Hét éve nem léptek be ennyien az önkéntes nyugdíjpénztárakba

Csaknem másfélszer annyian léptek be az önkéntes nyugdíjpénztárakba az idei év első felében, mint 2024. első hat hónapjában: ennek is köszönhető, hogy több évnyi lassú csökkenés után ismét nőni kezdett a taglétszám a kasszáknál – hívta fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Ezzel együtt a pénztárak változatlanul nagy figyelmet fordítanak a tagtoborzásra.

Hét éve nem léptek be ennyien az önkéntes nyugdíjpénztárakba

Rég nem volt ilyen jó első fél évük a hazai önkéntes nyugdíjpénztáraknak, legalábbis ami az új belépők számának alakulását illeti: a Magyar Nemzeti Bank adatai szerint 2025. első hat hónapjában 21 ezer új tagot regisztráltak a kasszák, ami csaknem másfélszerese az egy évvel korábbi 14,4 ezernek. Ennél több új belépőt legutóbb 2018. első felében vonzottak az önkéntes nyugdíjpénztárak: akkor kicsivel több, mint 23 ezer taggal gyarapodott a létszám.

Miközben az újonnan érkezők száma jelentősen emelkedett az önkéntes nyugdíjpénztáraknál, a kilépők száma még csökkent is valamelyest a múlt év első feléhez képest: akkor közel 6,7 ezer tagnak szűnt meg kilépéssel a jogviszonya, az idén június végéig viszont nem egészen 6,3 ezernek.

Alacsony költségszint, meggyőző hozamok

„Az önkéntes nyugdíjpénztárak az elmúlt időszakban kiemelt figyelmet fordítottak az új tagok toborzására, ami hozzájárulhatott a frissen belépők számának növekedéséhez. Emellett az aktív korúakat láthatóan egyre jobban foglalkoztatja a nyugdíjcélú öngondoskodás kérdése, ami szintén hozzájárulhat a pénztári megtakarítások iránti érdeklődés növekedéséhez” – hívta fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.

A nyugdíjpénztári megtakarításokat ráadásul – tette hozzá – különösen vonzóvá teszi az éves befizetések 20 százalékát kitevő, legfeljebb 150 ezer forintos adó-visszatérítés, az alacsony költségszint, illetve az, hogy a választható portfóliók révén a pénztártagoknak nem kell menedzselniük a befektetett pénzüket. A BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint a pénztárak vonzerejét az is növelheti, hogy a kasszák tavaly meggyőző hozamokat értek el, miközben 2024-ben minden portfólió pluszban zárta az évet.

Folytatódnak a belépési akciók

A növekedésnek indult taglétszám mellett persze az önkéntes nyugdíjkasszák változatlanul kiemelt figyelmet fordítanak az új tagok toborzására. Az OTP Nyugdíjpénztár most futó, 2025. október 10-ig tartó akciójában 10 ezer forintnyi jóváírást kaphatnak az új tagok: a jóváírás legkésőbb december 30-ig teljesül az egyéni nyugdíjszámlán. A jóváíráshoz a belépési nyilatkozatot legkésőbb október 10-ig ki kell tölteni, és november 10-ig eljuttatni az OTP Nyugdíjpénztárhoz. Az új tagnak rendelkeznie szükséges az elektronikus iratküldésről is, majd december 12-ig legalább a havi tagdíjnak megfelelő összeget, azaz minimum 10 ezer forintot csoportos beszedési megbízásként befizetni a pénztári számlára, és nyugdíjpénztári szolgáltatásokra regisztrálni a pénztár weblapján.

Az MBH Gondoskodás Nyugdíjpénztár új tagjai 10 ezer forint értékű Lidl digitális utalványt kapnak, ha december 15-ig a „BELEPES25” kóddal lépnek be a pénztárba. Az ajándékhoz az új belépőnek kérnie kell az elektronikus ügyintézést, fel kell iratkoznia a hírlevélre, és az is feltétel, hogy az új tag kezdje meg a nyugdíjcélú megtakarítását legalább 301 ezer forinttal.

Az Aranykor Nyugdíjpénztár most futó akciójában 7 500 forintos ajándékutalványt kaphatnak azok a be- vagy átlépők, akik vállalják havi legalább 12 ezer forint befizetését. A pénztárnál „Tag hoz tagot” néven is tart akció: itt 10 ezer forint jóváírás lehet az ajánló tag jutalma, ha teljesülnek a kért feltételek. Az Allianz Hungária Önkéntes Nyugdíjpénztár 10 ezer forintos, elektronikus vásárlási utalványt ad a feltételeket teljesítő új belépőknek: ez az akció 2026. március 31-ig tart.

A Pannónia Nyugdíjpénztár az új belépők első befizetésének 20 százalékát – de legfeljebb 100 ezer forintot – írja jóvá a nyugdíjpénztári számlán, ha teljesülnek a kért feltételek. Ezen kívül az év végéig tartó nyereményjátékban vásárlási utalványokat sorolnak ki az elektronikus ügyintézésre váltó tagok között, emellett ajánlóprogram is működik a pénztárnál.

Rekordon a pénztárak vagyona

A jegybank adatai szerint az önkéntes nyugdíjpénztárak vagyona valamivel 2 314 milliárd forint felett járt az első félév végén, ami amellett, hogy bő egy tizedével magasabb az egy évvel korábbinál, új rekord is. Ami viszont különösen figyelemre méltó, hogy a taglétszám lassú csökkenése már megállni látszik. Június végén 1,076 millió tagot tartottak nyilván a pénztárak, ami ugyan alig több mint 7 400-zal, de meghaladta az egy évvel korábbi létszámot. A tagok által fizetett tagdíjak eközben jóval az infláció feletti mértékben, 16 százalékkal emelkedtek éves összevetésben – ezzel meghaladták a 74,3 milliárd forintot -, de majdnem 9 százalékkal emelkedett a munkáltatói tagdíj-hozzájárulások összege is.

Agrometeorológia: visszatérnek az éjszakai fagyok, eső a jövő hét közepén érkezhet

Az Alföldön égető szükség lenne csapadékra, ez legkorábban a jövő hét közepén érkezhet - írta a HungaroMet Zrt. csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.
2025. 10. 16. 14:00
Megosztás:

Kiderült, hol tájékozódunk az ingatlanpiacon

A Duna House reprezentatív ingatlanpiaci kutatása szerint azoknak, akik az elmúlt 3 évben adtak el ingatlant, legnagyobb arányban ingatlanirodán keresztül érkezett a vevőjük.
2025. 10. 16. 13:30
Megosztás:

Határidőre kézbesítette a nyugdíjas élelmiszer-utalványokat a Magyar Posta

A magyar kormány megbízásából a Magyar Posta a tervezett határidőre, október 15-re kézbesítette a nyugdíjas élelmiszer-utalványokat a több mint 2,3 millió jogosult részére - közölte a posta csütörtökön az MTI-vel.
2025. 10. 16. 13:00
Megosztás:

London szankciókat vezetett be a Rosznyefty és a Lukoil ellen

Szankciókat jelentett be szerdán két orosz olajipari óriásvállalat, a Rosznyefty és Lukoil ellen a brit kormány.
2025. 10. 16. 12:30
Megosztás:

Súlyos és tartós károkat okozott a brit gazdaságnak a kilépés az EU-ból

A brit pénzügyminiszter szerint súlyos és tartós károkat okozott a brit gazdaságnak Nagy-Britannia kilépése az Európai Unióból (Brexit).
2025. 10. 16. 12:00
Megosztás:

Még kedvezőbb feltételekkel igényelhető az országosan elérhető Otthonfelújítási Program

Több jelentős módosítás is életbe lép a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) koordinációjában megvalósuló, európai uniós társfinanszírozású Otthonfelújítási Programban (KEHOP Plusz 4.1.7-24 és KEHOP Plusz-1.4.8-24). A maximálisan igényelhető finanszírozási összeg 6 millió forintról 10 millió forintra nő és ezen belül a vissza nem térítendő támogatási rész akár 5 millió forintra emelkedik. Az összesen 73 milliárd forintos keretösszegű programok esetében az önerő mértéke egységesen 5%-ra mérséklődik, ugyanakkor a lehívható szállítói előleg 75%-ra nő.
2025. 10. 16. 11:30
Megosztás:

Az amerikai 10 éves hozam lényegében nem változott, miközben az európai hosszú hozamok estek

Tegnap átmenetileg 4%-ig is leszúrt a tízéves amerikai kötvényhozam, de a lényegében egyéves mélypontról végül visszapattant és pár bázisponttal ezen szint felett zárt, részben a New York állam feldolgozóipari indexének jelentős javulása miatt.
2025. 10. 16. 11:00
Megosztás:

Többnyire emelkedtek a Wall Street vezető indexei

A szerdai kereskedés során az amerikai részvénypiacok az enyhén csökkenő Dow Jones index kivételével mérsékelt emelkedést mutattak, amit elsősorban a nagybankok kedvező gyorsjelentései és az AI-szektor iránti megújult optimizmus hajtott. A Morgan Stanley részvényei 4,7%-kal emelkedtek, miután a bank a vártnál jobb harmadik negyedéves eredményeket közölt, míg a Bank of America 4,4%-os pluszban zárt, szintén az erős negyedéves eredményének köszönhetően.
2025. 10. 16. 10:30
Megosztás:

Vegyesen zártak tegnap a mértékadó nyugat-európai indexek

Vegyesen zártak tegnap a főbb európai részvénypiacok. A francia piac jelentősen emelkedett, miután Sebastian Lecornu újra kinevezett miniszterelnök bejelentette, hogy a nagy társadalmi ellenállást kiváltó, de Emmanuel Macron programjának fontos elemét jelentő nyugdíjreformot a 2027-es választások utánra halasztják.
2025. 10. 16. 10:00
Megosztás:

Minden harmadik foglalás wellnessre szól az október 23-i hosszú hétvégén

Az október 23-i hosszú hétvégén minden harmadik foglalás wellnessre szól, Eger, Budapest, Miskolc, Gyula és Hajdúszoboszló a legnépszerűbb úti cél a Szallas.hu foglalási adatai alapján. A vendégek zöme a hoteleket és az apartmanokat keresi, és 2-3 éjszakás pihenést terveznek a legtöbben - közölte a szállásfoglaló portál csütörtökön az MTI-vel.
2025. 10. 16. 09:00
Megosztás:

Rekordszinten az arany és az ezüst ára

Történelmi csúcsra erősödött az arany és az ezüst jegyzése unciánként a New York-i tőzsde fémrészlegében (Comex) csütörtökön kora reggel.
2025. 10. 16. 08:40
Megosztás:

Elkezdődtek az Erdélyt Moldvával összekötő autópálya legnehezebb szakaszának előmunkálatai

Elkezdődtek az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya legnehezebb, a székelyföldi Gyergyóditró és a moldvai Gerinces (Grinties) közötti hegyvidéki szakaszának előmunkálatai - tájékoztatta az MTI-t szerdán a Hargita megyei önkormányzat.
2025. 10. 16. 07:00
Megosztás:

Az amerikai szenátus ismét elutasította az átmeneti költségvetést,

Az amerikai szenátus szerdán ismét elutasította az átmeneti költségvetést, ami lehetővé tenné a szövetségi kormányzati intézmények működésének újraindulását.
2025. 10. 16. 06:00
Megosztás:

Felavatták a Stihl nagyváradi üzemét

Felavatták a Stihl nagyváradi üzemét szerdán - írta az economedia.ro.
2025. 10. 16. 05:30
Megosztás:

Ezekkel a beállításokkal lesz tökéletes a játék a tévén

A játékélmény minősége messze nem csak a konzolon múlik: ha a tévé nincs megfelelően beállítva, a kép késhet, a mozgás elmosódhat, a sötét részek láthatatlanok maradhatnak, és a színek sem adják vissza pontosan az alkotók grafikai elképzelését. Pár percnyi időráfordítással viszont könnyedén finomhangolhatjuk a tévénket: az LG szakértői összegyűjtötték azokat a beállításokat, amelyekkel a különféle játékműfajokban a lehető legjobb lesz a gaming élmény.
2025. 10. 16. 05:00
Megosztás:

A magyar vállalkozások stratégiai alkalmazkodással és fejlesztésekkel válaszolnak egy nehéz év kihívásaira

A piaci bizonytalanságok komoly tehertételei minőségi fejlődésre késztetik a vállalkozásokat - ezt az ösztönzőt a piaci verseny sikeresen erősíti fel. A Mathias Corvinus Collegium (MCC) Vállalkozáskutatási Műhelyének kiadványa, a Jelentés a magyar vállalkozásról 2025, több mint 2000 vállalkozás válaszai alapján részletesen bemutatja, hogyan reagálnak a cégek a gazdasági nyomásra és milyen jellemzők különböztetik meg a versenyben a sikeres és a követő vállalatokat.
2025. 10. 16. 04:30
Megosztás:

Élénkül a kereslet az építőiparban – a támogatások hatása már érezhető

A Mapei Kft. harmadik negyedéves adatai igazolták a nyári várakozásokat: a vállalat 14,4 százalékkal növelte belföldi forgalmát az előző évhez képest, így szeptember végére 29,0 milliárd forintos árbevételt ért el. A vállalat szerint a támogatások élénkítik a piacot, ugyanakkor a kereslet fokozatosan erősödik.
2025. 10. 16. 04:00
Megosztás:

Új kommunikációs vezető a Novartis Magyarországnál

A vezetői pozíciót 2025. október 15-től Smid Beáta tölti be. A svájci központú világcég stratégiai pillérként tekint a kommunikációra és a betegközösségekkel történő együttműködésre, hiszen ezek kulcsszerepet játszanak a bizalom erősítésében, a partnerkapcsolatok fejlesztésében és az egészségügyi környezet alakításában. Az új vezető feladata az lesz, hogy mindezt még hangsúlyosabbá tegye Magyarországon a két terület összehangolt működtetésével.
2025. 10. 16. 03:30
Megosztás:

Első lakás az Otthon Startból: erre is érdemes nagyon figyelni!

Az Otthon Start Program elindulásával egyre többen vágnak bele első lakásuk megvásárlásába, jellemzően hitelből. A kölcsön feltételeként lakásbiztosítást is kell kötni, ám sokan nincsenek tisztában azzal, hogy az alapbiztosítás nem mindig nyújt elegendő védelmet egy komolyabb káresemény esetén.
2025. 10. 16. 03:00
Megosztás:

London szankciókat vezetett be a Rosznyefty és a Lukoil ellen

Szankciókat jelentett be szerdán két orosz olajipari óriásvállalat, a Rosznyefty és Lukoil ellen a brit kormány.
2025. 10. 16. 02:00
Megosztás: