Infláció, forint árfolyam és Richter részvény
Az üzemanyagárak pedig 9,5 százalékkal. Így az éves infláció 3, míg a havi változás -0,1 százalék lett a várt 3,1 és 0 százalékos változással szemben. Üröm az örömben, hogy a maginfláció továbbra is magas, 4,8 százalék. Ez magasabb, mint az augusztusi 4,6 százalék volt.
Nincs okunk tehát hátradőlni, hiszen látjuk az üzemanyagok drágulását, na meg amúgy is, az infláció visszatalál a maginfláció környékére. Szóval az év vége felé újra 4 százalék fölött lehet az adat, ami viszont már kilóg a jegybank célzónájából. Az Erste makroelemzői szerint a dezinflációs folyamatok 2025 folyamán indulhatnak el újra.
Viszont az – legalább átmenetileg – örömteli hír, hogy a havi inflációs változás az Eurózónában és itthon is egyaránt -0,1 százalék lett. Ez pedig azt jelenti, hogy az általunk becsült vásárlóerő paritás szerinti egyensúlyi EURHUF árfolyam nem változott. Továbbra is kicsivel 409 forint felett áll.
Becsült árváltozások a régióban az Eurózónához képest 2017 óta, s az árfolyamváltozások
Forrás: Bloomberg, Erste
Mint látható, az elmúlt néhány hónapban a forint és a cseh korona is közelített a paritáshoz, míg a lengyel zlotyi és a román lei távolodott tőle. Azaz az utóbbiak felértékelődésen, míg az előbbiek relatív leértékelődésen mentek keresztül a vásárlóerő paritáshoz képest.
A forint esetében egyértelműen a relatív carry és a kockázati étvágy együttes csökkenése okozta a gyengülést. Az utóbbi napokban ebben változás állt be, az EKB (kamatcsökkentés) és az MNB (kamat tartás) nyilatkozatainak, illetve a kockázati étvágy javulásának köszönhetően.
S akkor a harmadik témánk a mai napon: Tegnap a Richter újabb, fontos lépést jelentett be. A pikkelysömör, vastagbélgyulladás és Crohn betegség kezelésére szolgáló Stelara (ustekinumab) szernek a Bio-Thera által kifejlesztett biogenerikus készítményét forgalmazhatja az EU-ban, ha az EMA engedélyezi a gyógyszert (nagy valószínűséggel) a közeljövőben.
Az originális szer világszerte mintegy 11 milliárd dollár, az EU-ban 3,9 milliárd dollár körüli árbevétellel rendelkezik. A J&J még az év elején megállapodást kötött a versenytársakkal, hogy a bioszimiláris készítmények csak 2025 után jelenjenek meg a piacon annak ellenére, hogy a gyógyszer szabadalmi védettsége már lejárt. Így a Richter is nagy valószínűséggel a jövő év második felétől forgalmazhatja majd a készítményt.
A piacon valószínűleg hat versenytárssal kell majd osztoznia, miközben a bioszimiláris készítmény valószínűleg 15-35 százalékkal olcsóbb lesz, mint az originális. Ha pedig a bioszimilárisok megszerzik a piac 50 százalékát, akkor a Richter az értékesítés felfutását követően valószínűleg 100 millió euró fölötti árbevételre számíthat ebből a készítményből és évente. Vagyis ez a lépés is fontos mérföldkő abban a folyamatban, amelynek során a biotechnológiai üzletág nyereségessé tétele a cél 2027 környékére.