Hogyan változott az életünk adózási szempontból az újév óta?

SZJA-mentesség 25 év alatt, megnövelt minimálbér és garantált bérminimum, családi adóvisszatérítések – 2022 januárja számos meghatározó változást hozott adózási szempontból. Csökken a szociális hozzájárulási adó, a kisvállalati adó, megszűnik a szakképzési hozzájárulás, és számos családi adókedvezmény is életbe lépett: a BDO Magyarország szakértője összefoglalta a legfontosabb tudnivalókat.

Hogyan változott az életünk adózási szempontból az újév óta?

Január elsejével a bruttó minimálbér bruttó 200 ezer forintra, a garantált bérminimum pedig 260 ezer forintra növekedett, a gyermekgondozási díj és a nagyszülői gyed értéke szintén eléri a 280 ezer forintos értéket. A felsőoktatási intézményekben tanuló hallgatók gyermekgondozási díja, azaz a diplomás gyed jövő év elejétől 140 ezer forintra emelkedett. A fentiek kompenzálására a kormányzat számos adókedvezményt biztosít a munkáltatóknak jövő évtől: 2,5 százalékkal csökkent a szociális hozzájárulási adó mértéke, eltörlésre került a 1,5 százalék mértékű szakképzési hozzájárulás, a kisvállalati adó mértéke 10 százalékra mérséklődött, a kis- és középvállalkozásoknak pedig továbbra is csak a helyi iparűzési adó felét kell befizetniük az önkormányzatok felé. „A fenti módosításoknak köszönhetően 2022. január 1. óta 100 egység munkabér után már csak 13 egység mértékű élőmunkát terhelő adóbefizetési kötelezettsége áll fenn a munkáltatóknak, ami 4 egység megtakarítást jelent minden egyes munkavállaló után” - ismertette a változásokat Karácsony Balázs, a BDO Magyarország adóigazgatója.
 
Ezen felül 2022. január 1-től a 25 év alatti magyar polgárok mentesülnek a személyi jövedelemadó kötelezettsége alól. „Ezt a módosítást már korábban elfogadta az országgyűlés, az érintettek a munkaviszonyos jövedelmeik után érvényesíthetik majd az adókedvezményt, az átlagbérre jutó adóteher összegéig” – részletezte Karácsony Balázs. „Ez egy 20 éves pályakezdő esetében alapul véve az átlagbért éves szinten nagyságrendileg 720 000 forint adómegtakarítást jelent, ami kamattal összesen nagyságrendileg 920 000 forintnyi megtakarítás, ha az előrelátó pályakezdő minden hónapban állampapírba fekteti a megtakarított adóforintokat.”
 
Az új intézkedések meghatározó könnyebbséget jelentenek a családosok számára is: a kormány döntése alapján a családi kedvezményre jogosult gyermekes szülőknek visszajár a 2021-ben megszerzett jövedelmükből levont adó, egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás, valamint kisadózó vállalkozások esetében az ezen évet érintő tételes adó negyede. Ennek megfelelően az állam legkésőbb 2022. február 15-ig visszatéríti az általuk 2021-ben befizetett személyi jövedelemadót azon gyermeket nevelő szülők számára, akik 2021. december 31-ig benyújtották az igényléshez kialakított VISSZADO nyomtatványt. „Számszerűsítve a rendelkezés hatásait, egy két keresős család esetén, amennyiben év közben nem éltek a családi adókedvezmény lehetőségével, ez akár 1 440 000 forint adóvisszatérítést is jelenthet.” – fejtette ki Karácsony Balázs. Azon jogosultaknak, akik lekésték a határidőt, leghamarabb a 2021-es SZJA bevallásban nyílik lehetőségük az adó-visszatérítéshez szükséges adatokat megadni a bevallás benyújtására nyitva álló határidőig, azaz 2022. május 20-ig.
 
Egy tavaly év végi módosítással a kormányzat lehetővé tette, hogy 2022. február 1. és május 31. között a SZÉP kártyára kapott juttatást élelmiszer vásárlásra is felhasználhassák az érintett munkavállalók. „A módosítás várhatóan kedvezően érinti majd a kiskereskedelmi szektor forgalmát, azonban az itt jelentkező fogyasztási többlet várhatóan kedvezőtlenül fogja érinteni a turisztikai szolgáltatókat, mivel a bérfejlesztések mellett nem várható, hogy a munkáltatók jelentős  többlet forrást biztosítanának a SZÉP kártya keretösszegben”- mondta Karácsony Balázs.

Nem fizet osztalékot a Rába, tavalyi eredményét tartalékba helyezi

Nem fizet osztalékot a Rába, tavalyi eredményét az eredménytartalékba helyezi - közölte a a győri székhelyű járműgyártó vállalat pénteken a Budapesti Értéktőzsde honlapján, éves közgyűlése után.
2026. 04. 24. 21:00
Megosztás:

Erősödött pénteken a forint

Erősödött pénteken a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon, a hetet pedig veszteséggel fejezte be.
2026. 04. 24. 20:00
Megosztás:

Folytatódott a korrekció a BÉT-en

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 926,76 pontos, 0,69 százalékos csökkenéssel 133 872,25 ponton zárt pénteken.
2026. 04. 24. 19:00
Megosztás:

Meglepetést okozott Magyar Péter bejelentése: ő lesz az új oktatási miniszter

Lannert Juditot kérte fel gyermek- és oktatásügyi miniszternek Magyar Péter; a miniszterjelölt a leendő kormányfővel folyatott, a Facebookon pénteken közzétett beszélgetésben szemléletváltást ígért az oktatásban, és új nemzeti alaptanterv bevezetéséről, a tankötelezettség korhatárának 18 évre való emeléséről és a felsőoktatási alapítványi modell felülvizsgálatáról is beszélt.
2026. 04. 24. 18:00
Megosztás:

A lakáspiac kettészakad: egyes otthonok felértékelődnek, mások lemaradnak

Az ingatlanpiaci változásokat a piac ritkán azonnali eseményekre reagálva árazza be. Sokkal inkább a gazdasági környezet alakulása, a finanszírozási feltételek, a beruházási aktivitás és a kínálat alkalmazkodóképessége határozza meg az árakat. Éppen ezért a valódi kérdés ma nem az, hogy általános drágulás következik-e, hanem az, hogy milyen irányban és milyen mértékben differenciálódik a piac
2026. 04. 24. 17:30
Megosztás:

Oroszország új kriptotörvénye: az XRP és a digitális eszközök jogi státuszt kapnak

Fordulóponthoz érkezhet a kriptoszektor: Oroszország egy új törvényjavaslattal hivatalosan is tulajdonként (property) ismerné el a kriptovalutákat, köztük az XRP-t. A lépés nemcsak jogi keretet adna a digitális eszközöknek, hanem új lendületet is adhat a határokon átnyúló fizetések piacának.
2026. 04. 24. 17:00
Megosztás:

Külföldön élők tízezrei figyelik a magyar lakáspiac alakulását – Mire készülnek?

A közelmúltban lezajlott választás nemcsak a hazai közéletet mozgatta meg, hanem a nemzetközi figyelmet is Magyarországra irányította. Sokan arra számítottak, hogy a külföldön élő magyarok aktivitása az ingatlanpiaci keresésekben is megugrik. De vajon tényleg többen kezdtek lakáskeresésbe külföldről? Mely országokból érdeklődnek a legtöbben a magyar lakáspiac iránt? A zenga.hu legújabb elemzésében ezt vizsgálta meg.
2026. 04. 24. 16:30
Megosztás:

Új Igazgatótanácsi taggal folytatja tovább az AKKO Invest a növekedést

Megtartotta éves rendes közgyűlését az AKKO Invest, amelyen új Igazgatótanácsi és Auditbizottsági tagok választása mellett a részvényesek elfogadták a társaság 2025-ös beszámolóját is.
2026. 04. 24. 16:00
Megosztás:

Tovább erősít a WHC Közép-Kelet Európában: központi ernyőmárka alá került az Adria-régió is

A komplex HR szolgáltatásokat biztosító WHC Csoport megkezdte külföldi leányvállalatainak integrációját központi ernyőmárkája alá: 2026 áprilisától WHC márkanévre váltanak az adriai régióban korábban akvizíció útján megszerzett és működtetett brandek. A nemzetközi arculat erősítésének ezen lépése kiegészíti egy mérföldkőnek számító hazai eredmény hivatalossá válását is: az OPTEN adatai szerint a 2026-os évet piacvezetőként kezdte meg a WHC Magyarország a kölcsönzötti állomány létszáma alapján.
2026. 04. 24. 15:30
Megosztás:

SHIB robbanás: 10 000 új tárca érkezett, miközben a Shibarium pörög

Új lendületet kapott a Shiba Inu ökoszisztéma: néhány nap alatt több mint 10 000 új wallet csatlakozott a hálózathoz, miközben a Shibarium aktivitása is történelmi szinteket ért el. A befektetők most azt figyelik, hogy ez a növekedés tartós árfolyam-emelkedést hozhat-e.
2026. 04. 24. 15:00
Megosztás:

Hazárdjáték két keréken: a robogók és az e-rollerek többsége továbbra is biztosítás nélkül közlekedik

Továbbra is riasztó mértékben hagyják figyelmen kívül az előírásokat a kgfb-re kötelezett robogók és e-rollerek tulajdonosai. A Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ) becslése szerint a közel 700 ezer segédmotoros kerékpár 55-60 százaléka, míg az érintett mintegy 50 ezer roller 70-80 százaléka az előírt biztosítási fedezet nélkül vesz részt a forgalomban.
2026. 04. 24. 14:30
Megosztás:

Márciusban nőtt a foglalkoztatottság, csökkent a munkanélküliség

2026. márciusban 4 millió 646 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma a 15-74 év közötti munkaképes korú népesség körében, ami már látható elmozdulást jelent az év eleji többéves mélypontról. Egy hónap alatt mintegy 30 ezer fővel nőtt a foglalkoztatottak száma, a tavaly márciusi szinttől azonban még 55 ezerrel elmarad. A háromhavi trend is javult, de mérsékeltebb ütemben, 4,6 ezerrel 4 millió 627 ezer főre. A munkanélküliek száma márciusban 12 ezer fővel 219 ezerre mérséklődött. Mivel a gazdaságilak aktívak száma 18 ezerrel javult, ezek eredőjeként a havi munkanélküliségi ráta 4,5%-ot tett ki, ami kedvezőbb várakozásunknál és a piaci konszenzusnál is. A munkanélküliségi ráta január-március között 4,7%-on alakult.
2026. 04. 24. 14:00
Megosztás:

A Mantle 30 000 ETH-s mentőcsomagot javasol az Aave-nek az rsETH exploit után

Egy minden eddiginél súlyosabb DeFi incidens után a piac szereplői összefognak: a Mantle akár 30 000 ETH kölcsönnel segítené az Aave DAO-t, hogy kezelje az rsETH bridge feltöréséből származó több százmillió dolláros rossz adósságot. A történet nemcsak egy hackről szól, hanem arról is, hogyan reagál a decentralizált pénzügyi ökoszisztéma egy rendszerszintű sokkra.
2026. 04. 24. 13:30
Megosztás:

Innovatív termékek gyártásába kezdett a simontornyai családi vállalkozás

Az érdeklődők közel 90%-a egyedi vagy testreszabott megoldásokat keresett a Light+Building 2026 szakkiállításon, ahol a Simontornyán működő Simotrade Kft. első alkalommal vett részt kiállítóként. A frankfurti szakkiállítás a világ egyik legjelentősebb eseménye a világítástechnika és épületautomatizálás területén. Ez a megjelenés mérföldkő a vállalat életében: nemcsak a nemzetközi jelenlét erősítését szolgálta, hanem új stratégiai párbeszédeket indított el és irányt mutatott a jövőbeni gyártási fejlesztésekhez is, melynek eredményeképpen többek között akusztikus textilbe vont lámpatestek gyártásába kezd.
2026. 04. 24. 13:00
Megosztás:

Az ingatlanfejlesztők számára a kiszámítható környezet kulcsfontosságú

Az alakuló kormány gazdaságpolitikai irányai kapcsán a kiszámítható és stabil szabályozási környezet kialakulásában bízik, valamint a jövőbeni szakmai együttműködés fontosságát hangsúlyozta az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület (IFK) pénteken az MTI kérdéseire válaszolva.
2026. 04. 24. 12:30
Megosztás:

Csaknem egymillióan már beadták az szja-bevallásukat

A május 20-i határidő előtt már egymillió adózó elintézte a bevallását. Pénteken a NAV Dózsa György úti ügyfélszolgálata 18 óráig lesz nyitva, az adótudatossági programok mellett a NAV szakértői segítenek az szja-bevallásokban is - hívta fel a figyelmet pénteki közleményében az adóhivatal.
2026. 04. 24. 12:00
Megosztás:

Három éves mélyponton az átutalásos csalások: harmadával esett vissza a sikeres visszaélések száma

A banki csalások elleni védekezés új szintre lépett: hároméves mélypontra esett a sikeres átutalásos visszaélések száma, miközben a banki védelmi rendszerek látványosan erősödtek – minden 100 forintnyi támadott összegből már csak mintegy 40 forint válik tényleges ügyfélkárrá – hívja fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.
2026. 04. 24. 11:30
Megosztás:

Pénzszagú reggel a kriptopiacon: ezek a coinok robbantak a legnagyobbat 24 óra alatt

A kriptopiac világa néha olyan, mint egy kaszinó és egy technológiai forradalom furcsa keveréke – és ma reggel ismét sok befektető kávéja keserédes ízzel indult. Az elmúlt 24 óra legnagyobb nyertesei között olyan projektek bukkantak fel, amelyek nemcsak árfolyamban, hanem történetben is erősek. Sokan most újra felteszik a kérdést: vajon melyik lehet a következő legjobb kriptovaluta befektetés?
2026. 04. 24. 11:00
Megosztás:

A fejlett gazdaságokban enyhén, a régióban erősebben emelkedtek a kötvényhozamok

A Brent és a WTI határidős ára további 4%-ot ugrott csütörtökön, ezzel már sorban negyedik napja emelkednek a jegyzések számottevő mértékben, tovább fűtve az inflációs félelmeket.
2026. 04. 24. 10:30
Megosztás:

Lefelé vették az irányt az amerikai indexek

A szerdai emelkedés egy részét visszaadták a Wall Street-i indexek. Az S&P 500 és a Dow Jones 0,4%-kal, a Nasdaq Composite 0,9%-kal csökkent. Az eddigi gyorsjelentési szezon összességében erős volt: a csütörtök reggelig jelentő vállalatok kb. 80%-a felülmúlta az elemzői várakozásokat.
2026. 04. 24. 10:00
Megosztás: