Jobb félni, mint kint ragadni – Ezért nem érdemes utazni utasbiztosítás nélkül

1. Egy egyszerű betegség is milliókat emészthet fel
A leggyakoribb utazási problémák közé tartozik a hirtelen fellépő betegség vagy baleset. Európán belül sokan a „kék kártyára” (Európai Egészségbiztosítási Kártyára) hagyatkoznak, de ez csak az állami egészségügyi szolgáltatásokra terjed ki – ráadásul országonként eltérő, hogy mi minősül ilyennek. A magánkórházak, mentőszállítás vagy sürgősségi beavatkozások gyakran teljes áron kerülnek kiszámlázásra.
Egy súlyosabb egészségügyi probléma – például vakbélgyulladás, csonttörés vagy COVID-fertőzés miatti karantén – több ezer eurós tétel lehet. Az utasbiztosítás nemcsak a kezelési költségeket fedezheti, hanem a hazaszállítást is, amely repülős mentés esetén akár több millió forint is lehet.
2. Poggyászkárok, járatkésések, lopások – és a pénztárcád bánja
Egy elhagyott bőrönd, ellopott telefon vagy törölt járat nemcsak bosszúság, hanem jelentős anyagi veszteség is lehet. Az utasbiztosítás ezekre az esetekre is kínál védelmet, akár több százezer forintos kártérítést is nyújtva. Egyes csomagok már a repülőtéren történő várakozásokra is kínálnak kártérítést – például ha a járat több mint 4 órát késik.
A biztosítók emellett jogvédelmi és felelősségbiztosítást is kínálnak, ami akkor lehet hasznos, ha például véletlenül kárt okozunk valakinek vagy peres ügybe keveredünk egy külföldi országban.
3. Rugalmas lemondás és változó úticélok – a kiszámíthatatlan utazások kora
A járvány óta megszokhattuk, hogy az utazási tervek egy pillanat alatt felborulhatnak. Ma már egy sztrájk, egy természeti katasztrófa vagy akár egy helyi politikai feszültség is okot adhat arra, hogy módosítani vagy törölni kelljen az utazást.
Sok biztosítás már tartalmaz útlemondási és útmegszakítási fedezetet is, amelyek visszatérítik a repülőjegy, szállás vagy előre lefoglalt programok költségét – akkor is, ha az utazás előtti napokban történik a változás. Ez különösen fontos azoknak, akik nem csomagban vásárolt utakat, hanem saját szervezésű nyaralást terveznek.
Összegzés: kis összeg, nagy nyugalom
Egy egyhetes utasbiztosítás díja jellemzően 2–8 ezer forint között mozog – vagyis kevesebb, mint egy vacsora ára két főre egy európai nagyvárosban. Cserébe viszont nemcsak a testi, hanem a lelki nyugalmat is biztosítja: nem kell azon aggódni, hogy egy váratlan esemény anyagi csődbe sodorja a családot.
Ne csak az útitervet, a védelmet is tervezd meg! Mielőtt elindulsz, köss egy személyre szabott utasbiztosítást – és élvezd a nyaralást teljes biztonságban.