Így néz ki egy modern orosz atomjégtörő: képeken az Arktyika
Az új atomjégtörő-családra vár az Északi-tengeri hajózási útvonal forgalmának felfuttatása és az állandó hajóforgalom lehetővé tétele a Jeges-tengeren, amelyet az év nagyobbik részében vastag jég borit.
A Roszatom podolszki gépgyárából útnak indították Szentpétervárra a Csukotka atomjégtörő első, RITM-200-as reaktorát. A berendezést a szentpétervári Balti hajógyárban készülő univerzális, kettős merülésű atomjégtörő számára gyártották.
A RITM-200-as reaktort speciális vasúti kocsin szállítják a Moszkva melletti Podolszkból Szentpétervárra
A RITM-200-as atomreaktor tervezője és szállítója az alapitó Igor Afrikantov főkonstruktőr nevét viselő, reaktorokat készítő gépgyártó-tervezőintézet – orosz rövidítéssel OKBM Afrikantov. A reaktortartályt, a Roszatom gépgyártó holdingjához, az Atomenergomashoz tartozó, Ordzsonikidze nevét viselő Podolszki gépgyárban – orosz rövidítéssel ZiO-Podolszk készítették és végszerelték.
A Roszatom 2013 óta eddig kilenc új generációs RITM-200-as reaktort gyártott az univerzális atomjégtörőkhöz. A tizedik RITM-200-as reaktort a tervek szerint 2023 végéig szállítják a hajógyárba. Ez lesz a Csukotka második reaktora, miután az atomjégtörők két reaktorral készülnek.
„Folyamatosan bővítjük az atomjégtörő-flottánkat. A Csukotka lesz a 22220-es projektszámú típus ötödik egysége. A projekt zászlóshajója, az Arktika és a két sorozatgyártású hajó, a Szibir és az Ural már sikeresen teljesíti a megnövekedett feladatokat az Északi-tengeri hajózási útvonal zord körülményei közepette. Az atomjégtörők RITM-200 reaktorai kiválóan teljesítettek” – mondta Alekszej Lihacsov, a Roszatom állami vállalat vezérigazgatója a reaktor elkészülte alkalmából.
„A RITM új generációs reaktorok fejlesztése és gyártása az Atomenergomas holding tagvállalatinak bevonásával valósult meg. A tervezők és gépgyártók magas szakmai felkészültségének és csapatmunkájának eredményeként született meg egy olyan termék, amely ma már nemcsak az atomjégtörő flotta, hanem az egész atomenergetikai ipar számára is kulcsfontosságú.
Használatuk az északi-tengeri útvonal fejlesztése mellett lehetővé teszi a távoli és nehezen megközelíthető területek energiaellátásának hatékony megoldását is” – mondta Igor Kotov, az Atomenergomas vezérigazgatója utalva a távol-keleti kis teljesítményű tengeri és szárazföldi telepítésű atomerőművek létesítésére vonatkozó tervekre.
A RITM-200-as reaktor tömege 147,5 tonna. Miután túlméretes szállítmányról van szó, egy 240 tonna teherbírású speciális vasúti kocsira rakták Podolszkban, majd vasúton szállítják a szentpétervári Novij Port (Új Kikötő) rakodóállomásra, ahol hajóra emelik át és a Balti hajógyárba szállítják a reaktort.
Háttér:
A RITM-200 a legkorszerűbb és legnagyobb teljesítményű, atommeghajtású hajók számára kifejlesztett atomreaktor a világon. Tömege feleannyi, mint a korábbi, atomjégtörőkön használt reaktoroké. Ehhez társul, hogy befoglaló méretei másfélszer kisebbek, illetve 25 MW-tal nagyobb a teljesítménye mint a korábban használt hajóreaktoroké. Emiatt az új atommeghajtású jégtörő hajók sebessége és jégtörő képessége is növekedett. Az új generációs univerzális jégtörők akár 3 méter vastag jégtorlaszokkal is képesek megbirkózni. A RITM-200 típusú reaktor az alaptípusa a kis teljesítményű jövőbeni orosz szárazföldi atomerőműveknek és az úszó atomerőműveknek is.
Az újgenerációs orosz atomjégtörők első egysége, az Arktyika; ilyen lesz majd a Csukotka is
A Csukotka atomjégtörő a 22220 sorozatú projekt ötödik univerzális atomjégtörője lesz. E generáció hajóit két, egyenként 175 MW hőteljesítményű reaktor látja el energiával, amelyek együttes elektromos teljesítménye 72 MW, a hajócsavarok tengelyein mérve 60 MW. A hajót három darab négyágú hajócsavar hajtja.
Az újgenerációs atomjégtörők további paraméterei:
Teljes hossz: 172,7 m – a vízvonalon mérve 160 m.
Szélesség: 34 m – a vízvonalnál mérve 33 m
Teljes magasság: 54 m
Vízkiszorítás: maximum 33 540 t minimum 26 771 t
Maximális sebesség jégmentes vízfelületen: 22 csomó
1,5 méteres jégvastagságig: 12 csomó
2,8-2,9 m vastag jégtorlaszokon 2 csomó óránként
Üzemidő egy feltöltéssel: 7 év
Személyzet: 54 fő
Munkában az Arktyika a Jeges-tenger végtelen jégmezőin
Az Északi-tengeri hajózási útvonal az egyik legfontosabb logisztikai folyosó – fejlesztése az orosz állam stratégiai prioritása. Az Északi-tengeri hajózási útvonalon történő szállítás volumenének növelése kiemelt jelentőségű az Oroszországi Föderáció északi-sarkvidéki területének komplex fejlesztése miatt.
Az Európa és Dél-kelet-Ázsia közötti legrövidebb tengeri útvonal fejlesztését a rendszeres teherszállítás kialakítása, az új atomjégtörők építése és a kapcsolódó infrastruktúra korszerűsítése biztosítja. A Roszatom és vállalatai aktívan részt vesznek ebben a folyamatban.