Ki kell cserélni a magyar házakban a gázkazánokat az IEA szerint!

A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) javaslata szerint 2025-től be kellene tiltani a fosszilis tüzelőanyaggal működő új kazánok értékesítését. A szinte folyamatos drágulása ellenére hazánkban még mindig a földgáz a legkedveltebb tüzelőanyag-típus: a légnemű energiahordozót a lakosság mintegy 70 %-a használja fűtésre. A szakértők szerint az elkövetkező években nem várható a tüzelőanyag-használati szokások jelentős változása, s mintegy 17 százalékos részarányával marad a második helyezett a távfűtés. De mi lesz akkor ha az IEA keresztülviszi akaratát, és le kell cserélni a háztartásokban a gázkazánokat?

Ki kell cserélni a magyar házakban a gázkazánokat az IEA szerint!

Magyarországon az otthonokat leggyakrabban valamilyen földgáztüzelésű berendezéssel fűtik: ezt mutatják a hivatalos adatok (1) és ezt erősítették meg az LG Magyarország megrendelésére elvégzett országos, reprezentatív kutatás, az LG EcoLogic (2) eredményei is.

Utóbbi szerint a megkérdezettek több mint fele él olyan lakásban, ahol gázfűtés szolgáltatja a meleget.

Melyik fűtési mód a leggazdaságosabb? Fa, gáz, villany, brikett? ITT írtunk róla részletesen.

A földgázfűtés nem is olyan rég még a legkorszerűbb megoldásnak számított, mára azonban alaposan megváltozott a helyzet. Az utóbbi években egyre nagyobb hangsúlyt kapott ugyanis az a tény, hogy ez a fűtési mód – mivel fosszilis energiahordozó felhasználásáról van szó – hozzájárul a CO2-kibocsátás növekedéséhez és ezzel a globális felmelegedéshez.

Azt, hogy ebben a lakások fűtésének mekkora a szerepe, jól jelzi, hogy hazánk teljes CO2-kibocsátásának harmada a háztartásokhoz köthető (3), a háztartások egy főre jutó fűtése által generált szén-dioxid-emisszió alapján pedig Magyarország az európai középmezőny elején helyezkedik el (4).

A jó hír az, hogy a kutatás eredményei szerint sok honfitársunk igyekszik tudatosan használni a fűtést, ezzel egyszerre csökkentve a környezetterhelést és a rezsit is. A megkérdezettek fele lekapcsolja a fűtést, ha nincs otthon senki, elutazás előtt 35% százalék tesz így, 42% pedig alacsonyabb fokozatra veszi vissza.

Mennyi most a gáz lakossági ára Magyarországon? Gázár-kalkulátor 2022 ITT

„Éjszakára, az egészséges és minőségi alvás érdekében tanácsos 2 Celsius fokkal lejjebb venni a lakásunk hőmérsékletét, illetve ugyanígy 2-3 fokkal tekerhetjük lejjebb a termosztátot, ha munkába indulunk.

Amennyiben fűtési szezonban hosszabb időre elutazunk, akkor is tartsunk fent temperáló fűtést, mert azzal hatékonyan védekezhetünk a nemkívánatos páralecsapódások és az esetleges elfagyások ellen” – tanácsolja Nagy Sándor József, az LG Electronics Magyar Kft. légkondicionáló üzletágának kereskedelmi vezetője.

A háztartások túlzott CO2-kibocsátásán ugyanakkor ennél is hatékonyabban lehetne javítani, mégpedig a lakások hőveszteségének csökkentésével, valamint a fűtési rendszerek korszerűsítésével. Bár a megkérdezettek harmada úgy véli, hogy korszerű, energiatakarékos fűtési rendszert használ, a valóságban minden bizonnyal kisebb ez az arány.

Azt, hogy bőven ráférne a fűtési rendszerek korszerűsítése a hazai lakásállományra, az is mutatja, hogy a Magyar Energiahatékonysági Intézet (MEHI) szerint a hazai gázkészülék állomány átlagéletkora meghaladta a 20 évet 2018-ban. Magyarország Nemzeti Energia- és Klímatervéből is világosan kiderül, hogy nagy szükség van a korszerűsítésre, amiben jelentős CO2-megtakarítási potenciál is rejlik.

A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) javaslata (5) szerint ráadásul a klímacélok, pontosabban a nettó zéró kibocsátás 2050-ig történő elérése érdekében – számos más intézkedés mellett – 2025-től a világon sehol sem lenne szabad fosszilis tüzelőanyaggal működő új kazánokat értékesíteni.

A szakértők egyetértenek abban, hogy a gáztüzelésű fűtőberendezéseket hatékonyabb és környezetkímélőbb alternatívákkal kellene kiváltani. A már említett Nemzeti Energia- és Klímaterv ennek kapcsán egyebek közt megállapítja, hogy „nagy potenciál rejlik a biomassza hatékony hasznosításában (…), valamint a környezeti hőnek a hőszivattyúkon keresztül történő használati lehetőségeiben" (6).

Amennyiben akár a régi készülék javíthatatlansága, akár környezetvédelmi okokból úgy döntünk, hogy lecseréljük a hagyományos gázcirkót és abszolút tiszta – vagyis lokális károsanyagkibocsátás-mentes – megoldásra váltanánk, az elektromos megoldások jöhetnek számításba.

Alacsony kiépítési költségek

Viszonylag alacsony kiépítési költsége miatt népszerű alternatívának számítanak az infrapanelek, fűtőpanelek, ám az üzemeltetésük igen költséges lehet, hiszen míg 1 kWh energiát egy hagyományos kéményes gázkazán kb. 16-17, egy kondenzációs modern gázkazán pedig 14 forintból állít elő, addig az elektromos fűtés e formájánál ez a költség 40 forintra nő.

Mennyi most 1 kwH áram ára Magyarországon? Áram árak 2022 kalkulátor ITT

Szintén elektromos áramot használnak az energia- és klímaterv által is emlegetett hőszivattyús rendszerek, ám itt az 1 kWh energia előállításának költsége mindössze 12-13 forint, ami kedvezményes tarifa esetén akár 7-8 forintra is mérséklődhet (7). 

„A tervezéstől és a beépítéstől kezdve egészen az üzemeltetésig és az energiaszámláig bezárólag verhetetlen megoldást jelentenek költséghatékonysági szempontból az olyan hőszivattyús rendszerek, mint amilyenek például az LG Therma V megoldásai is.

Egyrészt így egyetlen rendszerrel megoldható a lakás vagy ház hűtése, fűtése és a használati meleg víz előállítása. Másrészt mindehhez nem kell a kazánt, vezérlő berendezéseket, füstgáz-elvezetést, fűtéscsöveket és fűtőtesteket tartalmazó külön fűtési rendszert és külön hűtőrendszer(eke)t megtervezni, beépíteni.

Nincs szükség engedélyre

Nincs továbbá szükség gázterv-engedélyre és a gázfűtéshez szükséges adminisztrációs folyamatra sem, és persze a kéményépítés, felújítás esetén pedig a kéménybélelés költsége is megspórolható, hiszen nincs lokális károsanyag-kibocsátás. Ezek a költségelőnyök az üzemeltetés során is jelentkeznek, hiszen csak egyetlen — ráadásul okos öndiagnosztikai megoldásokkal ellátott — rendszert kell karbantartani, és az időszakos kéményellenőrzés díja is elfelejthető, a kéményseprőkről pedig innentől kezdve legfeljebb a jószerencse juthat eszünkbe” — mondta az LG szakértője.

Mi van áramszünet esetén?

Nagy Sándor József hozzátette: gyakran felmerül ellenérvként, hogy egy ilyen rendszer áramszünet esetén nem képes ellátni a feladatát. Ez jogos, ám ugyanez érvényes a gázfűtéses rendszerekre is, hiszen ott is szükség van áramra a keringető szivattyú és a vezérlés működtetéséhez”.

Melyik fűtési mód a leggazdaságosabb? Fa, gáz, villany, brikett vagy valami más? ITT írtunk róla részletesen.

Hivatkozások, források:

(1) https://ec.europa.eu/energy/sites/default/files/documents/hu_building_renov_2017_hu_updated_2018.pdf

(2) A MicraMR az LG Magyarország megbízásából végzett online kutatást azért, hogy felmérje a magyar felnőttek attitűdjét az energiatakarékos elektronikai eszközökhöz, illetve az elektronikai eszközök energiatakarékos használatához. A kutatás reprezentatív a 18-69 éves rendszeresen internetezőkre nem, kor, iskolai végzettség, és településtípus alapján.

(3)  https://www.ksh.hu/stadat_files/kor/hu/kor0018.html

(4) https://www.mnb.hu/fogyasztovedelem/csaladi-zold-penzugyek/zold-gazdalkodas-otthon/haztartas/mirol-arulkodnak-az-energetikai-tanusitvanyok

(5) https://www.iea.org/reports/net-zero-by-205

(6) https://ec.europa.eu/energy/sites/ener/files/documents/hu_final_necp_main_hu.pdf

(7) https://mehi.hu/hir/egy-futesi-rendszer-korszerusitesenek-keresztosszefuggesei

Újabb lépés a közvetítői konszolidációban: a Grantishoz csatlakozik a Proviti

A lépéssel a Grantis tovább erősíti az ügyfeleknek nyújtott online vagyonbiztosítási szolgáltatásait.
2025. 10. 08. 16:05
Megosztás:

Továbbra is sötét szemüvegben látják a nagyvállalatok a jövőt

Továbbra is kitart a nagyvállalatok borús hangulata a gazdasági kilátásaikat illetően: a K&H nagyvállalati növekedési index a harmadik negyedévben -5 pontra módosult, vagyis csupán egy pontot javult az előző mérési ciklushoz képest. A vállalatok saját gazdasági helyzetét leképező vállalati részindex ezúttal átlépett a negatív tartományba, jelenleg -1 ponton áll, míg a makrogazdasági környezet megítélését tükröző makro részindex visszakorrigált -17 pontra, az év elején mért szintre. Az árbevétel-növekedési kilátások terén nem számítanak változásra a nagyok, míg a profitvárakozásaik némileg romlottak. Noha a magyar gazdaság helyzetének rövid távú megítélése továbbra is pesszimista, a kormányzati gazdaságpolitika megítélése javult az elmúlt három hónapban.
2025. 10. 08. 15:30
Megosztás:

A költségvetés stabil, Magyarország pénzügyei rendezettek – szeptemberben is a vártnál kedvezőbben alakultak a költségvetés bevételei

A Kormány Európa legnagyobb adócsökkentési programját hajtja végre, miközben négy szabályt tart szem előtt a fiskális fegyelem megőrzése érdekében: 1. A hiánynak évről évre csökkennie kell. 2. Az államadósságnak fenntartható pályán kell maradnia. 3. Nem szabad visszakerülni a túlzottdeficit-eljárás alá. 4. Az elsődleges egyenlegnek pedig nullaközeli szinten kell maradnia. Mindezzel összhangban, az év kilencedik hónapjában magasabban teljesültek az adó- és járulékbevételek, és a pénzforgalmi hiány is az időarányosnál kedvezőbb lett.
2025. 10. 08. 15:00
Megosztás:

A felsővezetők fizetése bruttó 3-4 millió forintra emelkedett

Mérséklődött a vezetők váltási hajlandósága az elmúlt időszakban, azonban egyelőre kifejezetten bizonytalannak látják a gazdasági kilátásokat – közölte a közép- és felsővezetők toborzására szakosodott Wyser Search Kft. a friss felmérése alapján. A legtöbb vezető 4-6%-os béremelést kapott idén, de nem ritka az ennél nagyobb emelés sem. A cég Salary Guide kiadványa szerint a felsővezetők több mint 3 millió forintot is megkereshetnek.
2025. 10. 08. 14:32
Megosztás:

Az EU felgyorsítaná a mesterséges intelligencia elterjedését az iparban és a tudományban

Az Európai Bizottság stratégiát mutatott be, hogy felgyorsítsa a mesterséges intelligencia használatát a kulcsfontosságú iparágakban és a közszférában, valamint, hogy Európát a mesterséges intelligencia által vezérelt tudomány és kutatás élvonalába helyezze - közölte az uniós bizottság szerdán.
2025. 10. 08. 14:00
Megosztás:

A vártnál kicsit alacsonyabb lett a magyar infláció

Ma reggel a szeptemberi fogyasztói inflációs adatok érkeztek. A fogyasztói árak havi szinten továbbra sem változtak, s az éves inflációs mutató így az augusztusi 4,3 százalékon stagnált.
2025. 10. 08. 13:30
Megosztás:

Az SAP AI-alapú üzleti platformja lezárja a szigetszerű megoldások korszakát

Az SAP Connect nyitó rendezvényén az SAP bemutatta, hogyan kerülhetnek versenyelőnybe a jövő vállalatai a mesterséges intelligencia, az adatok és az alkalmazások szoros integrációjával. A Joule-ban megjelenő szerepkör-alapú asszisztensek új hálózata, a folyamatosan bővülő adatelemzési ökoszisztéma, vagy az ellátási láncok esetleges zavarait előrejelző intelligens megoldások világszerte forradalmasítják az üzleti működést.
2025. 10. 08. 13:00
Megosztás:

Új stratégia mentén folytatja tevékenységét az MBH Bank az öngondoskodási piacon

Az MBH Bank felülvizsgálta az MBH Gondoskodás Egészségpénztárral és az MBH Gondoskodás Nyugdíjpénztárral fennálló együttműködését és annak megszüntetése mellett döntött.
2025. 10. 08. 12:30
Megosztás:

Nagy a vállalkozói érdeklődés a 3 százalékos fix kamattal elérhető hitelek iránt

Már az első két nap azt mutatja, hogy nagy a vállalkozói érdeklődés a Széchenyi Kártya Program keretében egységesen 3 százalékos fix kamattal elérhető hét hiteltermék iránt - mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) kis- és középvállalkozások fejlesztéséért felelős államtitkára szerdán a TV2 Mokka című műsorában.
2025. 10. 08. 12:00
Megosztás:

Kriptovaluták és adózás: mit kell tudni 2025-ben?

Az elmúlt években a kriptovaluták már nemcsak a technológia rajongóinak játékszere, hanem valódi befektetési és fizetőeszközzé váltak. Magyarországon több mint 300 ezer ember rendelkezik valamilyen digitális eszközzel, és egyre több vállalkozás is elfogadja a Bitcoint, az Ethereumot vagy más tokeneket.
2025. 10. 08. 11:30
Megosztás:

Továbbra sem sikerült tető alá hozni a kormányzati leállással kapcsolatos megállapodást

A keddi kereskedés során gyengültek az amerikai indexek.
2025. 10. 08. 11:00
Megosztás:

Kis elmozdulások mellett vegyesen zártak tegnap a mértékadó nyugat-európai indexek

Alig mozdultak tegnap a főbb európai részvénypiacok, miközben a befektetők figyelme Franciaországra összpontosult.
2025. 10. 08. 10:30
Megosztás:

Nyolcszázmillió forintból fejlesztik az ipari parkot Encsen

Nyolcszázmillió forintos vissza nem térítendő támogatásból hajtanak végre alapinfrastrukturális beruházásokat, emellett bővítik a logisztikai szolgáltatásokat, új épületet építenek, és a már meglévőt is átalakítják az encsi ipari parkban - közölte a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei város kommunikációs irodája az MTI-vel.
2025. 10. 08. 09:05
Megosztás:

Augusztusban 21,7 százalékkal nőttek globálisan a chipeladások

Globálisan 64,88 milliárd dollár értékben adtak el chipeket augusztusban, ami 21,7 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit - áll a világ vezető nemzetközi gyártóit tömörítő szervezet, a SIA honlapján. Júliushoz képest a növekedés 4,4 százalék volt.
2025. 10. 08. 08:30
Megosztás:

Számlafeltöltés bankkártyával: még mindig aktuális? – szakértői vélemény Onlyspins

Az online kaszinók gyakran kínálnak különböző fizetési módokat a tranzakciókhoz.
2025. 10. 08. 07:30
Megosztás:

A BYD lendületesen bővíti márkakereskedői hálózatát Magyarországon

A BYD lendületesen bővíti márkakereskedői hálózatát Magyarországon, Pécsen megnyílt az első, új márkaarculattal rendelkező vidéki kereskedés, és további három értékesítési pont is megkezdte működését a napokban - tájékoztatta a BYD Hungary közleményben az MTI-t kedden.
2025. 10. 08. 07:00
Megosztás:

Történelmi csúcson Oroszország arany-deviza tartalékai

Oroszország nemzetközi tartalékai 713,301 milliárd dollárral október 1-jén történelmi csúcsot értek el - közölte kedden az orosz központi Bank.
2025. 10. 08. 06:30
Megosztás:

Szúrópróba: megvizsgálja a GVH a szúnyogirtás hazai piacát

Gyorsított ágazati vizsgálatot indított a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) a szúnyoggyérítés hazai piacán. A GVH eljárása elsősorban az egyajánlatos közbeszerzésekre, azon belül is főként az ajánlattevői oldal piaci magatartására fókuszál. A nemzeti versenyhatóság 2024-ben három területet azonosított, ahol magas az egyajánlatos közbeszerzések aránya. Ezekből eddig az orvosi képalkotó diagnosztikai berendezések piacát és a gépjármű-beszerzések piacát vizsgálták meg a GVH szakértői.
2025. 10. 08. 06:00
Megosztás:

Hamisított és veszélyes fűszerek a boltok polcain – súlyos szabálytalanságokat tárt fel az NKFH

Minden második oregánó megbukott a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) nagyszabású célellenőrzésén, amelynek fókuszában két, Magyarországon igen népszerű fűszer, az oregánó és az őrölt bors állt. A vizsgált oregánó minták több mint 46%-a problémásnak bizonyult, 15 oregánó minta közül 4, átlagosan 70-80%-ban tartalmazott idegen növényt. Az ellenőrzések nemcsak a hagyományos és online kereskedelemben elérhető termékekre terjedtek ki, hanem a keleti és csomagolásmentes boltok lédig árusított fűszereire is. A szakemberek a termékek nyomonkövethetőségét, higiéniai feltételeit és tárolási gyakorlatát is ellenőrizték.
2025. 10. 08. 05:00
Megosztás:

Vlagyimir Putyin: csaknem ötezer négyzetkilométert foglalt el idén az orosz hadsereg

Csaknem ötezer négyzetkilométer területet foglalt el idén az orosz hadsereg az ukrajnai háborúban – jelentette be Vlagyimir Putyin orosz elnök az orosz védelmi minisztériumnak és a vezérkarnak a vezetőségével kedden Szentpéterváron tartott tanácskozásán.
2025. 10. 08. 04:30
Megosztás: