Hatalmas károk a mezőgazdaságban, gyorsítani kell a biológiai alapok innovációját

A mezőgazdaság stratégiai szegmensét képviselő Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács szakmai álláspontja szerint olyan új fajtákra van szükség a versenyképesség megtartásához, amelyek a környezeti stressznek, kórokozóknak jobban ellenállóak. Ebben nagy jelentősége van az Európai Unióban jelenleg jogszabályalkotási fázisban tartó precíziós nemesítés engedélyezésének.
Az elmúlt öt év a legnehezebb időszakot hozta a hazai mezőgazdaság számára: járványok, háborús helyzetek, inputanyag-áremelkedés, inflációs hatások és növényvédőszer-kivonások egyaránt csökkentették az ágazat versenyképességét. Ezt tovább nehezíti a klímaváltozás, amely hazánkban is érezteti hatását az emelkedő átlaghőmérséklet, hőség, aszály, késői fagyok, és szélsőségesen lehulló csapadék formájában.Mindezek hatására elmúlt években a fő gabonanövények – kukorica, őszi búza, napraforgó – terméseredményei jelentősen ingadoztak. A mezőgazdaságot ért károk mértéke a becslések alapján öt év alatt elérte az 1000 milliárd forintot.
„Az agrárgazdálkodás első, stratégiai lépcsőjének tekintett, erősen exportorientált ágazatunkban évente több mint 100 különböző faj, közel 1500 fajta vetőmagja kerül szaporításra és minősítésre. A belföldön és külföldön értékesített vetőmagok értéke mintegy 200 milliárd forintot tesz ki.
A hazánkban tapasztalható változások a vetőmagszektorra is komoly hatással vannak, ezért a benne érdekelt mintegy 1500 vállalkozást és kutatóintézetet képviselő szövetségünk szerint eljött az ideje, hogy az agrárium új korszakba lépjen. A jövő szempontjából kulcskérdésnek tekintjük, hogy a növénynemesítők a jövőben olyan fajtákat és hibrideket állítsanak elő, amelyek a változó klíma közepette is megfelelően tudnak teljesíteni és ellenállnak a kórokozóknak.
Ezen a területen komoly lehetőséget teremt egy fontos tudományos vívmány, a precíziós nemesítés, amely hozzájárul a magyar mezőgazdaság fenntartható fejlődéséhez, eredményességéhez. Szakmai szervezetként fontosnak tartottuk, hogy erről párbeszédet indítsunk a kormányzati döntéshozókkal és a társszakmai szervezetekkel.” – ismertette Takács Géza a Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke a szervezet budapesti sajtótájékoztatóján.
A Vetőmag Szövetség Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöksége a precíziós nemesítésről 2022-ben az alábbi állásfoglalást hozta: a precíziós nemesítés olyan innovatív eljárás, melynek során kizárólag a természetben előforduló, hasznos tulajdonságokat használnak fel a kutatók, ezáltal a növénynemesítési eljárás évekkel lerövidíthető. Az egyre jelentősebb klímaváltozás és a minél kisebb növényvédőszer-felhasználás követelményei miatt a precíziós nemesítés nélkülözhetetlen a mezőgazdaság megváltozott éghajlati körülményekhez történő alkalmazkodásához, és a megfelelő terméseredmények eléréséhez. A precíziós nemesítés olyan vetőmagokat biztosít a hazai termelők számára, mely alapja lehet a társadalom egészséges, GMO-mentes élelmiszerrel való ellátásának és a magyar mezőgazdaság versenyképességének.
Prof. Dr. Palkovics László Amand, a Széchenyi István Egyetem Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Kar Növénytudományi Tanszékének egyetemi tanára kifejtette: napjainkban világszerte mintegy 75 millió hektáron termesztenek precíziós nemesítéssel előállított növényeket. A globális precíziós nemesítési piac mérete 2023-ban 7,26 milliárd USD volt, az előrejelzések szerint 2032-re 15,69 milliárd dollárra fog növekedni, és 10,10%-os összetett éves növekedési rátát mutat. Jelenleg mintegy 22 növény-, 6 állatfaj, és 1 gomba tartozik a precíziós nemesítés körébe a világon.
„A precíziós nemesítés, – a CRISPR/Cas9 technológia – zseniális, Nobel-díjas innováció, amelyet élesen el kell határolni a GMO-tól. A precíziós nemesítés lényege, hogy nem idegen gén beültetésére kerül sor, hanem a növényben lévő géneket változtatjuk meg. Ezáltal precíz módon tudjuk a növényi tulajdonságokat alakítani: például a szárazságtűrését, vagy a különböző kórokozóknak való ellenállóságát
Magyarországon a klímaváltozás miatt egyre nagyobb gondot okozó fuzárium, aszpergillusz ellen lehetetlen növényvédelemmel védekezni, precíziós nemesítéssel viszont létre tudunk hozni olyan fajtákat, amelyek ellenállóak súlyos takarmányozási és humán-egészségügyi hatásokat okozó mikotoxinokat termelő gombákkal szemben. Ez a technológia olyan megoldást is nyújt, amit rezisztenciára nemesítéssel nem lehet megoldani klasszikus nemesítéssel a rezisztencia gének hiányában.
Ugyanezzel módszerrel gyorsan javítható akár jól bevált növényfajok szárazságtűrése is, vagy a különféle termény, élelmiszernövény eltarthatósága, ami az élelmiszer-pazarlást is csökkentené. A precíziós nemesítés gyakorlatilag az összes szántóföldi kultúrában, a zöldségeknél és a gyümölcsök esetében is alkalmazható, és ma már vannak eredményei az állattenyésztésben is. Ezzel a világ számos pontján elfogadott és használt innovációval megnyílna a lehetőség arra, hogy a magyar klimatikus viszonyokhoz nemesített fajtákkal elősegítsük gazdálkodás eredményességének javítását. - hangsúlyozta Prof. Dr. Palkovics László Amand.
A sajtótájékoztatón elhangzott: az Európai Unió Mezőgazdasági Tanácsában a tagországok képviselői március 14-én megszavazták a precíziós nemesítési technikákra vonatkozó rendelet tervezetét, ezzel előkészítették az utat a jogszabályi keret végleges megalkotásához. Az Európai Unió soros elnöksége elindíthatja a tárgyalásokat az EU Parlamenttel a rendelet végleges elfogadásáért és hatályba léptetéséért, amely a várakozások szerint az idei évben megtörténik.