Hogyan alakulhat az EUR/HUF árfolyam 2022-ben? Elemzés
Az év végi gyengülés oka alapvetően a kedvezőtlen feltörekvő piaci hangulat volt, amit a globális jegybankok egyre szigorúbb üzenetei, a dollárhozamok emelkedése, illetve az infláció tartósságával kapcsolatos megszólalások indukáltak, továbbá a hazai jegybank restrikciós fellépéseit is kevesellték a befektetők, miután beindult a régióban a szigorítási verseny.
A 4 százalékot elérő egyhetes MNB betéti kamat már erőteljesebb védelmet nyújt a forintnak, így a korábbi régiós alulteljesítést a felülteljesítés váltotta fel az utóbbi időszakban, amire szükség is van a hazai infláció elleni harcban, hogy ne csak a belső árnyomás, hanem a forintgyengülés inflációs hatása is tompuljon. Az export dinamikája ugyan továbbra is erőteljes marad – bár az ipari chiphiány ezt egyelőre mérsékeli – és az aktív magyarországi működőtőke befektetési szint is láthatóan fennmarad, ugyanakkor az import, mind fogyasztási, mind beruházási oldalról tovább erősödhet, a folyó fizetési mérleg pedig minimális negatív egyenleget mutathat idén és jövőre.
Ez alapvetően semleges a forint szempontjából, mivel ennek mértéke igen korlátozott maradhat, viszont a folyamatos negatív nemzetközi sajtó erősíti a forint elleni shortállomány felépülését, aminek a hatását a jelenlegi „védő kamatszint”, illetve a konszolidálódó költségvetési hiányok mérsékelhetik, főleg, ha az infláció is lassulna, és érezhetően emelkedne a hazai reálkamatszint.
A tőkemérleg többlete megmarad, amit a 2021-2027-es EU-s finanszírozási ciklus is támogat majd a fennálló viták várható rendezése után, illetve a teljes külső finanszírozási képesség pozitív lesz idén és jövőre, miközben mérséklődik az államadósság, ami szintén kedvező a forint szempontjából.
Ez segíthet kordában tartani és ismét csökkenő pályára terelni a külső adósságot, továbbá a hazai CDS felárakat. A magyar csődkockázati felár már 50 pont alatti – némi emelkedés után – 49 bázispont, ami további csökkenést jelent a korábbi negyedévhez képest és csupán 8 bázispont felárt jelez a lengyel és 14 bázispontot a cseh szinthez viszonyítva.
A magyar gazdaság fundamentumainak stabilitását és várható javulását jelzi, hogy némileg váratlanul szeptember végén Baa3-ról Baa2-re minősítette fel a magyar adósosztályzatot a Moody’s stabil kilátással, ami szintén pozitív a hazai deviza számára. Viszont a bizonytalan inflációs és monetáris szigorítások közepette egy negatív feltörekvő piaci turbulencia a jelenlegi volatilis kereskedés mellett érdemi irányváltásokat is eredményezhet, ezzel együtt is a szigorodó hazai monetáris és fiskális környezetnek köszönhetően az év végére a 350-355 közötti sávba várják a forint euró elleni értékét az elemzők. (forrás: Takarékbank és Magyar Bankholding elemzése)