Ismét kamatot emelt a Fed
A Fed áttér adatvezérelt kamatemelésekre, azaz az újabb nagy lépés szeptemberben, lehet 50 vagy 75 bázispont is, de a piac inkább kevesebbet vár, aztán a kamatemelési ciklus erőteljesen lelassulhat, hogy a jövő év elején forduljon, s a mostani árazások szerint, jövőre már két kamatcsökkentés legyen a rendszerben. Nyílván ehhez az inflációs folyamatoknak is lassulniuk kell, amely az általános vélekedés szerint az ősz folyamán bekövetkezhet. Mindenestre a jelenlegi makrogazdasági várakozások alapján az elkövetkező fél év során komoly fordulatra számíthatunk. Ezen belül a recesszió kérdése az egyik legnagyobb kérdőjel.
Ezzel kapcsolatban a vállalti eredmények, s a vállalati várakozások adhatnak még komoly iránymutatást. A Meta esetében már most látszik a vállaltok kisebb marketing büdzséje. E miatt történetében először nem sikerölt növelnie bevételeit negyedév per negyedév alapon. A Ford elbocsátásokat tervez a jó eredmény ellenére, s hivatkozva az elektromos autók magas fejlesztési költségeire. A Qualcom és a Samsung is csökkenő keresletre számít a mobil telefonok, PC-k…stb. terén, miközben jó eredményeket tettek közzé. Vagyis már most, még a „jólétben” a költséghatékonyság növelésére, a költségek kontrolálására törekszik mindenki.
Ez pedig jó.
Ha ezek a visszafogások nem lökik recesszióba a gazdaságot, akkor lehet, hogy most nem is jön el. Ezt úgy képzelhetjük el, hogy a most visszafogott költés, ami most lassítja a gazdaságot, pótlólagos keresletként jelenik vagy jelenhet meg a várt recesszió idején, azaz kisimító hatással bír. Ha pedig csak picit megyünk bele a recesszióba, vagy akár elkerüljük azt, miközben megáll az inflációs nyomás, s a kamatok és a hozamok is csökkenni kezdenek, akkor az pozitív a részvénypiacok szempontjából. Ugyanis a profit tovább növekedhet, míg az alternatíva költség csökkenhet. Ez pedig az álmoskönyvek szerint piaci fellendülést kellen, hogy hozzon.
Ezért is lesz fontos a mai GDP adat az USA-ból. Az első negyedévben -1,6 százalékkal csökkent az amerikai GDP negyedév per negyedév alapon. Most 0,5 százalékos növekedést várnak. Ha netán a negatív tartományba csúszna, akkor már itt is lenne a technikai recesszió. ha pedig a pozitív tartományban maradna, akkor a visszafogott válllati és sok esetben lakossági fogyasztás ellenére látnánk „jó” eredményt, ami bizakodással tölthetne e bennünket a folytatás tekintetében.