Kiemelt feladat a hazai talajok termőképességének megőrzése

Az ország közel félszáz pontján tart figyelemfelkeltő kampánynapot szerdán a Magyar Talajtani Társaság (MTT), amellyel a közvélemény figyelmét is szeretné felhívni a termőtalajaink állapotára és fontosságára. A kampányba bekapcsolódó helyszíneken az MTT szakemberei talajszelvényt ásnak ki, melynek szemléltetése közben bemutatják a talaj működését és válaszolnak a megjelentek kérdéseire is. Az Agroinform.hu élő közvetítésben követi majd az eseményeket.

Kiemelt feladat a hazai talajok termőképességének megőrzése

Az élelmiszerlánc első láncszeme a talaj, ételeink 95%-a talajból származik. Az intenzív művelési technológiának köszönhetően azonban a hazai termőföldek nagy részén fokozatosan esik vissza a termőképesség, valamint víz- és szénmegkötő kapacitás egyaránt. Ezek a jelenségek, bár összetett folyamatok eredményeként jelentkeznek, alapvetően a talaj szervesanyag-tartalmának csökkenésére és a talajszerkezet leromlására vezethetők vissza. A megfelelő arányú humusz ugyanis a jó talajszerkezet az egyik legfontosabb feltétele.

"Az utóbbi évtizedekben, s különösen az utóbbi tíz évben okkal került az európai mezőgazdaság és környezetvédelem központi kérdései közé a termőföldek állapota, óvása. A művelésből kivont, a túlművelés és az elhibázott vegyszerhasználat, továbbá a klímaválság miatt eltűnt, tönkrement termőföldek Európában is riasztó adatokat mutatnak. A kontinens talajainak legalább 60-70 százaléka beteg, és nem állunk jól a magyarországi termőtalajokkal sem, hiszen a művelt talajok 90-100 százaléka érintett az úgynevezett talajdegradációs folyamatokban" – hívta fel a figyelmet Dr. Dobos Endre, az MTT elnöke.

A túlhasznált talajok szervesanyag-tartalmának csökkenése nyomán visszaesik a talajban élő, a szervesanyag-utánpótlást biztosító hasznos élőlények (baktériumok, gombák, földigiliszta, stb.) száma is, így a talaj nem, vagy csak kismértékben képes regenerálódni. Az intenzív mezőgazdaság ezzel fokozatosan kimeríti a talaj széntartalékait, emellett lecsökkenti az olyan mikroelemek arányát is, amelyeket a nitrogénalapú műtrágyázás nem képes pótolni.

A degradált talaj fokozatosan elveszíti porozitását, iszapolódik, összetömörödik. A tömör, kőkemény talajfelszín kánikulában úgy viselkedik, mint a beton, fokozva a hőséget és az aszályt. Esőben ugyanakkor nem képes magába fogadni a nedvességet, így az jelentős részben elfolyik a területről, elhordva a mélyebb részekbe a termőtalajt is. A víz elfolyása emellett jelentősen növeli a későbbi aszálykárok kockázatát.

„A talajszerkezet visszaállítása a regeneratív gazdálkodással érhető el, amely a víz elfolyását 50 százalékkal, az eróziót akár 90 százalékkal is képes mérsékelni, miközben a talajban újból felhalmozódó szervesanyag tartósan szén-dioxidot von ki a levegőből. Úgy tűnik, hosszú távon ez az egyetlen járható út” – tette hozzá Dr. Dobos Endre.

Az MTT kampányába bekapcsolódó helyszínek listája egy nyilvánosan elérhető táblázatban tekinthető meg.

Azok, akik – akár az egyik helyszínen történő személyes megjelenés mellett – átfogó képet is szeretnének a kampánynap eseményeiről, az Agroinform.hu hét helyszínről is jelentkező élő kapcsolásának segítségével tájékozódhatnak.  Az élő közvetítés ingyenes, de előzetes regisztrációhoz kötött, amelyet a következő linken lehet elvégezni: https://www.agroinform.hu/szantofold/talaj-talajelet-talajszelveny-elemzes-talajtan-bemutato-71096-001


Meghosszabbította a hitelszerződését a Mol Nyrt. és a Mol Group Finance Zrt.

