Hogyan hat az OTP és a Richter részvény árfolyamára az orosz balhé?
Az USA egyelőre óvatos, és csak erre a régióra tiltotta le a kereskedelmet. További lépések esetén egyébként az USA és az EU is komoly kereskedelmi korlátozásokat vezetne be. Gyakorlatilag lekapcsolnák az oroszokat a világkereskedelemről. Egyelőre nem világos, hogy ez hogyan történne, de állítólag számos termék esetében meg tudják tenni, így Oroszország nagy valószínűséggel komoly hátrányba kerülne fejlettség területén, legalábbis hosszútávon. Emellett nyilván vannak rövidtávú negatív hatást kifejtő intézkedések is.
Az OTP profitjának cirka 14 százaléka jön az orosz-ukrán régióból. Ha ezt levágnánk, akkor a fair értékben kb. ekkora változás következne be. A részvény árfolyama azonban ennél sokkal nagyobbat esett, s a ma reggeli 10 százalék körüli csökkenéssel összeségében körülbelül 20 százalékos mínuszban is járt. Ez már igazán túlzásnak tűnik, hiszen ez nagyobb, mint a várható maximális hatás, még akkor is, ha bevezetik a szankciókat, hiszen valószínűleg nem fognak örökre érvényben maradni. Kivéve persze, ha a feszültség, háború kiterjedtebbé válik. S itt jön a képbe az, hogy még Kína is azt mondta a minap, hogy szeretné Ukrajnát továbbra is szuverén államként látni, vagyis nagy valószínűséggel nem fogja elismerni a donyecki és luhanszki független államokat. Ugyanakkor Líbia sanszos, hogy elismeri őket, de szerencsére nem túl komoly tényező. Egy szó mint száz, nem számolunk Ukrajnán való túlterjedéssel, s ilyen értelemben az árfolyam már túlreagálta az eseményeket.
A Richter esetében pedig nem is számítunk szankciós hatásokra, hiszen azokat humanitárius okokból nem szokták alkalmazni a gyógyszeriparra. Itt a rubel árfolyamhatáson keresztül lehet negatív a hatás. Az eddigi árfolyamváltozás a szokásos mozgásból nem lóg ki, azaz a tavalyi minimum árfolyam fölött van még mindig a RUB/HUF árfolyam. Vagyis szerintünk itt is túlreagálta a piac az eddig számítható hatást.