Indiában vendégszerepel a Magyar Állami Operaház

Ifjabb Johann Strauss A denevér című operettjével és Erkel Ferenc Bánk bán című operájával mutatkozik be a Magyar Állami Operaház a héten Indiában.

Indiában vendégszerepel a Magyar Állami Operaház

A dalszínház szerdától vasárnapig a Nemzeti Előadóművészeti Központ (National Centre for the Performing Arts - NCPA) meghívására India legnagyobb és leggazdagabb városában, a 12,5 milliós lakosú Mumbaiban vendégeskedik - közölte az Operaház hétfőn az MTI-vel.

A denevér című művet három alkalommal adják elő Szinetár Miklós 2001-es rendezésében, Kovácsházi István (Eisenstein), Horti Lilla (Rosalinda), Sándor Csaba (Frank), Haris Nadin (Orlovszkij), Balczó Péter (Alfréd), Haja Zsolt (Falke), Ujvári Gergely (Blind), Rácz Rita (Adél), Vida Péter (Frosch) és Kapi Zsuzsanna (Ida) előadásában.

A produkcióban közreműködik a Magyar Állami Operaház Énekkara (karigazgató Csiki Gábor) és az NCPA 2006-ban alakult rezidens együttese, az Indiai Szimfonikus Zenekar (Symphony Orchestra of India - SOI), amelyet a Magyar Állami Operaház Zenekarának szólamvezetői és Cser Ádám karmester készít fel a produkcióra.

Szombaton Erkel Ferenc Bánk bán című operája hangzik el az indiai közönség előtt koncertszerű előadásban, Nagy Viktória jelmezeiben, Kovácsházi István (Bánk), Rőser Orsolya Hajnalka (Melinda), Gál Erika (Gertrúd), Balczó Péter (Ottó), Rezsnyák Róbert (II. Endre / Biberach), Sándor Csaba (Petur bán), Haja Zsolt (Tiborc) és Ujvári Gergely (Királyi tiszt) előadásában.

A produkcióban ezúttal is a Magyar Állami Operaház Énekkara és az Indiai Szimfonikus Zenekar működik közre a Magyar Állami Operaház Zenekarának szólamvezetőivel közösen, Cser Ádám vezényletével. Mindkét előadás helyszíne az 1969-ben átadott, számos műfajnak otthont adó Nemzeti Előadóművészeti Központ öt színházterme közül a legnagyobb, az 1999-ben megnyílt és több mint 1100 fő befogadására alkalmas Jamshed Bhabha Színház.

Nem a mumbai fellépés az egyedüli ázsiai vendégszerepés idén ősszel az Opera életében. A társulat október 28. és november 13. között öt év után tér vissza Japánba egy tizenkét állomásos turnéra, ezúttal Szinetár Miklós A varázsfuvola című, 2014-es rendezésével - emelik ki a közleményben.

Miért érdemes purhab szigetelésben gondolkodni?

Beléptél már olyan lakásba, ahol a hőingadozás azonnal feltűnt? Talán túl meleg volt, vagy éppen fagyos hideg fogadott. Ez a helyzet sokak számára ismerős lehet. A hatékony szigetelés, például a purhab használata segíthet a probléma megszüntetésében, miközben hosszú távon is gazdaságos választásnak bizonyul. De miért választják egyre többen a purhab szigetelést, és mire kell számítanod az árakat illetően?
2025. 09. 15. 14:30
Megosztás:

Súlyos kérdések az Otthon Startról, amit tisztázni kell

Egy kolléga felhívta a figyelmet, hogy ne csak a költségekre koncentráljak, amellyel korábban számoltam, hanem mint befektetéseket hasonlítsam össze a különböző variációkat. S ha már ezt tesszük, akkor persze érdemes megnézni azt is, hogy mi van, ha csak simán befektetünk állampapírba - gondolkodott el az Otthon Start Program kapcsán az ERSTE elemzője.
2025. 09. 15. 14:00
Megosztás:

Az íjak szerepe napjainkban

Az íj az emberiség egyik legrégebbi fegyvere, amelynek története évezredekre nyúlik vissza. A vadászatban és a harcokban hosszú ideig nélkülözhetetlen szerepet játszott, ám a tűzfegyverek elterjedésével katonai és gyakorlati jelentősége fokozatosan háttérbe szorult.
2025. 09. 15. 13:30
Megosztás:

Németh Zsófia az ING Bank új HR vezetője

2025. szeptember 15-től Németh Zsófiát nevezték ki az ING Bank HR-vezetőjének Magyarországon.
2025. 09. 15. 13:00
Megosztás:

Trump közös oroszellenes szankciókat javasol a NATO-nak

Az amerikai elnök szombaton arról beszélt, hogy kész jelentős szankciókat bevezetni Oroszország ellen, amennyiben az összes NATO-ország ugyanazt teszi, valamint felfüggesztik az orosz olaj vásárlását.
2025. 09. 15. 12:30
Megosztás:

Nem tétlenkedtek a hitelminősítők

A Fitch egy fokozattal „A” kategóriára javította a portugál államadóság besorolását, stabil kilátás mellett.
2025. 09. 15. 12:00
Megosztás:

Acéltokok – a modern építészet tartóoszlopai

Amikor építési megoldásokról kerül szó, az ajtótokok sokszor háttérbe szorulnak az ajtólaphoz képest, pedig mind funkcionálisan, mind biztonsági szempontból fontos szerepet játszanak.
2025. 09. 15. 10:30
Megosztás:

NAV: újabb adategyeztetési kampányt indul

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) hétfőn újabb adategyeztetési kampányt indít az online számlaadatok és az áfabevallások eltéréseinek tisztázására. Ezúttal azokat szólítja meg a hivatal, akik nullás bevallást adtak be annak ellenére, hogy online számlaadataik szerint 2025 júliusában volt forgalmuk - hívta fel a figyelmet legfrissebb közleményében az adóhatóság.
2025. 09. 15. 10:00
Megosztás:

Emelkedtek a nemzetközi kötvényhozamok, a forint egyéves csúcson zárt az euróval szemben

A múlt héten a leginkább figyelt események nem okoztak érdemi meglepetést.
2025. 09. 15. 09:00
Megosztás:

Ismét új csúcson zárt a Nasdaq, de a többi nagy index lefelé tendált

A Nasdaq pénteken újabb rekordmagas záróértéket ért el. A befektetők a Federal Reserve e heti kamatdöntő ülésére vártak, ahol széles körben számítanak kamatcsökkentésre, a munkaerő-piaci lassulás ellensúlyozására.
2025. 09. 15. 08:30
Megosztás:

Enyhén estek a nyugat-európai piacok, de a hetet pluszban zárták, a BUX-nak azonban nem volt jó hete

Többnyire enyhén estek pénteken a nyugat-európai piacok, a páneurópai STOXX 600 0,1%-kal alacsonyabban zárt (DAX: -0,05%, CAC40 0,02%, FTSE100 -0,2, FTSMIB 0,3%).
2025. 09. 15. 08:05
Megosztás:

Csökken a zaj- és forgalmi terhelés a Bodrogközben

Ismét jelentősen csökken Tokaj környékén és a Bodrogközben a lakosságot érő zaj- és forgalomterhelés az Építési és Közlekedési Minisztérium legújabb intézkedésének köszönhetően.
2025. 09. 15. 06:00
Megosztás:

A mikrostressz a modern élet rejtett csapdája

A szeptember a testi-lelki megújulás ideje lehet – hangsúlyozzák szakértők, akik szerint a mikrostressz a modern élet egyik legkárosabb, ám sokszor észrevétlen kísérője.
2025. 09. 15. 05:00
Megosztás:

Az ETF-ek négy árnyoldala – miért nem mindig biztonságos befektetés?

Az ETF-ek (exchange-traded funds, tőzsdén kereskedett alapok) az elmúlt években óriási népszerűségre tettek szert világszerte. Egyre többen tekintenek rájuk „biztonságos befektetésként”, de a szakértők arra figyelmeztetnek: a látszat csalhat. Bár valóban olcsó, rugalmas és széles körben hozzáférhető befektetési eszközről van szó, az ETF-ek is hordoznak kockázatokat.
2025. 09. 15. 04:00
Megosztás:

Alig ülnek buszra vagy vonatra a szlovének

A szlovénok közel kétharmada nem használt tömegközlekedési eszközt tavaly - derült ki az Európai Mobilitási Hét előtt a szlovén statisztikai hivatal által közzétett adatokból.
2025. 09. 15. 03:00
Megosztás:

Szünetelhetnek a Magyar Telekom szolgáltatásai

Hálózati korszerűsítés miatt a héten időszakosan több településen és fővárosi kerületben is szünetelhetnek a Magyar Telekom Nyrt. szolgáltatásai. A társaság a honlapján közölt felsorolásban jelezte: a munkák miatt az otthoni internet, tv- és telefonszolgáltatásban is lehet kiesés, akár több órán át is.
2025. 09. 15. 02:00
Megosztás:

A natív staking fogalma, jelentése és gyakorlati működése

Natív staking: Hogyan működik a kriptovaluták saját blokkláncon történő lekötése és mit jelent ez a befektetők számára?
2025. 09. 15. 01:00
Megosztás:

A DePIN fogalma, jelentése és értelmezése a kriptotérben

Hogyan épül a jövő decentralizált fizikai infrastruktúrája blokkláncon keresztül?
2025. 09. 15. 00:01
Megosztás:

Trump: Gyógyulnia kell Amerikának

Donald Trump amerikai elnök szerint az Egyesült Államoknak meg kell gyógyulnia a megosztottság okozta sebekből - az amerikai elnök erről az NBC News televízió vasárnapi politikai magazinjának adott telefoninterjúban beszélt.
2025. 09. 14. 23:00
Megosztás:

Hétfőtől lehet pályázni a Magyarország Ifjúsági Fővárosa 2026 címre

Hétfőtől lehet pályázni a Magyarország Ifjúsági Fővárosa 2026 címre, amelyet egy magyarországi és egy külhoni település viselhet majd 2026. január 1. és december 31. között.
2025. 09. 14. 22:00
Megosztás: