Hiába jött az Otthon Start Program, egyelőre elmaradt az áttörés a babaváró hitelnél

Szerény mértékben nőtt az érdeklődés a babaváró hitel iránt az Otthon Start Program indulását követő első két hónapban, vagyis az új támogatott hitel megjelenésétől várt áttörés elmaradni látszik – hívja fel a figyelmet a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakújságírója. Ezzel együtt a babaváró hitel még mindig jelentős tényező a fogyasztási kölcsönök piacán, az új igénylőkre pedig változatlanul kiemelt figyelmet fordítanak a bankok.

Hiába jött az Otthon Start Program, egyelőre elmaradt az áttörés a babaváró hitelnél

Ugyan nőtt az érdeklődés, de a nagy áttörés elmaradt a babaváró hitelnél az Otthon Start Program elindulása utáni első két hónapban – hívja fel a figyelmet Barát Mihály, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakújságírója. A Magyar Nemzeti Bank adatai szerint – teszi hozzá – októberben 22,8 milliárd forintnyi új babaváró-szerződést kötöttek a bankok, ami ugyan az eddig kimutatott legmagasabb összeg 2025-ben, ám az első tíz hónap 19 milliárdos folyósítási átlagához képest nem mutat látványos kiugrást.

Fokozatosan olvad a kereslet

„A babaváró hitel iránti kereslet annak ellenére sem nőtt drasztikusan, hogy a gyermekvállalásra készülő házaspárok támogatását célzó konstrukció jól kombinálható az Otthon Start hitellel, illetve bizonyos feltételekkel saját erőként is figyelembe vehető lakáscélú kölcsön igénylésekor. Ezzel együtt két hónap adataiból még korai bátrabb következtetéseket levonni, annál is inkább, mert több hiteltermék szimultán felvétele általában alaposabb utánajárást, és felkészülést igényel” – mutat rá a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakújságírója, hozzátéve, hogy egyáltalán nem kizárt, hogy az előttünk álló hónapok a mostaninál jóval erősebb számokat hoznak a babavárónál is.

Az első tíz hónap adatai alapján mindenesetre úgy tűnik, hogy 2025-ben is folytatódik a kereslet fokozatos csökkenésének évek óta látható trendje a babaváró hitelnél. A jegybank adatai szerint október végéig 189,8 milliárd forint értékben kötöttek új szerződéseket a bankok, ami bő 9 százalékos visszaesést tükröz az egy évvel korábbi 208,9 milliárd forintos volumenhez képest. Eközben az új szerződések száma hasonló mértékben csökkent, és az év első tíz hónapjában 17 400 környékén alakult.

Korai még temetni a babaváró hitelt

A fokozatosan csökkenő kereslet ellenére a babaváró hitel továbbra is jelentős eleme a fogyasztási hitelek piacának: tavaly több mint 23,8 ezer szerződést kötöttek a bankok, amelyek összege megközelítette a 260 milliárd forintot. Eközben a fogyasztási hiteleknél nem egészen 1300 milliárd forintnyi új szerződést mutatott ki 2024. egészére a jegybank, tehát a babaváró a csökkenő kereslet ellenére is nagyjából az egyötödét adta a teljes piacnak.

A támogatott konstrukció állomány alapján mért részesedése szintén jelentős a lakossági hiteleknél. Az októberi, 2222,2 milliárd forintos állomány a teljes lakossági hitelportfólió 18,2 százalékát adta – miközben a lakáshitelek részesedése 52,2, a személyi kölcsönöké pedig 14,6 százalék környékén alakult.

Töretlen a bankok lelkesedése

A BiztosDöntés.hu babaváró hitel kalkulátora szerint a bankok közben változatlanul nagy hangsúlyt fektetnek a konstrukció értékesítésére, sokszor igen jelentős összegű – akár 180 ezer forintos – egyszeri jóváírásokat is kínálva a hitel mellé. Utóbbiaknál több pénzintézetnél is feltétel, hogy a maximális, 11 millió forintos összeget kérje az igénylő, ám ez nem tűnik túlzott elvárásnak annak tükrében, hogy szinte mindenki megfelel ennek a feltételnek: az idei első tíz hónapban megkötött szerződéseknél is 10,9 millió forint felett volt az egy ügyletre jutó átlagos összeg a babaváró hitelnél.

A bankok persze nem véletlenül fordítanak ekkora figyelmet a támogatott konstrukcióra, hiszen az ügyfélkörben óriási a potenciál: a gyermekvállalásra készülő fiatal párok körében nagy a magasan képzett, kedvező jövedelmi helyzetű ügyfelek aránya, akiknél okkal lehet arra számítani, hogy a jövőben aktívan használják a banki szolgáltatásokat, és további hiteltermékeket is igénybe vesznek.

Ami a most futó akciókat illeti, az Erste most 150 ezer forintos kedvezményt ad a babaváró hitel mellé, ha a kölcsön összege 11 millió forint, az igénylő házaspár legalább egyik tagja rendelkezik „aktív” bankszámlával, és mindketten pozitív marketing nyilatkozatot tesznek. Az Erste a hitel mellé az Erste Max hitelkártyát kínálja még babaváró csomaggal, amelynél egy évig 10 százalék kedvezmény jár az öt vezető bababoltban történő vásárlások után.

A Gránit Bank az év végéig futó akciójában 180 ezer forint egyszeri jóváírást ad a babaváró hitelek mellé. Ha az igénylők új ügyfelek, és online számlát nyitnak, további 40-40 ezer forint jóváírást kaphatnak.

A Magnet Bank az év végig futó akcióban 150 ezer forint egyszeri jóváírást ad a kölcsön mellé, ha annak összege eléri a 8 millió forintot, és a házaspár mindkét tagja számlavezető is a pénzintézetnél.

Az OTP Banknál szeptembertől a babaváró hitelhez kapcsolódó hitelfedezeti biztosítás kiterjed az ügyletben szereplő adóstársra is: a kiterjesztés vonatkozik a korábban megkötött, és a szeptember elseje után életbe lépő szerződésekre is.

Az MBH Bank 130 ezer forintos egyszeri jóvárást, és 50 ezer forint értékű Brendon ajándékkártyát ad a babaváró hitel mellé, ha a kölcsön összege legalább 10 millió forint.

A CIB Bank december végéig tartó akciójában 180 ezer forint járhat a babaváró hitel mellé, ha az igénylők teljesítik a meghatározott feltételeket.

A K&H 100 ezer forintos jóváírást ad abban az esetben, ha a hitel összege 11 millió forint, és az igénylő pozitív marketing nyilatkozatot is tesz. Ez az összeg újabb 60 ezer forinttal egészülhet ki, ha csoportos hitelfedezeti életbiztosítást is kötnek a hitel mellé, és teljesülnek az egyéb feltételek is.

Az UniCredit Bank 180 ezer forintos jóváírást ad a feltételek teljesítése esetén: az akciós ajánlat január végéig van érvényben.

Te vásárolsz boltban? Akkor vesztes vagy!

Magyarországon az adóbevételek GDP-hez viszonyított aránya továbbra is elmarad az Európai Unió átlagától, ugyanakkor a különbség már nem jelentős. Az Eurostat adatai szerint az EU-tagállamokban az adóbevételek aránya a GDP közel 40 százalékát teszi ki, ami némileg magasabb a magyarországi értéknél – derül ki a Niveus elemzéséből.
2026. 02. 16. 03:00
Megosztás:

Dobhatod az összes sárga csekket a kukába! Vége, más van helyette

Ha számok szintjén nézzük a helyzetet, jól látszik, milyen mélyen beépült a sárga csekk a mindennapokba. A korábbi évek adatai alapján Magyarországon még mindig több tízmillió csekkbefizetés történik évente, ami azt jelenti, hogy a teljes lakosságra vetítve fejenként évente több csekk jut, a csecsemőktől az idősekig. Felmerül a kérdés: valóban indokolt még mindig időt, energiát és pénzt áldozni a postai sorban állásra egy elavult fizetési forma miatt?
2026. 02. 16. 02:00
Megosztás:

Nyugdíjba készülsz? Akkor tudd, hogy ezeket az iskolai éveket számítják most be!

Tanulmányi időszakok beszámítása szolgálati időként a nyugdíj megállapításánál a hatályos törvény rendelkezései szerint.
2026. 02. 16. 01:00
Megosztás:

Ezrek tüntettek Csehország-szerte Petr Pavel államfő mellett

Ezrek tüntettek vasárnap délután Csehország-szerte Petr Pavel cseh köztársasági elnök mellett, aki januárban nyílt vitába keveredett Petr Macinkával, a kormánykoalíciós Autósok párt elnökével, miután elutasította Filip Tureknek, az Autósok tiszteletbeli elnökének környezetvédelmi miniszterré való kinevezését.
2026. 02. 16. 00:05
Megosztás:

Románia megfigyelőként csatlakozik a Béketanácshoz

Nicusor Dan román elnök bejelentette, hogy Donald Trump amerikai elnök meghívására jövő héten részt vesz a Béketanács első ülésén Washingtonban, ahol Románia megfigyelői státust kap.
2026. 02. 15. 23:00
Megosztás:

Miért kell műszaki ellenőr egy építkezésre?

Az építőipari kihívásokról sokan hallottak már – a kivitelezők hiánya, a magas anyagárak, a sokrétű szabályozás sokakat visszatart attól, hogy nekifogjon az építkezésnek. Ám ha kellő segítséget kap valaki, akkor a projekt könnyen létrejöhet.
2026. 02. 15. 22:00
Megosztás:

Aave az SEC célkeresztjében: 2,5%-os díjú ETF-et indítana a Grayscale

Újabb mérföldkőhöz érkezhet a DeFi-szektor: a Grayscale kérelmet nyújtott be, hogy meglévő AAVE Trust alapját spot ETF-fé alakítsa. A 2,5%-os szponzori díj, az SEC vizsgálata és a token jogi besorolása azonban komoly kérdéseket vet fel a konstrukció piaci életképességéről.
2026. 02. 15. 21:00
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 7. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 02. 15. 20:00
Megosztás:

A szőnyegtisztítás gazdasági jelentősége és egészségügyi hatása

A belső terek tisztaságának fenntartása napjainkban nemcsak esztétikai, hanem gazdasági és egészségügyi szempontból is fontos. Az otthoni és munkahelyi környezetek higiéniája jelentős hatással van életminőségünkre.
2026. 02. 15. 19:00
Megosztás:

Energetikai kérdésekről tárgyalt Pozsonyban az amerikai külügyminiszter

Elsődlegesen az energetika terén megvalósítható amerikai-szlovák együttműködés lehetőségei, köztük egy új amerikai segítséggel létesítendő atomerőmű építésének témája került terítékre Marco Rubio vasárnap Pozsonyban tett látogatásán, amelynek során az amerikai külügyminiszter Robert Fico szlovák miniszterelnökkel is tárgyalt - jelentette a TASR, szlovák közszolgálati hírügynökség.
2026. 02. 15. 18:00
Megosztás:

SUI árfolyam kritikus szinten: sikeres lehet az $1,02-es kitörés és jöhet az $1,16?

A SUI kriptovaluta árfolyama kulcsfontosságú technikai szint fölött próbál stabilizálódni, miután kitört egy kerekített bázisformációból. A kérdés most az, hogy az $1,02-es ellenállás tartósan támaszzá válik-e – mert ez döntheti el, hogy valóban megnyílik-e az út az $1,16-os célár felé.
2026. 02. 15. 17:00
Megosztás:

Termékenység és hormonális egyensúly: mio-inozitol és a PCOS összefüggései

A policisztás ovárium szindróma (PCOS) egy elég gyakori hormonális probléma, amely számos nő reproduktív egészségére hatással van világszerte. Egyes adatok szerint minden tizenötödik nő találkozik ezzel az állapottal, és gyakran termékenységi nehézségekkel társul.
2026. 02. 15. 16:00
Megosztás:

ZCash árfolyamrali: nagy forgalommal tör előre a ZEC – visszatérhet a 400 dolláros szint?

Erőteljes vételi hullám söpört végig a ZCash piacán: a ZEC egyetlen nap alatt több mint 24%-ot emelkedett, miközben a kereskedési volumen 71%-kal ugrott meg. A technikai kép javul, de a kulcskérdés továbbra is az: képes lehet-e az árfolyam visszahódítani a lélektani 400 dolláros szintet?
2026. 02. 15. 15:00
Megosztás:

35%-os napi raliban a Pi Coin: határidő és node-frissítés hajtja a PI árfolyamát

Látványos fordulatot vett a Pi Network natív tokenje, a PI árfolyama, miután hetekig tartó lejtmenet után egyetlen nap alatt több mint 35%-ot emelkedett. A háttérben közelgő technikai határidő és erősödő közösségi bizalom állhat – de vajon fenntartható-e a lendület?
2026. 02. 15. 14:00
Megosztás:

Csökkenő forgalomban esett a BUX a héten

Csökkenő forgalomban esett a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe a héten, pénteken a BUX 126 964,02 ponton zárt, 2,36 százalékkal, 3066,32 ponttal alacsonyabban, mint az előző héten.
2026. 02. 15. 13:00
Megosztás:

Kereseti és lakásépítési adatokat közölnek a jövő héten

A jövő héten közli a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a keresetek tavaly decemberi és a lakásépítések, építési engedélyek tavalyi I-IV. negyedévi statisztikáit.
2026. 02. 15. 12:00
Megosztás:

Erős szélre figyelmeztet a katasztrófavédelem

A meteorológiai előrejelzések szerint a Dunántúlon és az északkeleti országrészben viharos szél várható - közölte Mukics Dániel tűzoltó alezredes az MTI-vel vasárnap. A MÁV-csoport tájékoztatása szerint az extrém erejű szél miatt a Balaton környékén fakidőlések, felsővezetéki hibák nehezítik a vasúti forgalmat.
2026. 02. 15. 11:00
Megosztás:

Megérkezett a biztosítók levele: hamarosan indul a lakásbiztosítási kampány

Fontos dátum közeleg: márciusban már harmadik alkalommal indul el a lakásbiztosítási kampány, amely során az ügyfelek a szerződés évfordulójától függetlenül válthatnak biztosítást. Az ezzel kapcsolatos tájékoztató levelet február közepéig kellett kiküldenie a biztosítóknak. A Bank360 szakportál összefoglalta, hogyan érdemes felkészülni a kampány előtt az ügyfeleknek, ha váltani szeretnének.
2026. 02. 15. 10:00
Megosztás:

Nem csak a kamatok csökkennek, a futamidők is nyúlnak a személyi kölcsönöknél

A közelmúltban újabb nagybank hosszabbította tíz évre a maximális futamidőt a személyi kölcsönénél, így is növelve az ügyfelek mozgásterét – hívja fel a figyelmet a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakújságírója. Ennek nyomán számítani lehet arra, hogy a közeljövőben még több szolgáltató tolja majd kijjebb a maximális futamidőt – és persze folytatódik az intenzív kamatverseny is a személyi kölcsönöknél.
2026. 02. 15. 09:00
Megosztás:

Az új KRESZ-ben kiemelt figyelmet kapnak a fogyatékossággal élők

A fogyatékossággal élőket képviselő szervezetekkel folytatódott pénteken az új KRESZ-szabályok egyeztetése. Az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) széleskörű társadalmi és szakmai egyeztetések keretében tekinti át az új KRESZ tervezetét, valamint az arra beérkező észrevételeket - közölte a tárca szombaton az MTI-vel.
2026. 02. 15. 07:00
Megosztás: