Ismét lejtőn a magyar gazdaság: negatív GDP adat érkezett

A már 2022 óta tartó „cikkcakkos” teljesítmény - miszerint egy-egy negyedév emelkedését újabb visszaesés vagy visszaesések követik, és nem tud tartósan javuló pályára állni a gazdaság - az idei év elején tehát tovább folytatódott, ami gyenge alapfolyamatokról és strukturális problémákról tanúskodik.
Egyelőre a részletek nem ismertek, azokat majd csak június 3-án teszi közzé a KSH. A hivatal előzetes közleménye meglehetősen szűkszavú lett: „a bruttó hazai terméket pozitívan befolyásolta a szolgáltatások együttes teljesítménye. A gazdaság teljesítményét az ipar és az építőipar fékezte.”
Azaz az előző negyedévekre jellemző tendencia nem változott: a termelő szektorok gyenge teljesítményét a szolgáltatások tudták valamelyest ellensúlyozni, de ez most önmagában kevésnek bizonyult a jobb adathoz.
Ez egyúttal azt is jelenti, hogy felhasználói oldalról – főleg a szolgáltatásokon keresztül – a háztartások fogyasztása - amit az egyelőre még pozitív reálbér-index hajt leginkább - tudta csak támogatni a növekedést továbbra is. Az alacsony üzleti bizalom valószínűleg a beruházások további csökkenéséhez vezetett, a külső piacok gyengesége pedig kedvezőtlen export-adatokat sugall. Ráadásul ebben az adatban még nincsenek benne a vámháború lehetséges negatív hatásai, melyek a GDP-re nézve további lefelé irányuló kockázatot jelentenek az elkövetkező negyedévekben. (Nyeste Orsolya, vezető makrogazdasági elemző)