Jelentős növekedést produkált az első félévben a globális hotelipar

Komoly felívelő szakaszban van a nemzetközi hotelpiac: az idei első félévben az egy kiadható szobára jutó árbevétel 19,5 százalékkal, az átlagos napi szobaár 6,4 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi értéket, miközben az átlagos szállodai foglaltság 61,2 százalékról 68,9 százalékra emelkedett – derül ki a Moore Global tanácsadó és könyvvizsgáló cég által közzétett negyedéves iparági elemzésből.

Jelentős növekedést produkált az első félévben a globális hotelipar

A nemzetközi tanácsadó cég négy globális hotellánc: a Marriott, a Hilton, az InterContinental és a Hyatt által közzétett adatokból összeálló reprezentatív mintája alapján 108 ország több mint 23 ezer szállodája teljesítményének elemzését végzi el minden negyedévben, értékes betekintést adva a nemzetközi hotelpiac aktuális folyamataiba.

Az egy kiadható szobára jutó árbevétel (RevPAR) 2023 első félévében 110,7 dollár volt, ami nem csupán az egy évvel korábbi 92,6 dolláros értéket múlja felül, hanem immár a Covid előtti időszaknak a csúcsértékét, a 2019 első félévében mért 105,3 dollárt is. Az átlagos napi szobaár (ADR) 160,6 dollárra nőtt az egy évvel korábbi 151 dollárról, és immár 11 százalékkal haladja meg a 2019-es 144,9 dollárt. A 68,9 százalékos foglaltság pedig már alig marad el a 2019 első félévének 72,4 százalékos rátájától.

Minden kategóriában kedvező fejlődést mutatnak a számok, de különösen kiemelkedő a luxuskategóriás hotelek teljesítménye, ahol a foglaltság mértéke egy év alatt 54 százalékról emelkedett 68 százalékra. Ebben a kategóriában a RevPAR értéke már 201 dolláros (+36% éves növekedés) szinten jár, a ADR elérte a 295 dolláros szintet (+13,9%).

A vizsgált négy szállodalánc esetében a korrigált EBITDA értéke 14-18 százalékkal emelkedett egy év alatt, a működési eredmény pedig 12 százalékkal haladta meg a 2022 első féléves szintet. Csupán az elmúlt negyedév során több mint 400-zal, 23 409-re nőtt (+1,7%) a mintába tartozó szállodák száma, ennek jelentős része már meglévő hotelek csatlakozásának eredménye: az ismert brandek erősítik a piaci pozíciót és a javítják a jövedelmezőséget.

„Az adatokból az látszik, hogy a nemzetközi szállodaipar a nehézségekre rugalmasan reagált és növelte ellenállóképességét, mára pedig minden korábbinál versenyképesebbé vált – értékelte az adatokat Takács Márton, a Moore Global Hotel és Turizmus munkacsoportjának globális vezetője. – Az emberek vágya az utazások iránt a lezárások feloldása után töretlenül kitart, és a gazdasági nehézségek, az inflációs hatások sem tudták visszafogni ezt a kitartó keresletbővülést. A lendület várhatóan a második félévben is kitart, bár a közel-keleti konfliktus, annak esetleges eszkalálódása érezhető visszaesést is hozhat az első féléves adatokhoz képest.”

Amint arról a Moore Global korábbi jelentése beszámolt, az érintett szállodaláncok év eleji előrejelzése 2023 egészére a RevPAR tekintetében 8 százalékos átlagos növekedést tartalmazott. Ugyanerre az időszakra figyelemreméltó, 5 százalék körüli átlagos nettó szobaszám-növekedési rátával kalkuláltak, ami egyrészt töretlen terjeszkedési erőfeszítéseiket, másrészt a köztük zajló éles versenyt tükrözi a szállodai kínálat minden szintjén.

Több hullámban érkezik havazás január első hetében

Több hullámban érkezik a havazás január első hetében, és tovább hűl a levegő: a héten többfelé napközben is fagyhat, péntek hajnalban a vastagabb hóval borított tájakon akár mínusz 19 Celsius-fok is lehet. A havazás mellett ónos eső, eső is előfordulhat, a szél pedig hófúvást okozhat - derül ki a HungaroMet Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.
2026. 01. 04. 18:00
Megosztás:

Brit miniszterelnök: nem tesszük ismét lehetővé az EU-állampolgárok korlátlan nagy-britanniai letelepedését

A brit kormány kész megfontolni a közeledést az Európai Unió egységes belső piacához, ha ez a brit érdekeket szolgálja, de nem teszi ismét lehetővé az EU-állampolgárok korlátlan nagy-britanniai letelepedését - mondta vasárnap a brit miniszterelnök.
2026. 01. 04. 17:00
Megosztás:

Nyitrai Zsolt: a nyugdíjasok helyzete 2026-ban is becsületbeli ügy

A nyugdíjasok helyzete 2026-ban is becsületbeli ügy a kormány számára - mondta Nyitrai Zsolt, a miniszterelnök főtanácsadója a Facebook-oldalán vasárnap közzétett videóban.
2026. 01. 04. 16:00
Megosztás:

Hihetetlen tempóban terjed, és egyre több kereskedőnél érhető el a qvik

Nem csak az indulás óta, de negyedéves alapon is nagyságrendi ugrást mutat a qvik-forgalom: 2025 harmadik negyedévében közel 10 milliárddal, 17 milliárd forintra emelkedett az az összeg, amelyet az azonnali fizetési rendszerre alapozott, korszerű fizetési mód felhasználásával fizettek a kereskedőknél az emberek – hívja fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője. Közben folyamatosan emelkedik a fizetési megoldást elfogadó kereskedők száma is.
2026. 01. 04. 15:00
Megosztás:

Az Ethereum árfolyama újra 3 100 dollár felett jár – Stabilizálódik a piac az év elején?

Erős heti teljesítmény után ismét 3 100 dollár fölé kapaszkodott az Ethereum árfolyama, ami újra optimizmust hozhat a kriptokereskedők körében. Bár a hangulat továbbra is óvatos, a technikai jelek egyre kedvezőbb képet festenek a második legnagyobb kriptovalutáról. Vajon csak átmeneti fellángolásról van szó, vagy ez már a 2026-os év pozitív trendjének kezdete?
2026. 01. 04. 14:00
Megosztás:

A Coinbase visszalép Argentínában – Felfüggesztik a helyi devizás tranzakciókat, de a kripto marad

A kriptotőzsde óriás Coinbase alig egy évvel azután, hogy belépett az argentin piacra, meglepő döntést hozott: ideiglenesen leállítja a helyi pénznemhez kötődő (fiat) szolgáltatásait. Bár a lépés nem jelent teljes kivonulást, fontos jelzés lehet a dél-amerikai ország pénzügyi kihívásairól – különösen a kriptoalapú megoldásokkal való integráció terén.
2026. 01. 04. 13:00
Megosztás:

Nagy-Britannia nem vett részt a Venezuelában végrehajtott akcióban

Nagy-Britannia semmiféle módon nem vett részt az Egyesült Államok venezuelai katonai akciójában - közölte szombaton Keir Starmer brit miniszterelnök.
2026. 01. 04. 12:00
Megosztás:

A Dogecoin 4%-ot ugrott a mémcoin-rali közepette, rövid távú „golden cross” jelent meg

A Dogecoin (DOGE) árfolyama 4,36%-kal 0,1516 dollárra emelkedett, miután erős forgalom mellett visszatört egy kulcsfontosságú technikai zónába. A mozgás a mémcoinok iránti újraéledő spekulatív étvágyat jelzi, miközben a teljes kriptopiac továbbra is oldalaz.
2026. 01. 04. 11:00
Megosztás:

Mi történik Nicolás Maduro venezuelai elnökkel és feleségével?

Egy brooklyni börtönben tartják őrizetben Nicolás Maduro venezuelai elnököt és feleségét, akiket amerikai katonai műveletben fogtak el Caracasban, helyi idő szerint szombaton hajnalban.
2026. 01. 04. 10:00
Megosztás:

Kül- és kiskereskedelmi, foglalkoztatottsági és turisztikai adatok is érkeznek az év első hetében

Az idei év első hetében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) több adatot is közöl, köztük a külkereskedelmi áruforgalomról, a kormányzati szektor egyenlegéről és a foglalkoztatottságról.
2026. 01. 04. 09:21
Megosztás:

Kormányzati segítség 2026-ban a kis- és középvállalkozásoknak

Adócsökkentésekkel, beruházási és tőketámogatásokkal, fix 3%-os hitellel, több mint 400 milliárd forintnyi kedvezményes finanszírozással, jelentős adócsökkentésekkel, egyszerűbb adminisztrációval és digitalizációs programokkal segíti 2026-ban a kormány a mikro-, kis- és középvállalkozásokat. A cél változatlan: kiszámítható működési környezet, több beruházás, több munkahely és versenyképesebb magyar vállalkozások.
2026. 01. 04. 08:00
Megosztás:

A kormány a Stipendium Peregrinum Ösztöndíjprogrammal a világ legjobb egyetemein biztosít tanulmányi ösztöndíjat

A kormány a Stipendium Peregrinum Ösztöndíjprogrammal a világ legjobb egyetemein biztosít tanulmányi ösztöndíjat, valamint állja az utazás és a szállás költségeit a magyar fiatalok számára - mondta a kultúráért és innovációért felelős miniszter szombaton Budapesten.
2026. 01. 04. 06:00
Megosztás:

Amerikai csapás Venezuelában megrázta a kriptopiacokat

Feszült hangulatban indult 2026 eleje a kriptovaluta-piacokon, miután hírek érkeztek egy „nagyszabású” amerikai katonai akcióról Venezuelában. A geopolitikai sokk hatására a Bitcoin és a vezető altcoinok gyors bizonytalanságot árazva keresték az egyensúlyt.
2026. 01. 04. 05:00
Megosztás:

Luxusvilla 1,7 milliárdért, felújítandó ház 900 ezerért - ezekkel a legekkel búcsúzott 2025

Jelentős különbségekkel zárult a múlt év a lakáspiacon az ingatlan.com „leg”-eket felsoroló összeállítása szerint, amely az értékesítési idő alakulását is bemutatja településtípusonként. A 2025-ös év legemlékezetesebb tranzakciói jól szemléltetik a hazai ingatlanpiaci különbségeket.
2026. 01. 04. 04:00
Megosztás:

Kriptopiaci mozgások: a Shiba Inu kulcsszinthez ért, a Bitcoin a 100 ezer dollárt célozza, az Ethereum stabil 3 000-nél, a Dogecoin kitört

Mozgalmasan indult 2026 a kriptovaluta-piacon: a Shiba Inu (SHIB) fontos technikai szinthez érkezett, a Bitcoin (BTC) egyre közelebb kerül a 100 000 dolláros álomhatárhoz, míg az Ethereum (ETH) meglepő nyugalommal mozog a 3 000 dolláros árszint körül. Eközben a Dogecoin (DOGE) erős forgalom mellett áttörte kulcsellenállását, új lendületet adva a mémcoin-szegmensnek.
2026. 01. 04. 03:00
Megosztás:

Élettársad van nem házastársad? Akkor most bajban vagy!

Sokan ma sincsenek tisztában az élettársi kapcsolatok vagyonjogi szabályaival, holott becslések szerint közel egymillió magyar él ilyen életformában. Egy friss MOKK-felmérés rámutat: az élettársi közösségben élőknek csupán elenyésző része van tisztában azzal, milyen jogi előírások vonatkoznak rájuk. Cikkünkben most átfogóan bemutatjuk a legfontosabb tudnivalókat.
2026. 01. 04. 02:00
Megosztás:

Új állami lakástámogatás érhető el!

Az évfordulóval párhuzamosan több olyan jogszabályi és pénzügyi módosítás lép hatályba, amelyek számottevően alakíthatják a lakásvásárlással, a hitelfelvétellel, a családi adózással, a jövedelmekkel és a mindennapi banki költségekkel kapcsolatos döntéseket.
2026. 01. 04. 01:00
Megosztás:

Trump: az Egyesült Államok átveszi Venezuela irányítását

Az Egyesült Államok átmenetileg átveszi Venezuela irányítását, amíg nem sikerül "biztonságos, megfelelő és megfontolt" politikai átmenetet végrehajtani az országban - jelentette be Donald Trump amerikai elnök szombati sajtótájékoztatóján, amelyet azután tartott, hogy az amerikai fegyveres erők egy éjszakai művelet során elfogták Nicolás Maduro venezuelai elnököt és feleségét Caracasban.
2026. 01. 04. 00:05
Megosztás:

Január 8-án kezdődik az Educatio oktatási szakkiállítás

Január 8-10. között újra megnyitja kapuit az Educatio oktatási szakkiállítás Budapesten, a Hungexpón - hívta fel a figyelmet a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára szombaton a Facebook-oldalán közzétett videóban.
2026. 01. 03. 23:00
Megosztás:

Digitap ($TAP) vs. 126 dolláros SOL: Melyik a legjobb kriptovaluta 2026-ra?

A <a href="https://presale.digitap.app?&utm_campaign=jan&utm_content=com&utm_medium=pr&utm_source=prof-pr&utm_term=2560a" target="_blank">Digitap ($TAP)</a> és a Solana (SOL) a kriptociklus nagyon eltérő szakaszaiban helyezkednek el. Az egyik egy nagy kapitalizációjú, Layer 1 (L1) blokklánc, amely hosszú éveken át tartó növekedés és elfogadás után jelenleg 126 dollár körül forog. A másik egy innovatív kripto előértékesítési projekt, amely célja, hogy egy új, úgynevezett „omni-bank” modell révén forradalmasítsa a globális pénzforgalmat.
2026. 01. 03. 22:00
Megosztás: