Ilyen gyakran indokolt a fogorvos látogatása
A fogászati rendelő felkeresése tehát mindenképpen legyen rutinszerű, így nagyobb eséllyel előzhetjük meg a problémákat.
Milyen gyakran érdemes fogorvoshoz menni?
Az esetek többségében megvárjuk, amíg fájdalom jelentkezik, ez azonban már előrehaladott fogkárosodást jelent. Ha a szájüreget évente két alkalommal megvizsgálja a szakember, akkor biztosak lehetünk benne, hogy nem maradnak rejtett problémák, mondta el Dr. Farkas Mariann, a Fehér Dental – fogorvos Budapest oldal rendelőjétől. A gyulladások ugyanis időzített bombaként működnek, egyik napról a másikra érezhetünk akkora fájdalmat, amit már csak a fog eltávolításával lehet enyhíteni.
Az eszközök segítségével az orvos még a legapróbb tüneteket is feltárja, így időben fényt deríthet a fogközi kezdeti szuvasodására, valamint a fogkő okozta ínygyulladásra. A felmérések szerint az emberek nagy része azonban csak 5-6 évente jár el fogorvoshoz, csak akkor, ha már nem bírja tovább a fájdalmat, ez pedig egy igen rossz szokás hazánkban. Érdemes a rendszeres ellenőrzésre már a gyerekeket, egészen fiatal korban is szoktatni.
Miért fontos, hogy rendszeresen járjunk fogorvoshoz?
Ahhoz, hogy hosszú távon megőrizhessük a fogak rágóképességét, elengedhetetlen a fogak jó csontállománya. Ezt sok minden veszélybe sodorhatja, nemcsak akkor, ha nem megyünk rendszeresen fogászatra, hanem akkor is, ha nem a megfelelő ételeket esszük és nem jól mosunk fogat.
Másik veszélyforrás az elhanyagolt szuvasodás, ami idővel tovaterjed és nem áll meg. Minél tovább halogatjuk a fogorvos meglátogatását, annál nagyobb az esélye a maradandó károsodásnak. A szuvasodás sokszor a fogat tartó szövetekre és a gyökérre is átterjed, ami kezeletlen esetben fertőzést okoz, érinti a csontot, ami aztán elpusztul, így fogvesztést okoz.
Nagy gond lehet még a fogkő tartós jelenléte, amely a fogzománc gyengülését eredményezheti. Ami így nem képes ellátni a védőfunkcióját, ennek hatására a fog szuvasodni kezd. Ha pedig a baktériumok tartósan jelen vannak, akkor a fog szöveteit, valamint a csontot is veszélybe sodorja. Amennyiben tehát nem történik meg a helyreállító kezelés, abban az esetben nagy valószínűséggel elveszíthetjük a fogunkat. Fogfehérítés esetén is ezzel kezdi a szakember.
Mi történik egy fogászati kezelés során?
Ha valaki rendszeresen eljár a félévente szükséges szűrővizsgálatokra, akkor tisztában van vele, hogy mi történik a rendelőben. A fogorvos ilyenkor ellenőrzi a fogakat, a nyálkahártyát, az ínyt, valamint a nyelv állapotát. Ezzel képet kap arról, hogy milyen rejtett elváltozások vannak a szájüregben, aminek köszönhetően megelőzhető a probléma továbbterjedése, az esetleges szövődmények kialakulása.
A rutineljárás tehát arra van, hogy fájdalommentes kezeléssel a szakember helyrehozhasson egy olyan apróbb gondot, ami később akár nagyobb veszélyt is jelenthet a fogakra.
A konzultáció további előnye még, hogy a fogorvos tanácsot adhat azzal kapcsolatban, hogyan ápoljuk jobban a fogainkat, így kevesebb esélyt adva a gyulladások kialakulásának.