Kiutasítottak két iráni diplomatát Németországból
Annalena Baerbock külügyminiszter közölte, hogy bekérették a tárcához a berlini iráni nagykövetség ügyvivőjét, és tudatták vele, hogy a német szövetségi kormány nem fogadja el egy "német állampolgár jogainak súlyos megsértését".
Azt is közölték az ügyvivővel, hogy nemkívánatos személynek minősítették és rövid határidővel távozásra szólították fel a nagykövetség két munkatársát. A német kormány egyben felszólítja Iránt, hogy vonja vissza a Dzsamséd Sarmahd elleni halálos ítéletet és tegye lehetővé számára a jogállami normáknak megfelelő méltányos fellebbezési eljárást - áll a külügyminiszter nyilatkozatában.
Dzsamséd Sarmahdot ellenzéki tevékenység miatt ítélték halálra, nem jogerősen. A kettős állampolgár a Tondar (Mennydörgés) nevű amerikai központú emigráns monarchista - az 1979-es iszlamista forradalommal elsodort rendszer helyreállításáért küzdő - csoport aktivistája. Az iráni hatóságok vádja szerint a csoport vezetője volt, és így felelős egy 2008-as pokolgépes merényletért, amelyet Teherán a csoport számlájára ír.
A vádakat tagadó 67 éves férfi tisztázatlan körülmények között került bíróság elé. Családja szerint egy iráni állambiztonsági szolgálat 2020-ban elfogta Dubajban, és Iránba hurcolta. Családja azt is állítja, hogy kínozták, megtagadták tőle a Parkinson-kórja miatt szükséges kezelést, és azt sem engedték meg neki, hogy rendszeresen kapcsolatba lépjen ügyvédjével és az ügyével foglalkozó német diplomatákkal.
Vezető német külpolitikai szakpolitikusok szerint Dzsamséd Sarmahd elítélésével Teherán "törleszt" Berlinnek azért, hogy nagyban hozzájárult az Irán elleni újabb európai uniós szankciós csomaghoz. Jürgen Trittin, a kormányzó Zöldek egyik legtekintélyesebb politikusa a Deutschlandfunk országos közszolgálati rádiónak nyilatkozva kiemelte, hogy a német-iráni kettős állampolgár bíróság elé állítása "politikai túszejtés", amelyet Németország nem tűrhet el.
Friedrich Merz, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) - a legnagyobb ellenzéki párt - elnöke a Bild című lapban egy vendégkommentárban azt írta, hogy Németországnak az EU-val, az Egyesült Államokkal és az ENSZ-szel együtt kell fellépnie Teheránnal szemben, és el kell érni, hogy ne hajtsák végre a Dzsamséd Sarmahdra kiszabott "igazságtalan ítéletet". A CDU vezetője hozzátette: vállalja, hogy az elítélt "politikai pártfogójaként" személyesen vesz részt az iszlám köztársaság bírósága elé állított német állampolgár megmentését szolgáló erőfeszítésekben.