Meghosszabbította a 2025 szeptemberében az Erste és az OTP szervezésében 12 bankcsoporttal megkötött 740 millió eurós hitelszerződését a Mol Group Finance Zrt. – közölte az ügyletben garanciavállalói szerepet játszó Mol Nyrt. a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján csütörtökön.
2026. 05. 28. 23:30
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 22. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 05. 28. 23:00
Megosztás:

Az ukrán parlament ratifikálta a 90 milliárd eurós uniós kölcsönt

Az ukrán parlament (Verhovna Rada) csütörtökön ratifikálta az Európai Unió 90 milliárd eurós kölcsönére vonatkozó megállapodást. A tervek szerint az összegből 60 milliárd eurót a hadiiparra fordítanak - jelentette az Interfax-Ukrajina hírügynökség.
2026. 05. 28. 22:30
Megosztás:

Országos tűzgyújtási tilalom lesz péntektől

A tartós csapadékhiány és a nagy meleg miatt országos tűzgyújtási tilalmat rendel el péntektől a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságának (BM OKF) egyetértésével – közölte a Nébih csütörtökön az MTI-vel.
2026. 05. 28. 22:00
Megosztás:

A fiatalok is nagyra értékelik a magyar borokat

A fiatalok is nagyra értékelik a magyar borokat, de a márkanév nekik már nem annyira fontos, az élményt többre tartják - közölte a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT) az MTI-vel csütörtökön.
2026. 05. 28. 21:30
Megosztás:

Balatoni energiaközösségek szerveződnek

Balatoni energiaközösségek létrehozásában vállalt koordinátori szerepet a Balaton Fejlesztési Tanács (BFT), amely létrehozott egy országosan egyedülálló energetikai kompetencia adatbázist - nyilatkozta a BFT munkaszervezete, a Balatoni Integrációs és Fejlesztési Ügynökség igazgatója az MTI-nek csütörtökön.
2026. 05. 28. 21:00
Megosztás:

Erősödött a forint csütörtök estére

Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben csütörtökön kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2026. 05. 28. 20:30
Megosztás:

A Mediaworks felmondta szerződését a Népszavával

Azonnali hatállyal felmondta a Népszavával fennálló szerződését a Mediaworks, amely jelezte: nem nyomtatja ki és nem terjeszti tovább a lapot. A Népszava pénteki száma sem jelenhet már meg - közölte honlapján az újság csütörtökön.
2026. 05. 28. 20:00
Megosztás:

Ki fogja leszedni a gyümölcsöt idén nyáron? Kritikus ponthoz ért az agrár-munkaerőpiac

Miközben a hazai gazdálkodók már a nyári betakarításra készülnek, egyre élesebben rajzolódik ki a mezőgazdaság egyik legnagyobb kihívása: ki fogja elvégezni a szezonális munkákat. A WHC Csoport idei körképe szerint a gyümölcsszedéstől a konzervipari válogatásig továbbra is jelentős az igény az időszakos munkaerőre, ugyanakkor a munkáltatók előtt továbbra sem ismeretes, hogy a harmadik országbeli munkavállalókra milyen szabályozás fog vonatkozni június 1-től.
2026. 05. 28. 19:30
Megosztás:

Az MKIK új etikai kódexet fogadott el

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) ötvenegyedik küldöttgyűlésén elfogadták az új kamarai etikai kódexet, jóváhagyták a szervezet 2025-ös beszámolóját 20,5 milliárd forintos árbevétellel, és megszavazták a 2026-os költségvetési tervet - közölte a köztestület csütörtökön az MTI-vel.
2026. 05. 28. 19:00
Megosztás:

További csapadékra lenne szüksége a szántóföldi növényeknek

További csapadékra lenne szüksége a szántóföldi növényeknek, az Alföldön egyre többfelé tapasztalható közepes mértékű mezőgazdasági aszály - írta a HungaroMet Zrt. csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.
2026. 05. 28. 18:30
Megosztás:

Országos ellenőrzést indított az NKFH az építési termékek piacán

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) a kormányhivatalok bevonásával országos piacfelügyeleti ellenőrzést indított az építési termékek körében. A vizsgálatok középpontjában a termékek jelölései és a gyártó által kiállított magyar nyelvű teljesítménynyilatkozatok állnak, amelyek ellenőrzése hozzájárul a vállalkozások jogszerű működéséhez, valamint a nem megfelelő termékek kiszűréséhez.
2026. 05. 28. 18:00
Megosztás:

A fogadás húzta legjobban a bevételt 2025-ben

Elkészült a Szerencsejáték Zrt. 2025. évi éves beszámolója. Emelkedett a Szerencsejáték Zrt. árbevétele és ezzel együtt a nyeremények összege is 2025-ben. A költségvetési befizetései és hozzájárulásai – rekordot jelentő - 247,8 milliárd forintot értek el, ami köszönhető az egyszeri, 100 milliárd Ft-os osztalékfizetésnek is. A társaság 2025-ös évi adózott eredménye 49,1 milliárd forint volt, az EBITDA mutatója pedig 58,8 milliárd forintra növekedett.
2026. 05. 28. 17:30
Megosztás:

Rendkívüli kamionstop lesz a hétvégén

A hétvégén rendkívüli kamionstop lesz szombaton hajnali 5 órától 17 óráig, illetve szombaton 22 órától vasárnap 22 óráig a szombati budapesti UEFA Bajnokok Ligája döntő miatt - közölte a Közlekedési és Beruházási Minisztérium (KBM) csütörtökön az MTI-vel.
2026. 05. 28. 17:00
Megosztás:

Akár 45%-os adókedvezményt hagynak kihasználatlanul a kkv-k

A hazai kkv-k jelentős része nem használja ki az energiahatékonysági és energiatárolási beruházásokhoz kapcsolódó adókedvezményeket, pedig ezeknél az elszámolható költségek akár 30–45 százaléka is leírható, és a kedvezmények a fizetendő társasági adó akár 70 százalékáig érvényesíthetők, miközben 2026-tól új, környezetvédelmi célú kedvezmények is elérhetők.
2026. 05. 28. 16:30
Megosztás:

Gyengült a munkaerőpiac áprilisban

2026. áprilisban 4 millió 619 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma a 15-74 év közötti munkaképes korú népesség körében. Egy hónap alatt 27,3 ezer fővel csökkent a foglalkoztatottak száma, amivel ismét a februári szint közelébe esett vissza a mutató, továbbá a tavaly áprilisi adattól is közel 48 ezerrel elmarad.
2026. 05. 28. 16:00
Megosztás:

Átrendeződött a Costa del Sol: új kedvencek törnek fel Marbella mellett

A Costa del Sol ingatlanpiacán az elmúlt időszak egyik látványos változása, hogy a kereslet már nem csak Marbella köré koncentrálódik, hanem a korábban kevésbé reflektorfényben lévő településeken is egyre erősebben jelenik meg. Bár a térséget sokan továbbra is elsősorban Marbellával azonosítják, a Duna House tapasztalatai szerint a vásárlók érdeklődése ma már jóval nagyobb partszakaszon oszlik meg.
2026. 05. 28. 15:30
Megosztás:

A viharkárok minimalizálása mára egész éves feladat

A viharkárok megelőzése igényli a biztosítottaktól a legkörültekintőbb felkészülést, a biztosítók számára pedig ezek az esetek adják a legösszetettebb kárszakmai munkát. Az UNIQA Biztosító tavaly mintegy nyolcezer lakossági viharkár-bejelentést kezelt, és összesen 1 milliárd forint összegű biztosítást fizetett ki a károsultaknak. Az elmúlt esztendők tanulsága, hogy mára megszűnt a viharok szezonalitása, ugyanakkor évről évre jelentősen változik a bejelentett kártípusok aránya is. Általános szabály, hogy már nem csak a nyári hónapokban kell fokozottan ügyelni az ingatlanok és ingóságok biztonságára, a felkészülés egész éves feladat – figyelmeztet a biztosító.
2026. 05. 28. 15:00
Megosztás:

Kiegyensúlyozott évet zárt a Magyar Suzuki 2025-ben

A Magyar Suzuki Zrt. kiegyensúlyozott, stabil évet tud maga mögött, 2025-ben sikerült megőriznie pozícióját a magyarországi autópiacon - értékelte az elmúlt évet Sakai Fumito, a Magyar Suzuki Zrt. vezérigazgatója csütörtökön, Budapesten, sajtótájékoztatón.
2026. 05. 28. 14:30
Megosztás:

Lengyel kitüntetéseket adtak át ma Budapesten

A Köztársaság Emlékének Érdemrendje kitüntetéseket adott át Karol Polejowski, a lengyel Nemzeti Emlékezet Intézete alelnöke Budapesten, a Nemzeti Emlékezet Bizottságának Hivatalában 2026. május 28-án.
2026. 05. 28. 14:00
Megosztás: