Jogállamiság, a magyarok 90%-a fontosnak tartja, de csak 50%-a érti – Tájékoztató kampányt indít az Európai Bizottság
Az egész EU-ra kiterjedő kampány célja, hogy a jogállamiság elvont fogalmát közelebb hozza az uniós állampolgárokhoz, és rávilágítson annak mindennapi életükre gyakorolt kézzelfogható hatására. A kampány a jogállamiságot meghatározó hat alapelvre összpontosít: a törvény előtti egyenlőség, a jogbiztonság, az önkényesség tilalma, a bírói függetlenség, a törvényesség és a hatalmi ágak szétválasztása.
A kommunikációs kampányt azért indította az Európai Bizottság, mert bár a polgárok az egész EU-ban nagyra értékelik a jogállamiságot, jobb tájékoztatást szeretnének kapni arról, hogy mit is jelent ez a fogalom a gyakorlatban.
Didier Reynders, a jogérvényesülésért felelős biztos a következőt mondta: „A jogállamiságot gyakran távoli, magasztos fogalomnak tekintik, amit sokak számára nehéz felfogni. Miközben ez határozza meg, hogy kik vagyunk és mi köt össze minket, európaiakat, hajlamosak vagyunk csak akkor gondolni a jogállamiságra, amikor valami rosszul sül el. A kampány célja, hogy mindenki megértse, mit jelent a jogállamiság, mennyire számítunk rá a mindennapokban, és miért fontos a méltánytalanságok és igazságtalanságok megelőzése. Christoph Niemann a sport világa által inspirált csodálatos animációi lehetővé teszik, hogy mindenki megismerje a jogállamiság alapelveit.”
Az animációk koncepciója
Annak érdekében, hogy a hat alapelvet jobban értelmezhetővé tegye, Christoph Niemann német művész és illusztrátor, akinek munkái rendszeresen szerepelnek a The New Yorker, a National Geographic és a The New York Times címlapján, hat egyszerű, de erőteljes animációs videót készített, hogy a történetmesélésen keresztül és a sportot metaforaként használva tájékoztassa a polgárokat a jogállamiságról.
„A jogállamiságot úgy akartam szemléltetni, hogy összehasonlítom valamivel, amit a mindennapi életből ismerünk: a sportok szabályaival. Focizni, a versenypályán versenyezni vagy biliárdozni – mindez csak akkor lehetséges, ha megállapodunk a következetes és tisztességes szabályokról és korlátokról. Az animációimban játékosan elképzeltem, mi történne, ha elvennénk a szabályokat. Meg akartam mutatni, hogy a jogállamiság védelme olyan igazságos és kiszámítható kereteket teremt, amelyben a társadalom virágozhat” – mondta Niemann.
Az animációs sorozat négy héten át lesz látható a közösségi médiában mind a 27 európai uniós tagállamban.