Jelentősen visszaesett egy év alatt az állásvesztéstől rettegő magyarok aránya

A magyar munkavállalók bizalmi attitűdje 2023-ban kiegyensúlyozott és stabil volt, emellett bizakodásra adhat okot, hogy idén akár már javuló tendenciára is számíthatunk, derül ki a BNP Paribas Cardif Biztosító és a Medián legfrissebb közös kutatásából. A decemberben végzett felmérés szerint a megkérdezettek jóval optimistábban tekintenek a saját állásuk jövőbeli kilátásaira a megelőző év végéhez képest.

Jelentősen visszaesett egy év alatt az állásvesztéstől rettegő magyarok aránya

Az előző év utolsó negyedévében készült felmérésben a BNP Paribas Cardif Munkaerőpiaci Stabilitási Indexe 75 pontos értéket vett fel, amely a megelőző negyedévhez képest 1 pontos emelkedést, a megelőző év hasonló időszakához képest pedig azonos értéket mutat.

„Összességében kiegyensúlyozott és stabil volt tavaly a magyar munkavállalók bizalmi attitűdje egész évben, amelyet érdemben nem befolyásolt a gazdasági környezet, ugyanakkor 2022-höz képest a részértékek tekintetében enyhe csökkenés volt tapasztalható” – mondta el a BNP Paribas Cardif Biztosító vezérigazgatója. Kiss Márk István szerint az előttünk álló évben javuló makrogazdasági helyzetre számíthatunk, amely várhatóan a munkavállalók hangulatára is pozitív hatással lesz, ugyanakkor kérdéses, hogy visszatérnek -e valaha a COVID-járvány előtti időszakban tapasztalt magasabb értékek.

Az eredményekből kiderült, hogy a válaszadók közel ötödének (18%) a háztartása kevesebb, mint egy hónapot tudna átvészelni a fő kereső állásvesztése esetén, ami a megelőző év hasonló időszakához képest 2%-pontos emelkedést mutat. Ennek a negatív irányú trendnek ugyanakkor ellentmond, hogy egy év alatt 16-ról 19%-ra emelkedett azok aránya is, akik több, mint egy évet is képesek lennének ilyen módon átvészelni. 

Az interjúalanyok háromnegyede (72%-a) már egyáltalán nem aggódik amiatt, hogy egy éven belül esetleg elveszítheti az állását, ami számottevő – 10%-pontos – ugrást mutat egy év alatt. A javuló tendenciát az is erősíti, ezzel párhuzamosan a 2022. év végi 18%-ról 11%-re csökkent azok aránya is, akik csak kicsit aggódnak az állásvesztés miatt.

A felmérés egyébként azt is vizsgálta, hogy az interjúalany milyen valószínűséggel kötne meg egy olyan típusú biztosítást, amely munkanélküliség esetén anyagilag kisegítené. Az eredmények alapján 4 százalékponttal 38%-ra emelkedett azok aránya egy év alatt, akik biztosan hajlandóak lennének egy ilyen biztosítás megkötésére és 17-ről 19%-ra nőtt azok aránya, akik azt válaszolták, hogy már rendelkeznek ilyen szerződéssel. 

A felmérés szerint az előző negyedévhez képest 3, a megelőző év hasonló időszakához képest pedig 2 ponttal emelkedett az a mutató, amely a munkavállalók azzal kapcsolatos attitűdjeit méri, hogy a jelenlegi pozíciójukat mennyire érzik biztosnak az adott cégen belül. Az így elért 73 pontra vonatkozó részadatok szerint a válaszadók 56%-a azt gondolja, hogy az több mint 5 évig biztosan meg fog maradni, ami az előző év hasonló időszakához képest 1 pontos esést, az előző negyedévhez képest viszont 2 pontos emelkedést jelent.

További lényeges fejlemény, hogy 2022 év végéhez képest 1, az előző negyedévhez képest pedig 2 ponttal emelkedve 87 pontot vett fel a munkavállalók mostani munkahelyük fennmaradásával kapcsolatos optimista percepciója. A részeredmények alapján az interjúalanyok 73%-a úgy vélte, hogy a cég, ahol dolgozik – függetlenül a saját pozíciójától – még több mint 5 évig biztosan megmarad. Az ezzel kapcsolatos percepció 2 százalékpontot nőtt az előző év hasonló időszakához képest. 

Az előző év azonos időszakához képest változatlanul 61 pontot ért el az a mutató, amely azt vizsgálja, hogy a munkavállalók mennyire bíznak abban, hogy egy esetleges állásvesztés vagy felmondás esetén milyen könnyen találnának a képzettségüknek megfelelő új állást. A részeredmények szintjén sem tapasztalható érdemi változás ezen a téren: 51% szerint könnyen, vagy nagyon könnyen találna magának új munkahelyet, hasonlóan a megelőző évben mért 50%-hoz.

Bonyolult szabályok, komoly kockázatok – ezeken csúsznak el a cégek a külföldi munkavállalók foglalkoztatásánál

A nemzetközi vállalatok magyarországi leányvállalatai egyre gyakrabban alkalmaznak vállalaton belüli áthelyezéssel mérnököket, szakértőket, vezetőket. Azonban az így érkező harmadik országbeli – például kínai, vietnámi, mexikói vagy koreai – kollégák itteni foglalkoztatása sokkal több annál, mint sima HR-adminisztráció: az adózás és társadalombiztosítás számos bonyolult szabályt, rengeteg buktatót és súlyos bírságkockázatot is rejt. A KPMG szerint azonban tudatos tervezéssel ezek elkerülhetőek és megalapozható a sikeres együttműködés vállalatok és munkavállalóik közt egyaránt.
2026. 04. 19. 04:00
Megosztás:

Washington június 16-áig engedélyezte az olajszállítást Szerbiának a Janaf vezetékén

Június 16-áig engedélyezte az olajszállítást Szerbiának az amerikai kormány a Janaf horvát vállalat által üzemeltett Adria-vezetéken - közölte a horvát társaság szombaton.
2026. 04. 19. 03:00
Megosztás:

Hány cigány ember él Magyarországon?

A magyarországi roma lakosság pontos létszámának meghatározása jelentős nehézségekbe ütközik. Ennek hátterében több tényező áll: a nyelvi beolvadás folyamata, a földrajzi szétszórtság, a kulturális sokféleség, valamint a viszonylag alacsony társadalmi megbecsültség. Emiatt a társadalomtudományi kutatásokban rendszeresen vita tárgyát képezi, hogy milyen módszerekkel lehet a legpontosabban megbecsülni a roma népesség számát.
2026. 04. 19. 02:00
Megosztás:

A lottónyertes a nyugdíjasoknak osztja szét a nyereményét

Szenzációs történet járta be a világot: egy friss lottónyertes nem luxusautókra vagy egzotikus utazásokra költötte a milliókat – hanem úgy döntött, a nyugdíjasok életét teszi könnyebbé.
2026. 04. 19. 01:00
Megosztás:

Elvitték az ötös lottó rekordnyereményét, 6,78 milliárd forintot

Az ötös lottó 69 éves történetének legmagasabb összegű főnyereményét, 6,78 milliárd forintot nyert valaki a szombati sorsoláson – közölte a Szerencsejáték Zrt. közleményben az MTI-vel.
2026. 04. 19. 00:05
Megosztás:

Félmilliárdos fejlesztéssorozat zárult le Polgáron

Lezárult egy félmilliárd forintos, európai uniós támogatásból és állami társfinanszírozásból megvalósuló fejlesztéssorozat a Hajdú-Bihar vármegyei Polgáron – tájékoztatta a projektgazda szombaton közleményben az MTI-t.
2026. 04. 18. 23:00
Megosztás:

A MAFE csatlakozott az EUROMETAL acélipari védelmi felhívásához

Az EU acélértékláncát képviselő EUROMETAL nevű szövetség hivatalos sajtókonferencián, 2026. április 14 én, a düsseldorfi Tube & Wire vásáron bejelentve sürgős "Cselekvési felhívást" indított az európai acél és fémipar védelmére.
2026. 04. 18. 22:00
Megosztás:

Kiválasztották a legszebb településneveket

3.378.934 szavazat érkezett a legszebb magyar településnevekre. A szavazás 5 régióban zajlott 2025 októberétől 2026. március 31-ig az e-nyelv.hu honlapon a Magyar Nyelvi Szolgáltató Iroda szervezésében.
2026. 04. 18. 21:00
Megosztás:

Meteorológia: a pénteki volt az év eddigi legmelegebb napja

Pénteken volt az év eddigi legmelegebb napja - írta a HungaroMet Zrt. a Facebook-oldalán szombaton.
2026. 04. 18. 20:00
Megosztás:

Trump megerősítette, hogy Irán ismét megpróbálta lezárni a Hormuzi-szorost

Donald Trump amerikai elnök megerősítette szombaton, hogy Irán ismét megpróbálta lezárni a Hormuzi-szorost, miközben tartanak a tárgyalások Washington és Teherán között.
2026. 04. 18. 19:00
Megosztás:

Új szintre lép a USDC: a Circle natív bridge-e forradalmasíthatja a cross-chain utalásokat

A Circle bemutatta legújabb fejlesztését, amely egyszerűbbé és átláthatóbbá teszi a stabilcoinok mozgatását a blokkláncok között – de a bejelentést árnyalja egy több százmillió dolláros jogi ügy is.
2026. 04. 18. 18:00
Megosztás:

A gyors megoldás: a könnyűszerkezetes házak előnyei

Gondoltunk már arra, hogy milyen gyorsan felépíthetünk egy otthont? Az építkezési folyamatot nagyban megváltoztathatják a könnyűszerkezetes házak.
2026. 04. 18. 17:00
Megosztás:

Shiba Inu kitörés előtt? – Aranykereszt jelez fordulatot a SHIB árfolyamában

Bár a Shiba Inu továbbra is szűk sávban mozog, egy frissen kialakult technikai jelzés új reményt adott a bikáknak. A kérdés már csak az: elegendő lesz-e ez a lendület a valódi kitöréshez?
2026. 04. 18. 16:00
Megosztás:

Tavaszi kerti munkák tudatosan - amikor a kert rendben tartása pénzügyileg is előnyös

A tavasz kezdetével a kert új feladatokat ad, és ilyenkor dől el az is, milyen állapotban lesz a zöldterület a következő hónapokban. Egy jól időzített karbantartás hosszabb távon kevesebb ráfordítást igényel, ezért érdemes már az elején átgondoltan nekiállni.
2026. 04. 18. 15:00
Megosztás:

Worldcoin árfolyam zuhanás a nagy bejelentés után

13%-ot esett a WLD árfolyam a World 4.0 indulását követően. Hiába az ambiciózus technológiai áttörés és a globális partnerségek sora, a piac rövid távon negatívan reagált: a Worldcoin árfolyama meredeken esett, miközben a teljes kriptoszektor emelkedett.
2026. 04. 18. 14:00
Megosztás:

Virágküldés: a szívből jövő meglepetés

Gondoltál már arra, hogy egy szál virág milyen boldogságot hozhat? A virágok hatása sosem szűnik meg csodálatba ejteni minket; üzenetet közvetítenek, érzéseket közvetítenek, és képesek megállítani az időt. Manapság, amikor a technológia mindent áthat, a személyes kapcsolattartás különleges módszerei egyre értékesebbé válnak.
2026. 04. 18. 13:00
Megosztás:

Jelenleg nincs üzemanyaghiány az Európai Unióban

Jelenleg nincs üzemanyaghiány az Európai Unióban, az Európai Bizottság azonban felkészül a repülőgép-üzemanyagok esetleges, továbbra is aggodalomra okot adó ellátási hiányára - jelentette ki Anna-Kaisa Itkonen, a brüsszeli testület illetékes szóvivője Brüsszelben pénteken.
2026. 04. 18. 12:00
Megosztás:

Hogyan válassz megfelelő méretű betonkerítést?

A betonkerítés méretének megválasztása fontos és összetett döntés. Nemcsak a biztonság szempontjából lényeges, hanem befolyásolja az épület esztétikai megjelenését is.
2026. 04. 18. 11:00
Megosztás:

A Jeep növekedési lehetőséget lát a magyarországi újautó-piacon

A speciális minőségi igényeknek való megfelelésben látja a növekedés lehetőségét a Stellantis konszern rétegmárkája, a Jeep, amely bővülni tudott 2025-ben a magyarországi újautó-piacon - mondta Krupp Tünde márkaigazgató az MTI-nek.
2026. 04. 18. 10:00
Megosztás:

Trump: Irán vállalta, hogy soha többé nem zárja le a Hormuzi-szorost

Irán beleegyezett abba, hogy soha nem zárja le újból a Hormuzi-szorost - írta Donald Trump amerikai elnök közösségi oldalán pénteken.
2026. 04. 18. 09:00
Megosztás: