Hiába a munkáshitel, megállíthatatlanul csökken a támogatott kölcsönök súlya a piacon

A munkáshitel januári megjelenésével együtt is csökkent a támogatott hitelek súlya az év első harmadában megkötött lakossági hitelszerződéseken belül az egy évvel korábbihoz képest – hívja fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. A támogatott hitelek visszaszorulása jelentős részben a babaváró hitel iránti kereslet fokozatos csökkenésével magyarázható.

Hiába a munkáshitel, megállíthatatlanul csökken a támogatott kölcsönök súlya a piacon

Visszaesett kissé a támogatott hitelek aránya az idei év elején megkötött lakossági kölcsönszerződéseknél: miközben a 2024. első négy hónapjában folyósított összeg 24,5 százalékához kapcsolódott valamilyen állami támogatás, addig 2025. első harmadára 23,3 százalékra olvadt ez az arány.

A bő egy százalékpontos visszaesés önmagában egyáltalán nem drámai, ám ha figyelembe vesszük, hogy az idén januártól megjelent a piacon a szintén jelentős támogatás mellett elérhető munkáshitel, mindjárt jelentősebb a változás – hívta fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. 

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint 2025. első négy hónapjában összesen 1067,4 milliárd forint értékben kötöttek új lakáscélú- és fogyasztói hitelszerződéseket a háztartások, ami közel 40 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi volument.

Eközben a támogatott hitelek piaca is jó ütemben, 32,6 százalékkal bővült – 248 milliárd forintot meghaladó szerződéses összeg mellett –, ám ehhez az is kellett, hogy a munkáshitelből közel 77 milliárd forintnyit vegyenek fel az arra jogosult, már dolgozó fiatalok. Ráadásul a támogatott lakáshitelek összegénél 1,7, a babaváró kölcsönnél pedig 16,9 százalékos visszaesést mutatnak az MNB számai 2024. első négy hónapjához mérten, így a munkáshitel megjelenése nélkül 8,4 százalékkal zsugorodott volna a támogatott kölcsönök piaca. 

A piaci hiteleké a dominancia 

A BiztosDöntés.hu szakértője szerint a támogatott hitelek fokozatos térvesztése az előttünk álló időszakban is folytatódhat majd. A jegybanki adatok alapján látszik, hogy a lakástámogatási rendszer 2024. eleji változása – tehát a CSOK Plusz bevezetése – óriási lendületet adott a támogatott ingatlanhitelek iránti keresletnek, ám ez mostanra fogyni látszik, és mára egyértelműen a piaci feltételű termékek uralják a lakáshitelek területét – emelte ki a szakértő. 

A munkáshitelnél – tette hozzá – négy hónap adatai alapján még korai lenne komolyabb következtetéseket levonni, ám az azért beszédes, hogy a februári, közel 29 milliárd forintnyi új szerződést hozó csúcspont után márciusban és áprilisban is csökkent – 21,2 illetve 17,6 milliárd forintra – a bankok által megkötött új szerződések összege. 

Ami pedig a gyermekvállalást tervező házaspárokat célzó babaváró hitelt illeti, ott fokozatosan, de szinte folyamatosan csökkenő kereslet látható, amit részben a potenciális ügyfélkör szűkülése is magyaráz. 

Miközben a támogatott konstrukciók iránti kereslet stagnál, vagy csökken, a személyi kölcsönöknél és a piaci feltételű lakáshiteleknél sorban dőlnek a kihelyezési rekordok, ami alapján valószínűsíthető, hogy a támogatott konstrukciók súlya tovább csökken majd a lakossági hitelpiacon – véli a szakértő. Ezzel együtt – emelte ki – a támogatott konstrukciók változatlanul fontos elemei a lakossági hitelpiacnak, hiszen havi szinten tízmilliárdokkal járulnak hozzá annak teljesítményéhez. 

Még mindig osztogatják az ajándékpénzeket a bankok 

A bankokat mindenesetre – mutatott rá Gergely Péter – nem lehet azzal vádolni, hogy ne tennének meg mindent a támogatott konstrukciók értékesítéséért. Az igazán gáláns akciókat – tette hozzá – pont a babaváró kölcsönnél futtatják a pénzintézetek, ami nem is véletlen, hiszen banki szempontból rendkívül ígéretes termékről van szó: a gyermekvállalásban gondolkodó, fiatal házaspárokról okkal feltételezhető, hogy az idő előrehaladtával egyre nagyobb számlaforgalmat generálnak, és persze egyre több terméket (köztük hiteleket is) igénybe vesznek majd.  

A Gránit Bank 180 ezer forintos jóváírást ad a babaváró kölcsön mellé, ám ha a házaspár mindkét tagja számlát is nyit a pénzintézetnél, összesen további 80 ezer forint ajándékpénz is járhat. A Gránit Banknál online – VideóBankon keresztül – is megköthető a szerződés. 

Az Erste 150 ezer forintos kedvezményt kínál a támogatott kölcsön mellé, ha az igénylő házaspár legalább egyik tagja „aktív” folyószámlát vezet a futamidő végéig a pénzintézetnél, és az igényelt összeg eléri a 11 millió forintot. A kedvezménynek feltétele a pozitív marketing nyilatkozat is. 

A MagNet Banknál 150 ezer forint jóváírás járhat abban az esetben, ha az igényelt kölcsön összege eléri a 8 millió forintot, és a házaspár mindkét tagja számlát vezet a pénzintézetnél. 

A CIB Bank most 180 ezer forintos, egyszeri jóváírást ad a babaváró hitel mellé, ha az adós teljesíti a meghatározott feltételeket. 

A K&H-nál 160 ezer forint egyszeri jóváírás jár a feltételek teljesítése esetén: utóbbiak közé tartozik a 11 millió forintos hitelösszeg, és a pozitív marketing nyilatkozat is. 

Az MBH Bank 130 ezer forintos, egyszeri jóváírást és 50 ezer forintos Brendon ajándékkártyát ad a babaváró hitel mellé, ha annak összege eléri a 10 millió forintot. 

A Raiffeisen Bank 150 ezer forintos, egyszeri jóváírást ad, ám ez összesen további 120 ezer forinttal kiegészülhet, ha a házaspár teljesíti a meghatározott feltételeket.
Az UniCredit Bank június végéig futó akciójában 180 ezer forintos jóváírást ad a kölcsön mellé, amihez a folyósításnak augusztus végéig meg kell történnie. 


Ingyenes légkondi mindenkinek otthonra - állami támogatás nélkül

Hogyan lehet házi módszerrel lehűteni a lakást a nyári forróságban úgy, hogy még energiát se kelljen felhasználnunk?
2026. 07. 15. 02:00
Megosztás:

Megszavazták a törvényt! Elolvashatja az állam a privát e-maileket?

Chat Control 1.0: 2028-ig maradhat az üzenetek automatikus ellenőrzése. Újabb szakaszába lépett az Európai Unióban a Chat Control 1.0 néven ismert ideiglenes szabályozás ügye. Az Európai Parlamentben 314 képviselő támogatta a tervezet elutasítását, 276-an az elutasítás ellen szavaztak, 17-en pedig tartózkodtak. A jogszabály megállításához azonban 360 szavazatra lett volna szükség, így a módosított szöveg az Európai Unió Tanácsa elé került.
2026. 07. 15. 01:00
Megosztás:

Jó termés és magasabb állattenyésztési bevételek növelték az osztrák agrárjövedelmeket 2025-ben

Jelentősen emelkedtek az osztrák mezőgazdasági jövedelmek 2025-ben a kedvező terméseredményeknek, az állattenyésztésből származó magasabb bevételeknek és a termelési költségek mérsékeltebb növekedésének köszönhetően - közölte előzetes adatai alapján a Statistik Austria kedden.
2026. 07. 14. 23:00
Megosztás:

Megkezdődött a szőlő aranyszínű sárgaság betegségének felismerése szempontjából a legfontosabb időszak

Megkezdődött a szőlő aranyszínű sárgaság (FD) betegségének felismerése szempontjából a legfontosabb időszak: július közepétől válnak a leginkább felismerhetővé a szőlőültetvényekben a tünetek, ezek közé tartozik például, hogy a fehér bogyójú fajták levelein sárgulás, a kékszőlő-fajtáknál vörösödés figyelhető meg - közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) kedden az MTI-vel.
2026. 07. 14. 22:00
Megosztás:

A Mapei Kft. belföldi árbevétele és exportforgalma is jelentősen nőtt idén az első fél évben

Az idén az év első hat hónapjában éves összevetésben a Mapei Kft. belföldi árbevétele 14,6 százalékkal, 20,6 milliárd forintra, exportforgalma pedig - főként a román és a szerb piacnak köszönhetően - 183,2 százalékkal 584 millió forintra emelkedett - közölte az építőipari segédanyaggyártással és -forgalmazással foglalkozó társaság kedden az MTI-vel.
2026. 07. 14. 21:00
Megosztás:

A VGP a Budapest Aerozone 2 Parkkal bővíti magyarországi portfólióját

A VGP, a logisztikai és könnyűipari ingatlanok európai fejlesztője Magyarországon hivatalosan is megnyitotta a VGP Park Budapest Aerozone 2-t. A terület stratégiai elhelyezkedéssel bír az M0-s körgyűrű és az M4-es autópálya kereszteződésénél, Üllő és Vecsés határán. A Budapesti Repülőtér közvetlen közelében fekvő 370 979 m²-es park rugalmas, egyedi igényekhez igazodó infrastruktúrát biztosít a leendő bérlők számára.
2026. 07. 14. 20:00
Megosztás:

Vállalkozók figyelem! Szeptember 1-től a nyugták után is kötelező lesz az adatszolgáltatás

Szeptember 1-től változnak a nyugta-adatszolgáltatási kötelezettségek, több tízezer vállalkozás lehet érintett - figyelmeztet a Számlázz.hu. Magyarország legnagyobb, több százezer vállalkozást segítő fintech cége többféle megoldást fejleszt azok számára, akik jelenleg kézi, vagy számítógéppel előállított nyugtát használnak. Őket érinti a változás.
2026. 07. 14. 19:00
Megosztás:

Európában a Volkswagen Tiguan lett a céges autók királya – visszaesett a Tesla, erősödnek a plug-in hibridek

Az Arval flottakezelő által elemzett nyolc legnagyobb európai autópiacon (Németország, Egyesült Királyság, Franciaország, Spanyolország, Olaszország, Hollandia, Belgium és Lengyelország) a vállalati autóbeszerzések továbbra is meghatározó szerepet játszanak az újautó-piacon. A legfrissebb rendelkezésre álló teljes éves vállalati regisztrációs adatok alapján az összes hajtástípust figyelembe véve 2025-ben a Volkswagen Tiguan bizonyult a legnépszerűbb céges autónak, több mint 70 ezer regisztrációval. A dobogóra még a Skoda Octavia (60 ezer regisztráció) és a Renault Clio (59 ezer regisztráció) került fel. A lista jól mutatja, hogy a vállalati flottákban továbbra is a praktikus, sokoldalú és kedvező fenntartási költségekkel rendelkező modellek dominálnak.
2026. 07. 14. 18:00
Megosztás:

Két évtizedes mélyponton a vízhozam a Duna romániai szakaszán

Több mint két évtizedes mélypontra csökkent a vízhozam a Duna romániai szakaszán, a belépésnél (Báziásnál) mért másodpercenkénti 1800 köbméteres érték alig több mint egy harmada a júliusi átlagnak - közölte kedden a Digi24.ro hírportál.
2026. 07. 14. 17:00
Megosztás:

Építkezés utáni takarítás: miért válasszon szakértőt?

Az építkezés vagy felújítás végeztével egy ingatlan nem mindig áll készen a beköltözésre. A munkálatok során gyakran marad hátra por, festékmaradványok vagy ragasztónyomok, amik eltávolítása alapos szakértelmet igényel. Az ipari takarítás célja, hogy az elkészült épület minden szempontból tiszta és biztonságos legyen.
2026. 07. 14. 16:00
Megosztás:

NAV-bírsággal is indulhatnak cégek közbeszerzésen

Egy korábbi NAV-bírság önmagában nem feltétlenül zárja ki a vállalkozásokat a közbeszerzésekből. A részvételi alkalmasságot több körülmény alapján vizsgálják, ezért a cégek helyzete egyedileg értékelhető. Az indulók ráadásul együttműködésben is kiegészíthetik egymás referenciáit, szakembereit vagy pénzügyi kapacitását.
2026. 07. 14. 15:00
Megosztás:

Svájci befektetői háttérrel nyit Nyugat-Európa felé a Savaria Ipartechnika Kft.

Tulajdonosi és vezetési struktúrájának átalakításával lépett új növekedési szakaszba a Savaria Ipartechnika Kft. Az Ipar 4.0 elvárásainak idehaza az elsők közt eleget tevő gyártóvállalat tulajdonosi háttere svájci kötődésű intézményi befektetőkkel erősödött meg egy Magyarországon kevéssé elterjedt, search fund típusú tranzakció keretében. A lépéssel a gencsapáti cég jelentősen növelheti jelenlétét a nyugat-európai piacokon.
2026. 07. 14. 14:00
Megosztás:

Csak az árcsökkentés rázhatná fel a balatoni ingatlanpiacot

Nagyon lelassult az idén a balatoni ingatlanpiac. Kevés a vevő, az eladók pedig többnyire kitartanak a korábbi magas árak mellett. A szakértő szerint némi élénkülést csak árcsökkentésekkel lehetne elérni, erre azonban egyelőre kevés tulajdonos hajlandó.
2026. 07. 14. 13:00
Megosztás:

Hogyan tartsd életben a szeretet lángját?

A szeretet szerepe az életünkben mélyebb annál, mint amit elsőre gondolnánk. Az érzés, hogy szeretnek minket, és mi is tudunk szeretetet adni, központi szerepet játszik abban, hogy egészségesen és harmonikusan éljünk. De hogyan őrizhetjük meg ezt az érzést hosszú távon, és mi kell ahhoz, hogy kapcsolataink ne pusztán a kezdeti szenvedély szikráitól égjenek, hanem tartósan is?
2026. 07. 14. 12:35
Megosztás:

Már 10 évre is adnak személyi kölcsönt a bankok

Rekordot döntött a személyi kölcsönök piaca: egyre nagyobb összegeket vesznek fel a magyarok, miközben a bankok már nemcsak a hitelösszeget, hanem a futamidőt is folyamatosan növelik. Több pénzintézetnél már 10 évre is igényelhető fedezet nélküli hitel, ami újabb lépés afelé, hogy a személyi kölcsön valós alternatívája legyen az alacsonyabb összegű szabad felhasználású jelzáloghiteleknek.
2026. 07. 14. 12:00
Megosztás:

A kiéleződő közel-keleti feszültségek ellenére tartották magukat a nyugat-európai részvényindexek

A közel-keleti konfliktus hétvégi, újbóli kiéleződése aggodalommal töltötte el a befektetőket, miután az amerikai és az iráni hadsereg egymás elleni intenzív rakéta- és dróntámadásokat hajtott végre. Irán újra lezárta a Hormuzi-szorost, meglódult a nyersolaj ára, ismét előtérbe kerültek az inflációs félelmek, fűtve a kamatemelési várakozásokat.
2026. 07. 14. 11:00
Megosztás:

Tovább emelkedett a kőolaj ára kedden reggel

A hétfői erőteljes drágulás után, kedden reggel tovább nőtt a kőolaj ára a nemzetközi piacokon.
2026. 07. 14. 10:00
Megosztás:

Szilágyi Csilla szobra és a Vadvirágom projekt: fenntarthatóság és kortárs művészet a 35. Művészetek Völgyében

A Művészetek Völgye Fesztivál és annak fő tulajdonosa, a Művészetek a Vidékfejlesztési Alapítvány a 35. jubileumi fesztivál alkalmából egy teljesen megújult közterületet tervez átadni Kapolcs szívében.
2026. 07. 14. 09:30
Megosztás:

Több mint 62 ezer adózó nem tette közzé határidőre éves számviteli beszámolóját

Az idén több mint 62 ezer adózó nem tette közzé határidőre éves számviteli beszámolóját, az adóhivatal eddig több mint 42 ezer mulasztónak küldött felhívást, aki még nem kapta meg az értesítését, a napokban számíthat rá - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) kedden az MTI-vel.
2026. 07. 14. 09:00
Megosztás:

Gyengült a forint kedd reggelre

Gyengült a forint jegyzése kedd reggel a főbb devizákkal szemben hétfő estéhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 07. 14. 08:00
Megosztás: