Kétszázmilliárd felett a nyugdíjpénztárak nyeresége, a reálhozam is meglehet az idén

A 2022-es fekete év után az idei eddig az óriás hozamoké volt a nyugdíjpénztáraknál, kilenc hónap alatt csaknem a tavalyi veszteség dupláját nyerték vissza, és még az inflációt is megelőzhetik. A működésük azonban veszteséges maradt, és a taglétszám is csökken - írja elemzésében a Bank360.hu.

Kétszázmilliárd felett a nyugdíjpénztárak nyeresége, a reálhozam is meglehet az idén

Kilenc hónap alatt 209 milliárd forintos eredményt értek el a befektetéseiken a hazai önkéntes nyugdíjpénztárak, ami történelmi rekord - derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss adataiból. A tavalyi 117 milliárd forintos veszteséget ezzel bőven ledolgozták.

Sőt az utolsó 12 hónapban már csaknem 280 milliárd forintot fialtak az önkéntes nyugdíjkasszákban tartott befektetések, ez pedig azt jelenti, hogy hozzávetőlegesen 18 százalékos hozamot értek el a portfóliók.

Ez bőven magasabb a szeptemberben mért egyéves inflációnál (12,2 százalék), sőt az idei évre várt 17,6-18,1 százalékos átlagos inflációs várakozással is felveszi a versenyt, vagyis a pénztárak reálhozamot is elérhetnek ezzel a teljesítménnyel 2023-ban - hívja fel a figyelmet a Bank360.hu. 

A magas hozamoknak köszönhetően az szeptember végén 1815 milliárd forintot meghaladó összeg halmozódott fel a pénztártagok egyéni számláin, ami historikus rekord, és egyúttal azt jelenti, hogy egy átlagos nyugdíjpénztári számlán csaknem 1,7 millió forintnyi megtakarítás volt. A pénztárak sokat nyerhettek az idén mind a részvényjellegű, mint az állampapír-befektetéseiken.

önkéntes nyugdíjpénztári hozamok 2023

Az intézmények magyar állampapírból 840 milliárd forintnál is többet tartottak a harmadik negyedév végén, ez a legjelentősebb befektetésük, a portfóliók több mint 46 százaléka van ilyen eszközben. 
Ami befolyik, az ki is folyik

A taglétszám alakulása már alakult ennyire kedvezően, mint a befektetéseké. Az önkéntes nyugdíjpénztárak a harmadik negyedévben újabb 4 ezer tagot veszítettek el, 1,074 milliós létszámmal zárták a szeptembert. Ennek egyik oka, hogy fiatal új tagokat nehezen tudnak szerezni, a meglévő tagságból pedig egyre többen érik el a nyugdíjkorhatárt vagy a 21 éves tagságot, amelyet követően adó- és járulékmentesen felvehetik a megtakarításaikat. 

Az első kilenc hónapban 106,4 milliárd forintnyi befizetés érkezett a pénztárakba, ami ugyan rekord összegnek számít, és 6,6 százalékkal meghaladja a tavalyit, de nem tart lépést az inflációval. Reálértéken kevesebb tagdíjat fizettek a pénztártagok, mint tavaly vagy tavalyelőtt. Ráadásul a kifizetések értéke még magasabb volt, mint a befolyt összeg, megközelítette a 109,5 milliárd forintot. 

A legtöbbet egyösszegű kifizetést kértek a számlájuk terhére, de sokan vették ki a felhalmozott hozamot is, illetve voltak olyan tagok is, akik kiléptek a pénztárból, hogy kivehessék a megtakarítást. Több mint 15 ezer kilépés történt az idén az első három negyedévben, ami jóval több, mint a korábbi években megszokott. Tavaly 12 ezren, 2020-2021-ben nagyjából 9 ezren léptek ki az önkéntes nyugdíjpénztárakból az első kilenc hónapban.

önkéntes pénztárak 2023 évi hozam teljesítménye kamatok

Az idei gyászos adat mögött részben a csalódás állhat, a 2022-es gyenge hozamok miatt dönthettek így a tagok. Másrészt az is szerepet játszhatott ebben, hogy a megnövekedett megélhetési költségek fedezése érdekében a tagok közül sokaknak hozzá kellett nyúlniuk a nyugdíjcélú megtakarításaikhoz is - írja a Bank360.hu. 

A működési veszteséget a hozam sem tüntette el

A pénztárak működési eredménye csak minimális mértékben javult 2022-höz képest, 844 millió forintos mínuszban zárták az első kilenc hónapot. A működési kiadások csaknem 27 százalékkal nőttek részben az emelkedő bérek, részben az infláció miatt megugró más költségek miatt. 

Ezt nem volt képes kompenzálni sem a bevételek növekedése, sem az, hogy az idén a pozitív hozam miatt már a nem fizető pénztártagok számláiról is vonhattak el díjat a működésükre az intézmények. 1,34 milliárd forintot szedtek be végül ezen a címen a pénztárak, ez a 41-szerese a tavalyinak. 

Többnyire csökkenéssel zártak hétfőn a főbb Wall Street-i részvényindexek

Számottevő napon belüli ingadozást követően vegyesen zártak a tengerentúli részvényindexek: az S&P500 és a Nasdaq Composite 0,4, illetve 0,7%-ot gyengültek, a Russell2000 1,5%-ot esett, míg a Dow 0,1% -os pluszban zárta a napot.
2026. 03. 31. 10:00
Megosztás:

Rossz hangulatban indult a hétfői kereskedés, azonban később megfordultak az indexek

Csökkenéssel indult a hétfői kereskedés az európai tőzsdéken azt követően, hogy Ázsiában eladási hullám söpört végig, miközben a befektetők egy elhúzódó öbölbeli konfliktusra készülnek.
2026. 03. 31. 09:30
Megosztás:

Így alakultak az ipari termelői árak februárban

2026 februárjában az ipari termelői árak átlagosan 3,3 százalékkal alacsonyabbak voltak az egy évvel korábbinál - jelentette kedden a Központi Staosztikai Hivatal (KSH).
2026. 03. 31. 09:00
Megosztás:

Harminc százalékkal növeli budapesti kapacitásait nyáron a wizz air

A Wizz Air, Magyarország piacvezető légitársasága minden eddiginél több járatot üzemeltet a nyári menetrendi időszakban Budapestről. A légitársaság nyári kapacitása 30 százalékkal haladja meg a tavalyi évit: két új repülőgép érkezik a budapesti bázisra, amelyekkel a népszerű déli nyaraló városok mellett egyre több északi célállomás is karnyújtásnyira kerül.
2026. 03. 31. 08:00
Megosztás:

Új időszámítás a szerencsejátékok történetében – megérkezett a Lutri!

Nemzetközi szinten is egyedi játékmenettel rendelkező játékot vezet be március végétől a Szerencsejáték Zrt. A Lutri alapjaiban értelmezi újra a klasszikus lottóélményt. A játék egyik különlegessége, hogy akár négy napig is eltarthat, miközben naponta kerülnek döntési helyzetbe a játékosok, akik – eltérően az eddig megszokottól -akkor örülhetnek igazán, ha nem találják el a kihúzott számokat. A tét pedig 400 millió forint, ráadásul minden nap.
2026. 03. 31. 06:30
Megosztás:

Tízből hat döntéshozó szerint már nem az ár a legfontosabb a céges utazásoknál

Az időmegtakarítás és a rugalmasság felülírta a puszta költségcsökkentést a hazai vállalatok utazási döntéseinél. A Bolt for Business magyar vállalkozások körében végzett 2026-os felmérése rávilágít: a hibrid munkavégzés elterjedésével a céges utak hossza ugyan jelentősen csökkent, de a személyes találkozók szerepe viszont felértékelődött, így az utak mennyisége összességében növekedett. A megkérdezett döntéshozók mintegy kétharmada szerint az üzleti mobilitás ma már a munkáltatói márkaépítés szerves része.
2026. 03. 31. 06:00
Megosztás:

Újabb szabadkereskedelmi alkuk fenyegethetik az EU agráriumát és a fogyasztókat

Az európai gazdák és fogyasztók is a kárvallottjai lehetnek azoknak a szabadkereskedelmi egyezményeknek, amelyeknek a létrehozásán az Európai Bizottság dolgozik - közölte a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) hétfőn az MTI-vel.
2026. 03. 31. 05:30
Megosztás:

Szorításban a cégek: a béremelés kötelező, a cafeteria viszont befagyott

Szinte példátlan mértékű kompenzációs és bérstratégiai átalakításba kezdtek a magyarországi vállalatok 2026-ban – derül ki a Jobtain friss, HR-vezetőket, kompenzációs szakértőket és felsővezetőket bevonó országos kutatásából. A felmérés szerint a vállalatok 84%-a mindenképpen végrehajt béremelést idén valamilyen formában, a korábbi évekhez képest pedig markánsan erősödik a bérverseny, a megtartási kényszer és a bértranszparencia-szabályozásra való felkészülés. A juttatási rendszerek területén a cafeteria továbbra is stabil, de nem bővülő elem. A cégek 67%-a 2026-ban nem emelt cafeteria keretösszeget.
2026. 03. 31. 05:00
Megosztás:

Geopolitika – A Közel-Kelet továbbra is a figyelem középpontjában

A közel-keleti konfliktus eszkalálódik: a hétvégén a húszik rakéta- és dróntámadásokat indítottak Izrael ellen, miközben az izraeli csapások ideiglenes áramszüneteket okoztak Teheránban és a környező területeken.
2026. 03. 31. 04:30
Megosztás:

Az OTP Bank hitelközvetítői akvizícióval erősíti ökoszisztémáját

Az OTP Bank képviselői szerződést írtak alá a Financial Expert Kft. (Finex) megvásárlásáról. A tranzakció, amely a szükséges versenyhivatali jóváhagyással fog lezárulni, célja, hogy a hitelközvetítői piacon az OTP Csoport jelenleg is aktív és kiemelt jelenléte tovább növekedjen.
2026. 03. 31. 04:00
Megosztás:

Több száz milliós kárbejelentésre számít a Groupama Biztosító a hétvégi szélviharok kapcs

Megemelkedtek a lakásbiztosítási kárbejelentések a múlt csütörtök óta tartó szélviharok miatt. Az orkán erejű, akár 100-120 kilométer/órát meghaladó széllökések hétvégén is tomboltak, elsősorban a Dunántúlon és az ország északkeleti részében okozva károkat.
2026. 03. 31. 03:30
Megosztás:

XRP: kitart a kereslet az árfolyam-visszahúzódás és az ETF-kiáramlás ellenére

Az XRP árfolyama ugyan az utóbbi napokban veszített lendületéből, a piaci háttéradatok mégsem festenek egyértelműen gyenge képet. Miközben az ár visszacsúszott a korábbi rali előtti szintek közelébe, a befektetők továbbra is vonják ki tokenjeiket a tőzsdékről, ami arra utal, hogy a piacon továbbra is jelen van a felhalmozási szándék. A rövid távú árgyengeség és az intézményi tőke óvatossága ellenére az XRP körül továbbra is stabil keresleti bázis rajzolódik ki.
2026. 03. 31. 03:00
Megosztás:

Ennyi lesz a cukor, az étolaj, a liszt és a tojás ára Áprilistól

Az üzletekben érzékelhető áringadozás most jóval mérsékeltebb, mint a korábbi, erősen inflációs időszakban volt. Ez ugyanakkor nem jelenti azt, hogy teljesen lényegtelen lenne, mikor és melyik boltban vásároljuk meg az alapvető élelmiszereket.
2026. 03. 31. 02:00
Megosztás:

Ketyeg az óra: keddig be kell fizetni az 5000 forintot, különben jöhet a baj

A vállalkozókat érintő kötelező befizetés határideje vészesen közel van, így már alig maradt idő rendezni az éves kamarai hozzájárulást. A 5000 forintos díjat minden aktív vállalkozásnak meg kell fizetnie, ezért nem érdemes az utolsó pillanatra hagyni az utalást.
2026. 03. 31. 01:00
Megosztás:

Fontos, a választópolgárokat érintő határidők járnak le csütörtökön

Április 2-án, csütörtökön 16 óráig nyújthatják be a választópolgárok az átjelentkezéssel, a nemzetiségi és külképviseleti névjegyzékbe vétellel kapcsolatos kérelmeiket, és igényelhetnek Braille-írásos szavazósablont a választásra - hívta fel a figyelmet a Nemzeti Választási Iroda (NVI) a honlapján hétfőn.
2026. 03. 31. 00:05
Megosztás:

Hogyan spórolhatnak a fiatalok online ruhavásárláskor a ZEN.COM Instant Cashback megoldásának köszönhetően?

Az online divat már jóval több egyszerű vásárlási formánál: a fiatal generáció számára az egyik legfontosabb önkifejezési felület. Egy új kabát, egy karakteres sneaker, egy jól eltalált táska vagy néhány tudatosan kiválasztott alapdarab nem csupán praktikus beszerzés, hanem sokszor identitás, hangulat és életstílus kérdése is. A digitális térben a trendek gyorsan váltják egymást, az inspiráció szinte folyamatosan érkezik, a döntések pedig néhány kattintás alatt megszületnek. Éppen ezért válik egyre fontosabbá, hogy a spontaneitás mellé tudatosabb pénzügyi szemlélet is társuljon.
2026. 03. 30. 23:30
Megosztás:

A Bitget vezeti a BTC és ETH határidős likviditási rangsort a TokenInsight márciusi jelentése szerint

A Bitget, a világ legnagyobb Universal Exchange-e (UEX), az első helyen végzett a BTC és ETH határidős likviditás terén a TokenInsight 2026. márciusi Crypto Exchange Liquidity Reportjában, megelőzve az összes vizsgált tőzsdét mind piaci mélység, mind végrehajtási minőség tekintetében.
2026. 03. 30. 23:00
Megosztás:

A chatbotok korában újra felértékelődnek az emberi kapcsolatok

Miközben nagyon sok vállalat automatizálja ügyfélkiszolgálását és digitális csatornákra tereli az ügyintézést, egyre erősebben bontakozik ki az ellenkező irány is: az ügyfelek továbbra is igénylik a közvetlen, emberi kapcsolatot, különösen azokban a helyzetekben, amikor valódi segítségre van szükségük.
2026. 03. 30. 22:30
Megosztás:

Tovább emelkednek az üzemanyagárak Szlovéniában

Éjféltől ismét emelkednek a szabályozott üzemanyagárak a szlovéniai autópályákon és gyorsforgalmi utakon kívüli benzinkutakon - közölte hétfőn a környezetvédelmi, klíma- és energiaügyi minisztérium.
2026. 03. 30. 22:00
Megosztás:

Az EU meghosszabbította az Iránnal kapcsolatos szankciók alkalmazását

Az uniós tagállamok kormányait tömörítő Tanács meghosszabbította az Iránnal kapcsolatos korlátozó intézkedések alkalmazását - közölte hétfőn a testület.
2026. 03. 30. 21:30
Megosztás: