Így változik a hitelezés és a családi kedvezmények 2023-ban

2023 elejétől jelentős változások történtek a hitelekben és az állami támogatásokban. A Bank360.hu összeszedte a legfontosabbakat: nőtt a thm plafon, megszűnt a hitelmoratórium, és már három kamatstop is érvényes június végéig.

Így változik a hitelezés és a családi kedvezmények 2023-ban

2023. január elsejétől 29,9 százalékról 37 százalékra emelkedett a személyi kölcsönöknél a maximális teljes hiteldíjmutató (thm).

Az áruhitelek, folyószámlahitelek és hitelkártyák esetén az 52 százalékot is elérheti a thm az új plafonérték szerint, szemben a 2022 végéig érvényes 44,9 százalékkal. Ezek a maximumok a jegybanki alapkamathoz vannak kötve, és 2023. június 30-ig lesznek érvényesek.

Még legalább fél évig, június 30-ig megmarad a kamatstop, ami a meglévő, változó kamatozású jelzáloghitelek törlesztőrészleteinek drágulását akadályozza meg egy szint felett. A 2022 januárjától bevezetett kamatplafon a változó kamatozású, referenciakamathoz kötött lakossági jelzáloghitelekre vonatkozik, 2022. november óta pedig a 3, 4, és 5 éves kamatperiódusú, nem kamattámogatott lakáshitelekre is kiterjesztették.

Egyelőre június 30-ig él a kis- és középvállalkozások hiteleire meghirdetett kamatstop is. Január elsejétől a szabad felhasználású diákhiteleknél is hatályba lép az új kamatstop, ami 4,99 százalékos sapkát húz az ilyen kölcsönökre.

Lejárt a hitelmoratórium, 2023-tól mindenkinek törleszteni kell a kölcsönét

2023. január 1-től megszűnt a 2020. márciusban bevezetett törlesztési moratórium. Mostantól tehát azoknak a vállalkozásoknak és magánszemélyeknek is újra el kell kezdeniük a törlesztést, akik mindeddig igénybe vették a felfüggesztés lehetőségét.

A hitelmoratórium alatt felhalmozott költségek miatt nem növekedhet az adósok törlesztőrészlete, ami azonban nem jelenti azt, hogy ezt nem kell kifizetniük. Ez a futamidő meghosszabbításával történik, a többletköltségek kifizetéséhez szükséges idővel nő a törlesztési idő.

A hitelmoratóriumos adósok ugyanakkor ettől függetlenül tapasztalhatnak majd törlesztőrészlet-emelkedést. Ha ugyanis a moratórium alatt a hitelüknek volt kamatfordulója, akkor a kamatstop által megengedett mértékig megnőhet a hitelük kamata, és ebből fakadóan a havi részletük összege is. 

Az általános törlesztési moratórium 2021. október végéig tartott, 2021. novembertől pedig már csak a nyugdíjasok, a gyermeket váró és nevelő adósok, a közfoglalkoztatottak, illetve azok kérhették a törlesztés felfüggesztését, akiknek a járvány hatására csökkent a jövedelmük. (Továbbra is él ugyanakkor egészen 2023. december 31-ig az aszálykárosult agrártermelők számára 2022 őszén meghirdetett hitelmoratórium.)

Ezek a kedvezményes hitelek mentek és maradtak 2023-tól

A 2022 utolsó napjaiban hozott kormányrendelet szerint a babváró hitel és a falusi CSOK még két évig maradnak, egészen 2024. december 31-ig, egyelőre a feltételek módosítása nélkül. A babaváró hitel így továbbra is legalább egy gyermek vállalása esetén 10 millió forint kamatmentes kölcsönt jelent.

Több gyermek vállalásával pedig a hiteltartozás egy részét vagy akár a teljes egészét is átvállalja az állam, így ebben az esetben a kölcsön támogatássá válik. 

Továbbra is igénybe lehet venni a családi otthonteremtési kedvezményt (CSOK) és a hozzá kapcsolódó hitelt, azonban ez nem is volt veszélyben, hiszen nem volt az igénylésének határideje. A speciális változata, a falusi CSOK azonban lejárt volna 2022 végén, de ezt is meghosszabbította a kormány 2024 végéig.

A falusi CSOK-kal továbbra is kistelepüléseken lehet legfeljebb 10 millió forint állami támogatáshoz és kedvezményes kölcsönhöz jutni ingatlanvásárlás és bővítés, -korszerűsítés esetén. A falusi CSOK-ra meghatározott települések listája 2022-hoz képest valamelyest rövidebb lett, 2023-ban 2630 faluban lehet igénybe venni a támogatást - írja a Bank360.hu. 

A nagycsaládos autóvásárlási kedvezmény és alapesetben az otthonfelújítási támogatás januártól már nem igényelhető. Utóbbinál kisebb engedményt adott a kormány: speciális esetekben lehetővé tette a támogatás igénylését 2023. március 31-ig. Az engedmények méltányossági okból a gyermekvállalás körülményeire való tekintettel, valamint napkollektor, napelemes rendszer telepítésénél érvényesíthetők.

A nagycsaládosok autóvásárlási kedvezménye esetén annyi a változás, hogy aki igényelte a támogatási összeget 2022. december 31-ig, és meg is kapja ezt, az 2023 végéig vehet vagy lízingelhet autót ennek felhasználásával. 

CATL Debrecen: nem volt mérgezés az akkumulátorgyárban

Nem történt mérgezés a CATL debreceni akkumulátorgyárában - tájékoztatta a cég kedden az MTI-t a belső vizsgálat eredményéről.
2026. 03. 04. 06:30
Megosztás:

Mától még rugalmasabb feltételek mellett pályázhatnak a hazai mikro- és kisvállalkozások a telephelyfejlesztést támogató program keretében

A kormány mindent megtesz a hazai kkv-k erősítése érdekében, ezt a célt szolgálja a GINOP Plusz-1.2.4-25 program is, amely a legkevésbé fejlett településeken működő mikro- és kisvállalkozások beruházásait támogatja európai uniós társfinanszírozással.
2026. 03. 04. 06:00
Megosztás:

46,5 milliárdra emelték a kárenyhítési alap keretét

Megemelték az időjárás okozta károk utáni kompenzálási keretét, a kárenyhítési alapban 28,4 milliárd helyett 46,5 milliárd forint áll rendelkezésre - jelentette be Nagy István agrárminiszter kedden az OTP Agrár Gála rendezvényén, Budapesten.
2026. 03. 04. 05:30
Megosztás:

Nem szellőznek maguktól az energiahatékony ablakok

A modern, háromrétegű üvegezéssel és tömítéssel ellátott nyílászárók jelentősen csökkenthetik az energiafelhasználást, ugyanakkor a fokozott légzárás miatt nem biztosítanak automatikus légcserét. Szakértők szerint a nyílászárócsere után kiemelt figyelmet kell fordítani a rendszeres, rövid ideig tartó, intenzív szellőztetésre, ellenkező esetben megnőhet a beltéri páratartalom és a penészesedés kockázata. A jól szigetelő műanyag, fa és alumínium ablakok egyaránt csak tudatos használat mellett biztosítanak egészséges beltéri levegőt.
2026. 03. 04. 05:00
Megosztás:

Olaj, tech és légiközlekedés: nyertesek és vesztesek a tőzsdén a közel-keleti válság árnyékában

A hétvégén eszkalálódott közel-keleti konfliktus válságüzemmódba taszította a globális piacokat. Súlyos geopolitikai válságról van szó; a támadások célpontjai között számos fontos és kritikus infrastruktúra is szerepel (pl. olajszállító tartályhajók, repülőterek stb.). Rövid távon hatalmas a bizonytalanság a piacokon és a világban. Az Egyesült Arab Emírségek (Dubai és Abu-Dhabi) tőzsdéi ma és holnap zárva tartanak a teljes összeomlás elkerülése érdekében.
2026. 03. 04. 04:30
Megosztás:

Egymilliárd forintot spóroltak a kkv-k az auditfelkészítéssel

A hazai vállalkozások felkészülését segítő "Kiberbiztonsági védőháló a kkv-szektor számára" program eseményein összesen 310 hazai vállalkozás vett részt az elmúlt hónapokban, ezzel a cégek a számítások szerint több mint 1 milliárd forint kiadást takarítottak meg – közölte a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) kedden az MTI-vel.
2026. 03. 04. 04:00
Megosztás:

Jelentős módosítás előtt az állami támogatások uniós szabályozása

Az Európai Bizottság az állami támogatási szabályok átfogó reformjára készül: az ún. csoportmentességi rendelet tervezett módosítása egyszerűbb hozzáférést, nagyobb rugalmasságot és kevesebb adminisztrációt ígér a vállalatok számára, az ösztönzők pedig erősebb hatást érhetnek el. Az új keretrendszer 2027-től léphet hatályba, és jelentősen befolyásolhatja a pénzbeli támogatások és adókedvezmények alkalmazását az Európai Unióban – hívja fel rá a figyelmet az EY.
2026. 03. 04. 03:00
Megosztás:

Közélet Nád a beton helyett: a legtöbben természetesebb Balatont szeretnének

A HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont és a HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet kutatói azt vizsgálták*, hogy az emberek mit tartanak értékesnek a Balatonban és annak partján.
2026. 03. 04. 02:30
Megosztás:

Egyéni vállalkozók figyelmébe! Negyedévesre vált a tb- és szochóbevallás

Az egyéni vállalkozóknak már csak negyedévente kell bevallani a tb-járulékot és a szochot; januártól egyszerűsödtek az egyéni vállalkozók bevallási szabályai: függetlenül attól, hogy valaki a vállalkozói jövedelemadózás szabályai szerint vagy átalányadózóként folytatja tevékenységét, a tb-járulékot és szochot tartalmazó, úgynevezett 58-as bevallást már csak negyedévente kell benyújtania - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) kedden az MTI-vel.
2026. 03. 04. 02:00
Megosztás:

13 százalékkal is visszaeshetnek az okostelefon-kiszállítások idén

Idén akár 12,9 százalékkal, 1,1 milliárdra eshetnek az okostelefon-kiszállítások az egyre súlyosabb memóriachip-hiány miatt - véli az International Data Corporation (IDC) informatikai és távközlési piackutató vállalat.
2026. 03. 04. 01:30
Megosztás:

Nem akarják a magyar dolgozók, hogy nyilvánossá tegyék a fizetésüket

Ketyeg az óra: az EU bértranszparencia-irányelve hamarosan élesedik, miközben a cégek háromnegyede (75%) és a munkavállalók fele (51%) ma még nem támogatná, hogy a bérek mindenki számára nyilvánosak legyenek.
2026. 03. 04. 01:00
Megosztás:

Magyar siker a Financial Times TOP 1000-es listáján: Európa leggyorsabban növekvő HR cége lett a Quantum Digitális Diákszövetkezet

Március 3-án kihirdette a Financial Times a 2026-os „FT 1000 - Europe’s Fastest-Growing Companies” rangsort, amely az európai üzleti élet legdinamikusabb szereplőit vonultatja fel. Franciaország, Németország, az Egyesült Királyság és Olaszország adja a rangsorban szereplő vállalatok 75 százalékát, ugyanakkor a lista élmezőnyében idén egy magyar szereplő is áttörést ért el: a Quantum Digitális Diákszövetkezet a 15. helyen végzett. A 2021 és 2024 közötti időszakban a cég bevételei több mint negyvenszeresére nőttek, miközben a növekedés motorja tisztán az organikus fejlődés és a HR-folyamatok automatizálása volt.
2026. 03. 04. 00:30
Megosztás:

Hogyan befolyásolják a trendek a lakberendezési árakat?

A lakberendezés világában a trendek gyorsabban váltják egymást, mint valaha. Ami néhány éve még modernnek számított, ma már könnyen elavult hatást kelthet. De vajon mennyire érdemes követni az aktuális irányzatokat? És ami talán még fontosabb: mennyivel drágább egy divatos megoldás? A trendek nemcsak esztétikai kérdésként jelennek meg a lakberendezésben, de komoly árbefolyásoló tényezők is lehetnek.
2026. 03. 03. 23:59
Megosztás:

NATO-főtitkár: Irán nukleáris fejlesztése Európára is veszélyt jelent

A NATO főtitkára keddi szkopjei látogatása során ismételten védelmébe vette Izrael és az Egyesült Államok Irán elleni támadásait, hangsúlyozva, hogy Teherán nukleáris és ballisztikus képességeinek fejlesztése nemcsak Izraelre, hanem Európára is komoly fenyegetést jelent.
2026. 03. 03. 23:30
Megosztás:

Fontos jogszabályváltozások: bizonyos fogyasztói jogok ezentúl KKV-kra is kiterjednek

Fogyasztói jogokat kapnak a mikro-, kis- és középvállalkozások több jogszabály-módosításának köszönhetően – hívja fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda. Márciustól a kötelező jótállás alá eső fogyasztási cikkekre vonatkozó szabályok is kiterjednek az érintett cégekre, ami számos új kötelezettséget ró a kiskereskedőkre.
2026. 03. 03. 23:00
Megosztás:

Nemzetközi áttörésre készül a magyar fejlesztésű AIDA alkalmazás

Nemzetközi sikert remél az AIDA (Artificial Intelligence Data Assistant) kiskereskedelmi döntéstámogató rendszertől fejlesztője, a Laurel Kft. az első piaci visszajelzések alapján.
2026. 03. 03. 22:30
Megosztás:

A Polgári Bank ügyfelei mától a MagNet Bank közösségének tagjai

Sikeresen lezárult a Polgári Bank Zrt. állományának átruházása a MagNet Magyar Közösségi Bank Zrt.-re. 2026. február 28-tól a Polgári Bank érintett ügyfelei automatikusan a MagNet Bank ügyfeleivé váltak. A mindennapi bankolás zavartalan: a számlaszámok és a szerződéses feltételek változatlanok maradnak, a digitális szolgáltatások pedig a MagNet korszerű elektronikus csatornáin érhetők el tovább.
2026. 03. 03. 22:00
Megosztás:

Telefonon egyeztetett az orosz és az iráni külügyminiszter

A közel-keleti válságról tárgyalt telefonon Szergej Lavrov orosz és Abbász Aragcsi iráni külügyminiszter - közölte kedden a moszkvai diplomáciai tárca.
2026. 03. 03. 21:30
Megosztás:

Az Országgyűlés elfogadta a Gazdasági Versenyhivatal 2025-ös beszámolóját

Az Országgyűlés Gazdasági bizottsága elfogadta a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) 2025. évi tevékenységéről és a versenytörvény alkalmazásával összefüggő tapasztalatairól szóló beszámolóját. Rigó Csaba Balázs, a GVH elnöke a bizottsági ülésen kiemelte: „Megvédjük a fogyasztókat, támogatjuk a nemzetgazdasági folyamatokat és együttműködünk a jogkövetésre törekvő vállalkozásokkal.” A GVH Versenytanácsa 2025-ben több mint 3,7 milliárd forint bírságot szabott ki és 3,3 milliárd forint bírságcsökkentést adott az együttműködő vállalkozásoknak. Az Európai Unió versenyhatóságai közül a GVH az elsők között rendelkezik a parlament által elfogadott 2025-ös beszámolóval.
2026. 03. 03. 21:00
Megosztás:

Terméskieséshez vezethet, ha a gazdák túl takarékos üzemmódra váltanak

A Nyír-Chem Kft. februárban kétnapos tavaszváró ügyfél-konferenciát szervezett a Nyírségben, amelyre az ország számos pontjáról érkeztek gazdálkodók. A közel száz fős rendezvény célja a hazai és nemzetközi agrártrendek, a gazdasági helyzet és a digitális innovációk bemutatása, valamint a szakmai iránymutatás nyújtása a 2026-os szezon kezdetén.
2026. 03. 03. 20:30
Megosztás: