Kamatdöntés - Folytatódik a dollár gyengélkedése
Devizapiaci szempontból a Szövetségi Nyíltpiaci Bizottság (FOMC) ülése nem jelent változást rövid és középtávon. A piaci szereplők mintegy 85%-a 25 bázispontos emelkedést várt 5,00-5,25%-ra. A várható döntést már beárazták a piacon. Szintén számítani lehetett arra, hogy az ülés utáni nyilatkozatból törlik a „néhány további szigorítás szükségességére” vonatkozó hivatkozást. Nem meglepetés az sem, hogy a FOMC nem szívesen emlegeti a kamatcsökkentést, miközben a piac még mindig 2023 novemberére prognosztizálja azt. Ez a monetáris politika szempontjából messze van, ezért nem szabad túlzottan figyelnünk az ilyen várakozásokra.
Negatívak kilátások az amerikai dollárt illetően. Véleményünk szerint a bankválság, amelyben több tucat regionális bank érintett és bizonytalan az adósságplafont illetően, rövid távon negatívan érinti az amerikai dollárt. Más bankokat meg kell menteni. Nem tudni, hogy a CDS és a részvények alakulása alapján jogos vagy helytelen az a piaci ítélet, hogy a PacWest Bancorp lesz a következő regionális bank, amely csődbe megy.
Ráadásul a Kongresszus és a Fehér Ház közötti tárgyalások az adósságplafonról meglehetősen kemények. Ha június 1-jén nem emelik meg az adósságplafont, az Egyesült Államok fizetésképtelenné válhat. Ez azonban nagyon valószínűtlen. Az adósságplafont 1960 óta 78-szor, 2001 óta pedig 20-szor emelték meg
Várhatóan a Kongresszus közvetlenül a határidő lejárta előtt engedélyezi ezt az emelést. Időközben az ekörül zajló politikai felhajtás valószínűleg szintén negatívan hat majd az amerikai dollárra. A dollár gyengülése folytatódik. Tehát megerősítjük az euróval és az angol fonttal kapcsolatos bullish állásfoglalásunk. Nem lennénk meglepve, ha a következő hetekben a GBP/USD elérné az 1,27-es szintet.
Ami az európai valutát illeti, az Atlanti-óceán két partja közötti magasabb kamatkülönbözetre vonatkozó várakozások továbbra is felfelé fogják hajtani az eurót. Más tényezők is hajtják a valutát, mint például a strukturálisan pozitív kereskedelmi mérleg az eurózónában, az Egyesült Államokból az európai kontinensre érkező tőkeáramlás és az alacsony hitelkockázat (például Portugália és Görögország előnyt kovácsol a bármely más BBB/BB besorolású országnál lazább hitelfeltételekkel)
Ami talán még meglepőbb, hogy az eurót a kereskedők és az intézményi befektetők fedezéknek tekintik az Egyesült Államok recessziójával szemben. Ez atipikus. Azonban megerősíti azt a nézetünket, hogy az EUR/USD kereszt idén 1,15-nél tetőzhet.