabályozás szerint nincs minden gyermekre egységes, fix havi gyerektartás, a bíróság ugyanis mindig egyedi mérlegelés alapján állapítja meg az összeget.
2026. 04. 02. 01:00
Megosztás:

Növeli tuladonrészét az Alteóban a Mol, és kiszáll a Waberer’s-ből

A Mol Nyrt. közel 40 százalékra növeli részesedését az Alteo Nyrt.-ben, miközben megválik a Waberer’s International Nyrt.-ben meglévő 15 százalékos részvénycsomagjától - közölte a társaság a BÉT honlapján szerda este.
2026. 04. 02. 00:30
Megosztás:

269 új járművel bővült a rendőrség gépjárműparkja

Összesen 269 új járművel bővült a rendőrség és a Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács gépjárműparkja, az autókat ünnepélyes keretek között adták át szerdán a Készenléti Rendőrség Kerepesi úti objektumában - közölte az Országos Rendőr-főkapitányság Kommunikációs Szolgálata a police.hu oldalán szerdán.
2026. 04. 02. 00:05
Megosztás:

Szavazhat-e az, aki kórházban van?

Azok a fekvőbetegek, akik az április 12-ei parlamenti választás napján nem tudnak a lakcímük szerinti szavazókörben szavazni, átjelentkezhetnek és mozgóurnát kérhetnek a voksoláshoz.
2026. 04. 01. 23:30
Megosztás:

Trump: Teherán fegyverszünetet kért, de előbb meg kell nyitni a Hormuzi-szorost

Az iráni vezető éppen most kért tűzszünetet az Egyesült Államoktól - jelentette be szerdán Donald Trump amerikai elnök, hozzátéve, hogy Washington a kérést a Hormuzi-szoros megnyitásától teszi függővé.
2026. 04. 01. 23:00
Megosztás: