Így tedd a nyaralódat biztonságossá a télre

A koronavírus járvány miatt az elmúlt években sokan vásároltak nyaralót, hogy kiszabaduljanak a kényszerű szobafogságból. Az új tulajdonosok egy része jelentős értéknövelő beruházásokkal tette komfortosabbá, alakította át második vagy akár első számú, télen is lakható otthonná a frissen megszerzett vidéki ingatlant. A nyaralótulajdonosok másik csoportja viszont továbbra is csak az üdülési szezonban, pihenésre használja a hétvégi házát, amit ősszel bezár. A Groupama Biztosító és az OTP Bank szakértői arra hívják fel a figyelmet, hogy ideje felkészíteni ezeket az ingatlanokat a hűvösebb időjárásra, akár laknak bennük, akár üresen állnak télen.

Így tedd a nyaralódat biztonságossá a télre

Tavaly is látványos áremelkedést könyvelhettek el a nyaralóövezetek a Balatontól egészen a Tisza-tó partjáig, aminek következtében Somogy megyében 2021-ben már 520 ezer Ft/m2 volt a lakóingatlanok átlagára. Az OTP Ingatlanpont szakértői szerint az áremelkedés oka egyrészt, hogy az üdülőövezetek kedvelt célpontjai lettek a befektetőknek, másrészt hogy a fővárosi, városi agglomerációk helyett a kiköltözők nagy számban választottak új otthonként inkább nyaralókat.

A felkészülést, ami a keresletbővülés hatására feltételezhetően még több nyaralótulajdonost érint, érdemes már most megkezdeni. Azoknak, akik jelentős beruházásokkal tették értékesebbé az ingatlanukat, ajánlott átgondolniuk, hogy az épületre, ingóságaikra kötött biztosításuk milyen káreseményekre és mekkora fedezetet nyújt. Most még bőven van idő a szükséges szerződésmódosítások elvégzésére. A felkészülés a hideg időszakra azoknak is fontos, akik a nyaralójukban telelnek, és azoknak is, akik ősszel lezárják az ingatlant.

„A biztonság a legfontosabb szempont. Az első fontos teendő a kéményellenőrzés, a fűtőberendezések és égéstermék elvezetők átvizsgálása. Ha még nincs, hasznos lehet egy szén-monoxidérzékelő beszerzése is. Az elővigyázatosság indokolt, a statisztikák szerint minden hatodik lakástüzet a nem megfelelően kitisztított kémények okozzák Magyarországon. Ezen kívül érdemes az épületek külső karbantartására is figyelni, mert a károk szempontjából sok biztosítási esemény történik ennek elmulasztása miatt, például elmozdult cserepek miatti ázás. Tapasztalataink szerint ügyfeleink egyre tudatosabbak a biztosításkötés területén. Az OTP Bank Balaton környéki fiókjaiban jelentősen nőtt a lakásbiztosítási termékek iránti érdeklődés” – mondja Budai József, az OTP Bank Bankbiztosítási Főosztályvezetője.

A nyaralókat, hétvégi házakat ért károk leggyakoribb oka, hogy tulajdonosaik nem készítik fel az épületeket a szezonzárást követő hűvösebb időszakra, amiben a feledékenység, a nemtörődömség is komoly szerepet játszik. Így nem árt, ha listát készítünk a teendőkről, és pontról pontra haladva elvégezzük a szükséges feladatokat. Az üresen hagyott ingatlanokban el kell zárni a víz- és gázvezetékeket, illetve ajánlott lekapcsolni az áramot. Éjszaka, amikor a hőmérséklet fagypont alá csökken, egy-egy vezeték megrepedése százezres kiadást is okozhat, ebben az esetben a felelősség mellett a helyreállítás költsége is a tulajdonost terheli. Ha az ingatlanhoz kert is tartozik, akkor fontos a vízóra és a kerti vízrendszer fagymentesítése, ha van medence, akkor azt is téliesíteni kell.  A második legtöbb magyarországi lakásbiztosítást kezelő Groupama Biztosító össze is állított egy feladatlistát a legfontosabb teendőkről:

5 tipp a kármegelőzésre:

1. Áramtalanítsuk az épületet!
2. Zárjuk el a vizet és a gázt!
3. Ha aknában vagy nem szigetelt helyiségben van a vízóra, akkor lehetőség szerint valamilyen hőszigetelő anyaggal burkoljuk, csomagoljuk be.
4. Gondoskodjunk a vízelvezető csatornák (eresz, árok) tisztaságáról, akadálymentesítéséről!
5. A hó komoly gondokat okozhat, ellenőrizzük a tetőt, a héjazatot, hogy elkerüljük a beázást!

„Sok múlik a gondosságunkon a betörések megakadályozásában is, mert a jó állapotban lévő, nem állandóan lakott épületek és kint hagyott tárgyak vonzzák a betörőket. Érdemes megkérni a környéken élő szomszédokat, hogy nézzenek rá a nyaralóra legalább kétnaponta, illetve a nagyobb viharok, esőzések után, de mi is megtehetünk néhány óvintézkedést” – javasolja Gönczi Erika, a Groupama Biztosító bankbiztosítási főosztályvezetője.

5 tipp a betörések megelőzésére:

1. Ajtókra, alacsonyabban fekvő ablakokra szereljünk biztonsági rácsot!
2. Alkalmazzunk riasztóberendezéseket!
3. Szereljünk fel mozgásérzékelő lámpákat, amelyek elbizonytalaníthatják a betörőket!
4. Zárjuk be a kerti szerszámokat és bútorokat!
5. Ritkítsuk meg a növényzetet!

A tél közeledtével sokan aggódnak az elszálló energiaárak, a rezsiköltségek miatt. Az OTP Bank és a Groupama Biztosító szakértői ezért 11. pontként azt tanácsolják, hogy érdemes felírni a fogyasztásmérők aktuális óraállását, majd kis idő múlva ismét ellenőrizni, hogy változott-e. Ha nem volt fogyasztás, és mégis megmozdult a mutató, akkor hiba lehet a rendszerben, amit minél előbb fel kell tárni, el kell hárítani.


Törvényi döntés! A nyugdíjasnak adót kell fizetnie

Sokan úgy gondolják, hogy aki nyugdíjba vonul, az automatikusan minden adó megfizetése alól mentesül. A magyar szabályozás azonban ennél jóval összetettebb. Maga a nyugdíj adómentes, de a nyugdíjas más jövedelmei, vásárlásai, befektetései és vagyoni ügyletei után ugyanúgy keletkezhet adófizetési kötelezettség, mint bármely más magánszemélynél.
2026. 08. 05. 02:00
Megosztás:

Betiltják az air fryer-eket? Minden, amit a PFAS-korlátozásról tudni kell

Alig szoktuk meg, hogy a forró levegős sütő szinte minden második magyar konyhában megjelent, máris nyugtalanító hírek kezdtek terjedni: az Európai Unió állítólag betilthatja az air fryereket.
2026. 08. 05. 01:00
Megosztás:

Kettészakadt Európa az elektromos autózásban: óriási különbségek az elektromos autók elterjedésében

Az ACEA (Európai Gépjárműgyártók Szövetsége) legfrissebb európai személyautó-értékesítési adatai alapján egyre markánsabban rajzolódik ki Európa kétsebességes elektromos átállása[1]. Míg egyes országok már közel járnak a teljes villamosításhoz, más piacokon az elektromos autók részesedése továbbra is egyszámjegyű.
2026. 08. 05. 00:05
Megosztás:

Csökkentett termeléssel működik az Audi Hungaria Zrt.

Csökkentett termeléssel működik augusztusban az Audi Hungaria Zrt., igazodva az európai autóipari működési szokásokhoz - tájékoztatta a győri székhelyű járműgyártó vállalat kommunikációs osztálya az MTI-t.
2026. 08. 04. 23:00
Megosztás:

Csökken a Tisza-tó vízszintje

A Tisza-tó Kisköre-felső vízmércén mért vízállása 700 centiméter alá csökkent - közölte a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi igazgatóság (Kötivizig) kedden a honlapján.
2026. 08. 04. 22:00
Megosztás:

Biztosított a tűzifaellátás a téli időszakra

A kormány megduplázza a szociális tűzifa program keretében igényelhető mennyiséget és a biztosított keretösszeget a rászoruló családok számára - olvasható az élő környezetért felelős miniszter közösségi oldalának keddi bejegyzésében.
2026. 08. 04. 21:00
Megosztás:

Erősödött a forint kedd estére

Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben kedden kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2026. 08. 04. 20:05
Megosztás:

A Mastercard rekordüzlettel erősít a stabilcoin piacon

A Mastercard lezárta a londoni BVNK felvásárlását, amely akár 1,8 milliárd dolláros értékével minden idők legnagyobb stabilcoin-infrastruktúrához kapcsolódó akvizíciója lehet. Az ügylet azt jelzi, hogy a blokkláncalapú fizetések, a napi 24 órás elszámolás és a hagyományos bankrendszer összekapcsolása már a globális fizetési vállalatok egyik legfontosabb stratégiai céljává vált.
2026. 08. 04. 19:00
Megosztás:

Ismét nyereséges az SK On 2026 második negyedévében

Ismét nyereséges az SK On 2026 második negyedévében, amiben jelentős szerepet játszik az ázsiai értékesítés erősödése, egy ügyfélkompenzáció, a magasabb egyesült államokbeli adójóváírások és a szigorúbb költséggazdálkodás is – jelentette be hétfőn a dél-koreai akkumulátorgyártó.
2026. 08. 04. 18:00
Megosztás:

Erőre kaptak a lakásépítések, de a kilábalás még bizonytalan

A lakásépítési adatok látványos javulását az erősödő piaci és geopolitikai bizonytalanság törheti meg – állapítja meg a Mapei Kft. elemzése.
2026. 08. 04. 17:00
Megosztás:

Gajdos László: átfogó országos ellenőrzés indult az akkucégeknél

Országos ellenőrzési program indult augusztus 1-től az akkumulátoripar teljes működési láncának vizsgálatára - közölte az élő környezetért felelős miniszter kedden a Facebook-oldalán.
2026. 08. 04. 16:00
Megosztás:

MTMI Innovációs Műhely: 100 millió forintos támogatás a fiatalokat megszólító tudományos és innovációs kezdeményezéseknek

A Nemzeti Innovációs Ügynökség (NIÜ) koordinálásában, 100 millió forintos keretösszeggel elindult az MTMI Innovációs Műhely, amely a matematika, a természettudományok, a műszaki területek és az informatika iránt érdeklődő fiatalokat célozza; civil szervezetek és nonprofit vállalkozások nyújthatnak be pályázatot 100 százalékos támogatási intenzitású, vissza nem térítendő támogatásra.
2026. 08. 04. 15:00
Megosztás:

Sorra csökkentik a bankok a lakáshitelek kamatait, itt az újabb csatlakozó

Nem maradt magára az OTP a lakáshiteleknél a kamatcsökkentéssel, augusztustól újabb nagybank csatlakozott hozzá, és hamarosan mások is követhetik a példájukat – derül ki a BiztosDöntés.hu elemzéséből. Bár a lakáshitelezés csaknem 80 százalékát még mindig az államilag támogatott, maximum 3 százalékos kamatú kölcsönök teszik ki, a tisztán piaci hitelek ára is fontos. A kedvezményekre nem jogosultak mellett a megemelkedett ingatlanárak miatt kiegészítésként azoknak is szüksége lehet rájuk, akik Otthon Startot vagy CSOK Pluszt vesznek fel.
2026. 08. 04. 14:00
Megosztás:

Kiemelkedő árbevétel-növekedés és növekvő EBITDA jellemezte az ALTEO első félévét

Mintegy harmadával növelte árbevételét az ALTEO Csoport 2026 első félévében a bázisidőszakhoz viszonyítva. A kedvezőtlen piaci körülmények ellenére érdemben nőtt a vállalat EBITDA-ja is, melyet az átadott energiatároló rendszerek, a MOL-lal való szinergiák kihasználása, illetve a Körforgásos gazdálkodás szegmens növekedése okozott.
2026. 08. 04. 13:00
Megosztás:

A pozitív hírek miatt csökkentek a hozamok, folytatódott a jen erősödése

Az amerikai államkötvényhozamok hétfőn csökkentek, mivel az Iránnal kapcsolatos konfliktus enyhülésébe vetett remények nyomán mérséklődtek az olajárak, jóllehet a befektetők továbbra is annak kockázatát mérlegelik, hogy egy elhúzódó konfliktus esetén a Federal Reserve ismét kamatemelésre kényszerülhet.
2026. 08. 04. 12:00
Megosztás:

De-eszkalációra utaló jelek hajtották az amerikai tőzsdéket

Augusztus erős kezdést hozott az amerikai részvénypiacokon: a Dow Jones ipari átlag 1,3%-os növekedéssel történelmi zárócsúcsra emelkedett, míg az S&P 1,5%-kal, a Nasdaq pedig 2,1%-kal zárt magasabban, miután az Egyesült Államok és Irán közötti feszültség enyhülésére utaló jelek csökkentették az olajárakat.
2026. 08. 04. 11:00
Megosztás:

Optimista hangulatban indult a hét, rekordon zárt a BUX

Az európai részvénypiacok hétfőn emelkedéssel kezdték a hetet, és ismét történelmi csúcsaik közelébe kerültek, miután a globális kőolajárak meredek esése javította a befektetői hangulatot. A vezető kontinentális indexek közül a német DAX 1,6%-kal, a francia CAC 40 1,2%-kal, az olasz FTSE MIB pedig 1,3%-kal erősödött, miközben a londoni FTSE 100 0,1%-os mínuszban zárt, így a Stoxx 600 0,4%-os pluszban végezte a hét első napját.
2026. 08. 04. 10:00
Megosztás:

Meglepő eredmény: az USDC-utalás költsége 9%-ig ugorhat

Egy olasz jegybanki vizsgálat tíz nemzetközi fizetési útvonalon tesztelte az USDC-alapú pénzküldést. Az eredmények szerint maga a blokklánc olcsó és gyors, a teljes tranzakció azonban a fiat pénzek be- és kiváltása miatt egyes esetekben kifejezetten drága lehet.
2026. 08. 04. 09:00
Megosztás:

Zöld villanás a félelemben: az ATOM vezeti az altcoinok 24 órás visszavágását

Cosmos az élen, Avalanche és Cardano erős forgalommal követi, miközben az AI-, DeFi- és modulárisblokklánc-narratíva is vevőket talált. Aki ma hajnalban a legjobb kriptovaluta befektetés után kutatott, tíz zölden villogó jelöltet látott – de a számok mögött tíz egészen különböző történet húzódik.
2026. 08. 04. 08:00
Megosztás:

Az OMV Hungária határozatlan időre leállította autómosóinak működését

Az OMV Hungária határozatlan időre felfüggesztette valamennyi saját üzemeltetésű autómosójának működését az országot érintő rendkívüli energia- és vízügyi helyzetre tekintettel , döntés 130 autómosót - 73 gépi és 57 kézi mosót - érint - tudatta a budapesti székhelyű OMV Hungária Ásványolaj Kft. az MTI-vel hétfőn.
2026. 08. 04. 07:00
Megosztás: