Hiába az 5%-os THM-plafon, megugorhatnak a lakáshitel-törlesztőrészletek

Nem feltétlenül érdemes az 5 százalékos THM-plafon bevezetésére várni a lakásvásárlásban gondolkodóknak: a piacon az ingatlanár-emelkedés az elmúlt évben már 6,5 százalékos volt és gyorsul. Így hiába csökken a lakáshitelek kamata, az ingatlan megvásárlásához szükséges magasabb hitelösszeg miatt a családok törlesztési terhe még növekedhet is – hívja fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.

Hiába az 5%-os THM-plafon, megugorhatnak a lakáshitel-törlesztőrészletek

A kormány rá akarja bírni a bankokat arra, hogy a korábbi önkéntes THM-plafonhoz hasonlóan lakáshiteleiket 5 százalékos teljes hiteldíj-mutató (THM) alatt forgalmazzák. A korábbi, június végéig élő THM-plafonhoz képest az új kérés ezúttal azt jelenti, hogy a pénzintézeteknek a hitelekhez kapcsolt referenciakamatok alatti szinteken kellene meghúzniuk az új hitelek teljes hitelköltségét. A 10 éves banki referenciakamat (10 éves BIRS) 6,84 százalék volt kedden, míg az 5 éves állampapírpiaci referenciahozam 6,38 százalékon állt az ünnep előtt. 

Referenciakamat alatt

Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint arra, hogy a bankok kisebb kamaton kínáltak lakáshitelt ügyfeleiknek, mint amilyen kamaton más bankoknak vagy az államnak kölcsön tudtak volna adni pénzt (a referenciakamatok lényegében ez mutatják), már többször volt példa – például az infláció 2022-23-as elszállásakor. 

Ugyanakkor „békeidőben” a bevett szokás szerint a bank a kockázatok miatt magasabb megtérülést remél a lakáshitelezéstől, mint amit a bankközi pénzpiacon vagy épp az állampapír-vásárlásokban realizálni tud. Ez még akkor is így van, ha az ellentábor azzal érvel, hogy a bankok a piacinál lényegesen kisebb költségek mellett tudnak forrást szerezni köszönhetően például az immár 8 231 milliárd forintra rúgó, lényegében nem kamatozó lakossági folyószámla- és a visszafogott kamatkiadást jelentő 342 milliárd forintos lekötött betét állománynak. 

Nem véletlen – hívja fel a figyelmet Gergely Péter -, hogy a hírek szerint a bankok novemberben csak célzottan, egy bizonyos szegmensre nézve szeretnék bevezetni az 5 százalékos lakáshitel THM-plafont. A BiztosDöntés.hu szakértőjének információi szerint novemberben az erről szóló tárgyalások újabb fordulójára egy olyan tervezetet visznek a pénzintézetek, amely az első, a zöld feltételeknek megfelelő, azaz modern (újépítésű vagy energetikailag teljesen felújított) lakás megvásárlásához adna ilyen kedvező kondíciójú hitelt, amelynek felvételét életkori határhoz is – maximum 30 éves korhoz - kötnék. 

A szakember szerint felmerült a megvásárlandó ingatlan méretének és négyzetméter árának felső korlátja is, de Gergely Péter szerint egy ilyen feltétel - a megismert, maximum 50 négyzetméteres lakás és maximum 1 millió forintos négyzetméterár - lényegében kizárná, hogy a THM-plafonos kölcsönt budapesti és a fővárosi agglomerációban lévő lakás vásárlására lehessen használni. 

A lakásárak a hírekre is drágulnak

A BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint azoknak, akik lakásvásárlásban gondolkodnak nem biztos, hogy megéri kivárniuk. Egyrészt a tárgyalások elhúzódhatnak, másrészt – ahogy látható – a feltételek még alakulhatnak. De ennél is fontosabb – emlékeztet a szakértő -, hogy közben a piac is mozog. Gergely Péter arra figyelmeztet, hogy az elmúlt hónapokban az ingatlanárak dinamikus növekedésnek indultak.

-  Egyrészt rendkívül visszaesett az új építésű lakások piaca, és ez az elkövetkező hónapokban sem fog jelentősen megváltozni – a kiadott építési engedélyek száma az első félévben 8 972 darab volt, ami évtizedes mélypontnak számít. Ez felfuttatja a használt lakások piacát.
- Emellett a piacon az infláció csillapodását követően jelentős elhalasztott kereslet jelent meg, amit a 6 százalék közelébe csökkent és így a lakosság értékelése szerint kigazdálkodható szintet elérő lakáshitel kamatok csak támogattak az elmúlt hónapokban.
- Végül pedig a családtámogatások januári megújulása – 10-ről 11 millióra növelt babaváró és az immár akár 50 millió forintos hitelösszegig maximum 3 százalékos kamatszinten elérhető CSOK Plusz sikere (utóbbi termék már a lakáshitel-folyósítás 27 százalékát adja), átrajzolja a piacot. 

Mindezen változásoknak köszönhetően az elmúlt hónapokban komoly mértékű drágulás volt megfigyelhető az ingatlanpiacon – az ingatlan.com ennek mértékét évi 6,5 százalékra teszi. Ráadásul a már meglévő hatások és az újabb THM-plafon bevezetése Gergely Péter szerint további drágulást hozhat. 

Nagyobb hitel kell

Ha az ingatlanárak az elmúlt hónapok dinamikájával növekednének, akkor egy 80 millió forintos lakás ára 85,2 millióra emelkedne. 

Ma egy 80 milliós lakás megvásárlásához 50 millió forintos önerő mellett havi 219 ezer forintos törlesztőrészlettel lehet 20 évre a szükséges 30 millió forintos hitelt felvenni. 

Ha viszont az ingatlan ára a fent jelzett mértékben megemelkedne azért, mert kivártunk, akkor – azonos összeg, azaz 50 milliós önerőt feltételezve – az 5 százalékos THM-plafon mellett is magasabb finanszírozásra kell felkészülnünk. Ekkor ugyanis már 35,2 millió forintos hitelt kell felvennünk, amelynek törlesztőrészlete hasonló futamidő mellett már 229 ezer forint lenne. A hitel teljes visszafizetendő összege pedig 2 millió forinttal, 52,7 millióról 54,8 millió forintra emelkedne – a BiztosDöntés.hulakáshitel kalkulátora szerint.

Gergely Péter szerint a várt újabb ingatlanár-erősödést elkerülni akaró ügyfeleknek az is kedvező hír lehet, hogy a kamatszintek várt további csökkenésétől nem feltétlenül kell elbúcsúzniuk azoknak, akik most vesznek fel hitelt és vásárolnak lakást: a következő években egész biztos több bank is kínál majd kedvező kondíciójú hitelkiváltást a magasabb kamatszintek mellett finanszírozott saját vagy idegen banki ügyfeleknek. Ugyanakkor az ingatlanok értékének emelkedése immár az új tulajdonosok vagyonát növeli majd.

Aktuális lakáshitel ajánlatok

30 millió forintra, 20 éves futamidővel és 700 000 forint együttes jövedelemmel kalkulálva, ilyen kamatokra és törlesztőkre számíthatnak jelenleg az igénylők a piaci lakáshitelek esetén:

A Gránit Bank 10 éves fix kamatozású lakáshitel 6,48 százalékos THM-el és 219 555 forintos törlesztővel igényelhető. Akár 2 éves türelmi idő is kérhető a futamidő elején. A legtöbb kezdeti költséget elengedik és az értékbecslési díjat, valamint a közjegyzői díjat is 48 000 forintig visszatérítik.

A MagNet Bank Akciós MagNet Stabil Tízes Lakáshitel 6,74 százalékos THM-el és 221 689 forintos törlesztővel igényelhető. A kölcsön kamatperiódusa 10 év, a folyósítási díjat és a Takarnet lekérdezés költségét elengedik és a közjegyzői díjból is maximum 50 000 forintot visszatérítenek.

Az Erste Piaci lakáshitel törlesztője 227 040 forint, a THM 6,93%. A banki kezdeti költségeket elengedik, vagy visszatérítik, illetve a közjegyzői díjból is maximum 50 000 forintot megtérítenek. 

Az UniCredit Bank Stabil Kamat Minősített Fogyasztóbarát lakáshitelnél a teljes futamidőre fix a törlesztő. A törlesztő 233 875 forint, a THM 7,33 százalék és a közjegyzői díjból maximum 50 000 forintot visszatérítenek.

Az OTP Bank 1X1 Lakáshitelének a teljes futamidő alatt fix a törlesztőrészlete. A THM 7,84 százalék és a törlesztő 241 543 Ft. A hitelnek egyéb feltételei is vannak, de szerencsére az összes kezdeti költséget elengedik.

Ha egy házaspár legalább 2 gyermek megszületését vállalja, akkor a CSOK Plusz hitelt is igényelhetik bármelyik banknál fix maximum 3 százalékos kamattal 173 000 forint körüli törlesztővel. Ennél kedvezőbb kondíciókat biztosan nem fognak kapni piaci alapon a közeljövőben.

A naperőművekhez hasonló szintlépés kell az energiatárolásban is

"Napelem-forradalom után tárolói forradalom jön!" 2010-ben Magyarországon még alig 300 naperőmű működött, a számuk ma már 320 ezer felett jár, most hasonló szintlépés kell az energiatárolásban is - közölte Czepek Gábor, az Energiaügyi Minisztérium (EM) parlamenti államtitkára kedden Facebook-oldalán.
2025. 12. 31. 18:00
Megosztás:

A Bitcoin 5%-os veszteséggel zárja 2025-öt – a türelmetlen befektetők veszteséggel szállnak ki

A Bitcoin árfolyama visszafogott mozgással búcsúzik 2025-től. Az év utolsó heteiben szűk sávban oldalazott a piac, ami ugyan csökkentette a hirtelen kilengések esélyét, de sok befektető számára komoly csalódást jelentett a várt lendület elmaradása.
2025. 12. 31. 17:00
Megosztás:

Az EU aggodalmát fejezte ki a Tajvan körüli kínai hadgyakorlat miatt

Az Európai Unió aggodalmát fejezi ki a Tajvan körül tartott kínai hadgyakorlat miatt, amely tovább növeli a feszültséget a térségben, és veszélyezteti a nemzetközi békét és stabilitást - közölte kedden az Európai Unió külügyi szolgálata.
2025. 12. 31. 16:00
Megosztás:

A GVH 2025-ben 29 vállalkozással szemben több mint 3,7 milliárd forint bírságot szabott ki

Miközben több mint 3,3 milliárd forint bírságcsökkentést adott a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) az együttműködő és jogkövetésre törekvő vállalkozásoknak 2025-ben, addig a hivatal versenytanácsa 29 vállalkozással szemben 3 milliárd 782,6 millió forint bírságot szabott ki - közölte a GVH kedden az MTI-vel.
2025. 12. 31. 15:00
Megosztás:

Román tulajdonba kerül a leállított vajdahunyadi kohászati kombinát

Az UMB Steel tulajdonába kerül a leállított vajdahunyadi kohászati kombinát - írta az economica.net a vállalat közleménye alapján.
2025. 12. 31. 14:00
Megosztás:

Hová utazik a legtöbb magyar szilveszterkor? Mutatjuk!

Eger, Pécs és Szeged a szilveszterezők körében legnépszerűbb hazai település a Szallas.hu friss adatai szerint. A vendégek zöme 2–3 éjszakára marad, és 170 ezer forint alatt fizet a szállásért. A szállástípusok versenyét az apartmanok nyerik.
2025. 12. 31. 13:00
Megosztás:

Lézershow és fényjáték lesz szilveszterkor több erdélyi városban

Tűzijáték helyett lézershow-val és fényjátékkal köszöntik a 2026-os évet több erdélyi városban szilveszterkor. Egyes önkormányzatok állatvédelmi szempontokkal indokolták a váltást, máshol anyagi okokból marad el a tűzijáték.
2025. 12. 31. 12:00
Megosztás:

Lengyelországban több helyszínen tartottak tüntetéseket a Mercosur-megállapodás ellen

Közúti tiltakozásokat szerveztek a gazdák Lengyelország több pontján az Európai Unió (EU) és a dél-amerikai Mercosur-országok közötti szabadkereskedelmi megállapodás megkötése ellen.
2025. 12. 31. 11:00
Megosztás:

Gyengült a forint szerda reggelre

Gyengült a forint szerda reggelre a kedd esti jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizakereskedelemben. A forint az idén összességében erősödött a főbb devizákkal szemben.
2025. 12. 31. 10:00
Megosztás:

Jóval többet költhetnek lakáshitelük kedvezményes törlesztésére az egészségpénztári tagok

Több mint tizedével nő 2026-ban a lakáshitelek törlesztésére, illetve a beiskolázásra fordítható egészségpénztári megtakarítások összege is, miután a minimálbér 11 százalékkal emelkedik – hívja fel a figyelmet a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakújságírója.
2025. 12. 31. 10:00
Megosztás:

Több, mint 4,1 milliárd forintot hajtott a GVH a magyar embereknek és vállalkozásoknak

Több mint 3,3 milliárd forint bírságcsökkentést adott a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) az együttműködő és jogkövetésre törekvő vállalkozásoknak 2025-ben. Ez az összeg így a magyar gazdaságban maradt. A magyar emberek további, mintegy 800 millió forint értékű közvetlen kompenzációt is kaptak a jogsértéseket elkövetett vállalkozásoktól a GVH eljárásainak köszönhetően. A nemzeti versenyhatóság 2025-ben is kiemelt figyelmet fordított a globális technológiai vállalkozások, valamint az élelmiszer-kiskereskedelmi cégek vizsgálatára.
2025. 12. 31. 09:00
Megosztás:

Minden eddiginél többet neteztek és streameltek az év utolsó hónapjában

Jelentősen meghaladta a Magyar Telekom decemberi vezetékes- és mobilinternet forgalma az előző év azonos időszakát. A növekedést a Magenta Moments kalendárium kedvezményei, a korlátlan mobilnet-ajánlatok és a november végén meghirdetett 3 hónapos díjmentes Disney+ előfizetés is fokozták. Az ünnepi időszakon kívül az év során több kiemelkedő gaming- és sportesemény, valamint új sorozatévad is hozzájárult a forgalmi csúcsokhoz.
2025. 12. 31. 08:00
Megosztás:

Albérletpiac 2026: nincs okuk pezsgőt bontani a bérbeadóknak

Az Otthon Start Program tartós ársapkát húzott a budapesti albérletpiacra szeptember óta, amely 2026-ban és akár azt követően is korlátozhatja majd a bérleti díjak emelkedését – derül ki a Rentingo friss albérletpiaci előrejelzéséből. A bérbeadó platform szerint a budapesti használt lakások felértékelődési potenciálja erősen csökkent, ezért arra lehet számítani, hogy jövő évben bezuhan a tisztán piaci alapon történő befektetési célú lakásvásárlások száma. A bérbeadók számára különösen a 250 ezer forint feletti árszinten maradhat nehéz a terep, miközben a választási évben a bérlők jövedelmi helyzete javulhat, ami az alsóbb árkategóriákban várhatóan stabilizálja a keresletet.
2025. 12. 31. 07:00
Megosztás:

Az év utolsó napjaiban rekordot dönt a snackek iránti kereslet a Kifli.hu-n

A szilveszter a snackek egyik legnagyobb bevételt generáló időszaka a Kifli.hu online szupermarketben. Az év utolsó napjaiban, december 28–31. között a snackek forgalma az év többi napjához képest akár háromszorosára is megugrik. A kategória éves árbevétele meghaladja a 97 millió forintot, ami jól mutatja, hogy a snackek népszerűsége nem csupán a szezonális csúcsidőszakoknak köszönhető.
2025. 12. 31. 06:00
Megosztás:

Pályaválasztás, diploma, jövő – mire érdemes figyelni az egyetemválasztásnál?

Magyarországon közel 330 ezer hallgató (KSH) tanul felsőoktatásban, és a friss diplomások mintegy 90%-a (Education and Training Monitor 2025) rövid időn belül el tud helyezkedni. A diploma ma is érték, a kérdés az, hogy a gyorsan változó világban mit érdemes tanulni.
2025. 12. 31. 05:00
Megosztás:

Strukturális fordulópont előtt a piacok 2026-ban

2026 küszöbén a globális befektetési környezet összességében kedvezően alakul a kockázatos eszközök számára. A növekedés stabil maradhat, a monetáris és fiskális politikák pedig várhatóan támogatóak lesznek. Bár az elmúlt évben számos piaci aggodalom került előtérbe – a makacs alapinflációtól a vámok potenciális hatásáig –, ezek egy része mára mérséklődött. A Fidelity International elemzői szerint azonban a strukturális átalakulások továbbra is érdemi figyelmet igényelnek: ide tartoznak az AI-vezérelt beruházási trendek, a globális fragmentáció erősödése, a Fed függetlenségét övező kérdések, a részvénypiac koncentrációja és a dollár várható leértékelődése.
2025. 12. 31. 04:00
Megosztás:

Melyik faj lesz az év hala 2026-ban?

A Magyar Haltani Társaság felhívja a figyelmet, hogy már csak az utolsó napok maradtak az Év hala 2026 szavazáson való részvételre. A voksokat december 31-én, déli 12 óráig lehet leadni a társaság honlapján. A nyilvános választás célja idén is őshonos halfajaink megismertetése és népszerűsítése. Most dől el, melyik halfaj viselheti 2026-ban az Év hala címet.
2025. 12. 31. 03:00
Megosztás:

Így lehetséges a 100%-os bér- és nyugdíjemelés Magyarországon

Az Alternatív Szabadság Párt (ASP) bemutatta átfogó gazdasági modelljét, amely a progresszív adózás, a profitkivét magasabb megadóztatása és az állami kiadások átcsoportosítása révén fedezetet teremt a 100%-os bér- és nyugdíjemelésre, valamint a családi támogatások jelentős növelésére. A párt szerint a jelenlegi, pazarló közbeszerzési és kormányzati kommunikációs kiadások visszavágásával több ezer milliárd forint szabadítható fel. Az ASP hangsúlyozta: nem megszorításokkal, hanem igazságosabb közteherviseléssel és hatékonyabb állami működéssel kívánja javítani a magyarok életszínvonalát.
2025. 12. 31. 02:00
Megosztás:

Szemléletváltás és modernizáció – a Magyar Honvédség 2025-ben

A Magyar Honvédség 2025-ben tovább erősítette nemzeti védelmi képességeit, megfelelt szövetségesi kötelezettségeinek, helyt állt a nemzetközi missziókban, miközben felkészült és végrehajtotta a rendszerváltás óta tartott legnagyobb és legösszetettebb országvédelmi gyakorlatot – jelentette ki Böröndi Gábor vezérezredes, a Honvéd Vezérkar főnöke.
2025. 12. 31. 01:00
Megosztás:

Kreml: Moszkva keményebb tárgyalási pozícióra vált az orosz elnöki rezidencia elleni támadás nyomán

Az orosz elnök novgorodi rezidenciája elleni ukrán támadás nyomán Moszkva keményebb tárgyalási pozíciót vesz fel Kijevvel szemben - jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője újságíróknak kedden Moszkvában.
2025. 12. 31. 00:05
Megosztás: