Javuló egyéni anyagi helyzetről vallanak a magyarok

A magyarok 78 százaléka tudott valamekkora összeget megtakarítani 2021-ben szemben a megelőző évi 67 százalékkal. Nőtt azok aránya is (10-ről 17 százalékra), akik számottevő, vagy kifejezetten jelentős összeget tudtak megspórolni - derül ki a KANTAR kutatásából, amely a Provident Pénzügyi Zrt. anyavállalata, az International Personal Finance (IPF) megbízásából készült.

Javuló egyéni anyagi helyzetről vallanak a magyarok

A Kantar piackutató kilenc olyan országban vizsgálta a lakosság szubjektív pénzügyi helyzetét, ahol az IPF jelen van. A felmérésben Magyarország mellett Csehország, Lengyelország, Lettország, Észtország, Litvánia, Románia, Ausztrália és Mexikó vett részt.

A felmérésből kiderült, hogy 2020-hoz képest jelentősen javult a megkérdezettek megtakarítási képessége: míg az első járvány-sújtotta évben a válaszadók mindössze 10 százaléka állította, hogy havi szinten nagy, vagy számottevő összeget tudott megtakarítani, addig 2021-ben ez az arány 17 százalékra ugrott. 61 százalék vallotta azt, hogy egy kis összeget képes megtakarítani minden hó végén. A vizsgált európai országok közül a csehek és az észtek állnak a legjobban anyagilag a saját bevallásuk szerint: előbbiek közül minden második, utóbbiak közül minden harmadik tudott számottevő vagy jelentős összeget félretenni.

Általában mennyi pénze marad havonta, figyelembe véve a kiadásait és a bevételeit?

Miközben tehát a vizsgálatba bevont magyarok 78 százaléka tudott valamekkora összeget megtakarítani 2021-ben, addig 21 százalék állította, hogy anyagi helyzete ezt nem tette lehetővé. Ez utóbbi arány csökkenést mutat 2020-hoz képest, amikor még 27 százalék vallotta ezt. Összességében tehát javuló megtakarítási képességet jeleznek a számok a magyarok körében, ami jellemző trend a többi vizsgált országban is.

Ugyanakkor jelentős generációs eltérések figyelhetők meg a megtakarítási képességeket illetően. Jellemző, hogy az 55 év feletti magyar megkérdezettek körében a legalacsonyabb azok aránya (7%), akik számottevő vagy jelentős összeget tudtak félretenni, miközben minden negyedik 18-34 év közötti fiatal képes volt erre. Az 55 év feletti válaszadók 30 százaléka állította, hogy egyetlen fillért sem tud hó végén félretenni.

Eltérés mutatkozik a megtakarítások gyakorisága és mikéntje között is. Egyértelműen pozitív fejlemény, hogy 2020-hoz képest (10%) 2021-ben 15 százalékra nőtt azon magyarok aránya, akik állításuk szerint fix összeget tesznek félre minden hó végén. Ez a fajta tudatosság főként a 35-44 éves korosztályra jellemző. 21 százalék havi gyakorisággal, de változó összeget takarított meg, és nagyjából minden harmadik válaszadó tudott valamekkora összeget, de nem rendszeresen megspórolni az elmúlt 12 hónapban.

Körülbelül mennyi időre elegendőek személyes megtakarításai vagy pénzügyi tartalékai, ha elveszítené fő jövedelemforrását?

Ami az anyagi jellegű „túlélési esélyeket” illeti, a kutatás szerint 40 százalék az aránya azoknak, akik legalább fél évig tudnák finanszírozni magukat, ha hirtelen elveszítenék jövedelemforrásukat/munkahelyüket. Jelenleg 23 százalék vallotta, hogy nem rendelkezik semmilyen pénzügyi tartalékkal, amely némi emelkedést mutat 2020-hoz képest (19%), és 33% azok aránya, akik legfeljebb három hónapig bírnák eltartani magukat, váratlan jövedelemkiesés esetén. Ugyanakkor minden ötödik válaszadó van olyan erős anyagi helyzetben, hogy egy évig vagy akár tovább is meglenne jövedelem nélkül – ez utóbbi arány csekély mértékben emelkedett 2020-hoz képest.

„Pozitív trendeket tárt fel a kutatásunk a magyar lakosság megtakarítási képességeit illetően, amely örömteli fejlemény. Ugyanakkor a felmérésünk is mutatja, hogy az idősebb korosztályok anyagi helyzetének javulása jóval elmarad a fiatalok és a középkorúak helyzetétől, amit a megtakarítási képességek közötti jelentős eltérések is jeleznek. Szeretnénk mi is segíteni a lakosságnak abban, hogy ez a pozitív tendencia folytatódhasson, ezért 2022-ben az eddigieknél is több pénzügyi edukációs tevékenységet tervezünk. Tavaszi kampányunkban ügyfeleink jelentős részéhez eljuttattuk a családi költségvetés-tervező füzetünket, az év hátralévő részében pedig új kezdeményezéseket fogunk indítani, hogy megszólítsuk a fiatalokat, de nem feledkezünk meg az idősebb generációk tagjairól sem” – nyilatkozta Horváth Attila, a Provident Pénzügyi Zrt. gazdasági igazgatója.


Mekkora most a magyar infláció? Friss adat érkezett

Az áprilisi fogyasztói áradatokat tette ma reggel közzé a KSH, melyek szerint a fogyasztói árak havi szinten 0,4 százalékkal nőttek az év negyedik hónapjában. Az éves inflációs ráta ezzel 2,1 százalékra emelkedett a márciusi 1,8 százalékról. Az adat nem okozott meglepetést, csak hajszálnyit lett magasabb a mi 2 százalékos várakozásunknál. Az éves maginflációs mutató 2,2 százalékon állt áprilisban.
2026. 05. 09. 17:05
Megosztás:

Magyar részvétellel sürgetnek új, átfogó európai öregedéskutatási programot a világ vezető tudósai

Több mint 100 nemzetközi intézet közös felhívásban figyelmezteti az Európai Uniót: a kontinens gyorsan öregszik, de a jelenlegi egészségügyi stratégiák csak a betegségek utólagos kezelésére fókuszálnak a probléma gyökere helyett. A világ egyik vezető tudományos folyóiratában most megjelent publikáció egy átfogó európai „Longevity” (hosszú, egészséges élet) program azonnali elindítását sürgeti. A történelmi jelentőségű felhívás egyetlen magyar szerzője Dr. Horváth Dóra, a Budapesti Corvinus Egyetem adjunktusa.
2026. 05. 09. 16:00
Megosztás:

Nőtt az aranyfelvásárlás Kínában az első negyedévben

Enyhén emelkedett 2026 első negyedévében az aranyfelvásárlás Kínában, elsősorban az aranyrudak és -érmék iránti erős keresletnek köszönhetően - derült ki a Kínai Aranyszövetség (China Gold Association) szombaton közzétett adataiból.
2026. 05. 09. 15:00
Megosztás:

Ondo, Jupiter és Filecoin vezette a kriptópiac hirtelen ébredését

A kriptópiacnak vannak reggelei, amikor a kereskedők nem a kávéért nyúlnak először, hanem a telefonért. A képernyőn zöld számok futnak, a Telegram-csoportokban újra megjelenik a régen hallott mondat: „ez most végre kitörés?” Az elmúlt 24 óra top10-es nyertesei pontosan ezt a hangulatot idézik. Az Ondo 19,07%-os, a Jupiter 18,93%-os, a Filecoin 15,35%-os emelkedése nem puszta statisztika: egy olyan piaci pillanat lenyomata, amikor a befektetők újra vadászni kezdik, mi lehet a legjobb kriptovaluta befektetés a következő hullámban.
2026. 05. 09. 14:00
Megosztás:

Csapj le Szoboszlai mezére és segíts!

Licitre került Szoboszlai Dominik aláírt meze és kapitányi karszalagja, valamint a Liverpool kiválósága, Kerkez Milos dedikált meze. A jótékonysági kezdeményezés a közelmúltban egy baleset miatt kerekesszékbe kényszerülő, egykori kiválóság, Sándor Attila és családja számára nyújt segítséget. A focitársadalom összetartását mutatja az is, hogy jótékonysági mérkőzést is szerveznek, melyen a Magyar Öregfiúk Válogatott lép pályára Karancslapujtőn.
2026. 05. 09. 13:00
Megosztás:

Gyorstájékoztató az államháztartás központi alrendszerének 2026. április végi helyzetérő

Április végéig az államháztartás központi alrendszere 3849,8 milliárd forintos hiánnyal zárt, ez az éves hiánycél 70,7%-a, ezen belül a központi költségvetés 3743,4 milliárd forintos hiányt, az elkülönített állami pénzalapok 43,9 milliárd forintos többletet, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig 150,3 milliárd forintos hiányt mutattak.
2026. 05. 09. 12:00
Megosztás:

Egy évvel a parajdi bányakatasztrófa után is meghosszabbították a veszélyhelyzetet

Egy évvel azután, hogy a fölötte folyó Korond-patak elkezdett beszivárogni a parajdi sóbányába, majd teljesen elárasztotta a tárnákat, továbbra is érvényben marad a veszélyhelyzet a székelyföldi településen - írta pénteken a Hargita megyei prefektúra közlése alapján az Agerpres.
2026. 05. 09. 11:00
Megosztás:

Megfelelt a szabályoknak a vizes élőhelyek védelme és kezelése az utóbbi öt évben

A vizes élőhelyek védelmét szolgáló intézkedések és fejlesztések a természeti értékek hosszú távú fenntarthatósági szempontjait figyelembe véve valósultak meg 2020 és 2025 között - közölte az Állami Számvevőszék (ÁSZ) pénteken az MTI-vel.
2026. 05. 09. 10:00
Megosztás:

A Meta kísérletére újabb kriptovaluta-botrány készül a USDC-stabilcoin miatt?

A Meta ismét belépne a kriptovaluta-alapú fizetések világába, de Washingtonban már most felvonták a szemöldöküket. Elizabeth Warren amerikai szenátor kemény kérdéseket intézett Mark Zuckerberghez a vállalat új USDC-stabliloin pilotprogramja miatt, amely Kolumbiában és a Fülöp-szigeteken indult el. A tét nem kicsi: a vita már nemcsak egy technológiai tesztről szól, hanem arról is, mekkora hatalmat kaphatnak a Big Tech cégek a digitális pénzügyi rendszerben.
2026. 05. 09. 09:00
Megosztás:

Solana árfolyam elemzés: kriptovaluta előrejelzés, vétel vagy kivárás jöhet?

A Solana (SOL) árfolyama az elmúlt napokban látványosan erősödött: a csatolt napi grafikon alapján a korábbi oldalazó, bizonytalan mozgásból felfelé próbál kitörni. A jelenlegi árfolyam a megadott adatok és a friss piaci lekérdezés alapján nagyjából 93–94 dollár körül jár, ami már közvetlenül fontos ellenállási zóna alatt/felett mozog.
2026. 05. 09. 08:00
Megosztás:

Alakuló ülését tartja a parlament

Alakuló ülését tartja az Országgyűlés szombaton. A tervek szerint miniszterelnökké választják Magyar Pétert, az április 12-i parlamenti választáson nyertes Tisza Párt elnökét, listavezetőjét, aki 16 év megszakítás nélküli kormányzás után válthatja Orbán Viktort hivatalában.
2026. 05. 09. 07:00
Megosztás:

Állami Számvevőszék: megfelelt a szabályoknak a vizes élőhelyek védelme és kezelése

A vizes élőhelyek védelmét szolgáló intézkedések és fejlesztések a természeti értékek hosszú távú fenntarthatósági szempontjait figyelembe véve valósultak meg 2020 és 2025 között - közölte az Állami Számvevőszék (ÁSZ) pénteken az MTI-vel.
2026. 05. 09. 06:00
Megosztás:

Az elsőlakás-vásárlóké a piac, de a befektetők árszintje dominál

A budapesti lakásvásárlók már csak 23%-a vásárolt befektetési céllal - ez közel feleződés a tavalyi 43%-os szinthez képest, és négy hónapja tartó folyamatos visszaesés eredménye - derül ki a Duna House friss elemzéséből. Az Otthon Start Program átírta a fővárosi piac szerkezetét: a befektetési vásárlók aktivitása mérsékelt, miközben az árszint a befektetői időszakból megörökölt magas sávban maradt. A Duna House piaci elemzése három dimenzió - vevői összetétel, árszint és eladói motívációk - mentén vizsgálja a változást.
2026. 05. 09. 05:00
Megosztás:

Nyugdíjbiztosítás: Átlagosan 71 ezer forint maradhat az államnál, ha nem figyelünk az adóbevallásra

Az előző évben az államilag támogatott nyugdíjbiztosítási számláikra összesen 189,1 milliárd forintot fizettek be az ügyfelek. Ez szerződésenként 354 ezer forintnyi befizetést jelent, ami után 71 ezer forintos adójóváírás igényelhető. Ez azonban nem jár automatikusan: az összeget csak azok számlájára utalja az adóhatóság, akik ezt a május 20-ig benyújtandó szja-bevallásukban külön igénylik – figyelmeztet a Független Biztosítási Alkuszok Magyarországi Szövetsége (FBAMSZ).
2026. 05. 09. 04:00
Megosztás:

Váratlan pénz hullik 4 csillagjegy számára májusban

Májusi pénzügyi és szerencse horoszkóp minden csillagjegy számára.
2026. 05. 09. 03:00
Megosztás:

A törvényt elfogadták! 65 év feletti nyugdíjasok pénze a tét

Az elmúlt néhány évben több olyan nyugdíjügyi döntés született Magyarországon, amely közvetlenül érintette a 65 év feletti nyugdíjasok havi jövedelmét.
2026. 05. 09. 02:00
Megosztás:

Nyugdíj titkok: 15 nap, 159 980 forintos határ és az 50 ezres minimum

Egy hozzátartozó elvesztése önmagában is megrázó esemény. Ilyenkor az ember nem jogszabályokat akar olvasni, nem paragrafusokat böngészni, és főleg nem hivatalos mondatok között keresgélni, hogy mire jogosult. Mégis pontosan ezek a mondatok dönthetik el, hogy egy özvegy, egy árva gyermek, egy elvált házastárs vagy akár egy idős szülő kap-e ellátást, mennyit kap, és milyen papírokat kell időben benyújtania.
2026. 05. 09. 01:00
Megosztás:

Az európaiak döntő többsége előnyösnek tartja az EU-tagságot

Az európaiak nagy többsége előnyöket lát országa európai uniós tagságában, és a közösséget a stabilitás és a biztonság pillérének tekinti - derült ki az Európai Bizottság megbízásából készített, és pénteken közzétett Eurobarométer-felmérésből.
2026. 05. 09. 00:05
Megosztás:

Az Opel és a Leapmotor közös elektromos modell gyártását tervezi Európában

Az Opel új, tisztán elektromos SUV modell gyártását tervezi Európában, a kínai Leapmotorral tervezett kiterjesztett együttműködés keretében - tájékoztatott a Stellantis autóipari konszern pénteken a honlapján olvasható közleményben.
2026. 05. 08. 23:00
Megosztás:

Elfogadta a GVH a Szentkirályi kötelezettségvállalásait

A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) Versenytanácsa elfogadta a Szentkirályi Magyarország Kft. vállalásait, amelyeket a cég a PET palackokkal kapcsolatos zöld állítások miatt indított versenyfelügyeleti eljárás eredményeképpen tett - közölte a versenyhatóság pénteken az MTI-vel.
2026. 05. 08. 22:00
Megosztás: