Jelentős indexveszteség az európai tőzsdék nyitásakor

Nagy indexveszteséggel indult a kereskedés hétfőn a főbb európai értékpapírpiacokon. Az olajár megugrott, az arany ára pedig a dollár erősödését tükrözve csökkent.

Jelentős indexveszteség az európai tőzsdék nyitásakor

A STOXX 600 index 1,66 százalékkal került lejjebb nyitáskor. Az euróövezeti Euro Stoxx 50 ennél nagyobb, 2,94 százalékos visszaeséssel indította a napot. Londonban az FTSE 100 index 1,52 százalékos csökkenést mutatott a nyitáskor. A frankfurti DAX 2,62 százalékkal gyengült a kereskedés kezdetén. Párizsban a CAC 40 index 1,34 százalékkal esett. Milánóban az FTSE MIB 2,84 százalékos mínuszban nyitott, míg Madridban az IBEX 35 index 3,04 százalékos csökkenéssel kezdte a napot.

A befektetői hangulatot elsősorban az olajár meredek emelkedése rontotta, amely a Közel-Keleten zajló háború és a Hormuzi-szoros lezárása miatt kialakuló kínálati zavarokhoz kapcsolódik. A nyersolaj ára hétfőn ismét átlépte a hordónkénti 100 dolláros szintet, amire legutóbb 2022-ben volt példa.

A piacokat elsősorban a Közel-Keleten zajló konfliktus eszkalációja és az ebből fakadó energiapiaci sokk mozgatja. A háború második hete tart, és a stratégiai fontosságú Hormuzi-szoroson keresztül zajló szállítások akadozása miatt a globális olaj- és gázkínálat jelentős része került veszélybe. A kínálati feszültséget tovább növelte, hogy Kuvait, Irak és az Egyesült Arab Emírségek is mérsékelte a kitermelést, miközben a múlt héten Katar a világ legnagyobb LNG-létesítményének termelését is visszafogta.

A befektetők attól tartanak, hogy az energiadrágulás újra felgyorsíthatja az inflációt és visszafoghatja a világgazdasági növekedést. Emiatt egyre többen számolnak azzal, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve későbbre halaszthatja a kamatcsökkentéseket.

A nap folyamán a befektetők a német ipari termelés alakulásáról érkező adatokra is figyelnek, valamint az euróövezeti pénzügyminiszterek brüsszeli találkozójára, ahol az energiapiaci feszültségek gazdasági hatásai és egy esetleges koordinált olajtartalék-felszabadítás lehetősége is napirendre kerülhet.

Az amerikai WTI típusú nyersolaj hordónként 103,49 dolláron állt az európai piacnyitáskor. Az ára az előző jegyzéshez képest 13,85 százalékkal emelkedett. Az északi-tengeri Brent olaj hordónként 108,53 dollárba került, ami 17,09 százalékos drágulást jelentett.

Az energiapiacokon a földgáz ára is jelentősen emelkedett. A holland TTF gáztőzsde irányadó jegyzése 62,34 euró volt megawattóránként, ami 16,78 százalékos növekedést jelentett az előző értékhez képest. A gázár ezzel több mint egyéves csúcs közelébe került. Az áremelkedést az okozza, hogy a Hormuzi-szoros térségében kialakult konfliktus miatt több közel-keleti termelő visszafogta kitermelését, miközben az Európai Unió gáztárolóinak töltöttsége 30 százalék alá csökkent.

A nemesfémek piacán a spot arany unciánként 5098,92 dolláron állt az európai nyitáskor. Az arany ára 1,40 százalékkal csökkent, mivel az erősödő dollár és a kamatcsökkentési várakozások mérséklődése ellensúlyozta a geopolitikai bizonytalanság miatti menedékkeresletet.

A devizapiacon a dollár erősödött. Az amerikai dollár index 99,25 ponton állt, ami 0,26 százalékos emelkedést jelentett. Az euró gyengült a dollárral szemben: az EUR/USD árfolyam 1,1565 dollár volt az európai piacok nyitásakor, ami 0,46 százalékos csökkenést jelentett.


Az Alibaba negyedéves profitja csökkent, bevétele nőtt

Az Alibaba Group Holding profitja meredeken csökkent az első pénzügyi negyedévében a mesterséges intelligenciával kapcsolatos befektetések növekedésével, miközben a bevétele 9 százalékkal nőtt, összhangban a piaci előrejelzésekkel.
2026. 08. 21. 06:00
Megosztás:

Lengyelországban lassult az ipari termelés növekedése és gyorsult a termelői árak emelkedése júliusban

Lengyelországban az elemzői várakozásoknál kevésbé lassult az ipari termelés éves emelkedése júliusban, ugyanakkor a becsültnél jelentősebben gyorsult a termelői árak növekedése a statisztikai hivatal (GUS) csütörtökön közölt adatai szerint.
2026. 08. 21. 05:00
Megosztás:

Extra meleg lesz pénteken - tetőzik a hőség!

Pénteken tetőzik a hőség, a legmelegebb órákban akár 31-38 Celsius-fok és többfelé zápor, zivatar lehet, majd a hétvége további részében kissé csökken a nappali felmelegedés mértéke, vasárnap 25 és 32 Celsius-fok között alakulnak a maximumok, miközben a csapadék esélye is csökken - derült ki a HungaroMet Nonprofit Zrt. előrejelzéséből, amelyet csütörtökön juttattak el az MTI-hez.
2026. 08. 21. 04:00
Megosztás:

Donald Tusk: Németország ne vonja felelősségre az Északi Áramlat megrongálóit

Németországnak nem kellene felelősségre vonnia az Északi Áramlat gázvezeték megrongálóit - jelentette ki Donald Tusk lengyel kormányfő csütörtöki sajtóértekezletén.
2026. 08. 21. 03:00
Megosztás:

Nyugdíjat így kérheted most már Revolut számlára

Új korszak kezdődött: már Revolut-számlára is érkezhet a magyar nyugdíj - számolt be RevB.hu blogportál.
2026. 08. 21. 02:00
Megosztás:

Táppénz 2027: szabályok, összeg, számítás, feltételek és igénylés

Betegség esetén nemcsak az egészségünk, hanem a családi költségvetés egyensúlya is veszélybe kerülhet. A munkából való kiesés ugyanis rendszerint alacsonyabb jövedelemmel jár: először betegszabadságot, majd meghatározott feltételekkel táppénzt kaphatunk.
2026. 08. 21. 01:00
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 34. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 08. 21. 00:05
Megosztás:

Aggódnunk kell a gázellátás miatt?

Az Európai Bizottság szerint nincs ok aggodalomra az unió gázellátásának biztonságával kapcsolatban a téli szezon előtt, a gáztározók töltöttsége csaknem 62 százalékos - közölte csütörtökön Eva Hrncirova, a brüsszeli testület illetékes szóvivője.
2026. 08. 20. 23:00
Megosztás:

Kína tiltakozik az amerikai drónvámok ellen

Kína határozottan ellenzi az Egyesült Államok által a drónokra és alkatrészeikre kivetett vámokat, és visszavonásukra szólította fel Washingtont - közölte Ho Ja-tung, a kínai kereskedelmi minisztérium szóvivője csütörtöki pekingi sajtótájékoztatóján.
2026. 08. 20. 22:00
Megosztás:

Visszaesett az építőipari termelés az eurózónában és az unióban

Az eurózónában 1,3 százalékkal csökkent az építőipari termelés júniusan májushoz képest, amikor még 0,2 százalékos növekedést mértek - derül ki az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön ismertetett adataiból.
2026. 08. 20. 21:00
Megosztás:

16 milliárd dollárnyi stabilcoin tűnt el a tőzsdékről, miközben visszatértek a Bitcoin-vásárlók

Mintegy 16 milliárd dollárral csökkent a centralizált kriptotőzsdéken tartott stabilcoin-állomány a 2025 végi csúcshoz képest, ami első látásra a piaci likviditás gyengülését jelzi. A Bitcoin azonnali piaci kereslete ugyanakkor ismét pozitív tartományba fordult, ami arra utalhat, hogy a tőzsdékről eltűnő dollárhoz kötött likviditás egy része nem hagyja el a kriptopiacot, hanem közvetlenül BTC-vásárlásokba és on-chain pozíciókba áramlik.
2026. 08. 20. 20:00
Megosztás:

Lemondott parlamenti mandátumáról Lázár János

Lemondott országgyűlési képviselői mandátumáról augusztus 20-i hatállyal Lázár János, Magyarország előző kormányának közlekedési és beruházási minisztere. A fideszes politikus a Facebook-oldalán jelentette be döntését csütörtök délután.
2026. 08. 20. 19:00
Megosztás:

Mínuszban indítottak a New York-i tőzsdeindexek

Gyengüléssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok csütörtökön. A 30 vezető iparvállalat DJIA-indexe 0,66 százalék, a részvények szélesebb körét érintő S&P 500 index 0,25 százalék, a technológiai részvények alakulását követő Nasdaq index 0,42 százalék csökkenést jelzett.
2026. 08. 20. 18:00
Megosztás:

Kilőtt a stabilcoin-forgalom az XRP Ledgeren – az RLUSD uralja a hálózatot

Az XRP Ledger stabilcoin-piaca látványosan felpörgött: az elmúlt 30 napban jelentősen nőtt a tranzakciós volumen és a stabilcoin-tulajdonosok száma is. Miközben az XRP árfolyama továbbra sem tudja egyértelműen lekövetni a hálózati aktivitás erősödését, az on-chain adatok arra utalnak, hogy az XRPL ökoszisztémája egyre komolyabb szerepet tölt be a digitális dollárok és tokenizált eszközök piacán. A növekedés motorja egyértelműen a Ripple RLUSD stabilcoinja, amely mára szinte teljesen uralja az XRP Ledger stabilcoin-szegmensét.
2026. 08. 20. 17:00
Megosztás:

Maximálta a kormány az állami cégek vezetőinek díjazását

Meghatározta a kormány a többségi állami tulajdonú vállalatok vezető testületeinek méretét, tagjainak díjazását, valamint a vezető állású munkavállalók javadalmazásának szabályait.
2026. 08. 20. 16:00
Megosztás:

A magyarok egyre többet költenek külföldön – hogyan lehet a legtöbbet kihozni az utazásra szánt összegből

Nemcsak többször utazunk külföldre, hanem egyre nagyobb összeget is szánunk az utakra. Miközben az utak száma 5 százalékkal emelkedett, 2026 első három hónapjában a magyarok közel 10 százalékkal költöttek többet többnapos külföldi utazásokra, mint egy évvel korábban.
2026. 08. 20. 15:00
Megosztás:

A román vasúti hálózat több mint 70 százaléka felújításra szorul

A román vasúti hálózat több mint 70 százaléka elöregedett és felújításra szorul - derült ki abból az ötéves vasútfejlesztési stratégiából, amelyet szerdai rendkívüli fogadott el a bukaresti ügyvivő kormány.
2026. 08. 20. 14:00
Megosztás:

Átlépte a 40 ezer milliárd dollárt az Egyesült Államok államadóssága

Átlépte a 40 ezer milliárd dollárt az Egyesült Államok államadóssága szerdán – derül ki az amerikai pénzügyminisztérium szerdán közzétett hivatalos adataiból.
2026. 08. 20. 13:00
Megosztás:

Ami tegnap hátrány volt a lakáspiacon, holnap már felárat jelenthet

Az idei nyár aligha nevezhető átlagosnak. A HungaroMet szerint 2026 júniusa országosan a második legmelegebb hatodik hónap volt 1901 óta, Szécsényben pedig 42 Celsius-fokkal megdőlt a magyarországi abszolút melegrekord. Ebben az örökrangsorban a július ugyan „csak” a tizedik volt, viszont a hatodik legszárazabb 1901 óta, augusztus elején pedig újabb hőmérsékleti rekordok sora dőlt meg: augusztus 5-én például már több tucatnyi mérőállomáson emelkedett 40 fok fölé a hőmérséklet.
2026. 08. 20. 12:00
Megosztás:

Jelentős különbség van a szállodai weboldalak digitális karbonlábnyomai között

Akár tizennyolcszoros különbség is lehet a magyarországi ötcsillagos szállodák online foglalási folyamatainak digitális lábnyomai között. A webes felületek optimalizálása és a digitális vendégút tudatos tervezése jelentős energia- és szén-dioxid-megtakarítást eredményezhet - derül ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Carbon.Crane közös vizsgálatából.
2026. 08. 20. 11:00
Megosztás: