Kerítést tervezel? Ezt a 3+1 dolgot mindenképp gondold át előtte!
A bőség zavarával szembesül az, aki kerítésépítés előtt áll. Nincs egyszerű dolga, és tapasztalat híján szinte lehetetlen kiválasztani, milyen anyagból és milyen méretű kerítést válasszunk, ami színben is megfelelő, illeszkedik a ház stílusához, kényelmes és praktikus a mindennapi használathoz, sőt, még a helyi építési szabályzatnak, vagy egyéb rendeleteknek is megfelel. Lássuk, mik azok a pontok, amikre érdemes odafigyelni, mielőtt nekiállunk a tervezésnek.
A külső megfog, az anyag megtart
Az, hogy egy kerítés önmagában szép, még nem jelenti, hogy jó is. A tartósság és alacsony karbantartás érdekében érdemes gondosan megválasztani a kerítés anyagát.
A modern megoldások, mint a porfestett acél, a WPC vagy a beton sok színben és stílusban is elérhetőek, kevés odafigyelést igényelnek, cserébe hosszú élettartamot biztosítanak. Ezen anyagok ráadásul egymással is remekül kombinálhatók. A modern hatású betonkerítés igazán kényelmes megoldás, hiszen azt még vakolni sem kell.
„Az egyik leggyakoribb tévhit, hogy az emberek azt hiszik, bármelyik kerítés bármelyik ingatlanhoz illik. A tökéletes összhang eléréséhez fontos figyelembe venni az adott ingatlan építészeti stílusát, a környék arculatát, valamint az ingatlan funkcióját is. Választhatunk olyan térkőelemeket is, amik nemcsak stílusukban, de színükben is passzolnak az összképbe” – tanácsolja Rózsa Anna a Wienerberger csoporthoz tartozó Semmelrock tájépítész mérnöke.
Túl magasan van a léc?
A kerítés megtervezése során alapvető fontosságú, hogy ellenőrizzük a helyi építési szabályzatokat és az adott település előírásait. Bizonyos esetekben, például műemlékvédelmi területeken, külön szabályok vonatkozhatnak a kerítés anyagára, magasságára és stílusára. A legtöbb önkormányzat például tiltja a teljesen átláthatatlan és magas kerítések kialakítását. Kompromisszumos megoldás lehet az oszlopos kerítés, de kialakíthatók léc- vagy lamellás megoldások is.
„Háziállatok esetén érdemes odafigyelni, hogy olyan zárt kerítést válasszunk, amin nincsenek túl nagy lyukak, illetve rések, ahol esetleg kijuthatnak a kertből, viszont hagyjunk rajta átlátási lehetőséget, mert ők is szeretnek nézelődni” - javasolja a szakértő.
A fenntarthatóság gyönyörködtet
A tervezéskor érdemes törekedni arra is, hogy a kerítésünk fenntartható anyagokból készüljön amellett, hogy harmonizál a környezettel. A legújabb trendek szerint már nem csak a ház és a kert építésekor, de a kerítések esetében is ezek a megoldások a legnépszerűbbek. Érdemes utánajárni és olyan gyártó termékeit választani, ahol a vállalati stratégia része a zöldítésre való törekvés és ez a gyártás mellett már a termékfejlesztésben megjelenik. Ráadásul, ha hazai alapanyagból, Magyarországon készült termékeket választunk, azzal csökkentjük a környezeti terhelést és a szállítás okozta szén-dioxid-kibocsátást.
„Formabontó megoldás, ha kerítésünket növényekkel kombináljuk, amelyekkel még természetesebb hatást tudunk elérni, és a privát szférát is meg tudjuk őrizni. A kerítésre futtatható borostyán, lonc vagy vadszőlő gyorsan nőnek, így hamar elérhető a kívánt hatás” – véli Rózsa Anna. A szakértő szerint a kerítés kombinálása növényzettel nem csak esztétikai előnyökkel jár, hanem növeli a biodiverzitást, tisztítja a levegőt és javítja a mikroklímát is.
3+1. A szakértő válaszol
Ne féljünk a kertépítéshez és a kerítés tervezéséhez külső segítséget kérni. Egy szakértő nem csak hasznos és praktikus tanácsokkal lát el, de bevonásával időt és energiát takaríthatunk meg, továbbá fel tudja hívni a figyelmünket műszaki és esztétikai részletekre is. Sőt, segít kiválasztani a megfelelő anyagokat, alkotóelemeket a kerítéshez és segítséget tud nyújtani a tervezési folyamatban is.
Akárcsak a Semmelrock, ahol a díjmentes szolgáltatások között szerepel a burkolattervezői tanácsadás, az anyagmennyiségszámítás és a koncepciótervezés is. A vállalat weboldalán az összes termék megtekinthető, kilistázható a legközelebbi partnerüzlet és ingyenes szaktanácsadás is kérhető egyetlen kattintással.