Iránykereső techszektor mellett növekedtek a tőzsdék a tengerentúlon
A második helyre a rendkívül ambivalens napot záró technológiaszektor 1,4%-os emelkedése került, amelyet olyan cégek segítettek, mint az Nvidia (+5,4%), SMC (+8,0%), vagy az Intel (+1,9%), de visszafogta többek között az AMD (-6,3%) vagy a Palantir (-2,4%), illetve megemlíthető a tegnapi nap legnagyobb csalódása az Alphabet (-7,3%), miután kedden a piaczárást követően kedvezőtlen bevételnövekedést jelentett be a felhőalapú szolgáltatásai esetében, emellett a vártnál nagyobb, 75 milliárd dolláros beruházást irányzott elő az idei AI- fejlesztésre. A technológiaszektor láthatóan továbbra is keresi az irányt a Deepseek-kel kapcsolatos híreket követően.
A Tesla 3,6%-os esése részben Elon Musk kérdéses politikai tevékenységéhez köthető. Most azzal váltott ki felháborodást, hogy a DOGE nevű állami szervezete révén hozzáfért az államkincstár fizetési rendszeréhez, ami lehetővé teszi számára, hogy a kifizetések leállításával potenciálisan ellehetetlenítse a kormányhivatalokat. Musk kérdéses politikai tevékenysége a csökkenő európai autóeladási számokban is tetten érhető volt januárban. Az említett eseményeknek megfelelően a két legrosszabbul teljesítő szektor a Teslát tartalmazó nem alapvető fogyasztási javak (-1,1%), illetve a Google anyavállalatát is magában foglaló kommunikációs szolgáltatások szektora volt (-1,0%).
Adatfronton az ISM feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index (BMI) januárban 50,9-re emelkedett az előző havi 49,2-ről, ami 26 hónapnyi visszaesés után az első növekedést jelzi. Az új megrendelések, a termelés és a foglalkoztatás növekedett, míg a szállítások lassultak, a készletek csökkentek és az árnyomás fokozódott. Emellett az ADP adatai szerint az amerikai magánszektor 183 ezer új munkavállalót vett fel januárban, meghaladva a decemberi 176 ezret és az elemzők által várt 150 ezret. A szolgáltató szektor 190 ezer új munkahelyet teremtett, míg az árutermelő szektorokban 6 ezerrel csökkent a munkahelyek száma. Mindkét adat pozitív színben tűnteti fel az amerikai gazdaság évkezdését.
Az olajárak több mint 2%-ot estek szerdán, mivel az amerikai olajkészletek erős növekedése a kereslet gyengeségét jelezheti, ezzel párhuzamosan a kínai-amerikai kereskedelmi háború kiújulásával kapcsolatos aggodalmak pedig a gazdasági növekedési kilátásokat övező félelmet táplálták. A Brent 74,65 dolláron, a WTI pedig 71,13 dolláron állt hordónként.
(Forrás: OTP Ébresztő)