Kelet-Európa adta a VGP szerződések több mint felét a VGP csoportnál

Eredményes évet zárt tavaly a VGP, a logisztikai és könnyűipari ingatlanok európai szolgáltatója. A cég 2024-ben további 41,3 millió EUR éves bérleti díjbevételre számít, ami a nettó bérleti díjbevétel jelentős növekedését támogatja, az ingatlanjaik 99 százalékos kihasználtsággal működnek. A csoporton belül Kelet-Európa - elsősorban Románia, Szlovákia, a Cseh Köztársaság és Magyarország - adta az új lízingszerződések 54%-át. Hazánkban a tavalyi évben összesen 59 000 m² területen adtak át ingatlanokat, és további 100 000m²-en folynak még építkezések.

A VGP magyar irodája a 2023-as évben a VGP Park Budapest Aerozone-ban 14 000m², a VGP Park Kecskemétben pedig 20 000m² területen adott át ingatlant, az előbbiben még további 28 000 m², míg Kecskeméten 38 000 m² áll fejlesztés alatt. A győri VGP parkban jelenleg is folyik 33 000 m² területen raktárépületek megvalósítása a tavaly átadott 25 000m² mellett.

A VGP csoport  nettó nyereségének összege 87,3 millió euró volt, ez a 2022-es pénzügyi évhez képest 209,8 millió eurós növekedésnek felel meg.

A VGP 1 933 000 m² új ingatlanfejlesztési területet szerzett meg és 1 324 000 m² ingatlanfejlesztési területet vett használatba az év során megkezdett fejlesztések támogatására. A teljes megszerzett telekállomány 2023 végén 9.4 millió m² volt, ami több mint 4,3 millió m² ingatlanfejlesztési potenciált jelent. Az LPM ma bejelentett, 2024. évi eladásával a teljes biztosított földterület-állomány a jelenlegi állapot alapján 8,6 millió m²-re csökken. Az akvizíciók összesen 212,4 millió eurós beruházást jelentenek; a VGP többek között néhány ikonikus telket is megvásárolt Párizs és Frankfurt közelében.

26 építés alatt álló projekt 774 000 m² alapterülettel (ebből 23 projekt összesen 600 000 m²-rel az év során meg is kezdte működését), a teljes készültséget és bérbeadást követően 51,9 millió euró éves bérletidíj-többlettel. Az építés alatt álló projektek 77,3%-ára előzetes bérleti szerződés van érvényben. Bizonyos spekulatív célú ingatlanok, amelyek építése 2023 negyedik negyedévében kezdődött (többek között az építési költségek csökkenésének hatására), csökkentették az előszerződéssel kiadott ingatlanok arányát.

Az ingatlanportfólió gyakorlatilag teljesen ki van adva, a kihasználtság 99 % (szemben a 2022. december 31-i 99 %-kal). A portfólió már elkészült részének 75,9 %-a rendelkezik tanúsítvánnyal, a VGP Park Laatzen például DGNB Platina minősítést kapott − ez az első olyan németországi ingatlan, amelynek egy ingatlanfejlesztő az építője és tulajdonosa is.

A fotovoltaikus (PV-) kapacitás év/év alapon 79,9%-kal nőtt, a működő kapacitás pedig meghaladja a 100 MWp értéket (jelenleg 101,8 MWp, szemben a 2022. decemberi 56,6 MWp-vel). 69,0 MWp teljesítményű PV-projekt építés, további 99,7 MWp pedig tervezés alatt áll. Az épületeinkben folyamatban lévő átállás a zöld energiafogyasztásra, valamint egyéb öko-hatékonysági intézkedések fontos szerepet játszottak abban, hogy a VGP négycsillagos GRESB ingatlanfejlesztői minősítést kapott, amely az európai logisztikai szegmensben működő versenytársak között a második legmagasabb elismerés.

Aláírásra került három vegyes vállalati szerződés, melyek eredménye meggyőző összegű, 676,2 millió eurónyi készpénz-visszaforgatás volt. Valamennyi tranzakció, köztük azok is, amelyek lezárását a VGP 2024-re vállalta, a 2022 év végi elismert valós értékhez képest felárral zárult le vagy vált megállapodás tárgyává, ami 2023-ban a végrehajtott tranzakciók után 59 millió eurós realizált nyereséget eredményezett.

A VGP a Deka és az Areim partnereként két új vegyes vállalatot hozott létre összesen több mint 2,6 milliárd eurós teljes bruttó eszközértékkel. Az Allianz és a VGP között 2023 első félévében létrejött két megállapodással együtt a VGP által ténylegesen végrehajtott és a későbbiekre lekötött tranzakciók összesen 3 milliárd eurónyi bruttó eszközértéket képviselnek. A 2024-e várható megállapodások hatására várhatóan minimum 525 millió eurónyi bruttó eredménynek az előre megállapodott árszínvonalon történő visszaforgatására fog sor kerülni.

A 69,5 millió eurónyi új és megújított bérleti szerződés aláírása az év végére 350.8 millió euróra emelte a lekötött bérleti szerződések éves volumenét (ez 2022. december 31-hez képest +47,6 millió eurónak felel meg, ami év/év alapon +16%-os növekedést jelent).

Az év során átadott 24 projekt 641 000 m² pluszt, avagy 42,3 millió euró bérleti díjból származó éves többletbevételt jelent (ebből 12 projektet, összesen 330 000 m²-t 2023 második félévében adtak át), és jelenleg ezek 100%-a ki van adva. Ennek eredményeképpen a nettó bérleti díjbevétel − átnézeti („look-through”) alapon − 48%-kal, 107,4 millió euróról 159,1 millió euróra nőtt, így az év végére a VGP 304 millió eurónyi (év/év alapon +66 millió euró), vagy arányos átnézeti alapon 194,3 millió eurónyi eszköze pénztermelővé vált.

A fotovoltaikus (PV-) kapacitás év/év alapon 79,9%-kal nőtt, a működő kapacitás pedig meghaladja a 100 MWp értéket (jelenleg 101,8 MWp, szemben a 2022. decemberi 56,6 MWp-vel). 69,0 MWp teljesítményű PV-projekt építés, további 99,7 MWp pedig tervezés alatt áll. Az épületeinkben folyamatban lévő átállás a zöld energiafogyasztásra, valamint egyéb öko-hatékonysági intézkedések fontos szerepet játszottak abban, hogy a VGP négycsillagos GRESB ingatlanfejlesztői minősítést kapott, amely az európai logisztikai szegmensben működő versenytársak között a második legmagasabb elismerés.

Szilárd mérleg, 400 millió eurónyi lehívatlan hitelkeret és  két kötvény áprilisi és szeptemberi visszafizetését követően 375 millió euróval alacsonyabb adósságállomány. A VGP 150 millió eurós hitelkeretet kapott az Európai Beruházási Banktól a megújuló energiával foglalkozó üzletágának támogatására. A hitelkeretből 2024. február 5-ig 135 millió eurót vett igénybe, amelynek kamatlába tízéves futamidőre 4,15%.

Néhány fontos eseményre a mérlegfordulónapot követően került sor. Ilyen volt a VGP-nek az LPM vegyesvállalatban fennálló részesedésének eladása 2024 első negyedévében, amelynek során a VGP mintegy 170 millió eurónyi bruttó bevételt visszaforgatott. A VGP emellett Vejle-ben megvásárolta első dániai telkét.

Az igazgatótanács 80,5 millió eurós rendes osztalékot javasol (ez +7,3% a tavalyi évhez képest), valamint indítványozott 20,5 millió eurónyi rendkívül tőkepótlást is a meglévő és új közös vállalatokkal összefüggő, 2023-ban sorra került, rekordszintű nettó készpénz-visszaforgatást követően. Ezzel a teljes éves bruttó osztalék összege 101 millió eurónak, azaz részvényenként 3,70 eurónak felel meg.

A GTE a LayerZero Zero blokkláncára épít: új szintre léphet a 24/7 tokenizált piac

Stratégiai technológiai váltást jelentett be a GTE kriptotőzsde: Turbo névre keresztelt, nagy hatékonyságú kereskedési infrastruktúráját a LayerZero Labs által fejlesztett Zero blokkláncra integrálja. A lépés nem csupán technológiai frissítés, hanem egy ambiciózus vízió része: a GTE célja, hogy „az internet tőzsdéjévé” váljon részvények, digitális eszközök és árupiaci termékek számára – éjjel-nappali, decentralizált környezetben.
2026. 02. 11. 19:30
Megosztás:

Az UEX Security Standard: A bizonyítéktól a védelemig - Vezetői összefoglaló

Ahogy a kriptotőzsdék univerzális tőzsdékké (UEX) fejlődnek, a biztonságnak is velük kell fejlődnie. Az UEX platformok már nem egyetlen eszközosztályt vagy elszámolási modellt védenek. A kripto, a tokenizált eszközök és a hagyományos pénzügyi piacok között működnek, így a biztonsági határ kiterjed a letétkezelésre, az árképzésre, az elszámolásra, az azonosításra, a megfelelőségre és az infrastruktúrára – mindezt egységes számlakörnyezetben.
2026. 02. 11. 19:00
Megosztás:

3 százalékkal több turista kereste fel a kereskedelmi szálláshelyeket Csehországban

Tavaly 23,55 millió vendéget fogadtak a kereskedelmi szálláshelyek Csehországban, ami 2024-hez képest 3,2 százalékos növekedés. A vendégéjszakák száma 3,3 százalékkal 59,1 millióra emelkedett - közölte a Cseh Statisztikai Hivatal (CSÚ) a honlapján szerdán Prágában.
2026. 02. 11. 18:30
Megosztás:

Magyar biotermékek mutatkozhatnak be Németországban

Európa legnagyobb bioélelmiszer- és biokozmetikum-szakvásárán, a nürnbergi Biofach-on mutatkozhat be a termékeivel 11 magyar kiállító - közölte az Agrármarketing Centrum (AMC) szerdán az MTI-vel.
2026. 02. 11. 17:30
Megosztás:

Hét új helyszínen kereshetnek gázt és olajat

Magyarország energiaszuverenitását és a fogyasztók biztonságos ellátását a lehető legnagyobb arányban a belföldön elérhető forrásokra érdemes alapozni. Az Energiaügyi Minisztérium (EM), a bevált gyakorlatot követve, újabb területekre hirdet szénhidrogén bányászati koncessziókat. Az érdeklődők ezúttal Baracska, Bácsalmás, Békéscsaba, Kisköre, Nagylengyel-nyugat, Tiszacsege és Tiszalök lehetséges lelőhelyek esetében pályázhatnak földgáz és kőolaj kutatására, feltárására és kitermelésére - tájékoztatta a tárca kedden az MTI-t.
2026. 02. 11. 17:00
Megosztás:

Interactive Brokers nano Bitcoin és Ether futures bevezetése: 24/7 szabályozott kriptokereskedés indul

Az Interactive Brokers új szintre emeli a szabályozott kriptoderivatívák piacát. A brókercég elindította a nano méretű Bitcoin és Ether határidős kontraktusokat, amelyek éjjel-nappali, 24/7 kereskedési hozzáférést biztosítanak amerikai szabályozási környezetben. Az alacsonyabb kontraktusméret csökkenti a fedezeti (margin) igényt, miközben precízebb kockázatkezelést tesz lehetővé a lakossági és intézményi befektetők számára egyaránt.
2026. 02. 11. 16:30
Megosztás:

Korszakváltás zajlik a hazai házépítési piacon

Alapjaiban rendeződött át a magyarországi családházépítési szektor az elmúlt években. A korábbi, szabályozatlan és kiszámíthatatlan kisvállalkozói modellt felváltotta a transzparens, nagyvállalati jellegű struktúra, ahol a megrendelők már nem csak egy házat, hanem teljes körű pénzügyi és műszaki biztonságot is vásárolnak.
2026. 02. 11. 16:00
Megosztás:

Kemény év elé néz a magyar munkaerőpiac

A magyar munkaerőpiac szereplőinek bizalma tovább gyengült, miközben a vállalatok jóval óvatosabban terveznek, mint korábban - derül ki a Hays Hungary frissen publikált Salary Guide 2026 kiadványából. A kutatás szerint a munkavállalók 72,5%-a, a munkaadók 65%-a borúlátó a következő 2-5 év gazdasági kilátásait illetően, ami a korábbi évek pesszimista trendjeit is felülmúlja. A cégek óvatossága a bérekben is látványosan megmutatkozik.
2026. 02. 11. 15:30
Megosztás:

Márciustól új vezérigazgató irányítja a Magyar Suzuki Zrt.-t

Március 1-től Fumito Szakai a Magyar Suzuki Zrt. vezérigazgatója - közölte a társaság szerdán az MTI-vel.
2026. 02. 11. 15:00
Megosztás:

Magyarország is a Valentin-nap globális kereskedelmi hatásába illeszkedik

A Valentin-napot sokan az érzelmekkel, ajándékokkal és romantikus vacsorákkal azonosítják, a gyakorlatban azonban ma már az egyik legfontosabb szezonális vásárlási impulzussá vált az év során. Néhány évvel ezelőtt – az Ipsos kutatása szerint – a magyarok mintegy 44%-a nyilatkozott úgy, hogy megünnepli a Valentin-napot, leggyakrabban ajándékvásárlással, éttermi programokkal vagy rövid utazásokkal. Ez azt mutatja, hogy február 14-ének Magyarországon is valódi, nem csupán szimbolikus fogyasztói jelentősége van.
2026. 02. 11. 14:30
Megosztás:

Egyéni vállalkozók, figyelem! Az év egyik legfontosabb határideje közeleg

Február 25-ig kell benyújtaniuk a katás egyéni vállalkozóknak a 2025-ös évre vonatkozó bevallásukat. Azoknak, akik átlépték az éves KATA bevételi keretüket, eddig az időpontig kell megfizetni a kapcsolódó 40%-os különadót is. A Számlázz.hu, Magyarország egyik legnagyobb fintech cége igyekszik idén is minden segítséget megadni a vállalkozóknak: a Keret- és adófigyelővel digitálisan akár 10 perc alatt elkészíthető a bevallás.
2026. 02. 11. 14:00
Megosztás:

Ukrajna hozzákezdett az elnökválasztás előkészítéséhez

Ukrajna hozzákezdett az elnökválasztás előkészítéséhez, és egyidejűleg népszavazást is tartana az Oroszországgal kötendő esetleges békemegállapodásról - írta szerdán a Financial Times ukrán és nyugati illetékesek közléseit idézve.
2026. 02. 11. 13:30
Megosztás:

A kormány a cukrászdákra is kiterjeszti az 5+1 pontból álló vendéglátóipari akciótervet

A kormány a cukrászdákra is kiterjeszti az 5+1 pontból álló vendéglátóipari akciótervet - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) az MTI-vel szerdán.
2026. 02. 11. 13:00
Megosztás:

Elektromos személyautóra kértek már támogatást a cégek

Elérte a kilencezret a vállalati e-autó programban igényelt személygépkocsik száma - olvasható az Energiaügyi Minisztérium (EM) Facebook-oldalának szerdai bejegyzésében.
2026. 02. 11. 12:30
Megosztás:

Egyetemi jelentkezési határidő 2026

Február 15-ig lehet jelentkezni az egyetemekre a felvi.hu online felületen, a folyamat vasárnap éjfélkor zárul; az eljárás elektronikus, a jelentkezőknek ügyfélkapuval vagy digitális állampolgársággal kell rendelkezniük, és fontos, hogy a jelentkezést a hitelesítéssel fejezzék be - mondta Varga-Bajusz Veronika, a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) államtitkára szerdán az M1 aktuális csatorna műsorában.
2026. 02. 11. 12:00
Megosztás:

A molekula, amely új irányt ad az anti-aging kutatásoknak: ezt tudja a NAD+

Az öregedés sokáig elsősorban a bőr felszínén látható jelekről szólt. Az elmúlt évek tudományos kutatásai azonban egyre inkább arra utalnak: a valódi változások sejtszinten dőlnek el. Ennek egyik kulcsszereplője egy alapvető, mégis kevéssé ismert molekula, a NAD+.
2026. 02. 11. 11:33
Megosztás:

Mennyi pénzt gyűjtött eddig egy átlagos nyugdíjpénztári ügyfél?

A múlt évben is érezhetően növekedett az egy tagra jutó szolgáltatási kiadás átlagos összege az önkéntes nyugdíjpénztáraknál, és megközelítette a négymillió forintot – hívja fel a figyelmet a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakújságírója. Ez az összeg ugyanakkor még mindig csak nem egészen 16 havi átlagnyugdíjnak felel meg, ami rávilágít arra, hogy minél korábban érdemes elkezdeni a nyugdíjcélú öngondoskodást.
2026. 02. 11. 11:10
Megosztás:

Már közel négymillió forintot gyűjt össze egy átlagos nyugdíjpénztári tag

A múlt évben is érezhetően növekedett az egy tagra jutó szolgáltatási kiadás átlagos összege az önkéntes nyugdíjpénztáraknál, és megközelítette a négymillió forintot – hívja fel a figyelmet a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakújságírója. Ez az összeg ugyanakkor még mindig csak nem egészen 16 havi átlagnyugdíjnak felel meg, ami rávilágít arra, hogy minél korábban érdemes elkezdeni a nyugdíjcélú öngondoskodást.
2026. 02. 11. 10:30
Megosztás:

Csökkentek a fejlett piaci és a hazai hozamok is

Japánban hozameséssel indult a kereskedés a kötvénypiacon, miután enyhült a túlzott fiskális költekezéstől való félelem a Takaicsi Szanae vezette Liberális Demokrata párt kétharmados győzelme után. A japán tízéves hozam 6 bázisponttal, 2,25% alá esett.
2026. 02. 11. 10:00
Megosztás:

100 Ft alatt a krumpli ára ebben a nagy áruházláncban!

Krémes krumplipüré egy romantikus vacsorához, az örök klasszikus paprikás krumpli, vagy egy nagy adag hasábburgonya egy baráti összejövetelhez - a PENNY rendkívüli hétvégi ajánlata most a burgonyarajongóknak kedvez.
2026. 02. 11. 09:30
Megosztás: