Javuló tendencia a burgonya hazai mennyiségében: az ára kivételesen csökkent az elmúlt évben

A burgonya egy jól ismert és közkedvelt növény, nemcsak a mezőgazdaságban, de a hobbikertészek körében és a konyhában is népszerű. Magyarországon az ára 50 év alatt százszorosára nőtt, 2024-ben azonban csökkent. Emellett a termelés volumene pozitív irányba indult már több éve, de egy kihívás akár ennek gátat is szabhat.

Javuló tendencia a burgonya hazai mennyiségében:  az ára kivételesen csökkent az elmúlt évben

2024-ben a növénytermesztés mennyisége hazánkban 11%-kal kisebb volt az azt megelőző évhez képest, azonban a burgonya volumenváltozása 3,7%-os növekedést mutat. Ez kifejezetten pozitív, hiszen a burgonya betakarított összes termésének mennyisége már 2023-ban is javulást vázolt előre, ezzel pedig megtörve egy több éven át tartó negatív tendenciát.

„Az adatok tükrében elmondható, hogy a burgonya volumene az elmúlt 2 évben pozitív pályára állt, most javuló tendenciát mutat” – mondta dr. Gerda Anikó növényorvos, a Vitafer Hungária Kft. szaktanácsadója.

Volt is honnan javulnia a termelési mennyiségnek, hiszen az országos adatokat megvizsgálva 2015-től kezdődően egészen 2022-ig, azaz 8 éven át évről évre csökkent a burgonya betakarított összes termésmennyisége hazánkban. Amíg 2011-ben Magyarországon még 600 123 tonna burgonyát takarítottak be, 2022-re ez a mennyiség lecsökkent egészen 199 212 tonnára, majd 2023-ban pozitív irányba kezdett változni.

„Egy évtized sem kellett ahhoz, hogy a burgonya hazánkban termelt mennyisége az egyharmadára csökkenjen. Sőt, a betakarított mennyiség a kétezres évek elején még a 8-900 ezer tonnát is meghaladta. Ehhez képes pedig extrém volt a csökkenés” – emelete ki a Vitafer Hungária Kft. szaktanácsadója.

Elmondható tehát, hogy pozitív az elmúlt évek javulása, azonban jelentős visszaesést kell még korrigálnia a hazai mezőgazdaságnak. Érdemi burgonyahiányt viszont szerencsére nem lehetett tapasztalni, amelyhez hozzájárulhatott az Európai Unióba történő 2004-es csatlakozás, illetve a piaci igények változásai is. 

50 év alatt 100x-osára nőtt az ára: most azonban csökkent

„A hazai termelők továbbra is a lehetőségeket és a piaci trendeket figyelembe véve alakítják szántóföldi portfóliójukat, ezért a mostani javulás akár a hazai burgonya iránti kereslet növekedését is tükrözheti. A burgonyánál bekövetkezett pozitív volumenváltozás azonban jelentős áresést is magával hordozott. Ennek eredményeként 12,6%-os negatív irányú árváltozás volt 2024-ben tapasztalható” – hangsúlyozta dr. Gerda Anikó, aki azt is kiemelte, igaz, volt mit ledolgoznia a burgonya termelői-piaci árának. 2018-ban ugyanis még 200 Ft/kg alatt volt a burgonya termelői-piaci átlagára, manapság pedig megközelíti így is a 400 forintos árszintet. Mindemellett azt is érdemes tudni, hogy utoljára 2017-ben csökkent a burgonya termelői-piaci átlagára. Igaz, hogy akkor is csak 2 forinttal.

Érdekesség, hogy a ’70-es évek eleji hazai árához képest nagyjából százszor annyiba kerül ma ugyanaz a mennyiség belőle. Amíg 1971-ben 3,9 Ft/kg volt az ára, addig 2023-ban 401 Ft/kg és 2022-ben 329 Ft/kg, de 2021-ben is 250 Ft/kg volt a burgonya termelői-piaci átlagára. Figyelembe véve, hogy a termelési költségek ugyancsak jelentősen növekedtek az elmúlt években, valamint jelentős áremelkedés előzte meg a mostani áresést, a burgonya kilónkénti árában bekövetkezett negatív irány tartóssága megkérdőjelezhető.

Akár hobbikertészek is könnyen termeszthetik: közel már az ültetés ideje

Már több évszázados múlttal rendelkezik hazánkban is a burgonyatermesztés. Ráadásul számos fajtája kedvelt nemcsak a nagy mezőgazdasági termesztők, de a hobbikertészek körében is. Népszerűségéhez e körben az is hozzájárul, hogy akár egy erkélyen, egy nagyobb cserépben vagy balkonládában nevelésével is kísérletezhetünk. Március végétől április közepéig van jellemzően a vetési ideje, így hamarosan aktuálissá is válik azok számára, akik idén burgonyatermesztésre szánják magukat. Ültetéskor a gumókat mindig csírával felfelé kell elhelyezni 5-8 cm mélyre, többet egymás mellé ültetve, kellő távolságot hagyva közöttük. Érdemes azonban kis- és nagytermelői szinten egyaránt nemcsak a növény ültetési és nevelési alapvető tudnivalóival felvérteznünk magunkat, hanem a szép és egészséges termés érdekében a kártevők elleni védekezésre, valamint a tápanyagutánpótlásra is nagy hangsúlyt fektetnünk.

Kihívásra számíthatnak a nagyüzemi burgonyatermesztők

A nagyüzemi burgonyatermesztők újabb kihívással találkoznak az elkövetkező években. A burgonya legfontosabb gyomirtó szer hatóanyagát, a metribuzint idén használhatják utoljára, engedélye lejár 2025-ben. Ez pedig akár a termelés jövőbeni volumenére is hatással lehet.

„A metribuzint pótlására az aklonifen hatóanyag javasolható, azonban ez a növényvédő szer csak preemergensen használható és nincs kielégítő hatása a parlagfű és varjúmák fajok ellen. Elgondolkodtató lehet a termelők számára, hogy szükséghelyzeti engedély kérésével próbálkozzanak a hatóságoknál. A mindenki számára már jól ismert rovarkártevők (burgonyabogár, levéltetű) és a burgonya levél- és gumóbetegségei elleni küzdelem sem egyszerűsödött a hatóanyagok folyamatos kivonásával. Tápanyag-utánpótlás területén viszont pozitív a változás. Az alaptrágyázás mellett a lombtrágyázás folyamatosan elégítheti ki a burgonya nitrogén, foszfor, kálium és mikroelem igényét, illetve a biostimulátorok segíthetik a növényt a stresszhatások leküzdésében” – tette hozzá a Vitafer Hungária Kft. szaktanácsadója.re!

A Shopper Park Plus Nyrt. felvásárolt egy szlovákiai kiskereskedelmi park portfóliót

A Shopper Park Plus Nyrt. (SPP) bejelentette egy Tesco-központú kiskereskedelmi park portfólió sikeres felvásárlását Szlovákiában. A felvásárlás eredményeként az SPP hivatalosan is négy szlovákiai kiskereskedelmi park ill. bevásárlóközpont tulajdonosa lett (Zsolna, Nyitra, Nagyszombat és Dunaszerdahely). A cég fontos stratégiai mérföldkőhöz ért ezzel a tranzakcióval, hogy Kelet-Közép-Európa (CEE) egyik vezető élelmiszer-központú kiskereskedelmi park tulajdonosává és üzemeltetőjévé váljon. A tranzakcióval az SPP portfóliója ezzel összesen 22 egységre bővült: Magyarországon 14, Csehországban és Szlovákiában 4-4 helyen van jelen.
2025. 03. 12. 05:00
Megosztás:

Januárban 5 ezren használták fel ÖNYP egyenlegüket lakáscélra. Mennyit nyerhettek az érintettek?

„Az MNB adatai alapján januárban 5064 pénztártag jelezte az önkéntes nyugdíjpénztára felé, hogy lakáscélra szeretné fordítani az egyenlegét, annak egy részét. A 12,7 milliárd forint kifizetési igénynél a leggyakoribb célok között a jelzáloghitel előtörlesztés, a bővítés és a lakásvásárlás szerepelt. De mennyit nyerhettek ezen lépéssel az érintettek?”
2025. 03. 12. 04:30
Megosztás:

700 eFt felett van a juniorok, 1 mFt felett a tapasztaltabbak átlagbére ebben a szakmában

PROGmasters: a legtöbben minimum 10 év szakmai múlttal, főként vendéglátós, kereskedelmi, oktatási vagy pénzügyi területről váltanak IT-ra
2025. 03. 12. 04:00
Megosztás:

A dráguló benzin ellenére sem tenné le az autót a sofőrök többsége

Az autósok 60 százalékát nem befolyásolja az üzemanyagok árának változása abban, hogy autóba üljenek, és jelentős részük egyáltalán nem tervez változtatni autózási szokásain 2025-ben – derül ki a Simple felmérésből.
2025. 03. 12. 03:30
Megosztás:

Megszavazták! A kistelepülésen élő nyugdíjasok is kaphatnak 3 millió forint vissza nem térítendő támogatást!

Mostantól az 5 ezer fő alatti kistelepüléseken élő nyugdíjasok is igényelhetnek támogatást a Vidéki Otthonfelújítási Programban - az erről szóló kormányrendelet-módosítás hamarosan megjelenik a Magyar Közlönyben. A nyugdíjasok házuk, lakásuk felújításához 3 millió forint vissza nem térítendő támogatást, és legfeljebb 6 millió forintos, kamattámogatott hitelt kaphatnak. A támogatási kérelmeket a Magyar Államkincstárhoz lehet benyújtani elektronikusan, személyesen vagy akár postai úton.
2025. 03. 12. 03:00
Megosztás:

Figyelj az áram-számla befizetésekor! Változnak az MVM Next bankszámlaszámai

Bankszámlaszám-változásról tedd közzé közleményt az MVM Next áramszolgáltató vállalat.
2025. 03. 12. 02:00
Megosztás:

Van régi NOKIA telefonod? Akkor nézd meg, mert százezreket érhet!

Több mint százezer forintot érhet ez a mobiltelefon, sőt, a Nokia exkluzívabb modelljeiért a gyűjtők még magasabb árat is hajlandók fizetni.
2025. 03. 12. 01:00
Megosztás:

2027-től évi százezer önkéntes katonát képeznének ki Lengyelországban

Lengyelországban 2027-re a jelenlegi duplájára, 70 ezerre emelnék az évente kiképzett önkéntes katonák számát, azt követően pedig évi 100 ezer önkéntes tartalékost kellene kiképezni - jelentette be Donald Tusk lengyel miniszterelnök a keddi kormányülés elején.
2025. 03. 11. 22:30
Megosztás:

Megtartotta második ülését a Vízgazdálkodási Tárcaközi Bizottság

A Vízgazdálkodási Tárcaközi Bizottság megtartotta második ülését, amelyen a bizottság elnöki tisztségét betöltő V. Németh Zsolt vízgazdálkodásért felelős államtitkár beszámolt az előző ülés óta elért eredményekről - közölte a Energiaügyi Minisztérium legfrissebb Facebook-bejegyzésében kedden.
2025. 03. 11. 21:30
Megosztás:

Megugrott a Skoda nyeresége

Míg a német Volkswagen konszern tavalyi profitja lényegesen csökkent, addig a konszernhez tartozó cseh Skoda Auto működési nyeresége jelentősen megugrott - írta kedden a CTK hírügynökség a cég közlésére hivatkozva.
2025. 03. 11. 21:00
Megosztás:

Újabb lehetőség az állomásfelújításokra: indul a következő pályázati kör

Az Építési és Közlekedési Minisztérium és a MÁV-csoport úgy döntött, hogy új kiírás keretében teremt lehetőséget a további fejlesztési koncepciók benyújtására az állomásfelújítási programban - közölte Hegyi Zsolt, a MÁV-csoport vezérigazgatója a Facebook-oldalán kedden.
2025. 03. 11. 20:00
Megosztás:

Szárnyal a LEGO: rekordbevétel és nyereségnövekedés

A LEGO csoport árbevétele tavaly éves szinten 13 százalékkal, 74,3 milliárd dán koronára nőtt, amit az amerikai, európai és közel-keleti piacokon tapasztalt erős kereslet okozott. A csoport nettó nyeresége 5 százalékkal, 13,8 milliárd dán koronára nőtt, felülmúlta az elvárásokat - közölte a dán játékgyártó vállalat csoport kedden az MTI-vel.
2025. 03. 11. 19:30
Megosztás:

50 forintos csomagolások: ezt a terméket váltották vissza leggyakrabban

2024-ben csak fémdobozból 360 milliót cseréltek pénzre Magyarországon: fél év alatt egymilliárd palack és doboz került vissza a körforgásos gazdaságba a kötelező visszaváltási rendszer (DRS) működtetéséért felelős MOHU közlése szerint.
2025. 03. 11. 19:00
Megosztás:

Börtönből a biztosítási szektorba: Az ember a fontos, nem a jutalék

Hivatásos jótálló, az igazmondó biztosítós: létezik olyan biztosítási konstrukció, amelyben a biztosítótársaság az ügyfél 40 százalékos egészségkárosodása esetén átvállalja a díjfizetést. Elsősorban ezt a kiegészítő lehetőséget ajánlja Gelei-Tóth Gabriella tanácsadó az ügyfeleknek, hogy váratlan, nehéz helyzetben is tudjanak gondoskodni önmagukról és családjukról. A szakember a nyugdíjkonstrukciók megismertetését is fontosnak tartja.
2025. 03. 11. 18:30
Megosztás:

Trump is feldarabolná az Alphabet-et

A Trump-kormány sem engedte el azt az ötletet, hogy feldarabolja az Alphabet-et.
2025. 03. 11. 18:00
Megosztás:

Üvegházakba szerelt napelemek tehetik hatékonyabbá a növénytermesztést

Olyan napelemes termékcsaládot fejleszt közösen a Terrán Tetőcserép Gyártó Kft., a Solar-Napelem Kft. és a Pécsi Tudományegyetem (PTE) egy projekt keretében, amely az energiaköltségeket és a fosszilis tüzelőanyagok iránti függőséget csökkentve lehetővé teszi a megújuló energia helyben történő előállítását, a napelemek árnyékoló hatása révén pedig kedvező fényviszonyokat biztosít a növények számára, ezzel is javítva a terméshozamot. A fejlesztést valós környezetben, a PTE Botanikus kertjében tesztelik, ahol az eltérő típusú szerkezetekhez való igazodást és a termesztett növénykultúrák különböző árnyékolási igényeihez igazodó megfelelést is vizsgálják.
2025. 03. 11. 17:30
Megosztás:

Történelmi változások és gigantikus sakkjátszma az ingatlankezelők világában!

A gazdasági megtorpanás természetesen az ingatlanpiacra is jelentős hatást gyakorol, a kereskedelmi ingatlanok tulajdonosai és kezelői új stratégiákat követnek a siker érdekében. Élmény, rugalmasság, digitalizáció és zöld megoldások minden mennyiségben. Magyarországon is izgalmas folyamatok zajlanak, így többek között a 662.500 négyzetméternyi ingatlanportfóliót kezelő CPI Hungary stratégiája, alkalmazkodóképessége és folyamatos innovációi kiváló példa lehet a piaci szereplők számára.
2025. 03. 11. 17:00
Megosztás:

Bővül a Raiffeisen Online Broker: elérhetőek a londoni és Euronext tőzsdék is

Öt új piaccal bővül a Raiffeisen online kereskedési platformja. Február közepétől a Raiffeisen Online Broker felhasználói az eddigieken túl olyan piacokon is kereskedhetnek, mint a Londoni Értéktőzsde, illetve az Euronext hálózatba tartozó Amszterdam, Brüsszel, Lisszabon és Párizs értéktőzsdéi.
2025. 03. 11. 16:30
Megosztás:

Infláció, forint és piacok

A mai inflációs adatban sem volt köszönet. A februári szám 5,6 százalék lett a várt 5,3 százalékkal szemben, s ezzel a januári 5,5 százalékot is meghaladta.
2025. 03. 11. 16:00
Megosztás:

Újabb kellemetlen magyar inflációs meglepetés

A várt kisebb lassulással szemben tovább emelkedett az infláció februárban a KSH ma reggel közzétett adatai szerint. A fogyasztói árak havi szinten 0,8 százalékkal nőttek, az éves inflációs mutató így 5,6 százalék lett a januári – szintén a vártnál magasabb - 5,5 százalék után.
2025. 03. 11. 15:30
Megosztás: