Hivatalossá vált a nagyvárosi csok búcsúja, komoly piaci hullámok jöhetnek év végéig

Hivatalosan is megjelentek a családi otthonteremtési kedvezmény megszüntetéséről szóló jogszabálymódosítások.

Hivatalossá vált a nagyvárosi csok búcsúja, komoly piaci hullámok jöhetnek év végéig

“Ahogy arra a korábbi bejelentések alapján számítani lehetett, az év végén megszűnik a nagyvárosi lakásokra vonatkozó családi otthonteremtési kedvezmény. Így jövőre már nem lehet ilyen támogatást igényelni. Megmarad ugyanakkor a falusi csok, amely 2024-től a mostaninál jelentősen több támogatást biztosít használt lakás vásárlásra és felújításra a vevők számára.” - mondta Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdaságfi szakértője.

Hozzátette: A jelenlegi szabályok szerint úgy tűnik, hogy csak 2023 végéig lehet élhetnek a csokos vásárlók az ingatlan vételárának 4 százalékát kitevő illetékkedvezménnyel. Egy 50 millió forint értékű ingatlan esetében ez 2 millió forintos támogatást jelent, ami komoly ösztönző lehet a vevők számára, hogy még idén kihasználják ezt a lehetőséget. A 2024-től ugyanis mind a nagyvárosokban mind pedig a falusi csokos településeken megszűnik az értékhatár nélküli illetékmentesség, de elképzelhető, hogy ezek a szabályok is változnak még.

Az ingatlan.com adatai szerint az csok megszűnéséről szóló bejelentés óta nem futott fel a nagyvárosi csokkal megvásárolható lakóingatlanok iránti kereslet. “A Pest vármegyei lakóingatlanok iránti érdeklődés viszont a bejelentést követő héten 40 százalékkal nőtt az egy héttel korábbihoz képest, de utána visszaállt a korábbi szintre” - tette hozzá a szakember. Balogh László közölte, az országos piacra jellemző visszafogott érdeklődésben szerepet játszik, hogy az érintettek megvárták a hivatalos jogszabály megjelenését.

Az ingatlan.com szakértői szerint érdemleges piaci mozgásokra nyár végén és ősz elején lehet számítani, ami az árakra is hatással lehet. Magyarországon az emberek több mint 90 százaléka lakik saját tulajdonú ingatlanban, ezért a csokos vevők jelentős része eladóként is a piacra lép majd év végéig, hogy kihasználhassák a még elérhető kedvezményeket. “Lakásvásárlóból viszont sokkal kevesebb van mint az elmúlt években, ezért azok a hirdetők, akiknek 2023 végéig muszáj eladni a lakását nagyobb mértékű árcsökkentésre kényszerülnek. Ennek következtében az idei év második felében élénkülő forgalommal és egyre jobban csökkenő árakkal találkozhatunk a lakáspiacon.” - fogalmazott Balogh László. A szakértő szerint a nagyobb árengedmények nem hozzák rosszabb helyzetbe az eladókat, mert az idén elérhető nagyobb összegű támogatások kárpótolhatják őket, ráadásul vevőként a következő otthonuk megvásárlása során is komoly alkupozícióban lehetnek.

Napi félmillió csomagot kezelnek a vámhatóságok, pörög az e-kereskedelem

Az e-kereskedelem gyors növekedése már napi szinten is komoly terhelést jelent a logisztikai és vámkezelési rendszereknek. A kiscsomagos forgalomban tavaly 30 százalékos bővülést mértek, a hatóságok pedig naponta akár 500 ezer csomag vámkezelését is elvégzik – hangzott el a Magyarországi Logisztikai Szolgáltató Központok Szövetsége (MLSZKSZ) által rendezett 16. Közlekedéslogisztikai Konferencia második napján. A szakmai fórumon a légiáru-forgalom növekedéséről, a vasúti logisztika szűk keresztmetszeteiről, a zöld fuvarozás gazdasági realitásairól és az agrárlogisztika átalakuló piaci viszonyairól is szó volt.
2026. 03. 09. 15:30
Megosztás:

Veszélyben az Ethereum? Medvés technikai jelzés fenyegeti az árfolyamot

Az Ethereum árfolyama az utóbbi napokban a 1900–2000 dolláros sávban ingadozik, miközben a globális piacokon növekvő bizonytalanság és erősödő eladói nyomás figyelhető meg. A technikai grafikonokon közben egy fontos medvés jelzés jelent meg, amely akár újabb esést is előrevetíthet a második legnagyobb kriptovaluta számára.
2026. 03. 09. 15:00
Megosztás:

Tavalyhoz képest 7 százalékkal többen cserélték le biztosításukat a lakásbiztosítási kampány első hetében

Az Insura.hu adatai szerint a lakásbiztosítási kampány első hetében megrendelt új szerződések átlagdíja 39 500 forint volt, ami szinte pontosan megegyezik az egy éve ilyenkor tapasztalt szinttel. Az online felületen megkötött szerződések átlagdíja 37 100 forint körül alakult. A biztosításközvetítő társaság csatornáin ebben az időszakban 7 százalékkal több lakásbiztosítási szerződést kötöttek, mint tavaly ilyenkor, vagyis a 2025-höz képest enyhén nőtt az ügyfelek aktivitása.
2026. 03. 09. 14:30
Megosztás:

Trump: a konfliktus lezárultával a kőolajár gyorsan visszaesik

Donald Trump szerint a iráni konfliktus lezárultával a kőolaj világpiaci ára gyorsan visszaesik majd - erről közösségi internetoldalán írt az amerikai elnök vasárnap.
2026. 03. 09. 14:00
Megosztás:

A várakozásokkal szemben csökkent a német ipari termelés januárban

Januárban a várt növekedés helyett csökkent a német ipari termelés a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis hétfőn publikált jelentése szerint.
2026. 03. 09. 13:30
Megosztás:

Bitcoin-bányászat a világűrben: egy startup új korszakot nyithat a kriptoiparban

A kriptobányászat jövője szó szerint kiléphet a Földről. Egy Nvidia által támogatott űrtechnológiai startup azt tervezi, hogy még idén Bitcoin-bányászatba kezd az űrben, ami alapjaiban változtathatja meg az iparág energiafelhasználását és gazdasági modelljét. A vállalat vezetője szerint a világűr ideális helyszín lehet a hatalmas energiaigényű bányászati infrastruktúra számára.
2026. 03. 09. 13:00
Megosztás:

Geopolitikai feszültségek hatására emelkedtek a kötvényhozamok

Az Egyesült Államok és Izrael Irán elleni offenzívája, illetve az iráni válaszcsapások – a Hormuzi-szoros lezárása és a régiós energia-infrastruktúra ellenti támadások – a múlt hétvégén jelentős sokkot okoztak a nyersanyag- és a részvénypiacok mellett a kötvény- és a devizapiacokon is. Miután az olajárak pénteken 10, egy hét alatt 50%-kal, az európai gázárak pedig pénteken 4, egy hét alatt 70%-kal ugrottak, újból elhatalmasodtak az inflációs félelmek.
2026. 03. 09. 12:30
Megosztás:

Nagyot ugrott az év elején a személyi kölcsönök átlagos összege

Folytatódik az átlagos hitelösszeg emelkedése a személyi hiteleknél, a januárban megkötött szerződések alapján már meghaladta a 3,4 millió forintot – hívja fel a figyelmet Fülöp Norbert Attila, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Az emelkedést – teszi hozzá – az igényelhető maximális hitelösszegek növekedése, és a kamatok fokozatos csökkenése is elősegítheti.
2026. 03. 09. 12:00
Megosztás:

Olajár-sokk és inflációs adatok rázkódtathatják meg a kriptopiacot ezen a héten

Mozgalmas és idegőrlő hét vár a kriptobefektetőkre: a globális piacok figyelme most egyszerre irányul az elszabaduló olajárakra és az Egyesült Államok kulcsfontosságú inflációs adataira. Miközben az energiaárak új csúcsokra emelkednek, a kriptopiac ismét eséssel kezdte a hetet, ami azt jelzi, hogy a geopolitikai feszültségek és a makrogazdasági hírek egyre erősebben hatnak a digitális eszközök árfolyamára.
2026. 03. 09. 11:30
Megosztás:

A hétvégén is folytatódott a háború, új vezetőt választottak Iránban

A hétvége folyamán több iráni forrás is jelezte, hogy előrehaladott állapotban van az utódlás. A jelölést vezető Hosseinali Eshkevari vallási vezető például videóüzenetben utalt arra, hogy Khamenei ajatollah utódjául fiát, Mojtabát választhatják, és ezt hétfő reggelre hivatalosan meg is erősítették.
2026. 03. 09. 11:00
Megosztás:

Jelentős indexveszteség az európai tőzsdék nyitásakor

Nagy indexveszteséggel indult a kereskedés hétfőn a főbb európai értékpapírpiacokon. Az olajár megugrott, az arany ára pedig a dollár erősödését tükrözve csökkent.
2026. 03. 09. 10:30
Megosztás:

Jelentősen csökkentek a részvények a Wall Streeten, tovább emelkedett az olaj ára

A Wall Street három fő indexe eséssel zárt pénteken, miután hirtelen romlás mutatkozott az amerikai munkaerőpiacon, és az Egyesült Államokban az olajárak jelentősen megugrottak a közel-keleti konfliktus eszkalálódása miatt. A Dow 0,9%-kal, az S&P 500 1,3%-kal, a NASDAQ 1,6%-kal csökkent, ezzel mindhárom index jelentős negatívban zárta a hetet, a Dow 3%-kal, az S&P 2%-kal, a Nasdaq pedig 1,2%-kal zárt alacsonyabban a hét egészét tekintve. A bankszektor 2,0%-ot esett, melyhez hozzájárult a BlackRock 7,1%-os esése, miután a vagyonkezelő korlátozta a pénzkiutalásokat.
2026. 03. 09. 10:00
Megosztás:

Régóta az egyik legrosszabb hetüket zárták az európai indexek

Egy százalékos pénteki esését követően a STOXX 600 index közel egy éve nem látott heti esést produkált pénteken, miután 5,5%-kal csökkent a hét egészében, köszönhetően a fokozódó közel-keleti bizonytalanságnak, illetve a negatív meglepetésnek az amerikai foglalkoztatottsági adatokban, mely árnyalja a Fed kamatpályáját. Pénteken a DAX 0,9%-kal, a CAC 40 0,7%-kal, az FTSE 100 1,2%-kal csökkent.
2026. 03. 09. 09:30
Megosztás:

Elérte a 300 000 felhasználót a Wordy, a magyar fejlesztésű nyelvtanuló app

Wordy alkalmazás 300 000 felhasználót ért el világszerte – a magyar startup filmek és sorozatok klipjeivel tanít idegen szavakat, és 2026 végére egymillió felhasználót céloz meg.
2026. 03. 09. 08:30
Megosztás:

Beindult a fagylaltturizmus

Ahogy kisüt a nap, éled a természet és a Balaton, lassan ébrednek téli álmukból a fagylaltozók is. Sokakat várnak a március 15-i hétvégére a tó környékére, és hogy az első tavaszi napsugaraknak legyen mit felolvasztani, lássuk, milyen jeges édességekkel készülnek a cukrászmesterek!
2026. 03. 09. 08:00
Megosztás:

Gyengült a forint hétfő reggelre

Gyengült a forint hétfő reggelre a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 03. 09. 07:30
Megosztás:

Gyakorlatilag megállt a horvát orvosok külföldre vándorlása

Gyakorlatilag megállt a horvát orvosok külföldre vándorlása, miután az utóbbi években közel kiegyenlítődött a távozók és a hazatérők száma - írta vasárnap a Vecernji List című horvát napilap a Horvát Orvosi Kamara (HLK) adataira hivatkozva.
2026. 03. 09. 06:00
Megosztás:

Hol lehet a Bitcoin 2036-ban?

A Bitcoin árfolyama jelenleg nyomás alatt áll: a 2025 októberi csúcs óta közel 46%-ot esett. A rövid távú mozgások azonban nem feltétlenül tükrözik a hosszabb távú trendeket. Az elmúlt tíz évben a Bitcoin értéke több mint 16 000%-kal nőtt, ami jól mutatja, milyen erős növekedést produkált a digitális eszköz.
2026. 03. 09. 05:00
Megosztás:

Az orosz külügyminiszter szerint össze kell hívni az ENSZ BT állandó tagjainak csúcstalálkozóját

Legfőbb ideje összehívni az ENSZ Biztonsági Tanácsa öt tagjának csúcstalálkozóját - jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a Rosszija 1 televízió Moszkva. Kreml. Putyin vasárnapi magazinműsorában.
2026. 03. 09. 04:00
Megosztás:

Telefonon egyeztetett a brit kormányfő és az amerikai elnök az elmúlt napok vitái után

Telefonon egyeztetett vasárnap Keir Starmer brit miniszterelnök és Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke az iráni hadműveletekről. Ez volt a két vezető közötti első közvetlen kapcsolatfelvétel az elmúlt napok ismétlődő, nem egyszer éles hangvételű személyes vitái után.
2026. 03. 09. 03:00
Megosztás: