Jelentősen erősödhet idén az idegenforgalom
A turizmus meghatározó folyamatai:
Tovább erősödött a turizmus itthon: 2024 novemberében a turisztikai szálláshelyeken 1,2 millió vendég 2,8 millió vendégéjszakát töltött el. A vendégek száma 17, a vendégéjszakáké 9,7%-kal meghaladta az egy évvel korábbit.
A belföldi vendégek száma 10, az általuk eltöltött vendégéjszakáké 3,8%-kal volt magasabb az előző év azonos havinál. A 607 ezer belföldi vendég közel 1,3 millió vendégéjszakát töltött el a turisztikai szálláshelyeken, ezen belül a kereskedelmi szálláshelyeken 467 ezer vendéget és 978 ezer vendégéjszakát regisztráltak.
Vendégéjszakák száma (KSH)
A külföldi vendégek száma 23, az általuk eltöltött vendégéjszakáké 15%-kal nőtt az előző év azonos hónapjához viszonyítva. A turisztikai szálláshelyekre érkezett 639 ezer külföldi vendég mintegy 1,6 millió vendégéjszakát töltött el, közülük 445 ezer vendéget és csaknem 1,1 millió vendégéjszakát a kereskedelmi szálláshelyeken regisztráltak.
Az utazások célpontjai alapján novemberben a belföldivendég-éjszakák száma az előző év azonos időszakához képest a Győr–Pannonhalma turisztikai térségbennőtt a legnagyobb mértékben (25%-kal), és a Sopron–Fertő térségben csökkent a leginkább (12%-kal). Budapesten 9,4%-kal nőtt és a Balatonnál 1,6%-kal nagyobb, volt a turisztikai szálláshelyeken eltöltött belföldivendég-éjszakák száma.
A külföldivendég-éjszakák száma az előző év azonos időszakához viszonyítva a legerőteljesebben Pécs–Villány térségben emelkedett (10%-kal), a leginkább pedig Gyula térségében esett vissza. Budapesten 22%-kal nőtt – részben a november elején megrendezett európai csúcstalálkozóval összefüggésben – a Balatonnál pedig 1,7%-kal csökkent a turisztikai szálláshelyeken eltöltött külföldivendég-éjszakák száma.
Az év tizenegy hónapját kumuláltan vizsgálva szintén pozitív teljesítményt mutat az ágazat:
-A turisztikai szálláshelyeken 5,6%-kal több, összesen 41,3 millió vendégéjszakát regisztráltak.
-A belföldi vendégek 2,0, a külföldiek 9,5%-kal több (20,8 millió, illetve 20,5 millió) vendégéjszakát töltöttek el a turisztikai szálláshelyeken.
2024 novemberében összesen 1 401 245 utas fordult meg a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren, ami nemcsak a tavalyi adatot haladja meg 22%-kal, hanem az eddigi rekorder 2019. novemberit is 10%-kal. A Liszt Ferenc repülőtér utasforgalma 2024-ben meg fogja közelíteni a 18 milliót, ez Európában a leggyorsabb növekedés. A kormány tervei szerint 2030-ra évi 20 millióra növekszik a reptér utasforgalma, melyet a 3-as terminál megépítése is támogat majd. Idén várhatóan megtörténik az alapkőletétel.
A turisztikai szálláshelyeken az összes bruttó árbevétel közel 78 milliárd forint volt, folyó áron 24%-kal nagyobb az egy évvel korábbinál.
Összesen 21 856 turisztikai szálláshely, ezen belül 2264 kereskedelmi, illetve 19 592 magán- és egyéb szálláshely fogadott vendégeket. A kereskedelmi szálláshelyek közül 937 szálloda és 984 panzió volt nyitva november egy részében vagy egészében.
Széchenyi Pihenőkártyával folyó áron 2,6%-kal többet, mintegy 2,5 milliárd forintot költöttek a kártyatulajdonosok a turisztikai szálláshelyeken az előző év azonos hónapjához viszonyítva. SZÉP-kártya változások, melyek szerint az ide érkező juttatások 50%-át lakásfelújításra lehet majd fordítani jövőre, pozitívan hathat az építőipar ágazatban, de a vendéglátóhelyek és a szálláshely szolgáltatóknak ez kedvezőtlen hír.
Rövidtávú kilátások:
Szálláshely szolgáltatás: 2025-ben várjuk, hogy folytatódik az idegenforgalom növekedési trendje a nemzetközi folyamatokkal összhangban. Árnyalva a képet, a forint gyengülése miatt drágulhatnak a külföldi utazások, így elképzelhető, hogy idén több magyar fog belföldön nyaralni. Flesch Tamás, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke szerint vidéken idén a szállodák esetében várhatóan 10% alatti szobaár-emelkedéssel lehet számolni, míg Budapesten a drágulás a 10% feletti szintet is elérheti, a külföldi turisták miatt. Budapesten nagyjából 1500 új szállodai férőhely kerülhet átadásra 2025-ben.
Vendéglátás: Az élelmiszeralapanyag-árak már nem kiugróak az infláció csökkenése miatt, 2025-ben a minimálbér és a garantált bérminimum emelkedése, és az ezeket felhajtó magasabb fizetések kitermelése jelent majd feladatot. Amennyiben a gazdasági környezet kedvezően alakul és a bizalomhiány oldódik, a reálbérek növekedése az éttermek forgalmának bővülését is segítheti idén. Ebben az alágazatban is elválik egymástól a vidéki, illetve a fővárosi helyzet. Budapesttől távolodva csökkennek a kereseti lehetőségek, ráadásul az éttermek inkább csak a helyi, környékbeli fogyasztókra építhetnek, míg a fővárosi egységek bevételételeihez jelentősen hozzájárulnak a turisták is.