Ingyenhitellel csábítanak a boltok és a webáruházak karácsony előtt

Történelmi csúcsokat dönt majd 2024-ben az áruhitelezés. Gergely Péter, a BiztosDöntés.hupénzügyi szakértője szerint karácsonyra hatalmas, 0%-os THM-es akciókkal készültek a bankok és a kereskedők – az eddigi akcióknak köszönhetően az áruhitel kamatok átlaga messze a személyi kölcsönök hitelterhe alatt van.

Ingyenhitellel csábítanak a boltok és a webáruházak karácsony előtt

Csúcsévet zár 2024-ben az áruhitelezési piac. Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint ez azt jelenti, hogy áruhitel-szerződések száma meghaladja majd a 2019-es 172 700 darabot, a folyósított összeg pedig magasabb lesz, mint a tavalyi 41 milliárd forint, a szakértő várakozásai szerint a 45 milliárd forintos határon is túlszalad majd a piac.

Gergely Péter ezt a vélekedést arra alapozza, hogy az év első 10 hónapjában kötött áruhitel szerződések darabszáma meghaladta a 141 300-at, amelyekben 36,5 milliárd forintra szerződtek az ügyfelek. Éves szinten a folyósított összegben 15, darabszámban pedig 12,5 százalékos növekedést mutat a Magyar Nemzeti Bank (MNB) statisztikája.

Abszolút kihelyezési csúcs jöhet

A BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője szerint beszédes, hogy a jegybanki adatsorban 2024 szeptemberét megelőzően összesen 6 olyan hónapot lehet találni, ahol a folyósított áruhitelek összege meghaladta a 4 milliárd forintot. Idén szeptemberben 4,21, októberben pedig 4,48 milliárd forint értékben vettek fel áruhitelt az emberek a boltokban kihelyezett áruhitel pultoknál, illetve a webáruházakban. Mindkét esetben történelmi csúcsról beszélhetünk, ilyen magas összegű folyósítás korábban nem volt.

Gergely Péter arra emlékeztet, hogy az áruhitelek esetében az igazi csúcsidőszak november-decemberre tehető. Az eddigi abszolút áruhitel kihelyezési csúcsot 2023 decemberében könyvelték el, amikor az ügyfelek áruhitel-igénylése megközelítette a 4,9 milliárd forintot. Ezt az értéket a BiztosDöntés.hu szakértője szerint egészen biztosan meghaladja majd idén a piac. 

A szerződések számában ugyanakkor szép számmal találunk az idei őszi folyósításoknál több kontraktust: az elmúlt másfél évtizedben a legtöbb szerződés 2021 decemberében köttetett, amikor a fogyasztók több, mint 20 150 áruhitel szerződés keretében 4,36 milliárd forintnyi áru kifizetését kérték részletekben. Idén szeptemberben 16 060, októberben 17 177 szerződést kötöttek az ügyfelekkel a bankok, ami mindkét hónapban 22 százalékot meghaladó szerződésszám növekedést jelentett éves szinten. Ilyen ütemű bővülésre utoljára 2022 tavaszán volt példa - ám akkor a növekedést egyértelműen az alacsony bázis okozta.

Egyre többen veszik igénybe – fogytán a tartalékok

A BiztosDöntés.hu számításai szerint a karácsony közeledtével ismét növekedésnek indultak az átlagos szerződési összegek: az elmúlt két hónapban már 260 ezer forintot meghaladó összegű terméket fizettek ki áruhitellel az emberek – miközben a tavaszi hónapokat még 250 000 forintos átlagos hitelösszeg jellemezte. 

Gergely Péter szerint egyértelműen látszik ugyanakkor az áruhitel felvételben az infláció, hiszen 2021 második felét megelőzően az átlagos áruhitel összeg bőven 200 000 forint alatt maradt. Ez az összeg futott fel 2022-re 230 000 forint környékére, majd jutott 2023 októberében a 298 000 forintos abszolút csúcsértékre. 

A szakértő szerint az elmúlt hónapokban lecsökkent átlagos hitelösszeg azt is jelezheti, hogy a pénzromlás idején felélt tartalékok miatt a családok egyre nagyobb része vásárolja meg hitelből a szükségessé vált háztartási berendezést. Ugyanezen okból várja azt a BiztosDöntés.hu szakértője, hogy a karácsonyi időszakban számos ügyfél használja majd ki a pénzintézetek és a kereskedők által kínált kedvezményes, akár 0 százalékos THM-mel (teljes hiteldíj mutatóval) futó áruhitel finanszírozási akciókat.

Kedvezőbb a kamat, mint a személyi kölcsönnél

Azt, hogy a kedvezményes akciók jelen vannak a piacon a BiztosDöntés.hu szakértője szerint mindennél jobban mutatja, hogy miközben a személyi hitelek átlagos hitelköltsége csak 2024 októberére tudott 17 százalékra csökkenni, addig a megkötött áruhitel szerződések átlagos hitelköltsége 12,7 és 14,2% közötti volt az év tizedik hónapjában. 

Áruhitel akciók most is futnak, a Cetelem kínál 0% THM-el futó áruhitelt az Alza.hu-nál és az Euronics-nál 20 hónapra 50 ezer és 2 millió forint közötti összegben, az Auchanban pedig 10 hónapra 30 ezer és 2 millió forint közt. A Media Marktban 50 ezer és 1 millió forint közötti összeg felvételéhez 22 hónapra 0%-os THM-mel futó akciót hirdetett az MBH Bank. 

Az emag.hu esetében 4 hónapos futamidőre a Cetelem, a Cofidis és az OTP Bank 0%-os THM-es akciójával számolhatunk – eltérés a minimum és a maximum igényelhető hitelösszegben van: míg az OTP-nél 30 ezer és 1 milliót forint közt igényelhető az áruhitel, addig a Cofidisnél 40 ezer és 1,5 millió forint közt, a Cetelemnél pedig 25 ezer és 2 millió forint között. 

Hasonló kondíciók mellett 10-15 hónapra Samsung készülékeket, 20 hónapos törlesztési időtartamra pedig bármely emagon forgalmazott termékre szintén jár a kamat- és költségmentes hitel a fenti 3 szolgáltatónál. 

Ezek a települések vonzották a legtöbb turistát az előző évben Magyarországon

Továbbra is meghatározó a Balaton népszerűsége a belföldi utazók körében – derült ki a Szallas.hu2025-os eredményeiből. A települések rangsorát Budapest, Siófok és Eger vezették tavaly. Az online fizetett előző évi foglalások összértékének csaknem 27 százalékát a SZÉP-kártyások adták.
2026. 01. 29. 19:30
Megosztás:

Csúcsra pörgött a SZÉP-kártya decemberben: 42%-kal bővült a felhasználás

A SZÉP-kártya tavaly decemberben a családok kikapcsolódása mellett ünnepi vásárlásaikat is kiemelten támogatta. A Kormány ugyanis 2025. december 1. és 2026. április 30. között ismét lehetővé tette a hideg élelmiszer vásárlását SZÉP-kártyával.
2026. 01. 29. 19:00
Megosztás:

Egy iroda funkciója napjainkban – valóban szükség van rá?

Mivel a munkavégzési formák lehetőségei az utóbbi években egyértelműen bővültek, sok helyen a munkarend is szignifikánsan átalakult. Ezzel együtt ugyanakkor sokan továbbra is a jelenlétben és a közös terek előnyeiben hisznek.
2026. 01. 29. 18:30
Megosztás:

Zuhan az USDC stabilcoin piaci kapitalizációja – vészjelzés a kriptopiacon?

2026 januárja meglepő fordulatot hozott a kriptovaluták világában: a legnagyobb stabilcoinok, különösen az USDC, jelentős visszaesést szenvedtek el. A 6,5 milliárd dolláros piaci kapitalizáció-csökkenés nemcsak az USDC-t, hanem az egész kriptós ökoszisztémát megrázta – a Bitcoin likviditása csökken, a DeFi-platformok visszaesnek, és egyre több befektető fiatba menekül. Vajon csak átmeneti zavarról van szó, vagy egy mélyebb trend körvonalazódik?
2026. 01. 29. 18:00
Megosztás:

Európa Tanács: Grönland jövőjéről csak Grönland és Dánia dönthet

A Grönland jövőbeli státuszával, illetve a Dániával ápolt kapcsolataival összefüggő döntéseket csak Grönland és Dánia népe hozhat - foglalt állást az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése (PACE) csütörtökön.
2026. 01. 29. 17:30
Megosztás:

Túl hangos reklámok miatt bírságolt a Médiatanács

A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa több médiaszolgáltatóra is bírságot szabott ki a reklámok hangereje miatt. A testület ezenkívül szerződéses kötelezettségek megsértése miatt is szankcionált egy médiaszolgáltatót.
2026. 01. 29. 17:00
Megosztás:

8 millió dolláros tőkebeáramlás az amerikai spot Ethereum ETF-ekbe

2026. január 28-án megdöbbentő fordulat következett be az amerikai spot Ethereum ETF-piacon: nettó 28 millió dollár áramlott be a termékekbe egyetlen nap alatt. A korábbi nap kiáramlásai után ez az inflow fordulópontként értelmezhető, melyet szinte teljes mértékben a BlackRock zászlóshajója, az iShares Ethereum Trust (ETHA) vezérelt. A tőkebeáramlás újraéledő intézményi bizalmat jelez, és megerősíti, hogy a spot kriptoalapú ETF-ek fontos szereplőivé válnak a pénzügyi ökoszisztémának.
2026. 01. 29. 16:30
Megosztás:

Megtérül a továbbtanulás? A legtöbb esetben igen, de nem mindegy, hogy mennyi idő alatt

Sokan kérdezhették azt maguktól a főiskolán ülve, hogy tényleg megéri-e a továbbtanulás? A Bankmonitor szakértői megvizsgálták ezt a kérdést, cikkükből kiderül, hogy mennyi idő alatt térülhet meg a tanulásra „elvesztegetett” idő a diploma után elnyerhető jobb állások és fizetések miatt.
2026. 01. 29. 15:30
Megosztás:

Magasabb béremelés lesz a Magyar Postánál

A Magyar Posta és a Postás Szakszervezet között korábban megkötött kétéves megállapodás módosításával az eredetileg tervezett 7 százalék helyett összesen 10 százalékkal emelkednek a bérek a vállalatnál: január 1-jétől 7 százalék, július 1-jétől további 3 százalék béremelés valósul meg - jelentette be csütörtöki Facebook-bejegyzésében Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter.
2026. 01. 29. 15:00
Megosztás:

Beindult a kereslet a vállalati hitelpiacon a fix 3 százalékos kkv-hitelek hatására

Beindult a kereslet a vállalati hitelpiacon a fix 3 százalékos kkv-hitelek hatására - mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) kis- és középvállalkozások fejlesztéséért, technológiáért és védelmi iparért felelős államtitkára csütörtökön a TV2 Mokka című műsorában.
2026. 01. 29. 14:30
Megosztás:

Kriptó vagy bukás? 3 éven belül sorsdöntő fordulat jöhet a Bitcoin és az altcoinok piacán

A kriptopiac válaszúthoz érkezett – legalábbis Noelle Acheson kriptostratéga szerint, aki szerint a következő három év kritikus lesz a teljes szektor jövője szempontjából. Miközben az intézményi érdeklődés fokozódik, a szabályozási bizonytalanság továbbra is fékezi az előrelépést. Vajon képes lesz a piac önállóan megerősödni, vagy elmarad a tömeges elfogadás, és eljelentéktelenedik a kriptovilág?
2026. 01. 29. 14:00
Megosztás:

Február 2-ig várja a NAV a lakhatási támogatások adatait

2025. január 1-től kedvező adózással támogathatják a munkáltatók a 35 év alatti munkavállalóik lakhatását. Az erről szóló adatszolgáltatást 2026. február 2-ig küldhetik be a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnak (NAV) kizárólag elektronikusan, a KLAKTAM jelű nyomtatványon, amely az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazásban (ONYA) és idén még az Általános Nyomtatványkitöltő Keretprogramban (ÁNYK) is elérhető. Az egyébként rövid, néhány rovatos űrlapon az ingatlan azonosító adatairól, valamint a támogatás céljáról kell nyilatkozni, a kitöltést a NAV útmutatóval is segíti.
2026. 01. 29. 13:30
Megosztás:

Kiemelkedő évet zárt az idegenforgalom – MBH gyorselemzés

Erős éve volt tavaly a turizmusnak: a turisztikai szálláshelyeken 7,3%-kal több, összesen közel 19,5 millió vendéget regisztráltak, emellett az összes árbevételük is 12%-kal volt magasabb mint 2024-ben. A turizmus év végén, decemberben is kiemelkedően tudott bővülni: a szálláshelyeken közel 1,4 millió vendég 3,2 millió vendégéjszakát töltött el. A vendégek száma 12 a vendégéjszakáké 9,2 %-kal nagyobb volt az egy évvel korábbinál. Az idegenforgalom bővülésének folytatódására számítunk 2026-ban is, összhangban a nemzetközi trendekkel. A hazai növekedést támogatja a reálbérek emelkedése, valamint a kormányzati transzferek.
2026. 01. 29. 13:00
Megosztás:

USDD 2.0 egy év után: Mit üzen az 1 milliárd dolláros mérföldkő a stabilcoin piacnak?

Egy év telt el azóta, hogy a decentralizált, dollárhoz kötött stablecoin, az USDD új korszakba lépett a 2.0-ás átalakulásával. A stabilcoin szinte észrevétlen infrastruktúrának indult, de ma már átláthatóságot, hozamtermelést és multichain funkcionalitást kínál a DeFi világában. A rendszer mostanra átlépte az 1,4 milliárd dolláros TVL-t – de a történet csak most kezdődik igazán.
2026. 01. 29. 12:30
Megosztás:

Visszapattant a dollár az 1,2-es csúcsról

Az EUR/USD 1,19-ig esett a hét eleji, 4 éves csúcsról, miután Scott Bessent amerikai pénzügyminiszter kizárta, hogy interveniálnának a jen árfolyama mellett.
2026. 01. 29. 11:30
Megosztás:

A Worldcoin szárnyal, miután az OpenAI saját közösségi hálózaton dolgozik – biometrikus azonosítással

A Worldcoin (WLD) token ára meredeken emelkedett, miután napvilágot láttak a hírek, miszerint az OpenAI egy új közösségi média platform fejlesztését tervezi, amely kizárólag hitelesített, valódi embereket engedne be. A projektben kulcsszerepet kaphat a Worldcoin biometrikus azonosítási technológiája – nem véletlen, hogy a piac azonnal reagált.
2026. 01. 29. 11:00
Megosztás:

A Fed döntése sem mozgatta meg a tengerentúli piacokat, melyek kivártak a nagy tech cégek gyorsjelentései előtt

Nem mozdultak a tengerentúli piacok érdemben: az S&P és a Dow stagnált, a NASDAQ enyhe emelkedéssel zárt, a kereskedés korábbi szakaszában az S&P először járt 7000 pont felett, amely szintet azonban nem tudta tartani.
2026. 01. 29. 10:30
Megosztás:

Eséssel zárták a szerdát a nyugat-európai részvények

Eséssel zárták a szerdát a nyugat-európai részvények, miután a luxusszektor papírjai gyengültek, és a befektetők óvatosak maradtak a közelgő technológiai gyorsjelentések, valamint a Federal Reserve kamatdöntése előtt. A páneurópai STOXX 600 0,8%-kal alacsonyabban zárta a napot, a luxusszektort képviselő részvények 3,8%-os esésükkel vezették a gyengülést, a tegnapi már a negyedik egymást követő mínuszos napjuk volt. A Louis Vuittont és a Tiffanyt is tulajdonló LVMH részvényei 7,9%-ot estek, miután Bernard Arnault vezérigazgató óvatosságra intett az előttünk álló évet illetően.
2026. 01. 29. 09:30
Megosztás:

Nem okozott meglepetést a Fed

Nem okozott meglepetést a Fed, miközben a Meta és Tesla gyorsjelentéseit inkább jól fogadta a piac, de a Microsoft csalódást okozott.
2026. 01. 29. 09:00
Megosztás:

Az Egyesült Arab Emírségek engedélyezte az első dollárfedezetű stabilcoint, az USDU-t

Az Egyesült Arab Emírségek újabb történelmi lépést tett a digitális pénzügyi innováció felé: a Központi Bank hivatalosan is jóváhagyta az USDU-t, az első amerikai dollár által fedezett stabilcoint (stablecoin), amely teljes mértékben szabályozott keretek között működik. A döntés komoly áttörést jelent a digitális eszközök globális elfogadottságában, miközben példát mutat más nemzeteknek is a kriptoszabályozás terén.
2026. 01. 29. 08:30
Megosztás: