Hatalmasat nőtt a háztartások vagyona, 4 ezer milliárd a plusz három hónap alatt

Az első negyedévben 4 ezer milliárd forinttal, vagyis családonként átlagosan 1 millió forinttal nőtt a magyarországi háztartások vagyona. A legjobban a vagyonos vállalkozók, cégtulajdonosok járhattak, és sokat kerestek a befektetési alapokba, részvényekbe fektetők is - derül ki a Bank360.hu elemzéséből, amely szerint a lakosság készpénz- és hitelállománya is csúcsot döntött.

Hatalmasat nőtt a háztartások vagyona, 4 ezer milliárd a plusz három hónap alatt

Elképesztő vagyongyarapodáson vannak túl az első negyedévben a magyarországi háztartások. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) most közzétett előzetes adatai szerint több mint 4000 milliárd forinttal nőtt a vagyon egyetlen negyedév alatt, amit ha átlagosan elosztanánk, egymillió forintot jelentene háztartásonként. A szórás azonban nyilván hatalmas, vannak, akik sok tízmillió forinttal vagy még többel gyarapodtak, mások pedig semmit sem nyertek, és továbbra is nehezen élnek.

A jelentős vagyonnövekmény hátterében több tényező is állhat, egyrészt a piaci árfolyamok emelkedése - ezt adta a növekmény 60 százalékát, másrészt a befolyó friss pénzek. Az első negyedévben érkezett meg például a 13. havi nyugdíj, ami mindig meglátszik az adatokon. Az első negyedévi 4 ezer milliárdos növekmény több mint 30 százalékát azok a magánbefektetők nyerték meg, akiknek saját cégeik vannak, a jegybank adatai szerint ezek értéke több mint 1200 milliárd forinttal nőtt. Sokat kerestek még a befektetési alapokba fektetők és a részvénytulajdonosok is. 

Tanácstalanná váltak a kisbefektetők

Míg tavaly egyértelmű volt, mibe érdemes tenni a pénzt, hiszen a Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) jól kamatozott, az idei első negyedévben visszatérni látszanak a korábbi évek befektetésekkel szembeni ellenérzései. Ahogy eltűntek a piacról az igazán vonzó kamatot kínáló lakossági állampapírok, ismét nőni kezdett a készpénz- és folyószámlabetét-állomány. 

A háztartások 6705,2 milliárd forintot tartottak március végén készpénzben, ami történelmi rekord. A bankbetétek állománya egyetlen negyedév alatt több mint 500 milliárd forinttal 14 737 milliárd forintra hízott, ennek 71,4 százaléka többnyire semennyit sem kamatozó folyószámlabetét volt - hívja fel a figyelmet Herman Bernadett, a Bank360.hu vezető szakértője.

A hatalmas növekmény egyik oka lehetett a már említett 13. havi nyugdíj, a másik pedig az, hogy a PMÁP-ok által fizetett kamatot és a lejárt lakossági állampapírokból származó összességében 1000 milliárd forintos nagyságrendű összeget nem fektette be mindenki. Állampapírba viszonylag kevés friss pénz került, 154,3 milliárd forintnyi, ráadásul ebből alig 40 milliárd forint ment hosszú lejáratú kötvénybe. 

Ez piaci értéken számított összeg, nem névértéken, vagyis vélhetően darabszámban lényegesen több állampapírja volt a háztartásoknak március végén, mint egy negyedévvel korábban, de összességében véve kevés új pénz került állampapírokba. 2023-ban egy átlagos negyedévében például csaknem 600 milliárd forint volt a beáramlás, az idei első negyedévinek a négyszerese. 

Kamatadó, szocho? Nem számít, hozamot akarnak

Az első negyedév slágerbefektetése a befektetési alap lett, ezekbe a konstrukciókba 594,3 milliárd forint áramlott, ráadásul az alapok több mint 400 milliárd forintnyi hozamot is termeltek, ennek köszönhetően a háztartások befektetési jegyekben lévő vagyona a negyedév végén már 11 391 milliárd forintot meghaladó történelmi csúcson volt. 

A befektetési alapok pedig alapvetően nagy hátrányban vannak az állampapírokkal szemben, hiszen a hozamukat 15 százalékos kamatadó és - az ingatlanalapok kivételével - 13 százalékos szociális hozzájárulási adó is terheli. A kisbefektetők ennek ellenére inkább ezeket választották az első negyedévben az állampapír helyett, sokan vannak azonban, akik igyekeznek elkerülni a közterheket, és tartós befektetési számlán (TBSZ) tartják az értékpapírjaikat. Ezek száma is megugrott az első negyedévben, amikor 33 ezer TBSZ-t nyitottak. 

A vagyonosoknak cégekben van a pénzük

A tőzsdei részvényeken is sokat kerestek a magyar háztartások az első negyedévben, főleg az árfolyam-emelkedésnek köszönhetően március végén már 2472 milliárd forintot tartottak részvényekben, ami történelmi rekord. Ennél jóval nagyobb vagyont tartanak a háztartások nem tőzsdei részvényekben (több mint 6200 milliárd forintot), illetve egyéb cégekben (30 780 milliárdot). 

Az összesen mintegy 37 ezer milliárd forintnyi cégtulajdon, vagyis a háztartások pénzügyi vagyonának bő egyharmada azonban nagyrészt valószínűleg egy szűkebb, vagyonos kör tulajdonába tartozik. 2020-ban legalábbis az MNB vagyonfelmérése szerint a felső 10 százaléké volt az ilyen vagyon csaknem 90 százaléka. Az átlagos családoknak nem voltak nagy értékű vállalkozásaik. 

Az öngondoskodás lejtőre került, de nő a nyugdíjvagyon

Az első negyedévben szokatlanul kis összeg, mindössze összesen 1,5 milliárd forint került a biztosításokba és nyugdíjpénztárakba. Az életbiztosításokból vontak ki pénzt, a nyugdíjkasszákba 10,8 milliárd forint került. Ennél rosszabb negyedév utoljára 2012 elején volt, amikor a kedvezményes árfolyamú végtörlesztést kihasználandó a háztartások minden tartalékukat a svájci frank alapú hitelek visszafizetésére fordították. Az idén ilyen akció nem volt, így vélhetően azért az alacsony összegű befizetés, mert mindenki igyekezett az adókedvezmények kihasználása érdekében még 2023 végén befizetni a nyugdíjbiztosítási és pénztári díjait. 

A hozamok viszont pazarul alakultak az első negyedévben is, 155 milliárd forintnyi árfolyamnyereség keletkezett a biztosítástechnikai tartalékokon és a nyugdíjpénztáraknál, ennek köszönhetően életbiztosításokban március végén több mint 2600 milliárd, nyugdíjpénztárakban 2653 milliárd forintnyi vagyon halmozódott fel. 

Az adósság is növekszik

A háztartások kötelezettségeinek állománya is nőtt az év első három hónapjában. Március végén 15 208,4 milliárd forint volt a teljes tartozás, ez csak minimális növekedés a tavalyi év végéhez képest. Ebben szintén szerepet játszhattak olyan egyszeri hatások, mint a 13. havi nyugdíj, amelyből a tartozások törlesztésére is fodíthattak. A hitelek és a pénzügyi vagyon különbségéből számított nettó pénzügyi vagyon 86 888 milliárd forintra nőtt a negyedév végére.

A Bank360.hu elemzése szerint a kötelezettségek legnagyobb része hiteltartozás, 12 720 milliárd forint, ami történelmi rekord. Az első negyedévben a statisztikák szerint kezdett helyrejönni a lakáshitelezés. Forint ingatlanhitelből 87,5 milliárd forinttal haladta meg a felvett kölcsönök összege a visszafizetésekét, ami 2022 harmadik negyedéve, a Zöld Otthon Program kifutása óta rekord értéknek számít. A hitelfelvételi kedvnek jót tett a THM-plafon és a CSOK Plusz program is. A fogyasztási hitelek is kelendőek maradtak, a személyi kölcsönök iránt is van kereslet, és a szigorított feltételek dacára a babaváró hitel is keresett maradt.

Magyarország ültet! – még mindig csatlakozhatsz a Nemzeti Faültetés Napjához

Jól haladnak a 10 millió Fa által március 1-jére szervezett Nemzeti Faültetés Napja előkészületei, már több száz cég, önkormányzat, közösség és egyén jelentkezett. Ugyanakkor még továbbra is rengeteg feladat akad, mely segíti a mostani és jövőbeli faültetéseket. „Részt vehettek a cégek és ismerősök toborzásában, de segíthettek az önkéntesek szállításában vagy éppen a faültetők ellátásában” – olvasható a Nemzeti Faültetés Napja honlapján megjelent cikkben.
2025. 02. 12. 23:30
Megosztás:

A kőolaj ára stagnál, az amerikai készletek nagyot nőttek a múlt héten

A kőolaj ára stagnált ma reggel. Az API jelentése szerint az USA nyersolaj tartaléka 8 millió hordóval nőtt a múlt héten, aminek következtében a nyersolajárak utóbbi napokban tapasztalt emelkedése megállt.
2025. 02. 12. 23:00
Megosztás:

Így maximálizáljuk a vállalat teljesítményét!

Egy folyton változó piaci környezetben hogyan őrizhetjük meg vagy növelhetjük pozícióinkat, hogyan őrizhetjük meg a versenyelőnyünket? Például hatékony teljesítménymenedzsmenttel! Ha nemcsak reagálni akarsz a változásokra, hanem aktívan akarod irányítani céged fejlődését, akkor ismerd meg a teljesítménymenedzsment alapjait és vesd be praktikus tippjeinket!
2025. 02. 12. 22:30
Megosztás:

A Tesla a nehezék

Mindenki a technológiai szektorról, annak gyenge teljesítményéről, na meg az M7 nagy futásának végéről beszél. Pedig ha a grafikonokra nézünk, akkor elsősorban a Tesla az, ami miatt az elmúlt időszakban aggódni kellett.
2025. 02. 12. 22:00
Megosztás:

Felvette a kapcsolatot Szíria új elnökével Vlagyimir Putyin

Első alkalommal folytatott telefonbeszélgetést Vlagyimir Putyin orosz elnök az új szíriai adminisztráció vezetőjével, Ahmed es-Saraával - közölte szerdán a Kreml sajtószolgálata.
2025. 02. 12. 21:30
Megosztás:

12 százalékkal emelkedtek Európa védelmi kiadásai

Tavaly a globális átlagot jelentősen meghaladó mértékben, csaknem 12 százalékkal emelkedtek az európai NATO-tagországok védelmi kiadásai, de így sem érték el a NATO teljes védelmi költségvetésének egyharmadát - áll a londoni Stratégiai Tanulmányok Nemzetközi Intézetének (IISS) szerdán ismertetett éves világjelentésében.
2025. 02. 12. 21:00
Megosztás:

Új tájékoztatót tett közzé a NAV az alanyi mentességről

Új tájékoztatót tett közzé a honlapján a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) az alanyi mentességgel kapcsolatos tudnivalókról - közölte a NAV szerdán az MTI-vel.
2025. 02. 12. 20:30
Megosztás:

Vezetőváltás a Foxpost csomagküldő szolgáltató élén

A Foxpost csomagküldő szolgáltató tavalyi értékesítése után távozik a vállalat két alapítója, Bengyel Ádám vezérigazgató és Lányfalvi Péter kereskedelmi igazgató; a cég irányítását Radeczky Zoltán, a Packeta Hungary megbízott ügyvezető igazgatója veszi át - tájékoztatták a felek az MTI-t szerdán.
2025. 02. 12. 20:00
Megosztás:

Diákok állhatnak az alkalmi és idénymunkások helyébe?

Jelentősen megugrott idén az egyszerűsített foglalkoztatás közterhe, emiatt félő, hogy sokan ismét a bejelentés nélküli foglalkoztatás felé fordulnak. Azok a munkáltatók ugyanakkor, amelyek legálisan is kedvezőbb költségek mellett rugalmasan foglalkoztatható idény- vagy alkalmi munkásokat keresnek, az eddiginél jóval szélesebb körben fordulhatnak a diákok felé – jelzi előre a Trenkwalder.
2025. 02. 12. 19:30
Megosztás:

Egyhangúlag döntött a monetáris tanács a kamatcsökkentésről januárban

Egyhangúlag döntött a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa januári ülésén az alapkamat szinten tartása mellett a szerdán közölt rövidített jegyzőkönyv szerint.
2025. 02. 12. 19:00
Megosztás:

Új alapokra helyezi együttműködését Magyarország és a FAO

A magyar kormány és az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) közel húszéves, eredményes közös munkájának új alapokra helyezéséről és további erősítéséről tárgyalt a FAO főigazgató-helyettese, Maurizio Martina és Ökrös Oszkár helyettes államtitkár - közölte az Agrárminisztérium szerdán az MTI-vel.
2025. 02. 12. 18:30
Megosztás:

A vízkészletek védelmére koncentrál a vízügy

A vízkészletek védelmére, a felelős vízkészlet-gazdálkodásra helyezi a hangsúlyt a vízügy "Vizet a tájba" elnevezésű programja, amellyel a korábbi időszak szemléletét nem megtagadni, hanem meghaladni szeretnék - jelentette ki az Energiaügyi Minisztérium (EM) vízgazdálkodásért felelős államtitkára szerdán sajtótájékoztatón, Szolnokon.
2025. 02. 12. 18:00
Megosztás:

Nálunk is népszerűek a kínai autómárkák – itt a 2024-es rangsor

A Használtautó.hu adatai alapján összességében az itthon is kapható kínai autómárkák közül az MG a magyarok kedvence. Ám a BYD hatalmasat ugrott tavaly 2023 óta, ha csak az elektromos modelleket nézzük, magabiztosan áll a dobogó tetején. A magyar piac egészét hirdetésszámban és megtekintésben lefedő Használtautó.hu szakértője megnézte, 2023. és 2024. között hogyan alakult a kínai autómárkák közötti verseny.
2025. 02. 12. 17:30
Megosztás:

A szerelőnél, fodrásznál is készpénzmentesen fizetne a többség, ha lehetne

Az emberek többsége ma már alapvetőnek tartja, hogy egy üzletben lehessen bankkártyával fizetni. A vásárlók az elektronikus és digitális fizetési lehetőség megjelenését pedig leginkább a piacokon, a szépségszalonokban és a házhoz jövő szerelőknél fogadnák szívesen – derül ki a SimplePay fizetési megoldásokat fejlesztő és üzemeltető OTP Mobil felméréséből. Az alternatív fizetési megoldás megléte azonban nem elég, a technikai megbízhatóság, a gyorsaság és az innovatív megoldás is számít a fogyasztóknak.
2025. 02. 12. 17:00
Megosztás:

Ismét lehet fogadni a legrangosabb filmművészeti díjakra

Az év eleji időszak hagyományosan a díjátadók szezonja a tengerentúlon, főleg, ami a filmes és a zenei produkciókat illeti. A legnagyobb érdeklődés várhatóan mégis a márciusi filmes díjakat övezi majd, amire nemcsak Hollywood és Amerika, hanem az egész világ figyel. A magyar fogadók – hasonlóan tavalyihoz – idén is mind a 23 kategória jelöltjeire tippelhetnek, ráadásul magyar érintettség is van, ami tovább fokozhatja az izgalmakat a játékosok körében.
2025. 02. 12. 16:30
Megosztás:

A magyarok többsége már nem tudna mobil nélkül élni

Repülőrajtot vett a digitalizáció a koronavírus-járvány éveiben: a mobiltelefon vált az internetezés elsőszámú eszközévé, tovább erősödött a közösségi média szerepe a kapcsolattartásban, és tömegek szoktak rá az online vásárlásra. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) friss kutatása a Kantar-Hoffman piackutató intézet felméréseit elemezve mutatja be tíz év legfontosabb tendenciáit a hazai digitális és kulturális térben – rámutatva a koronavírus-járvány tartósan velünk élő hatásaira is.
2025. 02. 12. 16:00
Megosztás:

250 ezer forintos fizetés alatt ne számítson senki az otthonfelújítási támogatott hitelre

Legalábbis a maximális 6 millió Ft-os kölcsönösszeg felvételéhez legalább ekkora jövedelemre lehet szükség. A kérdéses kölcsön ugyanis változó kamatozású konstrukciónak minősül, emiatt a legszigorúbb adósságfék szabályok érvényesek rá.
2025. 02. 12. 15:30
Megosztás:

Egyre több helyen van igény bankkártyás fizetésre

A többség szerint ma már alapvető, hogy az üzletekben, piacon és az olyan szolgáltatóknál, mint például a házhoz járó szerelők vagy a fodrászok, lehessen bankkártyával fizetni - közölte az OTP Mobil kedden az MTI-vel reprezentatív felmérése alapján.
2025. 02. 12. 15:00
Megosztás:

Intenzív béremelés helyett intenzív verseny lesz a jellemző a munkaerőpiacon

A globális bizonytalanság és a fokozódó geopolitikai feszültségek mellett az infláció és az elhúzódó válság réme kísért továbbra is a magyar munkaerőpiacon – derül ki a Hays friss Salary Guide kiadványából. Ebben a helyzetben komoly kihívás hosszú távra tervezni, ezért 2024-ben is inkább a befelé fordulás, a stabilizálási szándék jellemezte a munkáltatókat. A megfelelően képzett munkaerő hiánya mellett ma már az a cégvezetők egyik legnagyobb problémája, hogy munkavállalói oldalon néha már túl magasak lettek a fizetési elvárások.
2025. 02. 12. 14:30
Megosztás:

Egymillió felett a panelek négyzetméterára Budapesten

Tavalyhoz képest országszerte 2,4 százalékot drágultak a panellakások, míg a fővárosban a 20 százalékot is elérte az áremelkedés – derül ki a zenga.hu ingatlankereső portál adataiból. Így Budapesten egy átlagos 50 négyzetméteres lakótelepi lakásért 51,3 millió forintot kérnek el.
2025. 02. 12. 14:00
Megosztás: