Hogyan válasszunk biztonsági ajtót?
A piac pedig alkalmazkodik a növekvő igényekhez, így egyre-másra jelennek meg a különféle biztonsági (vagy legalábbis akként hirdetett) bejárati ajtók.
Ám pontosan ez az, ami könnyűvé teszi, de egyben meg is nehezíti a választást: hisz hogyan tudjuk eldönteni, hogy melyek azok a típusok, amelyek valóban jó minőségűek, és teljesítik az elvárásainkat? Hisz “papíron” mindegyik tökéletes… Figyeljünk az alábbi árulkodó jelekre, és máris könnyebben eligazodunk a biztonsági ajtók útvesztőjében!
MABISZ tanúsítvány
Egy ajtót akkor lehet minden kétséget kizáróan biztonságinak nevezni, ha eme tulajdonsága tesztelésre is került. A Nívó egyedi bejárati ajtók esetében például minden típus MABISZ tanúsítvánnyal rendelkezik.
Ez annyit jelent, hogy egy független szervezet – jelen esetben a Magyar Biztosítók Szövetsége – egy betörési tesztet hajtott végre rajta, melyen az adott nyílászáró sikeresen szerepelt. Az ilyen próbák során többféle szerszámot is használnak, és az eltelt időt is mérik, ezek alapján döntik el, hogy a tesztnek alávetett ajtó teljesítette-e az elvárásokat, és ha igen, milyen kategóriába lehet besorolni.
Ha tehát egy ajtónál azt látjuk, hogy rendelkezik MABISZ tanúsítvánnyal, az mindenképp biztató jel.
A nyílászáró súlya
Mivel a betörésbiztos ajtókat tömör acéllemez, többféle szigetelőréteg és burkolat alkotja, illetve a keret is valamilyen masszív anyag, például szénacél zártszelvény, ezért józan logikával beláthatjuk, hogy egy ilyen nyílászárónak bizony súlya van.
Ne higgyünk annak, aki azt állítja, hogy egy 40-50 kg-os ajtó is lehet betörésbiztos, hisz ebbe a súlycsoportba maximum a műanyag fér bele, illetve belső szigetelésként a méhsejtszerkezetű papír. Ezek igaz, hogy könnyű anyagok, viszont emiatt az ajtó szerkezetileg is gyenge lesz.
Egy igazi biztonsági ajtó legalább 70-80, de inkább 100-110 kilogramm súlyú, ami magába foglalja az acélból készült keretet és a belső tömör lemezt, a szigetelőanyagokat és a külső burkolatokat.
Az ajtó ára
Az ajtóválasztás során nem mehetünk el szó nélkül az anyagiak mellett sem. Ha ugyanis valóban jó minőségű nyílászárót szeretnénk, akkor muszáj lesz mélyebben belenyúlni a pénztárcánkba. Ugyanis egy biztonsági ajtóhoz nagyobb mennyiségű, jobb minőségű alapanyagokat használnak, illetve az összeszerelés is a legnagyobb gondossággal történik, hogy az ajtó tényleg teljesítse a vele szemben támasztott követelményeket.
Ezt belátva semmi meglepő nincs abban, hogy egy ilyen nyílászárónak megkérik az árát. Tehát ha valaki 100.000 forint környékén (vagy netán az alatt) kínál nekünk biztonsági ajtót, akkor legyünk gyanakvóak, ugyanis egy valódi betörésbiztos ajtó ára minimum ennek a másfél-kétszerese – és ebbe a beszerelés költségeit még bele sem számoltuk. Az viszont nem kérdéses, hogy hosszú távon megéri a befektetést.