Hogyan kerülhetik el a magyar nők az idős kori elszegényedést Ausztriában?
Miért fontos időben gondoskodni a nyugdíjról?
Az osztrák nyugdíjrendszer sok tekintetben kedvezőbb, mint a magyar, de önmagában még nem garantálja a gondtalan időskort. Lényeges például, hogy milyen formában vállalsz munkát (részmunkaidő, teljes munkaidő), milyen járulékokat fizetsz, és hogy van-e lehetőséged kiegészítő nyugdíjprogramokba belépni. Ha előre tervezel, és tisztázod a saját igényeidet, jobb eséllyel hozhatsz meg olyan döntéseket, amelyek hosszú távon stabil alapot biztosítanak.
Hogyan hat a családi állapot a nyugdíjra?
Ausztriában, ahogyan más országokban is, a családi állapot és a gyermeknevelés jelentősen befolyásolhatja a nyugdíjalapot és a későbbi jövedelmet. Ha például több éven át kevesebb órában dolgozol a gyermeknevelés miatt, az kihat a járulékfizetésre és így a nyugdíj összegére is. Érdemes feltérképezni azokat a lehetőségeket, amelyek kompenzálhatják a kiesett időszakot, vagy akár a házastársi/élettársi nyugdíjakat is figyelembe venni.
Mit tehetsz, ha már közeleg a nyugdíjkorhatár?
Ha már csak néhány év van hátra a nyugdíjig, akkor is érdemes felülvizsgálni a szerződéses feltételeket és a biztosítási jogviszonyokat. Az osztrák hatóságoknál részletes tájékoztatást kérhetsz arról, hogy milyen nyugdíjra számíthatsz, és mi befolyásolhatja a pontos összeget. Ha szükséges, még mindig lehetnek olyan megoldások, amelyek javíthatnak a helyzeteden, például a plusz járulékfizetés vagy egyéb kiegészítő biztosítások megkötése.
Ha pedig nem akarsz belemerülni a bürokrácia mocsarába, akkor segítséget is kérhetsz például a www.edina.at oldalra kattintva, így leteheted ennek a terhét, rábízva magadat a szakszerű útmutatásra. Érdemes a Facebook-oldalt is bekövetni: https://www.facebook.com/szabo.edina.at